Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
1kor13
1kor13 2020. 09. 03. 16:34
Előzmény: #87279  keljfeljancsi2000
#87280
Ilyet csak te írtál. 
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 16:31
Előzmény: #87271  1kor13
#87279
"a zembereknek jó a lakásárcsökkenés" az neked kimeríti a 'mindenkinek' fogalmát? vagy a mókusoknak is jó kell legyen hogy leírhassam: mindenkinek?
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 16:29
Előzmény: #87270  Törölt felhasználó
#87278
Ezt nem igazán vágom. Szerintem nem illik a lakáspiachoz a hasonlatod.Értelek hogy szerinted túltolták a biciklit és ezért nem tragédia a 30% árcsökkenés sem ami csak és kizárólag a lakásárakra nézve igaz is! Meg is írtam hogy nekem bőven belefér mert még ettől jó befektetés marad az én beszállóimmal. DE tetszik vagy nem akkor is fájni fog az emberek többségének azok a negatív gazdasági folyamatok amik elhozzák a lakásáresést! Értitek? Sajnos nincs úgy lakásárESÉS még +200% után sem hogy ne fájjon a népnek ezer ponton... és hiába prüsszögnek itt sokan: választást emelkedő lakásárak mellett sokkal könnyebb nyerni mint csökkenőben! Na akkor remélem itt minden cukrász-közgazdász megértette miért tolja az állam a biciklit!
***
A ciklusok a gazdaság természetes velejárói, ezt el kell fogadni ha tetszik ha nem. Lemaradtál az aljáról? Várd ki a következőt, cirka 10 év és ismét eljön... 😆 ja hogy nincs idő várni mivel a lakás a többségnek alapvetően szükséglet nem befektetés? háááát, így jártak! 
CyrusTheGreat 2020. 09. 03. 16:28
Előzmény: #87274  Törölt felhasználó
#87277
Szomorú ez. Érdekes egyébként a kótya-vetyére hivatkozás, csak általában azt nem veszik figyelembe, hogy a kótya-vetyélés már akkor elkezdődött, amikor úgy dönt, hagyja lerohadni az ingatlant, összességében az eladáskor olcsóbb ajánlatot fogadsz el az állapot miatt, mintha az elején belementél volna egy kisebb alkuba. De ez nagyon emberi dolog. Örökölt ingatlanoknál láttam egy pár ilyet, az örökös nem akarta eladni egy kisebb alkuval sem, de neki arra is alig volt pénze, hogy a közös költséget fizesse. 
1kor13
1kor13 2020. 09. 03. 16:27
Előzmény: #87275  fogpaszta
#87276
Ebben hol van az a rész, hogy MINDENKINEK jó?
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 03. 16:25
Előzmény: #87271  1kor13
#87275
Folyamatosan az megy sok fórumtárstól, hogy esnek az árak és egyértelműen az jön ki ( nem is tagadják ), hogy azt várják essen továbbra is.
-
Nos?
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 16:21
Előzmény: #87272  CyrusTheGreat
#87274
Ismerem ezt a hozzállást, nem kell hozzá messze mennem, anyám is így nem adta el annó a házát :).
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 16:20
Előzmény: #87271  1kor13
#87273
Ha csak ma rugózna ezen... :D
CyrusTheGreat 2020. 09. 03. 16:20
Előzmény: #87257  Törölt felhasználó
#87272
Semmiféleképpen sem szeretném Tibor kenyerét elvenni, de az elmúlt két hónapban két olyan eladóval is találkoztam, akik már másfél éve hirdetik az ingatlant, a beajánlott -20%-ra meg azt mondták, hogy nekik ennyi nem elég, ezért még hirdeti tovább (de festeni már nem akar erre hivatkozva másfél éve, a kádat is csak toldozgatja-foltozgatja, cifra dolgokat láttam, na). Szíve joga.
1kor13
1kor13 2020. 09. 03. 16:19
Előzmény: #87267  keljfeljancsi2000
#87271
Hol írták, hogy mindenkinek jó lesz, ha csökken a lakásár? Ki írta? Csak azért kérdezem, mert ezen rugózol már egy napja, és szétbaszod a fórumot megint, ahogy szoktad, és jó lenne ha legalább egyetlenegy kommentet mutatnál, amiben ezt írta bárki is. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 16:18
Előzmény: #87267  keljfeljancsi2000
#87270

Reagálj még nyugodtan erre is, mert kiváncsi vagyok:
#87262
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 16:17
Előzmény: #87267  keljfeljancsi2000
#87269
Na hát én se veszek minden áron lakást.
Majd olyan áron veszek, amilyenen tetszik és amilyenen sikerül.
Ha nem lesz ilyen ár nem veszek.
És továbbra se állította senki, hogy a lakásáresés egy az egyben jó.
De vannak olyan körülmények, amikor nem tragikus, ha esik.
Szerinted nincs ilyen körülmény, ez ncseed első számú axiómája, felirtuk.
Ez van, jót beszélgettünk :).
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 16:09
Előzmény: #87263  HerrLudwig
#87268
Barátom, én nem idehányok pár mondatot mint sokan hanem kőkeményen alátámasztom érvekkel a véleményem. Lehet velem vitatkozni mert akár még tévedhetek is, de nem úgy hogy amikor nem tud már mit mondani akkor jön hogy 'személyeskedek'... Meg lett bántva a drágának a kis lelke mert valaki képbe rakta.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 16:06
Előzmény: #87261  Törölt felhasználó
#87267
"És neked sikerült egy pillanatra is elszakadni attól, hogy a kormányok/jegybankok intézkedései számodra kedvezők voltak?"
Mondom hogy felesleges neked bármit írnom mert nem értelmezed! ÉN NEM AKARTAM MINDENÁRON LAKÁST VENNI BEFEKTETÉSRE szóval nekem nem kedvezett senki! Sőt saját lakásom is volt bőven azelőtt hogy élénkítettek volna. Alakultak a világban a dolgok ahogy alakultak és én lehetőséget láttam akkor is amikor ti ugyanígy huhogtatok mint most. Éltem vele. PONT. Nem ríttam évekig előtte mindenhol hogy irreális, nem lestem naponta hogy mikor tudnék beszállni mert nem is akartam beszállni mindenáron!
***
Már sokszor megírtam (mint szinte mindent) ha hosszú távon hozza a lakásár az infláció felett picivel (ráköltéssel együtt) akkor nekem az már frankó! Plusz a kiadási bevétel. Szóval a +200% után nekem bőven király a 20-25% esés után is, ennek ellenére nem kívánom ezt mert csak milliók nehéz helyzetbe kerülése árán jöhet ez el! Tudod, akkor amikor szerintetek mindenkinek jó lesz mert csökken a lakásár! 
berlini
berlini 2020. 09. 03. 14:34
Előzmény: #87242  subzero444
#87266
A panelok nem azért érnek kevesebbet mert vasbetonból épültek. Hiszen igazad van, a mai újépitésüek is vasbetonvázasak (de nemcsak a belső válaszfalak vannak téglából, hanem a külső falak többsége is.)
A panelok (ahogy épültek annó):
- nem voltak hőszigetelve, a függöny mozgott kis szellőnél is a trehány panelillesztések miatt) Ezt helyre lehet hozni. (Elterjedt rémhir, hogy emiatt a panelházak élettartama 50 év lenne. Ebből annyi igaz, hogyha a csomópontok nincsenek rendesen szanálva, akkor elrozsdásodhatnak a panelelemek összekotő részei.)
- rossz volt a lakások közötti (és lakéson belüli) hangszigetelés. (Részben a nemszigetelő lakáselválasztó falazat miatt, amin nem lehet javitani, részben a hiányzó, vagy rosszul megcsinált úsztatott aljzatbeton miatt, amit már nehezebb megcsinálni és ha csak a saját lakásodban csinálod meg, akkor attól még a lépéshangok továbbra is terjednek a többi lakásból. harmadrészt a rosszul vagy egyáltalán nem szigetelt strangok miatt, amit megincsak az összes egymásfölött lévő lakásban meg kellene csinálni, nemcsak nálad. (Márcsak a bogárinvázió megszüntetése végett is.)
- a fűtési rendszer a legtöbbnél korszerűtlen alig szabályozható. Ezt sem elég csak egy lakásban korszerűsiteni.
- nyilászárók. (Általában egyesitettszárnyas gyengén hő és hangszigetelők. Cseréjük rengeteg panellakásnál megtörtént. Célszerűen a homlokzati hőszigeteléssel egyidejűleg.)
mr_bob
mr_bob 2020. 09. 03. 14:21
Előzmény: #87260  keljfeljancsi2000
#87265
szerintem még azzal se lenne baj, ha vártad volna. elvégre neked ez egy üzlet, befektetőként pedig az ember törekedik az alacsony ár, magas érték kombinációra. attól, hogy valaki "vár és akar" ebben a formában valamit, nem fog bekövetkezni, nincs ráhatásod a dolgok alakulására. ha lenne pénzem és megtörténne egy 20-30%-os esés, amely során tudnék jó áron egy jó ingatlant venni, akkor egy percig sem lennének álmatlan éjszakáim. egyszerűen semmi közöm hozzá, hogy mitől estek be az árak, ahhoz se lenne közöm, hogy egy bizonyos társadalmi réteg tovább nyújtózkodott a takarón és eseleg bedőltek a hiteleik. persze ettől még empátia van az emberben és sajnálnám őket, de nem érezném magam bűnösnek a dologban. sőt, lehet hogy nekik jobb, ha gyorsan készpénzhez jutnak, mintha mindenki empatikusan nem venné meg tőlük az ingatlanokat.
Murdoch 2020. 09. 03. 14:21
Előzmény: #87253  CyrusTheGreat
#87264
Tavalyi családi házaknál látok magas (50% körüli) árnövekedést, ezek anno kikerültek a hirdetésekből, most hátha... Viszont a többi hirdetés be van betonozva a tárhelyen, 60M felett nagyon minimális a mozgás. A kínálatot tekintve (duplázódással) tavaly november pl. XI. kerület 370, most 373 db. XXII 657, most 566 db., folyamatosan nézem merre mozog. Mondjuk az alacsony tranzakciószámot csak másodlagosan tudnám be a hirdetési árnak, inkább a színvonal a probléma, de az nagyon. Vírus ide-oda, jelenleg a lakáskínálat sokkal jobb (sajnos). 
HerrLudwig 2020. 09. 03. 14:20
Előzmény: #87258  keljfeljancsi2000
#87263
Így van, aki nem ért egyet veled, az mind hülye meg nem látja a valóságot.
Mindenki hülye, csak te vagy űrsikló, ugye?
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 14:16
Előzmény: #87258  keljfeljancsi2000
#87262
Az a gond, hogy lehet ugyan egy fék nélküli autóval száguldozni, de nem biztos, hogy hosszútávon az kifizetődő lesz.
Ez a hasonlat mennyire jön át?
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 14:15
Előzmény: #87258  keljfeljancsi2000
#87261
És neked sikerült egy pillanatra is elszakadni attól, hogy a kormányok/jegybankok intézkedései számodra kedvezők voltak?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek