Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 17:47
Előzmény: #87577  keljfeljancsi2000
#87580
Most is az állam biztosítja a nem piaci kamatot. Úgy hívják, hogy eszközvásárlás, és a vevő neve pedig MNB.
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 17:46
Előzmény: #87574  keljfeljancsi2000
#87579
2009 elején vettem új autót. A kereskedő mindenáron 20% önrésszel CHF-re akarta nekem eladni. Inkább ráfizettem 100 ezret, de kp-ra vettem meg.
A CHF hiteles nem spekulált, mert a környezetében mindenki erre akarta rátukmálni. Az ingatlanos azért, hogy drágább ingatlant adjon el neki. A hitelközvetítő is. A biztosító is. A bank is. Mindenki nyerészkedett a szerencsétleneken, és rájuk nyomta a CHF/HUF árfolyam és a kamatkockázatot is. Szép munka volt.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 17:44
Előzmény: #87575  Törölt felhasználó
#87578
Nem én vagyok az elképesztő hanem te nem érted az irányt! POLITIKAI ÉRZÉKETEK NULLA!
Miért, 10M babavárót adni kamat nélkül kvázi bárkinek aki még a harmadát se látta életében egyben az "felelősségteljes magatartás" a kormány részéről??? POLITIKA! GAZDASÁGÖSZTÖNZÉS! Soroljam még?
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 17:42
Előzmény: #87572  Törölt felhasználó
#87577
NEM.
Ezt már megbeszéltük hogy rendszerváltás nem minden nap van... amit akkor tettek az állam által biztosított nem piaci kamatok piaci szintre hozása volt mert a szocializmus kifiutott a mások pénzéből.... Ha végig fix kamatú KERESKEDELMI BANKI hiteled van nincs az az isten aki megemeli a kamatot! Mi a fenéért avatkozna be a lakosság számára NEGATÍVAN az állam egy kereskedelmi bank érdekében ami jellemzően külföldi kézben van? JA SEMMIÉRT! 
***
De te terjeszd a rémhíreket nyugodtan!
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 17:41
Előzmény: #87572  Törölt felhasználó
#87576
Még annyit, hogy amit írtam, annak nagyon-nagyon kicsi a valószínűsége. Nagyobb a valószínűsége egy munkahely elvesztésnek 10 éves távon. Ha a Covid begyűrűzik a gazdaságba, akkor lehetnek gondok, nem lesz kereslet egy csomó mindenre, és beindulhat egy recessziós spirál, ami begyűrűzhet bárhova. Szoktam járni a Váci úton, és elgondolkodom, hogy ebben a sok ezer nm irodában mégis mi a fityfenét tudnak annyian dolgozni? És hogy ez vajon mennyire stabil dolog? 20 éve töredéke volt az irodaterület, és akkor is ellátták a feladatokat. Miért van ilyen sok admin feladat és így lesz-e a jövőben is?
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 17:40
Előzmény: #87570  keljfeljancsi2000
#87575
Szerinted a bankok és a(z akkor még) PSZÁF, valamint a kormány részéről felelősségteljes magatartás volt hagyni, hogy az emberek nyakló nélkül eladósodjanak, attól félve, hogy majd vmi általad elképzelt fórumon ennek hangot adva kormányváltást követeljenek?
Ez valami egészen elképesztő, ha komolyan is gondolod.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 17:38
Előzmény: #87570  keljfeljancsi2000
#87574
Azt meg halkan megkérdezem hogy amikor elindult a CHF árfolyama 2009-től hány devizahiteles (aka devizaspekuláns) dobta piacra a lakását hogy eladja és kifizesse a hitelét és béreljen inkább? Nem hiszem hogy sokan lettek volna! ÉVEIK voltak reagálni mire tényleg fájdalmas szintet ért el az árfolyam!!! De nem, tovább spekuláltak és ha állambácsi nem kényszeríti őket forintosításra már rég mínusz vagyonuk lenne!
***
Amúgy meg ha devizahiteles lennék biztos nem örülnék egy lakásárcsökkenésnek, akkor sem ha előtte nagy emelkedés volt és sokak szerint "belefér egy esés".
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 17:34
Előzmény: #87572  Törölt felhasználó
#87573
Javítom: 80-as években felvett hitelek kamata nőtt meg a 90-es években.
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 17:33
Előzmény: #87569  LJG
#87572
Ha nagyon megszaladna az infla, akkor államilag szabályozottan emelhetik a kamatot. Ma erre senki se gondol. Pedig volt rá példa. Az OTP-nél a 90-es években felvett támogatott hitelek kamata 12%-ra majd 15%-ra emelkedett a 90-es években. Ez még akkor is jó üzlet volt, mert az infláció 20-35% sávban mozgott. De a lakásárak kb az infláció felét emelkedték, és mellette a 40 felettiek bizonyos szakmákban és régiókban tömegesen és tartósan (akár örökké) lettek munkanélküliek. Aki ezt nem látta, az el se tudja hinni. Pl. ma egy SSC dolgozó az tuti munkahely (80-as években egy komlói bányász is így gondolta).
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 17:33
Előzmény: #87570  keljfeljancsi2000
#87571
Hajjaj, pukkant a pezsgősdugó, vagy mi van?
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 17:28
Előzmény: #87565  LJG
#87570
Devitzahitelre:
Na, emlékszem amikor a devizahitelesek kiröhögték azt a ki forintban adósodott el! Sokan akkor is devizában adósodtak el ha forintban is megtehették volna "hülye azért nem vagyok" felkiáltással! És igan voltak akik forintban nem kaphattak volna akkora hitelt csak devizában... HA AKKOR NEM ENGEDTE VOLNA AZ ÁLLAM ELADÓSODNI ŐKET DEVIZÁBAN TELEF*STaK VOLNA MINDEN FÓRUMOT HOGY AZ ÁLLAM MIATT NEM TUDNAK LAKÁST VENNI ÉS KIMARADNAK A RAKÉTÁBÓL ÉS SOHASEM LEHT MÁR UTÁNA SAJÁT LAKÁSUK!
**
Na, ha nem ütött volna be a válság most minden devizahiteles még jobban kiröhögné a forinthitelest hogy ők már mekkora ászok voltak míg a forintosok tök hülyék mindenhez! De nem ez lett és egyszerre nem maguk a hülyek hanem a bank, az állam meg az MNB. ENNYI!
"Nem az van hogy ha utólag kiderül jól döntött mint pl Murdoch anno akkor ő a lángész, ha meg rosszul akkor meg nem ő  a hibás hanem a bankok meg az állam! "
LJG 2020. 09. 04. 17:13
Előzmény: #87567  Törölt felhasználó
#87569
Mai szemmel nézve milyen kockázatot látsz egyébként egy 10 évre fixált, alacsony kamatozású lakáshitelben? Feltéve persze, hogy lakni kell valahol, és egy bérleményből szerintem előbb és könnyebben teszik ki az embert, mint a hitelre vásárolt ingatlanból.
Őszintén érdekel, hátha eszedbe jut olyan, amit én nem jól mértem fel.
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 17:04
Előzmény: #87567  Törölt felhasználó
#87568
Banki dolgozók is simán felvették ám, az talán a legviccesebb számomra az egészben :)
Persze inkább tragikomédia az egész.
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 16:57
Előzmény: #87565  LJG
#87567
Az átlagember nem volt képes felmérni, ez rendben van. A hitelező bank se volt képes felmérni. Ez nincs rendben. A PSZÁF se volt képes felmérni. Ez sincs rendben.
Csak azért nem lettem devizahitel károsult, mert én akkor felmértem, hogy van ott kockázat rendesen. Mai szemmel nézve se mindegy, mekkora zakót lehetett így elkerülni. És ezért szoktam itt rinyálni mostanában is, hogy aki nem érzi a hitelfelvételének a kockázatát, na ott van a legnagyobb kockázat.
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 04. 16:46
Előzmény: #87561  keljfeljancsi2000
#87566
mondod te, aki pár hete lúzernak hívtál mindenkit, aki az elmúlt 5 év rallyjából kimaradt és itt a fórumon nem a rakétát vizionálta. bocs ezt nem tudtam kihagyni :D
LJG 2020. 09. 04. 16:46
Előzmény: #87555  keljfeljancsi2000
#87565
Igen, ebben egyetértünk. A devizahiteles eszme futtatásban kevésbé. Ez egy olyan komplex pénzügyi termék volt, amit nem szabadott volna soha lakáshitel formájában a lakossági ügyfeleknek kiadni. Ebben sáros volt az állam és a bankszektor is. Teljesen látható volt, hogy nem képes az átlag ember felmérni az ezzel járó kockázatokat. Viszont a mostani hitelezés - legalábbis az átlagember szempontjából - egészen élhető keretek között mozog. Úgy is mondhatnám, hogy kiváló lehetőségek vannak a hitelfelvételre.
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 16:33
Előzmény: #87563  keljfeljancsi2000
#87564
Az átlag ember azt se tudja, mit jelent az a szó, hogy komplex.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 16:31
Előzmény: #87558  Murdoch
#87563
Pedig de ha olyan komplex hitelt készülsz felvenni mint a devizahitel! 
Ha megnézed az egész kereskedelem ezen alapul. Mindenki ott veri át a figyelmetlent /tudatlant /tájékozatlant ahol tudja, természetesen legálisan! Mondok neked is piti példákat de ez megy nagyban is: 
Veszel a Tescoban tizes tojást dobozban, hazaméssz három össze van törve benne. Így jártál ha nem nézted meg mit veszel előtte. Ugyenez egy műanyag dobozos fóliázott gyümölcsre, a tetején szépek az alján a rohadtak ami akkor derül ki amikor otthon kibontod... meg még sorolhatnám napestig.
Murdoch 2020. 09. 04. 16:28
Előzmény: #87560  Törölt felhasználó
#87562
Van egy határ, amit nem kéne átlépni, anno a tízmilliós devizahiteleket öntötték a piacra minimálbér alapon. Az ilyeneket kell leszabályozni, ahogy később meg is történt. Emlékeim szerint mintha Romániában hozzánk képest már jóval korábban megállították volna a devizahitelezést, mert látták, hogy mekkora zakó lesz belőle (amúgy jogos persze, csak kár, hogy így van).
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 16:25
Előzmény: #87557  Törölt felhasználó
#87561
Örülök hogy tetszett :))
Mint írtam ha pár évre rá kiderül mégis jól sült el a dolog akkor az ember veri a mellét hogy mekkora ász volt, ha nem akkor meg mutogat arra akinek tanácsára hallgatott.... ilyen az ember! 
Tudod: vesztettél vs győztünk.  

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek