Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:15
Előzmény: #87402  vlacika
#87420
Én se értek minden szavával egyet, de többségében jókat ír szerintem és úgy közelít a témához ahogy a mainstream media soha sem fog. Tutira biztosra veszem hogy ezt a fórumot is olvassa, sőt témát merít innen! Évekkel ezelőtt még írt is ide.
**
"Mint amikor több az álláskereső, mit az állás, akkor a munkavállalók diktálnak, v ha fordítva akkor meg a munkaadók. Logikus!:D"
Rossz a hasonlatod! Atz álláskeresőnek el KELL mennie dolgoznia ha nincs tartaléka különben felkopik azáűlla. Akkor is ha éppen keveset fizetnek a munkaadók mert olyan a piac Az ingatlan tulajdonosok többségén nincs ilyen kényszer!!!!!! Akkor sem ha üresen áll!! Sokan inkább kifizetnek havi 10ezret de nem adják oda milliókkal olcsóbban a lakást csak mert kevés vevő van, kivárnak mert évekig tartani is kisebb veszteség mint eladni sokkal olcsóbban!
Nekem több ismerősöm is van akik ÉVTIZEDEK ÓTA üresen tartják az ingatlanuk (ház, lakás) és nem adják ki! Lehetsz akármilyen kínálati piac akkor sem!!! Van, "tuti" befektetésnek tartják. Hiszed vagy sem de rengeteg öreg van így!
infin 2020. 09. 03. 22:14
Előzmény: #87415  Alexander_Greybeard
#87419
Miért konstans? Milyen természeti törvény alapján?
infin 2020. 09. 03. 22:13
Előzmény: #87410  berlini
#87418
Ezen most nagyon nevettem, köszi az irományt. :)
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:07
Előzmény: #87415  Alexander_Greybeard
#87417
Na.. közelítünk!
Akkor a lakásárak változásának direkt módon nincs is köze a lakhatási válság súlyosságához ezek szerint, legalábbis nem egyértelműen nő vagy csökken a lakásárral együtt vagy ellenében...
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:06
Előzmény: #87404  Alexander_Greybeard
#87416
"A tipikus magyar lakásvásárló jobb híján veszi az ingatlant"
Nem értem. Most akkor mégis az ingatlan lenne a legjobb beruházás ha lakni akarsz? Akár csúcson is hiszen akkor is jobb híján veszik szerinted, nem? Még csak akkor veszik igazán ugye. Amúgy lehet bérelni is, nem kötelező venni. Be lehet fektetni a megkeresett lóvét, nem kell földbe, cementbe meg téglába tenni! Mert ugye HerrLudwig is megmondta a tutit:
" Bezzeg ha léteznének más eszközök a világon, pl más devizák vagy részesedések - akár külföldi cégekben - mennyivel könnyebb lenne!" aztán megforgatod, kaszálsz és magadban körberöhögöd a főbérlőt hogy milyen olcsó a lakása... Ja hogy ez az esetek nagy többségében nem működik hosszú távon Mo-on? Ludwignak is súgd meg! 
Alexander_Greybeard 2020. 09. 03. 22:05
Előzmény: #87412  keljfeljancsi2000
#87415
C.: Ugyanakkora volt mindkettő csak másképp néztek ki.
Konstans. Állandó. Változatlan. Konzisztens. Nem tudok fejből több szinonimát. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 22:04
Előzmény: #87393  infin
#87414
"Őpanelsága".
HerrLudwig 2020. 09. 03. 22:01
Előzmény: #87411  keljfeljancsi2000
#87413
Tényleg nem izzadok már, honnan tudtad? Volt ma amúgy edzés, de már megzuhanyoztam.
Mondjuk ahogy látom, te max csak a szájkaratéban izzadsz le, de még ott sem sikerül egy tökegyszerű kérdésre válaszolni. Gyúrjál még kicsit, macskajancsi
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 21:59
Előzmény: #87404  Alexander_Greybeard
#87412
Nem, nem arra válaszoltál.. 
"Vagy szerinted mikor volt nagyobb lakhatási válság? 2007-ben amikor csúcsárak voltak vagy 2015-ben amikor padlón voltak a lakásárak???"
A. 2007-ben
B. 2015-ben
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 21:57
Előzmény: #87395  HerrLudwig
#87411
Akkor mit izzadsz itt ha szétkerested magad máshol? Ja mert nem. 
berlini
berlini 2020. 09. 03. 21:52
Előzmény: #87341  Törölt felhasználó
#87410
Fundamentumok.
Nagyon jó felvetés.
Részvényeknél folyamatosan kutatják, keresik, számitják, hogy mi a cég belső értéke.
Általánosan elfogadott, hogy a tőzsdei árfolyam a fundamentumok által meghatározott jövőbeni érték körül ingadozik és törvényszerűen azt mint horgonypontot tekinti.
Ha a piaci ár a fundamentumok által mutatott érték alá esik, akkor a részvényesek reklamálnak, szidják a spekulánsokat shortosokat és a cég makrokörnyezetét leginkább befolyásoló államot. Mindenkit csak nem magukat, akik még mindig tartják a papirt.
A lakásoknál a helyzet sajnos komplikáltabb.
Ha a lakások ára folyamatosan drágul, akkor mindazok, akik önereje kevésbé gyarapodik mint az áremelkedés üteme,  könnyen itélkeznek, hogy az árak elszakadtak a realitástól (a fundamentumoktól) és ha másként nem megy, akkor az államnak kell beavatkozni. Terjednek is a legendák, hogy majd az MNB beavatkozik. (Hogy hogyan? Azt a kutya sem tudja, merthogy az MNB-nek nincsen ilyen jogosultsága.)
Dehát ott az állam.
Az megszabhatná az újépitésü lakások maximális árát. 
Megakadályozhatná, hogy a belvárosi lakásokat 1 millió ft/m2 árnál drágábban adhassák/vehessék.
De minimális elvárás ilyenkor az állammal szemben, hogy legalább a bérleti dijakat szabályozhatná.
De mielőtt én is szitom az indulatokat nézzük már meg egy újépitésű lakás mai bekerülési költségeit.
Magyarországon egy ma elsőosztályúnak mondott kivitelezés fajlagos ára valahol bruttó 400-450 ezer ft/m2.
(Nagyobb méretű lakásoknál ez alacsonyabb is lehet, a garzonoknál pedig a költségek akár 500 ezer fölé is mehetnek.)
Egyszerű lenne államilag szabályozni, hogy az épitési költségeket kiegészitve a telekárral, plusz az értékesitési költségekkel és egy szerény haszonnal (mondjuk MÁP+ éves hozama) lehessen lakásokat épiteni és eladni.
Az első baj ezzel, hogy ez a szabályozott ár a projektek egy részénél nem fedezné a rosszul megtervezett és nem eladható lakások költségeit.
A második baj ezzel, hogy az épitők (ingatlanfejlesztők) leállnának a fejlesztéssel.
Dehát miért van egy ilyen kitűnő kormányunk?
Kötelezhetné az ingatlanfejlesztőket, hogy annyit épitsenek mint az előző évben.
A harmadik baj, hogy a kötelezően megéptett 400 ezer ft/m2-es lakásokat Salgótarjánban a kutya sem vásárloná meg, mert a szomszéd utcában kapnak használtat 100 ezerft/m2-es áron.
Dehát mit ér egy kormány, ha nem tud kellő eréllyel ebben az esetben is intézkedni?
Meg kell szabni, hogy a használt salgótarjáni lakásoknak mi az előirt minimum ára. Az alatt tilos hirdetni és utána eladni.
De mi van akkor ha azon az áron nem kellnek el a lakások?
Nem ér semmit az élet, ha a Kormánynak erre sem lenne adekvát válasza.
Egy bizonyos életkor (szakmai életút) után kötelezővé kell tenni a lakásvásárlást. Ha a renitens salgótarjáni Budapesten akarna venni (és ott feleslegesen nagy keresletet támasztani,) akkor meg kell neki mondani, hogy ezt bizony felejtse el. (A rendszer nem új. A jobbágyok röghözkötöttségét Kossuthék törölték el 1848-ban, nagyon helytelenül, hiszen most látjuk hova vezet, amikor mindenki a saját felje után megy.)
De már bizonyára régen mondjátok.
Mindennek az oka az, hogy megengedték, hogy a 2000-ben 80 ezer ft/m2-es kivitelezési árak elszabaduljanak. Hiszen nem lenne itt lakhatósi válság, ha azon az áron épülnének a lakások.
Mi kellene ehhez?
Egyszerű.
Most azonnal kötelezni kellene az épitőanyaggyártókat, hogy a 2000. évi árlistájuk alapján adják el az anyagokat.
A kivitelezési költségek jelentős része a munkások bére.
Nincsen ennél egyszerűbb. Ki lehet keresni. 2000-ben kb 50 ezer ft-os volt a köművesek havi bére.
Most is annyit kellene nekik fizetni.
És aki reklamál, hogy ennyiért nem dolgozik, annak be kell vonni az útlevelét, aztán megnézheti magát, de nem tud elmenekülni Németországba dolgozni 3000 euróért.
Mindent lehet csak akarni kell.
Ha minden fenti intézkedés ellenére a dolgok nem úgy működnek, ahogyan kell, akkor meg kell tiltani, hogy minderről össze vissza irjanak az ujságok.
Amiről nem irnak, arról nem olvasnak.
Volt nincs lakhatási válság.
HerrLudwig 2020. 09. 03. 21:52
Előzmény: #87403  fogpaszta
#87409
Mivan? Hogy ez ahhoz, hogy hol mennyiért veszek? Pont ezaz, hogy nem ez számít.
Az számít, hogy közel legyen a munkahelyemhez meg elférjünk benne pl: 4 főre már kell 140 m2 meg 2 fürdőszoba, legyen elég szoba, pl home officehoz stb.
Akkor is, ha befektetési szempontból sokkal jobb lenne egy panellakás adott esetben, nem azt fogom venni, mert nem vagyok rá kíváncsi, ahogy a szomszéd a mustárfoltos trikójában fingorászik, miközben meghágja a tehén feleségét...
HerrLudwig 2020. 09. 03. 21:46
Előzmény: #87402  vlacika
#87408
Az egész cikk abból indul ki, hogy vannak a vevők, akik mind forintban tartják a pénzüket és az ugye egyre kevesebb ingatlant (meg minden mást is) ér jellemzően, ergo a vevők "kiszolgáltatottak". Na, ez nagy zöldség. Ha a vevő nem talál alkalmasat, max berakja a pénzt SP500-ba vagy egy kisebb részét átváltja euróra és a maradékot rakja be. Ahhoz nagyon hülyének kell lenni, hogy valaki tízmillió forintokat parkoltasson évekig folyószámlán.
infin 2020. 09. 03. 21:39
Előzmény: #87406  infin
#87407
Félreérthető lett, késő van, fáradok. Azt akartam írni, hogy "a 2008 utáni időszakban".
infin 2020. 09. 03. 21:38
Előzmény: #87405  infin
#87406
(Ettől függetlenül az időzítés elég jó volt, a 2008-as időszak után, annak ellenére, hogy amiatt nem izgultam egyáltalán)
infin 2020. 09. 03. 21:36
Előzmény: #87401  HerrLudwig
#87405

Sokan azt is figyelik, hogy értékálló legyen. Én is őszintén több mindenre figyeltem, nemcsak arra hogy fogyasztási cikk, amikor saját részre vettem ingatlant.
Mondjuk arról, hogy miért nem vesznek egyesek, amikor a híresztelések alapján elindulnak vagy lehet, elindulnak az árak lefelé, azok tényleg nagyon befektetői szemmel nézik, vagy próbálják nézni.
Az én személyes véleményem az, hogy akkor veszek saját részre, amikor arra szükségem van & megengedhetem magamnak. Mert egy életem van, azt is élni kell valamikor:). Az időzítést tehát kevésbé figyeltem, az ingatlan más tulajdonságait viszont igen.
Alexander_Greybeard 2020. 09. 03. 21:36
Előzmény: #87388  keljfeljancsi2000
#87404
A konkrét kérdésre válaszoltam. A konstans azt jelenti, hogy valami az idő előrehaladtával nem változik. Ugyanakkora volt a lakhatási válság, csak a hitelbőségben ez nem tűnt fel az embereknek. De ahogy szépen lassan romlik a forint meg az infrastruktúra és már csak a hanyatló nyugat bedolgozójaként lehet megkeresni a hivatalos átlagbért (szerencsés esetben), az emberek lassan észhez térnek. Egyre többen mondják már a lakások többségére, hogy ennyit nem érnek. Nem csak a csúcson, hanem már évek óta. A tipikus magyar lakásvásárló jobb híján veszi az ingatlant, nem azért mert elégedett és maximálisan el tudja ott képzelni a következő 20 évet.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 03. 21:36
Előzmény: #87401  HerrLudwig
#87403
Nem. Jól mondja infin, hogy részben a saját is befektetés. Pl. bérelsz vagy veszel inkább magadnak hitelből. Vagy veszel adott településen vagy kerületben x-ért vagy 3 x-ért. 
vlacika 2020. 09. 03. 21:33
Előzmény: #87389  keljfeljancsi2000
#87402
Mulatunk is!:D
Emberünk akkora faszságot ír, h előtör belőlem a szekunder szégyen
Egyik fő megállapítás: 
"A konzervatív, rugalmatlan ingatlanpiacon mindig több az eladó, mint a vevő. Mindig. Állandóan. A kereslethiány állandó jelenség a lakáspiacon. Ezért az ingatlanok ára is az eladói oldaltól függ. Mindig. Állandóan. Az ingatlanok ára azért változik, mert az eladók változtatják. A vevők szerepét ebben kár túlértékelni, mivel kisebbségben vannak és az érdekérvényesítő képességük elhanyagolható. A vevőközpontú nézet ezt folyamatosan megkérdőjelezi, de cáfolni nem tudja."
Tehát kevesebb vevő ezért az eladók diktálnak:)
Mint amikor több az álláskereső, mit az állás, akkor a munkavállalók diktálnak, v ha fordítva akkor meg a munkaadók. Logikus!:D
Vagy a bérlők kevesebben vannak, mint a kiadó lakások akkor a bérleti díjak emelkednek! Ja nem..., h csak téged idézzelek;D
HerrLudwig 2020. 09. 03. 21:32
Előzmény: #87399  infin
#87401
Ha magadnak veszed lakni, akkor az fogyasztási cikk, nem befektetés, a szempontok is teljesen mások.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek