Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 02. 15:54
Előzmény: #87108  keljfeljancsi2000
#87160

Kell ehhez a cikkhez forráskritika, mert nem ismertetik a módszertanukat, de azt állítják, hogy a medián magyar (nem budapest csak) bér 523e ft bruttó. Magasabb, mint az átlag, magyarul a rosszul keresők messzebb vannak az 523e-től lefele nézve, mint a jól keresők ettől felfele, ezért lehet az átlag kevesebb, mint a median. Még egyszerűbben szólva a népesség felének nem sok esélye van még egy panyelt se venni, csak babaváróval.
Sok sok érdekes információ van ezen az oldalon, nem néztem át mindent, de például ott van az is amiről pofáztam, hogy milyen rosszul lehet keresni a turizmus vendéglátásban és hogy ráadásul ők lettek most munkanélküliek nagy számban.
http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=98&loctype=1&fbclid=IwAR0pd7aPhHDt0L1rDGX7PtUA0SAjfps7tyM8If3X1IfQTJHLgnIfj85fv6o
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 02. 15:47
Előzmény: #87152  infin
#87159
Pont egy tízessel vagyok több! :)
De igazat adok berlini-nek! :)
keljfeljancsi2000 2020. 09. 02. 15:47
Előzmény: #87134  Törölt felhasználó
#87158
Tibi, tudom értetlen vagy de megírtam már ezerszer: nem veszek semmit mert tele vagyok ingatlannal mint pap g*****l. Érted? JA NEM. Se olcsón, se drágán, se sehogy... Azután kezdtem ide írni hogy felállt a portfólió.  Erre még rájön majd mindkét oldalról "némi" ingatlan örökségként (remélem jó soká).
***
A bérlőimről a mai napig tudok nyilatkozni amit meg is tettem, bocs hogy nem számolhatok be olyanokról amiket te írtál hogy magadtól letoltad a gatyád. Belinkeltem mennyiért hirdetnek most kiadó lakásokat, én ennek az alján vagyok szóval nem látom okát hogy taknyosra idegeskedjem magamat mint te. Nem tartok kupaktanácsot velük hogy most mi lesz mert valahol 10ezerrel kevesebbért megkeresték őket.
A jövőbe nem látok, de majd megírom ha változás lesz.
infin 2020. 09. 02. 15:46
Előzmény: #87140  Törölt felhasználó
#87157

Már értem miért vádolsz másokat hazugsággal rendszeresen.
berlini
berlini 2020. 09. 02. 15:38
Előzmény: #87152  infin
#87156
Az még szinte garanciális :)
berlini
berlini 2020. 09. 02. 15:38
Előzmény: #87148  Törölt felhasználó
#87155
igen, ajánlatot adni biztosan érdemes. Aztán vagy eljut a főnökséghez, vagy sem. Egy próbát megér.
Törölt felhasználó 2020. 09. 02. 15:33
Előzmény: #87151  Joker123
#87154

Próbáld meg, de ne felejtsd el, valószínűleg van egy kereskedelmi igazgató, aki sokkal több szempontot mérlegelhet, mint a te kapcsolattartód.
Áruházi példánál maradva, mondjuk van egy hűtő, amit egy nagypofájú :) el szeretne vinni 240e helyett 200e-ért, de nincs rá akció. A részlegvezető viszont tudja, hogy ez a típusú hűtő nagyon nehezen eladható vagy tud olyant, hogy jön az új típus és amúgy is le kéne árazni 1 hónapon belül vagy bármi és hoz egy pragmatikus döntést, hogy az azonnali 200e többet ér, mint a bizonytalan 240e.
Ugyanez a helyzet a lakások esetében is. Bármi lehet, nyomás a kereskedelmi igazgatón, hogy adjon el és tudja, hogy úgyis le kéne árazni mondjuk 5-7%-al nemsokára és akkor itt van egy nagypofájú :) aki most bekínálja érte ezt. Mondhatja azt, hogy most -5% elfogadható ajánlat, de egy alsóbb értékesítési szinten levő emberkének nincs meg ehhez se az információja se a hatalma.
Ezt persze elmondani könnyű, megcsinálni már nem annyira, de próbáld meg az ajánlatodat minél feljebb eljuttani a döntéshozó láncon, annál nagyobb az esélyed arra, hogy rábólintanak.
Semmiképpen ne hagyd magad annyival lepattintatni, hogy a te kapcsolattartód szerint ennyiért nem lehet eladni. Van feljebb a döntéshozásban, el kell érni, hogy akkor juttassa tovább az ajánlatodat.
infin 2020. 09. 02. 15:30
Előzmény: #87108  keljfeljancsi2000
#87153
"Pont ezért most talán még nagyobb a szórás az emberek között mint békeidőben és ezért hitetlenkednek sokan a KSH számait látva"
Igen, szerintem is ez elég reális
infin 2020. 09. 02. 15:27
Előzmény: #87093  fogpaszta
#87152
Nem extrém titok:), 83-as évjárat vagyok
Joker123 2020. 09. 02. 15:24
Előzmény: #87148  Törölt felhasználó
#87151
én se vettem még, ezért kérdeztem körbe fórumon, hátha valakinek van tapasztalata. Eddig a sales kapcsolattartó küldte át az infokat a lakásról,  van pár ami érdekes lehetne, de sokkalom a milliós négyzetméterárt, hátha lehet belőle faragni... Fél év lenne kb az átadásig és még van 40 lakás a 300ból a listában.
Persze megpróbálom, vesztenivaló nincs, max azt mondják hogy nem
Törölt felhasználó 2020. 09. 02. 15:21
Előzmény: #87149  StandardnSpoor
#87150

Én értem, akár meghívni egy kv-ra vagy kólára, bár gyakran pár jó szó is elég, főleg ha zsírtahókkal találkozott aznap csak. Tény, hogy puhítani kell egy kicsit előbb. Agresszivitással is elérhető a cél, de sokkal nehezebben általában, bár vannak beteg állatok akik direkt élvezik a hőbörészést a kiszolgáltatott alkalmazottakkal és a győzelem ízért, amikor megtörik az ellenfél ellenállását.
Kp-val vigyázni kell, az már lehet bűnügy is, de például egy meg nem nevezett boltban beszélgettem fél órát az eladóval, kipróbáltam melyik ágy, matrac kényelmes, beszélgettünk mindenféléről, csepeli gyerek volt eredetileg, aztán valahogy kibökte, hogy van dolgozói kedvezmény és feldobtam neki, hogy mivel én úgyis vásárolni szeretnék, ő meg nem használta még ki a kedvezményét, hogy megoldjuk-e okosba? Belement, sőt még azt is elintézte, hogy haverja szállítsa ki, aki tudta hova kell hozni :)
StandardnSpoor 2020. 09. 02. 15:14
Előzmény: #87148  Törölt felhasználó
#87149
"Át kell jutni a biodroidon valahogy."
Úgy kell terelni a beszélgetést, hogy neki is megérje felterjeszteni az ajánlatot. Ha értjük.. :)
Törölt felhasználó 2020. 09. 02. 15:10
Előzmény: #87147  berlini
#87148

Alkudni bárhol lehet, van ahol szinte kötelező is. A trükk annyi, hogy át kell jutni a biodroidon, akit azért raknak oda, hogy alap esetben ezt megakadályozza.
A biodroidnak is van főnöke vagy egy kereskedelmi igazgató, aki döntést tud hozni.
Emlékszem még a a régi fóti cora-ban, a mostani auchan, bementem, kinéztem egy nagy kétszárnyas hűtőt és beszélgettem az eladóval, aki persze úgy kezdte, hogy ez ennyi és kész, majd talán lesz akció pár hónap múlva, nézzek vissza akkor vagy nézzek mást. Aztán nem hagytam magam és mondtam neki, hogy így meg úgy, meg biztos van aki esetleg dönthet, végül felhívott valami górét, aki fél óra eldöntötte és megkaptam az általam megadott áron.
Ugye van egy csomó olyan tényező, amit az eladó nem tud, pl hogy ez a típusú hűtő nem igazán forog, lehet, hogy én viszem el az utolsót vagy éppen ki van adva a részlegnek, hogy készletet csökkentsen, bármi lehet, de ha valaki csak az eladóval küzd meg, akkor ezek a szempontok nem kerülnek figyelembe vételre.
Át kell jutni a biodroidon valahogy. Nem könnyű, mert az egója nem szokta az ilyent engedni, le kell bratyizni vele és talán sikerül az ajánlatunkkal eljutni egy magasabb szintre, ahol már ki tudja milyen egyéb szempontok és megfontolások vannak? Lehet, hogy szerencsénk lesz.
Mondjuk én másik új építésű kéglit valószinűleg nem veszek már az életemben sem, de én így venném. A biodroidnak nincs se információja se hatalma, hogy döntsön, de ha a szimpátiáját el tudjuk nyerni, akkor esetleg eljuttatja az ajánlatot egy magasabb döntéshozó szintre, ahol bármi is megtörténhet.
berlini
berlini 2020. 09. 02. 14:45
Előzmény: #87142  Joker123
#87147
A baj az, hogy a megbizható nagy ingatlanfejlesztők (akiknél szabad egyáltalán lakást venni) azok túl nagyok ahhoz, hogy egyedi áralkut folytassanak. Ott az alkalmazott egy előre megirt kottából énekel.
Igy ezeknél az egyre gyakoribb akciózálból lehet mazsolázni. Szinte mindegyiknél van ilyen. Főleg azoknál a projekteknél, amelyek már megépültek, használatbavétel megvan (vagy rövidesen meg lesz. Itt a maradék pár százalék nem eladottat nagyobb árengedménnyel is eladják.
 Konkrétan a metrodomnál volt a családban egy ilyen tapasztalat. Lurdy mögotti kész ütemben a meghirdetett akciós lakások egyikénél még lehetett menetközben alkudni, igy olcsóbban megvenni egy lakást mint az ugyanott, egy későbbi ütemben éppen épülő lakás mostani hirdetett ára. (Nem szeretnek kinlódni egy-egy maradék lakással.)
berlini
berlini 2020. 09. 02. 14:38
Előzmény: #87134  Törölt felhasználó
#87146
"Miért csak pofázik egy ilyen kedvező környezetben, miért nem vesz újabb lakásokat és kiadja azokat is hasonlóan jó áron és üresjárat nélkül?"
valószinűleg ugyanavval a logikával nem vesz mint Te, aki 50%-os áresést vársz 5 éven belül és mégesem adod el még a befektetési (kiadott) lakásodat sem.
(Más szemében a szálkát.....)
Törölt felhasználó 2020. 09. 02. 14:35
Előzmény: #87142  Joker123
#87145

Nekem nincs tapasztalatom új építésűvel, a cordia szórja az akciókat facebookon 9% a legutóbbi, amit láttam. 7%-ot is láttam pár napja, az nem tudom melyik cég volt. Emiatt szerintem ilyen 5-7-9%-t meg lehet próbálni.
Hát ugye ha nincs vevő ezeken az iszonyat árakon, akkor nem is fognak építeni. Az az előrejelzés, hogy a 2013-as mélypontnál is kevesebb új lakás fog épülni jövőre.
A májszterek bérigénye nem csökkent, amit nekem mondtak nem is régen, hogy inkább akkor kevesebbet dolgozik, úrizál, de nem enged az összegből.
Mondjuk a jó hír, hogy a májszterek legnagyobb része iszonyat nagy lábon él és ha lecsökken rájuk az igény, akkor sokáig nem bírják tartalékokkal, muszáj csökkenteniük a vállalási árakat.
Bár ugye a qrmány megy 150 milliárdért stádiont épít, az megint felszív sok ezer májsztert meg culágert.
De tényleg fogalmam nincs, hogy azokkal mi lesz. Vannak viszont ígéretes rozsdaövezetek, mondjuk a rákosrendező mögötti. A rossz hír, hogy hiába 5% áfa, nem fogják olcsóbban adni, de legalább a kínálatot növelheti.
CyrusTheGreat 2020. 09. 02. 14:29
Előzmény: #87142  Joker123
#87144
Hány újépítésű projektnél tettél ajánlatot alkuval?
Törölt felhasználó 2020. 09. 02. 14:26
Előzmény: #87141  Törölt felhasználó
#87143

A bérlőm mondta ma reggel, hogy még sokan keresnek albérletet a héten. Átnéztem velük a kéglit, hogy kell-e valamit javíttatni, csöpög-e a csap stb és beszélgettünk.
Úgyhogy kicsit várni kell még amíg a mostani tanév indulás körüli turbulencia lezajlik és utána lehet majd egy tisztább képet látni.
Annyit mondtak, hogy hívták őket egy nagy lakásba újlipótra, ami jól néz ki belül és 10-12e forinttal lett volna olcsóbb per fő, de csak 1 wc meg fürdő van és túl sokan vannak rá. Emiatt meg sem fontolták.
A konkurrencia viszi le az árakat. Eddig a sáv alján voltam, most már középáras a kégli és nem tudom, hogy hol a vége az árcsökkenésnek a bérleti piacon.
Joker123 2020. 09. 02. 14:25
Előzmény: #87140  Törölt felhasználó
#87142
mi az esélye hogy az új építésűek m2 ára csökken? új építésűeknél mennyire lehet mostanság alkudni a listaárból?  Kinek milyen tapasztalata van?
Törölt felhasználó 2020. 09. 02. 14:11
Előzmény: #87139  Törölt felhasználó
#87141
Most látom, hogy már kiszúrtátok ti is.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek