Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Placi82 2020. 09. 11. 11:06
Előzmény: #88739  franc0
#88740
Pontosan. Ezért is mondtam, hogy nagyon szűk luxus réteg, szűk luxus ingatlanokat fog keresni és azok 10 éve is drágák voltak és most is. A többi lassú lecsorgas megallithatalanul. 
franc0 2020. 09. 11. 11:03
Előzmény: #88733  Placi82
#88739
Kicsit összemosódnak itt a dolgok.
Az ország társadalma kettészakadt, a középosztály szinte megszűnt.
Van egy réteg, akiknek a pénz szinte fán terem. Ők tisztában vannak vele, hogy ezt reáleszközre kell váltani mielőbb, főleg ingatlanra, mert ezt nehéz tőlük elvenni kommunistázás nélkül.
Ez a réteg nem fog lepukkant 30 éves családi házakat felvásárolni, teljesen mindegy milyen árcetli van rajta. Impu áron sem vennék meg.
Ez a réteg az ország legértékesebb telkeit és ingatlanjait célozza, az ár másodlagos.
.
A másik leszakadó rétegnek most betett a koronaválság, ezért nincsenek a piacon. Ezért tűnt el a forgalom, mert a tranzakciók nagy részét darabszám alapján azért a plebsz adja.
.
Na ezért van az, hogy az árak kis forgalom mellett is tudnak emelkedni.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 11:03
Előzmény: #88737  Placi82
#88738
Csak ( szerencsére ) jelenleg a kirobbanáskor nálunk is és a világban is jóval jobb állapotban volt a gazdaság mint 2008-ban. Akkor kiszáradt a tó és sztem maga a válságkezelés sem volt megfelelő. Most azt látom ( persze félig meddig laikusként ) , hogy összehangoltabb és jobb válaszokat adnak a gazdasági döntéshozók a problémákra.
Én legalábbis optimista vagyok! De be kell valljam amikor kitört ez a járvány azért nekem is volt néhány álmatlan éjszakám..
Placi82 2020. 09. 11. 10:57
Előzmény: #88736  fogpaszta
#88737
Sztem se lesz lezárás, ez várható volt. De a gdp kb - 9%ot fog csökkeni ezen az éven, sokkal nagyobbat, mint 2009 es válság idejen. Ez viszont már számít! 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 10:54
Előzmény: #88734  Törölt felhasználó
#88736
Persze van ( főleg a turizmusra és az arra épülő vállalkozások ) van pár terület ami még mindig állt talpra.
-
De ami a lényeg, hogy nem lesz mégegyszer olyan, hogy hetekig állnak a gyárak, nem lesznek nyitva a fodrászatok, ügyvédi irodák, bankok, szabadidő központok, ruházati-műszaki boltok, stb. stb...
-
Tehát az emberek nagy %-a ( legalábbis ebben bízhatunk ) nincs veszélyben.
-
Remélen ennek Te is örülsz? Vagy csak a negatívumot látod mindenben?
Törölt felhasználó 2020. 09. 11. 10:32
Előzmény: #88732  fogpaszta
#88734
_Már_ nem _lesz_ bezárva, mert mintha be lenne, nem?
Sokan vissza se kapták a munkájukat, mert amire (jórészt) épült(pl. külföldi turizmus), annak még mindig konyec van, nem?
Placi82 2020. 09. 11. 10:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#88733
Tudod mit utalok a legjobban, az ingatlan piaci médiában. Hogy erősen csusztat. Most megjosolom előre mindenkinek, hogy jönni fognak az olyan hírek, hogy robban, tovább menetel felé az ingatlanpiac. Persze vidéken, Mátészalkán, Szombathelyen, Balatonon stb. De ha veszi valaki a fáradságot és megnezni a számokat, akkor 2 dolog fog kideruli!!! 1. Az hogy az elmult elhalasztott hónapok vásárlási és a a következő téli időszak vásárlási besurosodtek a 3 ik negyedévre. A 2. A legfontosabb pedig hogy Budapesten, és a közvetlen agloban, teljes a leállás, nincsenek vevők, max nézelődök. És ezt a ingatlanosom is  mondta. De a majd a KSH statisztika bebizonyitja, ha kiadjak végre, hogy Budapesten, és a közeli városokban lesz kb 200 - 600db adásvétel összevissza:)) . Ingatlanosom aki tényleg profi azt mondta hogy a telkek meg mennek, par db, egy szűk saját magának építő körnek, de a többi tularazott, elavult műszaki állapotú ház off, biztos az eladók ráemelnek meg 20%ot mert a szomszéd is raemelt, de arulhatnak 1 milliárdért is, ugyanaz lenne az eredmény 🤣,nincs vevő ezen az arszinten. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 11. 09:49
#88732
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200911/orban-viktor-nem-lesznek-altalanos-korlatozasok-lezarasok-448298
-
Pár napja írtam, hogy sztem nem lesz újra bezárva a világ és azt gondolom a globális gazdasági összefüggések, egymástól függések miatt ebben konszenzus van etéren a világban -- > azaz a gazdaság menni ( és pluszban nálunk még a foci is :) . 
-
Ez azt jelenti, hogy hál istennek nem kell arra számítani, hogy tömegek fogják ( részben újra ) a munkájukat elveszíteni :)
CyrusTheGreat 2020. 09. 11. 07:38
Előzmény: #88728  tihamer
#88731
A CSOK egy fantasztikus találmány, kiváló könyv- és filmes téma lenne, mint a 80-as években a GYES, megannyi történet és már-már bibliai szituáció mesélhető el a keretein belül.
Murdoch 2020. 09. 11. 07:28
Előzmény: #88729  1kor13
#88730
Ebben én nem annyira hiszek, legalábbis nálunk. Egyrészt nagyon sovány a kínálat az igényesebb házakból, másrészt az elsővonalas agglóban olyan az árszint, hogy azt csak egy szűkebb réteg tudja bevállalni. 
Az elmúlt fél évben eléggé figyeltem a hirdetéseket (5-6 kerület + aggló), valóban megnőtt mozgás, de nekem úgy tűnt csak az alsóbb kategóriában, illetve a modernebb házak közül kicsemegézték a jobbakat.
Beleolvasva más fórumokba amúgy sokan próbálnának kimozdulni, mondjuk panelból, de ehhez azokat nagyon magas áron kellene eladni, az meg most ugye nem megy. Szóval tömeges mozgásra nem számítanék, de a jobb házak biztosan fel fognak értékelődni.
tihamer
tihamer 2020. 09. 11. 04:46
#88728
https://hvg.hu/ingatlan/20200910_csok_babavaro_lakasvasarlas
"Akinek elég magas a jövedelme, az akár 2 milliós önerővel is vehet hitelre közel 70 millió forintos lakást – csak szülessen mellé három gyereke.................................Egy 66 milliós családi lakás megvásárlásához így 2,3 millió forint saját megtakarítás is elég lehet.
VERSUS:
https://hvg.hu/360/202026__csokfelelmek__babavaras__meddoseg__a_szukseges_plusz
Az esetleges „meddőségi büntetések” első határideje hamarosan lejár, vannak párok, amelyek aggódnak,
„Januárban akartunk próbálkozni, de előbb a férjem munkahelye körüli bizonytalanságok, majd a koronavírus és az egészségügy leállása miatt nem mertünk.Három év eltelt, most pedig már aggódunk, hogy mi lesz, ha nem születik meg öt éven belül a vállalt még két gyerek”– számol be növekvő félelméről egy Mezőberényben élő fiatal anyuka.
 Hozzájuk hasonlóan egyre többen osztják meg aggodalmaikat a netes közösségi fórumokon.
 Mi lesz, ha elvesztem a munkámat, ha kiderül, hogy meddő vagyok, ha elválunk, netán meghal a párom? – sorjáznak a kérdések, az utóbbi időben pedig a járvány veszélye és következményei is növelték a bizonytalanságot.
a családi otthonteremtési kedvezmény – igaz, akkor még nem ezen a néven – 2015. július elsején indult
Azt nem lehet tudni, hány olyan csokos baba született, aki világra se jött volna, ha nincs a vissza nem térítendő támogatás, de vélhetően ez is komoly ösztönző volt abban, hogy az utóbbi időben – különösen ez év elején – rég nem látott forgalom mutatkozott a szülészeteken. 
Januárban több gyerek jött világra, mint 2009 óta bármelyik év első hónapjában. 
A növekedés azóta lelassult: a januári 9,4 százalék után március–áprilisban már csak 2,1 százalékkal volt több az élve születések száma, mint 2019 azonos hónapjaiban, a kormány által áhított baby boom így elmaradni látszik.
1kor13
1kor13 2020. 09. 11. 04:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#88727
Ugyebár itt azon örömködnek sokan, hogy kevés az új építésű lakás, és emiatt az árak nőni fognak. El lehet képzelni, hogy mi lesz azzal, amiből majdnem dupla annyi van, mint tavaly volt. Ez nem lesz lerendezve 10% bérleti díj csökkentéssel... 
tihamer
tihamer 2020. 09. 11. 04:05
#88726
Maginfláció 4,7 % (!).
 Ez egyre dúrvább inflát jelent.
Mire is jó ez az infláció? Arra, hogy pénzügyi gyarmat maradjunk.
Az érem egyik oldala: - megtakarítások (másik oldalról az állam adóssága) reálértéke csökken. A fizetések pár évig 10% felett nőttek. Ezek reálértékét (EUR-ban legalább) visszaállítják a régi (8-10 évvel ezelőtti) szintre, hogy az ország versenyképességét növeljék. 
Az érem másik oldala: - konzerválják a szegénységet, hogy mi legyünk az EU segédmunkásai, mivel az országniak nincs igazán más erőforrása, csak a kétkezi munka, így összeszerelő üzem marad az ország. 
A HUF infláció “csak” 4-5% körüli, viszont az EUR/HUF árfolyam 8-9%ot romlott tavalyhoz képest (330 rol 350-360 körülre).
Jelenleg vannak meg korabban az orszagba importalt termekek, de minden újonnan behozott termeknel be fog epűlni ez a kisker árba is, termekkategoriatol fuggoen ez akar 6-12 honapig is eltarthat. 
Így az építőanyagok is drágábbak lesznek a felújítandó ingatlanokba.
Az elmult 10 evben jobban megerte  vegig  svajci frankra atvaltani a fizetesbol fennmarado reszt, mint pl a mostani MÁP+ allampapirba fektetni vegig ugyanazt.
Folyamatosan megy  a tudatos forintleértékelés  az Orbán-Matolcsy tandem által.
Dezmond 2020. 09. 11. 03:47
Törölt hozzászólás
#88725
berlini
berlini 2020. 09. 11. 00:20
Előzmény: #88723  Zedisdead
#88724
Aki az amerikai történetben a bevándorlást nem mint egy összeségében pozitiv történetet ismeri el, az tényleg bajban a van a témában.
De erről nem én tehetek.
Zedisdead 2020. 09. 10. 23:16
Előzmény: #88718  berlini
#88723
Igen, az amerikai indiánok sokat tudnának mesélni erről a "sikertörténetről". Nem én vagyok az, aki a fejét a homokba dugja.
berlini
berlini 2020. 09. 10. 23:01
Előzmény: #88721  Murdoch
#88722
Amig a lakossági megtakaritások meredeken nőnek, addig nincs baj.
Amig pénz van, addig nem fogynak el az ötletek sem.
Murdoch 2020. 09. 10. 22:41
Előzmény: #88720  keljfeljancsi2000
#88721

Most még a covidos fedősztori alatt megfuttatják a házakat, meg a Balatont, de aztán elfogynak az ötletek :) 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek