Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2020. 09. 01. 17:05
Előzmény: #86812  keljfeljancsi2000
#86999
Ez így van, jókat írsz!
"Légy mohó, mikor a félelem válik úrrá, (2021-2025)
S félj mikor mindenki mohó."  (2017-2019)                  W. Buffett
berlini
berlini 2020. 09. 01. 17:01
Előzmény: #86979  Törölt felhasználó
#86998
Ezt azért olvasd el mielőtt belelendülsz annak a magyarázatába, hogy a kisbérű embereket kirugták és azért nőtt a bérszinvonal 10%-ot.
Törölt felhasználó 2020. 09. 01. 16:59
Előzmény: #86992  infin
#86997

Ez megalapozott sejtés volt, nem csupán feltételezés.
Egyébként hol érdekel engem, hogy te tudod vagy nem tudod használni a csártot? Szerinted? Nem tudom kinek gondolsz engem, ne magadból meg még pár másik emberből indulj ki, akik mindenből presztízst csinálnak.
Ha mondanál értelmes dolgot, amit használni tudnék a stratégiámban, akkor használnám. Engem nem érdekel a presztízs.
Én használom a csártot egyébként. 2 fő csoport van, a 26-45 évesek, akik a legaktívabbak a lakáspiacon és a 18-25 évesek, akik meg a bérlők nagy részét adják.
A babaváró előtt 28-30 év volt a belépő, amikor egy fiatal már kellő önerőt gyűjtött, de most a BV miatt korábban is hozzájuthatnak álmaik panyeljéhez, Budapestben gondolkodva.
Természetesen ha valaki máshogy gondolja, akkor más korcsoportokat jelöl ki.
Szépen ki lehet jelölni a csárton az érintett korosztályokat és alul meg csúsztatni az időtengelyt és megnézni, hogy mi várható a jövőben.
A korfa azt mondja meg, hogy mennyivel lesz kevesebb bérlő 5-10 év múlva és mennyivel lesz kevesebb potenciális lakásvásárló, költöző, családalapító stb stb, akik hajlandóak nagy hiteleket felvenni és hosszú időre is eladósodni egy kégli miatt.
Még egyszerűbben szólva, hogy mennyivel nagyobb lesz a kenyérharc és a verseny, akkor is ha semmi nem változik.
Te nem vagy igazán jó befektető, ha nem használod ezeket az információkat. Főleg nem vagy jó befektető hosszú távra.
siemens 2020. 09. 01. 16:52
Előzmény: #86995  siemens
#86996
Ja, és a legfontosabb. Tudom nem leszek vele népszerű. De, ismerősnek SOHA !!!!!!!
siemens 2020. 09. 01. 16:44
Előzmény: #86994  Törölt felhasználó
#86995
Meglepő, de a másik két szűrő sokkal komolyabb hatást vált ki. Amin mások csak viccelődnek.
Törölt felhasználó 2020. 09. 01. 16:34
Előzmény: #86993  siemens
#86994
Tehát nem. Mert én úgy tudom, hogy közjegyzői záradékkal se fognak kitenni senkit se a moratórium időszakban. Ezért a kaució sem mindig elég, ha nem fizet, és épp télen kellene kitenni. Az persze kétségtelenül igaz, hogy komoly szűrő, és alap legyen, hogy közjegyzői okirattal lehet csak kivenni. 
siemens 2020. 09. 01. 16:30
Előzmény: #86990  Törölt felhasználó
#86993
Soha nem fajultak idáig a dolgok. Minden esetben sikerült megszűrni az érdeklődőket.  Ha a négy feltételt a bérlő elfogadja, akkor nem lehet probléma. Csúszás a bérleti díjban persze előfordulhat, de tudni kell kezelni. Tudatosítani kell a bérlőben, hogy ki a "főnök" és kinek a játékszabályai alapján játszunk. 
De nem is ez a lényeg, hogy én milyen feltételeket támasztok (ezt majd mindenki maga eldönti), hanem az hogy egy biztos, rendszeres bevételt biztosítson. De, mint láthattuk a videóban érdemes elővigyázatosnak lenni, és mindent megtenni ELŐTTE, hogy elkerüljük az ilyen helyzeteket. Nem utána...........
infin 2020. 09. 01. 16:18
Előzmény: #86988  Törölt felhasználó
#86992

Ja, hogy egyszerűbb neked feltételezni, hogy nem néztem utána... :) Légyszíves ennél magasabb színvonalon írjál, tehát máskor hagyd ki belőle az ilyen kényelmes kis feltételezéseket, köszönöm. Mert ugye amúgy kényelmes lenne neked megpróbálni alaptalanul a hitelemet rontani.... de szólok, hogy átlátszó az igyekezeted, úgyhogy abba is hagyhatod.
És természetesen a linkelt statisztikában sem 1/3 a létszám csökkenése 6 évente. Ez erősen képtelenség lenne amúgy is. Tehát extrém gáz helyzet lenne az, és szerencsére egyértelmű, hogy nem ez a helyzet. Aminek örülhetünk.
Arról nem vitatkoznék, hogy lesz-e MAP+ 10 év múlva vagy hogy inflációnál mennyivel lesz jobb, de jelenleg ha ingatlanból van 2-3% (reálértékben) hozam, az jobb mint a MAP+ az infláció kivonása után
Törölt felhasználó 2020. 09. 01. 16:17
Előzmény: #86983  siemens
#86991

Egy keresleti piacon tudsz ilyen plusz feltételeket támasztani, de a bérleti piac átmegy kínálatiba.
Egyébként én se tartanám ördögtől valónak egy bérlő átvilágítást, akár bérlő értékelő rendszert. Sok tízmilliós értéket adsz át valakinek, egy ismeretlennek és a törvényi szabályozás miatt nehéz is tőle visszaszerezni.
Vannak is erre próbálkozások, weboldalok, ahol lehet értékelni az eladót és a bérlőt, de mivel a nagy többség schwarzban ad ki, ezért nyilván nem fognak regisztrálni :) Mindig feljön ez az ötlet, van is aki megcsinálni, aztán érdeklődés hiánya miatt életképtelen lesz, pedig valós igény lenne rá, csak szándék nincs regisztráln :) de az információ jól jönne mindenkinek.
Azt tudom például egy ismerős mondta, hogy náluk a házban van egy idősebb bácsi, aki referenciát kér és csak azzal adja ki a lakását. A korábbi tulajtól ahol bérelt az illető, tehát értelemszerűen csak olyan mehet oda, aki már bérelt valahol. A kégli maga jó és jó árazású az újlipóton, de nem tudom, hogy a mostani helyzetben mennyire kapkodnak utána ilyen feltételekkel.
Törölt felhasználó 2020. 09. 01. 16:08
Előzmény: #86989  siemens
#86990
Tettél már ki nem fizető bérlőt? Mi volt a menet és mennyi ideig tartott nálad?
siemens 2020. 09. 01. 16:03
Előzmény: #86987  HerrLudwig
#86989
Ezeken a megjegyzéseken csak nevetek....... Okos ember más kárán tanul, a buta meg..........
Sok sikert mindenkinek a lakáskiadáshoz. Ha valakinek segítettem, és elgondolkodik rajta már megérte.
Törölt felhasználó 2020. 09. 01. 16:00
Előzmény: #86980  infin
#86988

Most mindenre nem reagálok, de nem ártana ha úgy beszélnél a korfáról, ha előtte meg is nézted volna.
Tessék:
https://www.ksh.hu/interaktiv/korfak/orszag.html
Egy nagyon népes generáció van a 65 körül, ők 10-12 év múlva érik el a várható élettartamot ebben a kies országban. Következmény? Örökölt ingatlanok árasztják el a piacot. Kezdve már 5 év múlva és egyre növekvő számban, amíg "tart" ez a generáció. Éljenek sokáig én is azt szeretném, de hát van egy átlag, amit egy magyar él és ez ennyi sajnos. Lehetne magasabb az átlagéletkor, de nem a világot akarom most megváltani, csak "spekulálni", kiszámolni a várható eseményeket. Mert az események meg fognak történni, akkor is ha kiszámolom és akkor is ha nem.
A következő, legnépesebb generáció 44 év körül van, az előbbiek gyerekeik. Mi várható az ő esetükben a következő 10 évben? Egyrészt drasztikusan csökken az aktivitásuk a lakáspiacon. Saját célra egyre kevesebben vesznek 50-54 év körül kéglit, befektetésre meg azért nem fognak venni, mert hoz 2-3%-t egy túlárazott kégli? A tesla tegnap 12%-t hozott egy nap alatt. A Map+ kockázatmentesen hoz évente 5%-t. Az apple 3%-t és az apple részvény elég beton, abba bele mernék rakni pénzt még hosszabb időre is. Stoppal természetesen, mert óvatos duhaj vagyok.
Na szóval, befektetők felb.szták a lakásárakat egy olyan szintre, amikor nekik már nem éri meg és leléptek. Majd csak akkor jönnek vissza, ha megéri. Megérni meg csak jóval a mostani árszint alatt éri meg.
50-54 éves hitelt sem fog felvenni olyan mértékben már. Több okból is, de például a futamidő is kérdés, 54 éves ember hány évre vegye fel a hitelt? 20 éves hitel, ha ad a bank, az élete végéig fizethetné.
Utána ha megnézed a következő 2 generációt, bőven áll a harmadolás, amit mondtam.
Ha valaki nem vak és nem hülye, akkor látja, hogy mi lesz 10 év múlva, de már benne vagyunk, 5 év múlva már nem csak valami elvont fogalom lesz a korfa, hanem már elkezdi jelentősen alakítani a gazdaságot, beleértve az ingatlanpiacot is.
HerrLudwig 2020. 09. 01. 15:51
Előzmény: #86983  siemens
#86987
Testüregmotozás is van? 🤣
Mondjuk amíg találsz olyan madarat, aki így kiveszi... dehát mint tudjuk, amíg szar van, veréb is van.
HerrLudwig 2020. 09. 01. 15:49
#86986
http://concordeblog.hu/2020/09/01/az-52-ezer-milliard-dollaros-kinai-idozitett-bomba-2-resz/
"A globális karanténok hatására sokak életébe egyik pillanatról a másikba robbant be az otthonról végezhető munka lehetősége (és a tavaszi időszakban egyben kényszeredettsége is). Ennek az élharcosai a világ egyik leginkább túlfűtött ingatlanpiacával bíró San Francisco környéki technológiai cégek, mint például a Facebook, a Square, a Twitter és a Salesforce, akik 2021 nyaráig arra ösztönzik munkavállalóikat, hogy otthonról dolgozzanak. A nemzetközi pénzügyi sajtó tucatjával mutatja be az olyan eseteket, ahol ezen vállalatok dolgozói a piciny San Franciscó-i lakásukból sokszobás tóparti házakba költöznek át még Kalifornián belül. Sok esetben olcsóbb lakbérért. Drasztikusan meg is nőtt az eladó lakások száma emiatt San Franciscóban."
Felkészül: Budapest
infin 2020. 09. 01. 15:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#86985
Miért lenne bosszantó. Én örülök, ha van ember felújításra. Meg nem tudom ki az, aki 30 évesen nyugdíjba akar menni a lakáskiadásból, én egyáltalán nem tervezem a munka abbahagyását, tökmindegy mennyi a passzív jövedelem, elég gáz is lenne csak ülni egész nap. Az a fontos, hogy lehetőleg olyan munkát végezz, amiben találsz értelmet, sőt akár hinni is tudsz benne, és ezt miért hagynád akkor abba? Annyi előnye van a passzív jövedelemnek ilyen téren, hogy így nem annyira fontos már, mennyi pénzt kapsz a munkádért, ha egyébként szívesen hozzájárulsz a társadalomhoz a tevékenységeddel, lehet önkéntes is stb.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 01. 15:46
Előzmény: #86983  siemens
#86984
"Én még referenciát és munkáltatói igazolást is szoktam kérni. Itt már látom az esetleges negatív reakciót"
Hogy képzeled??? 🤭😂😜
siemens 2020. 09. 01. 15:39
Előzmény: #86978  Törölt felhasználó
#86983
Megnéztem. Már az elején kiderül a bérleti szerződés megkötésekor. 
Előre jelzem, hogy Közjegyzői Okiratba kell foglalni a szerződést, és Kiköltözési Nyilatkozatot is kell tenni.
Én még referenciát és munkáltatói igazolást is szoktam kérni. Itt már látom az esetleges negatív reakciót, és teljesen hideg fejjel azonnal döntök, hogy elköszönünk egymástól. Nem érdekelnek a kifogások, a mellébeszélés..........
Ez elegendő biztonságot nyújt. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 09. 01. 15:32
Előzmény: #86980  infin
#86982
Erre a hozzászólásodra szokták mondani, hogy: "fején találta a szöget" :)
infin 2020. 09. 01. 15:31
Előzmény: #86978  Törölt felhasználó
#86981
Én őszintén nem is értem, hogy az emberek miért dőlnek be annak amiről tapasztalatuk sincs, csak terjengő rémhír. Szóval ha egy mp-re megállsz gondolkodni, azon, hogy a krónikusan nem fizető bérlőnek mégis miféle joga lenne bent lakni: hát semmilyen. Elvégre a szerződés nem csak egy darab papír, amit a vécében kellene elhasználni. Vannak benne kötelezettségek is, nemcsak jogok meghatározva. .... Ennyi.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek