Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
StandardnSpoor 2020. 09. 08. 14:20
Előzmény: #88228  keljfeljancsi2000
#88240
"szám szerint sokkal kevesebben tudnak olcsón ingatlant venni a lakhatásiak közül amikor olcsó mint utána amikor drága!"
Szerintem se jó a 2010 utáni párhuzam. Legutóbbi "leárazásnál" óriási nagy bankválság volt iszonyatosan alacsony likviditással, magas kamatok, magas munkanélküliség, rossz hangulat, bedőlt hitelek. Persze, hogy nem vett senki semmit semennyiért sem. Most más a helyzet. Munka van, dübörög a homeoffice, a szakik még mindig több hónapra jönnek ki csilliárdokért. Van pénz rogyásig (~8ezer mrd) (irgalmatlan összeg). Nekem is van több ismerősöm rokonom, aki venne lakhatási céllal, csőre töltött pénzével és valamennyi hitellel, csak nem ezen az árszinten, várja a llektani határt a beszállóra. Tehát igenis jó a mostani csökkenés mindenkinek, kivéve a kiadóknak, hiszen ha egyre többen jutnak saját lakáshoz, nekik annál rosszabb nyilván.
elemerorsos 2020. 09. 08. 14:18
Előzmény: #88235  Törölt felhasználó
#88239
Egyik dolgot se látod jól szerintem. 1) A gazdaság pörgéséhez kell a folyamatos ingatlan áremelkedés. Igen, elszúrták, hogy túl gyorsan túl sokat ment. Ezt lassabban és elnyújtva kellett volna. Ha csökkennek az ingatlanárak, akkor a vagyonhatás miatt visszaesik a fogyasztás, a bankoknál lesz egy csomó fedezethiányos hitel, leáll az építőipar, stb. ez összességében sokkal nagyobb gond annál, minthogy néhány ezer ember olcsóbban jut ingatlanhoz. 2) Az airbnb-vel ugyanez a gond. Néhány száz ember, akinek nagy része nem is budapesti, talán olcsóbban jut lakáshoz (ami egyáltalán nem biztos), cserébe több ezer budapesti lakos (választó) elveszti a bevételét amit most ezzel szerez. Arról a további sok ezer budapestiről nem is beszélve, aki a kieső 2 millió vendégéjszakából él taxisként, vendéglátósként, stb. Ha ezt meglépni, bukni fog, nem nyerni. Ezt a kormány is felmérte, nem véletlenül adták át a döntési lehetőséget :-)
macisajt 2020. 09. 08. 14:16
Előzmény: #88231  OlafGrof
#88238

A 88225. beírásomban  ugyanerről írtam, és azt is hogy miért.
Az emberek ösztönösen is egyre messzebb akarnak lenni egymástól a vírus miatt.
A lakótelepi lakásoknál, bérházaknál a közös terektől félnek.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 08. 14:04
Előzmény: #88236  keljfeljancsi2000
#88237
Továbbra is, az olcsó/drága relatív fogalmak, nem a nominál ár változásához kötődik csak! Simán lehet valami ára drága (sőt drágább is) akkor is ha a nominális ára csökken idővel.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 08. 13:52
Előzmény: #87352  keljfeljancsi2000
#88236
Toniba, itt leírtam az alapjait hogy az új lakások miért lesznek mindig relatív drágák (tradeable goods), már pedig hiába pár % a részük a teljes lakáspiaci forgalomból az ő áruk határozza meg a maradék 95+% használt árát is!
***
Olcsó új lakás nem lesz, legfeljebb 10-12 évente ki lehet fogni párzezer szerencsésnek válságba a csőben beraggadt lakásokat amit kiszórnak és után STOP, nem építenek semmit, nem lesz mit venni. Legközelebb meg akkor indul el a piac ha áremelkedés lesz. Az 5% áfa se azért lett behozva hogy olcsó újlakás legyen hanem hogy nyereséggel tudjanak építeni a vállalkozók, azaz hogy legyen KÍNÁLAT! Nem fogják a rozsdaövezetes lakásokat se 22%-al olcsóbban adni a 27% áfásokhoz képest mert bolondok lennének! Azért kell ISMÉT az 5% behozása hogy ne essen le a kínálat...
***
A belváros ettől függetlenül lehet hogy olcsóbb lesz ha az rbnb-t tényleg odavágják, én is ezt valószínűsítem de nem olcsó!
Törölt felhasználó 2020. 09. 08. 13:32
Előzmény: #88232  Toniba
#88235

"Az arcsokkenes igen is jo a lakhatasi cellal vasarloknak."
Mindenkinek jó, ha elérhetőbbek az ingatlanok. A gazdaságnak is. Jelenleg a pöstiek jövedelmének mekkora részét szívja el a lakhatás?
Ha ez csak 10-20%-al csökkene, az a pénz menne, mehetne másba. Kiskerek, éttermek, színházak, mindenféle szolgáltatás jobban menne. De akár a map+-ba is, hogy a qrmány is örüljön.
Ezért nem értem ezt az idióta qrmányt sem egyébként, mert mi jó abban nekik, hogy felb.sszák a lakásárakat?
Nehogy már egy milliárdos vagy csak nagyon gazdag fűmufti azon pörögjön, hogy mennyit ér a kecója? Mit számít neki?
Abszurd ez az egész.
A gazdaság egésze abból tudna profitálni, ha a lakhatásra egy egészséges és nem megterhelő része menne el a fizetésnek csak.
Szárnyal az építőípar, de ez azt is jelenti, hogy szívja el a pénzt a zemberektől. Azt a pénzt, amit bármi másra is tudnának költeni és itt jön be a multiplikátor hatás is.
Ez a mostani qrmány egyébként annyira túltolta ezt az ingatlanpiac megerőszakolását, hogy szerintem simán súlyos %-okat lehet most már a választásokon csak azzal szerezni, ha valaki megígéri az emberibb árakat és lakhatást.
Ha a Karigeri földbe állítja az airbnb-t, akkor én most garantálom, hogy megnyeri a következő választásokat. Azért mert ezzel láncreakciót indít el, aminek a végén egy emberibb, megfizethető lakhatás lesz Budapesten.
Ennyire fontos témát csinált az idióta fityesz a lakáshelyzetből, hogy ennyire egyszerű most választásokat és százalékot nyerni ellenük, ezzel az egy témával csak.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 08. 13:25
Előzmény: #88233  keljfeljancsi2000
#88234
Ahogy te is... 
keljfeljancsi2000 2020. 09. 08. 13:20
Előzmény: #88232  Toniba
#88233
Az BP, én általánosságban beszéltem azaz Magyarországról. 
Toniba 2020. 09. 08. 13:15
Előzmény: #88228  keljfeljancsi2000
#88232
Most sajat madad cafolod.
Az elobb azt irtad az aremelkedes mellett csokkent a tranzakciok szama.
Dontsd el mit is szeretnel mondani.
Az arcsokkenes igen is jo a lakhatasi cellal vasarloknak.
OlafGrof 2020. 09. 08. 13:13
Előzmény: #88229  gyula1971
#88231
Ezt eltudom hinni, és erre a második (tippem szerint jóval erősebb) magyarországi vírus "hullám" még ráfog tenni egy lapáttal.
Törölt felhasználó 2020. 09. 08. 13:13
Előzmény: #88228  keljfeljancsi2000
#88230

Rossz a példád, akik rosszkor vettek drágán lakást, azok nagy része bedől vele vagy tetemes veszteséget szenved el. Így jártak a 2007-2009 devizásai, de így járnak a 2018-19-20 "befektetői" meg egyéb vásárlók is. Nem lesz őszinte a mosolyuk.
Törvényszerűen.
Akik olcsóbb árakon vettek, 2010-14 között, de még a 15-16 is mondható, azok meg jó befektetést csináltak és jóval kevesebben dőlnek be a kéglivel, hitellel.  Ők azok, akikre mindenki hivatkozik, hogy nem kenyérre kell nekik, valóban, de ők jókor vettek, még ha kevesebben is vannak.
Egyébként a tőzsdén is minden komolyabb korrekció úgy kezdődik, hogy a korábbi elhalasztott vásárlások egy része megjelenik vevőként, mert már nem bír tovább várni, égeti a zsebét és a legkisebb árcsökkenésre vagy stagnálásra is ugrik.
Bikacsapda, ez van most, hogy aztán elinduljon a szemmel is már nagyon jól látható korrekció szépen lassan, hogy forognak a fogaskerekek.
Az ingatlanpiac lassabban mozog, a mostani türelmetlen, tapasztalatlan befektetők és magán célra vásárlók elégetik a pénzeiket, hogy megkezdődhessen a nagy korrekció, több éves pangás és erőteljes lecsorgás.
Annyiban változik a helyzet a mosthoz képest, hogy mint minden békeidőben, nem lehet egységes masszaként kezelni az ingatlanpiacot. Lesznek ingatlanok, területek, típusok, amik kevésbé lesznek érintve és lesznek, amik nagyon. Evvan, tetszettek volna gondolkodni és jobban választani.
Ez van, kár az inga ellen fogadni és megállítani se lehet most már. Túlságosan túltolták az ingát, jön vissza megállíthatatlanul. A lakásárakban levő 15-30% túlértékeltségnek el kell tűnnie, mielőtt bármi mást csinálna a piac.
gyula1971
gyula1971 2020. 09. 08. 13:04
#88229

.A koronavírus átbillentette az ingatlanpiacot-Nagyobb a kereslet a házakra, mint a lakásokra.
https://hvg.hu/ingatlan/20200908_A_koronavirus_atbillentette_az_ingatlanpiacot?fbclid=IwAR1gOUFbC3vzZ0RhshZpOHubb0g34CxdwtjnQqSYU4OkmZOn5Yfbp24QbHY
keljfeljancsi2000 2020. 09. 08. 12:51
Előzmény: #88208  Toniba
#88228
"Jovore olyan merteku arcsokkenest varok, hogy novekedhessen a lakhatasi cellal vasarlok szama."
https://www.ksh.hu/thm/2/indi2_7_3.html
Mondd azt hogy gomolyan gondoltad mert viccnek durva lenne amit írtál! 
Kezdek komolyan aggódni az egészségi állapotod miatt, meg azoké miatt is akik azt terjesztik hogy 2010-2014 közötti időszakban amikor is 90-114.000 adásvétel volt több lakhatási vásárló vett lakást olcsón mint előtte 2007-2008-ban drágán amikor 191-154 adásvétel volt vagy 2017-2019-ben amikor 154-164-150.000...
https://cdn.portfolio.hu/articles/images-o/t/r/a/tranzakcio-395680.png
***
Annak is gyógyszer kell szerintem aki azt hiszi hogy a buta befektetők eladtak amikor olcsó volt és vettek amikor drága. Persze, azért hívják az árcsúcsokat "háziasszony szakasznak"...  Minden írni-olvasni tudó ember tisztában van vele hogy reálértéken alacsony áraknál arányaiban mindig több befektető vásárol ingatlant mint lakhatási! Ha ez meg azzal társul hogy közben a forgalom is alacsony akkor a napnál világosabb hogy szám szerint sokkal kevesebben tudnak olcsón ingatlant venni a lakhatásiak közül amikor olcsó mint utána amikor drága!
PersonaNonGrata 2020. 09. 08. 11:21
Előzmény: törölt hozzászólás
#88227
Értem, hogy csak leírtad amit tapasztaltál. Nem is neked szántam amit írtam, hanem nekik. :)
Toniba 2020. 09. 08. 11:03
Előzmény: #88217  fogpaszta
#88226
A Raday szerintem sem jo hely. Az nem jelent semmit, hogy "Jó a közlekedés, a Rádayban van minden ( de tényleg minden )".
Attol meg nem lesz jo hely.
Ezt Budapesten nagyon sok helyrol el lehet mondani, hogy jo a kozlekedes stb.
De ahogy te is irtad, a lenyeg hogy ti is es a lanyod is jol erezzetek magatokat.
macisajt 2020. 09. 08. 11:01
Előzmény: #88209  ruiz
#88225

Ez abból is ered, hogy sokan már félnek a vírus miatt a sok lakásos tömbökben, bérházakban, ahol sok a közös átjárás, kapuk, folyosók, liftek, lépcsőházak stb...Ilyen helyen, ha valaki koronavírusos lesz, akkor a szomszédja jogosan fél.
Ha anyagilag megtehetik, akkor inkább külön bejáratú házakat, sorházakat vesznek.
És bizony sokszor nem olyan nagy a különbség árban, persze igyekezni kell, mert  most már a házak ára is emelkednek.
Félreértés miatt  vidéki házakra, és bp-i lakások ár összehasonlítására gondoltam.
fogpaszta 2020. 09. 08. 10:50
Törölt hozzászólás
#88224
Törölt felhasználó 2020. 09. 08. 10:35
Törölt hozzászólás
#88223
Murdoch 2020. 09. 08. 10:29
Előzmény: #88221  fogpaszta
#88222
Az a lényeg, előbb-utóbb nálunk is így lesz :) 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 08. 10:26
Előzmény: #88219  Murdoch
#88221
Ezen nem fogunk összeveszni. A lényeg, hogy a lányom nagyon jl érzi ott magát ( és mi is ha felmegyünk pár napra) .. :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek