Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 13:00
Előzmény: #88477  Törölt felhasználó
#88480
Ugyanez a helyzet ezzel a szuper olcsó hitellel is, ott is lehetne körülrajzolni csoportokat, akik megkapják, cégek fejlesztésre, más csoportok már kevésbé, mondjuk izomman20 a 4-ik befektetési célú lakására, de uram bocsá még minimál önerő Géza se, akinek nem marad utána, csak az anyja házára feltett jelzáloga, mint "önerő".
keljfeljancsi2000 2020. 09. 09. 12:58
Előzmény: #88475  CyrusTheGreat
#88479
Attól hogy a nép nehezen viseli ha az életszínvonala nem nő, ha a munkanélküliség nő, ha létbizonytalanság nő, ha nehezebben tudja fizetni a hitelét, ha haza kényszerül költözni BP-ről a mamahotelbe mert hiába csökkent a bérleti díj nem tudja kifizetni. Miért, szerinted a COVID a Fidesz miatt lett? Nem, mégis nekik kell viselni a következményeit!
***
Egy esetben tudom elképzelni hogy megnyerik a választást: ha a körülményekhez képest JELENTŐSEN kisebb eséssel el tudnak lavírozni ahhoz képest mint ami a kormányzati beavatkozások nélkül lett volna! És nem a lakásárakra értem ezt mert mint mondtam a lakásárat nem tudják egy az egyben mozgatni csak intézkedéseket tudnak hozni ami kihat a gazdaságra és ezáltal áttételesen a lakásárakra is. Ahogy MOST látom egyébként pont ebbe az irányba haladunk, szerintem nem állnak rosszul a választóknál mert tudták jelentősen tompítani a károkat és ezzel együtt a lakásárcsökkenést is.
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:55
Előzmény: #88476  keljfeljancsi2000
#88478
Az "irracionális" hitelesek sem feltétlen csórók, de mondjuk egy 6 havi tartalékod gondolom szerinted is elvárható a befizetett önerőn túl.
Nos ezek a "hangyák" akkor most mik?
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:51
Előzmény: #88472  keljfeljancsi2000
#88477
Egy apróbb dominódőlést az is el tudott volna pl indítani, ha nem lehetne 3000 forintért átutazni fél európát, hanem mondjuk valamiféle szemmel környezetterhelési díjat mindenképp ki kellett volna fizetni.
Ez az egész airbnb a 2018-19-es állapotában is tök fenntarthatatlan volt, csak megvoltak arra is az eszközök akár állami szinten is, hogy stimulálják az egész f*st, pl azért, ahogy mondod, hogy emiatt megnyerjék a választásokat.
Az elmúlt 5-7 évben feléltünk olyan 20-30 évnyi erőforrást, de hát persze ez se zavarjon senkit, "repüljünk" csak a végtelenbe, és tovább!
keljfeljancsi2000 2020. 09. 09. 12:49
Előzmény: #88474  Törölt felhasználó
#88476
Mert érzelmet keversz egy sima fogalmi kérdésbe. 
Igen, ha az ember úgy itéli meg hogy számára vállalható hitellel meg tudná venni saját lakhatására az ingatlant akkor bizony technikailag ugyanúgy shortol mint Tibi aki örült manőverekkel a háta mögött befektetésre készülve teszi!
Ha meg irracionális hitellel menne csak akkor nem áll meg az hogy szándék ÉS pénzügyi fedezet is van a vételre azaz tudatosan nem is shortol. 
CyrusTheGreat 2020. 09. 09. 12:49
Előzmény: #88472  keljfeljancsi2000
#88475
"Ha ez így megy tovább akkor oltári bukta lesz választáson"
Már egyszer kérdeztem, de miért látod a mostani helyzetet negatívan? Ha mi megy így tovább? Elvileg vannak megtakarítások (amik nőttek is), a munkanélküliség sem para, eddig végig erről ment a linkelgetés. Mitől félünk, mitől kellene félnünk?
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:43
Előzmény: #88467  keljfeljancsi2000
#88474
Persze, csak kozben meg az is shortos, mit shortos, spekulans szerinted, aki nem varr egy rakat hitelt a nyakaba, csak mondjuk egy oneronyi all neki rendelkezesre, es mondjuk eddig ugy szamolt 5 ev mulva lesz meg egy lakas ara, ami hirtelen 30 evre hizott.
A fo bajom nekem ezzel van.
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:42
Törölt hozzászólás
#88473
keljfeljancsi2000 2020. 09. 09. 12:42
Előzmény: #88469  Murdoch
#88472
Jó, akkor hagyjuk mert nem akarod érteni. Magadból indulsz ki ami messze nem az átlagember és téves következtetéseket vonsz le. Last try:
***
Melós megírta 'köznyelven':
"Beszélhetünk sokat a lakaspiacról akinek konjunkturaban nincs pénze annak recesszióba megyugysincs  ( többségében) (lakásra, ez az én kommentem) . A kisember mindig ráfarag  a tőkések nyernek ( többségében ) . Lakhatási válság meg nincs , félmillió ingatlan üres az országban , Pesten sincs aki nem tudja megfizetni a kialakult árakat majd vonatkozik buszozik  napi 4-5 órát agglóból ."
****
"De ha a kínálat így megy tovább, akkor jó pár évig tényleg nem lehet majd beszélni lakhatási válságról és ez bizony a választások előtt nagyon-nagyon jókor fog jönni."
Látod, megint nem érted! Szerinted miért költöznek ki a BP albérletekből a zemberek mikor olcsóbbak lettek és mennek vidékre munkanélkülinek ha most kevésbé van lakhatási válság??? Na miért??? MERT AZ OLCSÓBB ALBÉRLETET MOST NEM TUDJÁK KIFIZETNI MÍG TAVALY KI TUDTÁK FIZETNI A DRÁGÁT!!! UGYANEZ LAKÁSÁRAKRA!
***
Ha ez így megy tovább akkor oltári bukta lesz választáson! Akkor is ha valami groteszk fordított logikával látod a dolgokat! Olyan szinten csőlátásra és önzőségre vall amit írsz hogy döbbenet! Hihetetlen hogy nem látod a kormányok/jegybankok itthon és és mindenhol megtesznek mindent hogy ne így menjen tovább!
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:40
Törölt hozzászólás
#88471
keljfeljancsi2000 2020. 09. 09. 12:33
Előzmény: #88468  Hathor
#88470
Gondoltam...  örülök neki. 
A felszólításotok után pár napig jöttek azért még érdekes kommentek azokat akkor nem töröltétek (hacsak azóta nem, nem néztem vissza) és azt furcsállottam hogy most meg el-eltűnik valami. 😀
Murdoch 2020. 09. 09. 12:33
Előzmény: #88453  keljfeljancsi2000
#88469
Csak éppen azt nem érted meg, hogy neked pont jó ez a függőségi viszony és ezen keresztül nézel mindent.  Én meg simán örülök, ha az átlagember is levegőhöz jut és vehet majd panelt, vagy egy garzont a belvárosban. De ha a kínálat így megy tovább, akkor jó pár évig tényleg nem lehet majd beszélni lakhatási válságról és ez bizony a választások előtt nagyon-nagyon jókor fog jönni.
Hathor
Hathor 2020. 09. 09. 12:30
Előzmény: #88460  keljfeljancsi2000
#88468
Moderacio!
En vegzem a topik megfeleli mukodese erdekeben. Szemelyeskedes, off, dupla hozzaszolas torolve! Most csak ingatlan hozzaszolas marad. Rendbe tesszuk a topikot! Igy nem kell gorgetni a szemelyeskedest.
Folyamatos trollsagra van kitiltas
keljfeljancsi2000 2020. 09. 09. 12:27
Előzmény: #88441  Törölt felhasználó
#88467
Shortról eszembe jutott valami...
Gondolom mindenki látta a "The Big Short" című filmet. Na abban ugyanúgy nem tőzsdei értelemben shortolták a lakáspiacot hanem olyan pénzügyi eszközt vett (nem eladott!) a befektető PÉNZÉRT ami arra fizet ha esik a lakásindex és bukik PÉNZT ha nő. A befektető nem akart ingatlant eladni és vissza venni csak az árfolyamváltozáson akart pénzt keresni! Magyarul fogadást kötött a kibocsátó bankal. Amúgy a filmben az volt hogy ez a termék nem is létezett korábban csak a nagybefektető kérésére alkották meg. Mivel megvette (pénzt tett bele) ezért az esés után járt a pénzben kifizetett nyereség.
***
Ugyanez a short kicsiben Pista bácsi (lakosság) szintjén  úgy játszódik le logikailag megegyezően, hogy ő viszont ingatlant AKAR VENNI, pénze is van rá de arra számít esik az ára és elhalaszja a vételt. Nem tesz bele egy forintot sem a shortolás kezdetén (nemúgy mint fent) ezért cserébe a végén nem is készpénzben kapja a nyereséget hanem az olcsóbb vételi árfolyam formájában! Már persze ha csökkennek az árak és vesz is valamit olcsóbban mert ha nem zár és felpattanás van akkor a veszteség se KP lesz hanem a magasabb vételi ár.
***
Tudom tök felesleges volt leírnom mert aki befeszül alapból és nem akarja elfogadni az érvelésem annak ha a jóüisten írja le akkor se fogja megérteni.
StandardnSpoor 2020. 09. 09. 12:25
Előzmény: #88460  keljfeljancsi2000
#88466
(Szigor van most, az enyémet valószínűleg offtopic és egy kis személyeskedés miatt törölték. Hát bocs.)
Na amit a Balla ír a panelekről abban lehet valami, családtagom vidékre költözés miatt (nem HO) hirdet jó helyen lévő budapesti panelt, eddig teljes nihil. Legalábbis azon a hirdetési áron.
Továbbá 4,7% lett az augusztusi maginfláció.
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:24
Törölt hozzászólás
#88465
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 09. 12:24
Előzmény: #88460  keljfeljancsi2000
#88464
Nekem is fura. Tegnap nekem is töröltek egyet. Semmi extra nem volt benne ( minuszolassal kapcsolatban írtam) ..
Kaptunk extra figyelmet😀
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:17
Törölt hozzászólás
#88463
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:16
Törölt hozzászólás
#88462
Törölt felhasználó 2020. 09. 09. 12:16
Előzmény: #88460  keljfeljancsi2000
#88461
Kiment 2x ugyanaz, pedig csak egyszer kattintottam rá. Nem is én töröltem.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek