Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 14:43
Előzmény: #87519  Murdoch
#87520
Kérdésem lenne hozzád:
- béreltél a vásárlás előtt?
- adtál el ingatlant ahhoz hogy megvehesd ezt olcsón?
- mennyi kp és mennyi hitel volt a vételnél?  (%)
Murdoch 2020. 09. 04. 14:40
Előzmény: #87515  keljfeljancsi2000
#87519
Lehet, most meg covid van, a bérleti piac totális kiiktatásával, az eladók puhulnak, én pedig várok a soromra. 
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 14:40
Előzmény: #87513  Murdoch
#87518
Igen, ezt is vagy ötezerszer leírtamhogy mindig lesz egy réteg aki nagyon jól jön ki egy ilyen szakadásból csak túl kevés ember jár jól túl sok szenvedése mentén...
Kérdésem lenne hozzád:
- béreltél a vásárlás előtt?
- adtál el ingatlant ahhoz hogy megvehesd ezt olcsón?
- mennyi kp és mennyi hitel volt a vételnél?  (%)
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 14:38
Előzmény: #87514  LJG
#87517
Pont ezt írtam én is le ide többször is: aki bérel annak túl sokba fáj a lakásáresés, főleg ha kevés önereje van amit kamatoztatni tudna közben. Duplán főleg ha túl lassan történik meg az árcsökkenés már pedig most úgy néz ki!
Teljesen jól leírtad ugyanezt más szavakkal.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 14:35
Előzmény: #87511  LJG
#87516
Nagyon örülök hogy regisztráltál ide a fórumra és leírtad az élethelyzeted és a véleményed! 
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 14:32
Előzmény: #87513  Murdoch
#87515
Ja, csak az a válság egy INGATLANPIACI VÁLSÁG volt ami továbbgyűrűzött, most meg nem az van... A hitelezés akkor befagyott és a hitel/betétikamatok megugrottak, most meg tolják ki a mégtöbb hiteleket még alacsonyabb kamatra mint konjunktúrában! Egyedül a MÁP lóg ki a sorból de ebbe ne menjünk ismét bele, lerágott csont. Az igaz hogy kevesebben férnek hozzá a hitelekhez mint előtte de bőven többen mint ami az összeomláshoz kellene! Ehhez jön a hitelmoratórium ami szintén sehol nem volt 2008 után mert a t*ketlen kormány azt se tudta merrel van arcal előre és f*ngjuk nem volt mit kellene csinálni! Meg is lett a jutalmuk...Ppedig az itteni okosok megírták hogy csökkenő lakásárral lehet választást nyerni! MU-HA-HA! Ha ez így lenne akkor 2010-ben nem rúgták volna ****** azt a kókler csapatot, majd 2010 után nem választották volna kétszer újra a jelenlegi kormányt amikor emelkedtek a lakásárak és most a kormány hagyná hogy esssenek a lakásárak mert azzal tuti nyernek 2022-ben... Döbbenet hogy páran mekkora - finoman fogalmazva - butaságot leírnak majd amikor bebizonyítom hogy pont nem úgy van akkor jönnek hogy személyeskedek....
***
Nem várom el hogy megértsd a kettő helyzet közti különbséget de azért leírom hátha valakit érdekel.
LJG 2020. 09. 04. 14:30
Előzmény: #87513  Murdoch
#87514
Befektetőként, vagy saját célra? Kérdés, hogy egy saját célra, hitelre vásárlónak is megéri-e várnia. Meglepődnék, ha brutális gazdasági összeomlás és kamatemelés nélkül lenne ekkora esés. Ha a felvett hitelre 3-3,5% helyett 10-12% a kamat, akkor borul az egész matek, és a 30%-os esés se biztos, hogy szerencsét jelent. Jelentősen megugorhat a törlesztő. 
Ráadásul ez már spekuláció, és ahogy lent is írtam, jelentős kockázatot hordoz. Ha bejön, valamennyit lehet fogni vele, ez tény. Ettől függetlenül nagy butaság azt gondolni, hogy aki most bérleményből saját célra vesz, az teljesen megőrült, sőt...
Nem véletlen, hogy komoly mozgolódás is van a piacon. Az első 6 ingatlanból, amit felhívtam 3-nál már a megtekintésre se értem oda, mert lerakták a vételi ajánlatra az 1%-ot. Pedig gyakorlatilag amint felkerült telefonáltam. Nyilván ezeket reális áron rakták fel, és a cél az volt, hogy eladják. 
Murdoch 2020. 09. 04. 14:21
Előzmény: #87511  LJG
#87513
Az 2008-as válságnál nekem speciel közel -30%-ot jelentett, hogy vártam. Nagyon nem bántam meg. 
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 04. 14:05
Előzmény: #87505  franc0
#87512
LJG 2020. 09. 04. 14:04
#87511
Alapvetően azok közé tartozom, akik esést vártak az ingatlanpiacon. Valószínűleg azért, mert elsősorban ebben voltam/vagyok érdekelt.
Végeztem viszont egy gyors számítást arra vonatkozóan, hogy mennyire is lenne rossz befektetés beszállni bérletből most egy saját ingatlanba, ha nagyon konzervatív vagyok, és első a biztonság. A számításom egyszerű: felvett hitel kamata (10 év fix) + a beleölt önrész MÁP+ hozama a magasabb, vagy a bérleményre fordított összeg. Nagy meglepetésemre már az első évben is alacsonyabb összeg jött ki a hitel kamatára és az elmaradt hozamra, mint amennyit most a bérleményért fizetünk. Ráadásul szigorúan baráti alapon béreljük az ingatlant. Ez azt jelenti, hogy 20-25%-kal voltunk a piaci ár alatt, amikor tavaly év végén kivettük. Most némi lecsorgással már csak a hasonló kiadásra kínált ingatlanok legalját jelenti ez az összeg. Ráadásul mindezt úgy, hogy valamivel nagyobb, és minden szempontból jobb ingatlanokat nézegetek, mint amiben jelenleg élünk. Összegezve: havi kb. 10.000 Ft-tal KEVESEBBET adok ki a jobb minőségű, nagyobb saját ingatlanra, mint egy baráti áron kiadott bérleményre. HA esetleg bezuhannak a bérlemények árai, és reálértéken elérjük a 2013-as szintet, gyakorlatilag ott sem jelentősen lennének felette a költségeim egy átlagos bérleménynek ennyire alacsony kamatok mellett. Ráadásul ez az arány évről évre javul, ahogy fogy a tőke, és a jelenlegi kamatok mellett jóval gyorsabban fogy, mint anno. 
Nem is maradt kérdés, elkezdtünk saját ingatlant keresni. A tapasztalataim szerint van mozgás a piacon, de végre nem tapossák egymást a vevők, nem kell licitálgatni a hirdetési árakra, sőt jelentős (10% körüli) alkukban is simán benne vannak az eladók. Nem mondanám, hogy ez feltétlenül rossz környezet az első lakás megvásárlására. 
Igen, várhatnánk arra, hogy majd esik a piac 20-25%-ot egy-két éven belül, és akkor a fenti számítás még jobban jön ki, csak hogy ez már jelentős kockázatot hordoz magában, ugyanis ha nem esik, szorjuk ki az ablakon a pénzt a bérleményre, a vagyonunk pedig inflálódik a jelenlegi gazdasági környezetben.
Ha tippelhetek, a következő pár évben se rakétázást se összeomlást nem várok. Stagnálás tűnik a legvalószínűbbnek, már csak az a kérdés szerintem, hogy ez nominális vagy reálérték stagnálás lesz. 
Az összeomlást alátámaszthatná az eszközár buborék vagy a demográfia, de ha csak a régióban (V4-ek) kitekintünk, azt látjuk, hogy még csak jövedelemarányosan sem túlárazott a magyar piac. Bármennyire is hisszük, hogy itt a CSOK és babváró fújta a buborékot. 
A rakétázás mellett szólhat a korlátlan pénznyomda, illetve a fent említett felzárkózás a régióhoz/nyugati országokhoz, de úgy tűnik, most nem ilyen szelek fújnak a hazai ingatlanpiacon. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 04. 13:54
Előzmény: #87509  1kor13
#87510
Én nem tudtam morálisan azonosulni azzal, hogy klón indoklással tegyék ki innen, sorry.
De a populizmus és a demagógia olyan szintű szakértőjével állunk szemben, akitől tényleg el lehet bizonyos dolgokat lesni, vagyis rá tud világítani olyan aspektusból, amire magam legmerészebb álmaimban sem tenném, és lám, 0.6%-ig vágták tényleg a kamatot, stb.
Azzal se tudok azonosulni, mikor a vitapartnerét igazából nem is tekinti vitapartnernek, ezt infin tegnap meg is jegyezte, hogy ez mennyire nem normális amúgy, egy két szünetet már megért volna neki, de én meg amúgy is elég magas ingerküszöbbel nem jelentek semmit itt, így most se tettem meg, bár a bicska sokszor kinyílt a zsebemben.
1kor13
1kor13 2020. 09. 04. 13:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#87509
És gratula glala-nak, hogy ezt elintézte!
franc0 2020. 09. 04. 13:39
Előzmény: #87506  keljfeljancsi2000
#87508
Látod-látod... nagy arc helyett kockázatkezelés kell.
Először is, olyan régióban vettem, ahol az ingatlan szintén jó befektetés. Találgass.
Másodszor, a befektetési portfóliómmal bármelyik irányt le tudom követni, ez a szakmám.
Harmadszor, ha tényleg beüt a nagy kaka, nekem még mindig lesz/lehet veteményesem, gyümölcsösöm, disznóólam meg csirkéim. De te mit fogsz enni?
-
Nagyon egyszerű a képlet, a pénznyomtatás hatására amennyivel jobban nőttek a lakásárak mint a bérek, az a tőkés járadéka. Senki sem szeret járadékot fizetni. Ez alól az iga alól próbál szabadulni az egész régió, ez az egész illiberalizmus lényege.
Murdoch 2020. 09. 04. 13:34
Előzmény: #87506  keljfeljancsi2000
#87507
A panelok korszaka lejárt, érdekes mánia volt. Nincs több benne, majd visszaevez szépen abba az ársávba, ahová tartozik.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 13:26
Előzmény: #87505  franc0
#87506
Ha te mondod...  de jó lesz majd veled itt beszélgetni 10év múlva! 🤣 
Vagy majd a gyerekeiddel akik megöröklik a mesés vidéki házad nagy telekkel amikor telesírják ezt a fórumot hogy miért beszélek örökségről mikor az előszobát se tudják megvenni az akkori panelban az árából annak amit rájuk hagytál... tudod ahogy most is vannak bőven ilyenek itt!
franc0 2020. 09. 04. 13:20
Előzmény: #87503  keljfeljancsi2000
#87505
A bank hosszú távon mindig nyert. A múltban... Szóval megértem a vergődésed.
Ha tényleg nem vetted volna észre, most lőtték lábon a neoliberalizmust és az urbanizációt.
Városba miért mennek az emberek? Munkáért meg oktatásért.
Már évek óta mindez felesleges, mert van internet. Most a korona mindenki szemét felnyitotta.
Én is vidékre költöztem, egy pesti panel árából vettem óriási házat óriási telekkel.
A falusi CSOK és a babaváró mellé alig kell valamit tenni, ha valaki 3 gyereket vállal.
Vége van papa. Eddig tartott a panelbárók kora. Már így is túl sokáig tartott.
Lehet menni dolgozni, bármennyire is elszoktak tőle egyesek.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 13:15
Előzmény: #87498  impudent
#87504
Impu, relax! Jön a következő pénzlöket csak hogy tovább foroghass itt a fórumon a felét se éri dumáddal! 😍
***
Nem értem a csúnya kormány "miért nem hagyja békén a piacokat hiszen a zembereknek sokkkkkkkkal jobb lenn úgy!" JA MERT NEM IS LENNE JOBB...  🤩
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200904/koronavirus-nemcsak-azonnali-szigoritas-kell-magyarorszagon-hanem-penzinjekcio-is-447344
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 13:10
Előzmény: #87501  Murdoch
#87503
" A jelenlegi folyamatok meg őt éppen lehet, hogy keményebben fogják érinteni, az átlagembert meg kevésbé."
Ebből az egy sorból kiderül hogy életedben nem volt még sok pénzed... ha lett volna vagy kicsit is tájékozott lennél akkor tudnád hogy jelentős többségében a szegények szívják meg ezeknek a folyamatokank a hatásait! A bank hosszú távon mindig nyer...
***
Tibit is keményebben fogják érinteni mégsem hallom hogy sírna miatta, SŐT kifejezetten drukkol neki hogy rosszul járjon! Így már érted? JA NEM. 
keljfeljancsi2000 2020. 09. 04. 13:05
Előzmény: #87495  Murdoch
#87502
Semmilyen hatást nem akarok elérni, már ami a lakásárakat illeti ha arra céloztál. Ha akarnék se tudnék...
**
 
Azt viszont szeretném elérni hogy fény gyúljon a sötétségben és tájékozottabbak legyenek az emberek lakáspiaci ügyekben, ne csak azt fújják amit a mainstream média az arcukba tol hahem gondolkozzanak is. Vegyétek ezt amolyan társadalmi munkának azért mert összességében jól mennek a dolgaink és szeretném ha másnak is jobban menne. 👍
Murdoch 2020. 09. 04. 12:57
Előzmény: #87498  impudent
#87501
Ezt érzem én is, a piac szempontjából végső soron mégiscsak a tömeg fog számítani. A jelenlegi folyamatok meg őt éppen lehet, hogy keményebben fogják érinteni, az átlagembert meg kevésbé. Mindenesetre 10 éve egy Egry J. utcai lakáson mondjuk 8-10 milliót kockáztatott az ember, ha mondjuk ugrik a munkája, most meg 30-40-et, ez nem normális dolog.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek