Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 08. 30. 15:25
Előzmény: #86636  mr_bob
#86640

Őszintén szólva nem is jutottam idén el odáig, hogy az eladást leszondázzam. Már hogy egyáltalán lenne-e érdeklődés a kéglire. Tavaly, 6 év után éreztem, hogy a csúcs közel van, megpróbáltam, de talán kicsit későn talán nem is igazán akartam eladni, szenvedés volt, problémák a vevővel. Akkor ha már megmaradt a kégli, akkor felhasználtam arbitrázsra, hogy kezdjek vele valami újabbat is, mert nem vagyok a pénzem ellensége.
Inkább azt a kérdést kéne feltenni, hogy a nagypofájúak közül mennyien vettek befektetés céljára mostanában kéglit és hogy kiadták-e?
Jó tudom, ez magas labda, mert ők mindig a maximális hatékonysággal adják ki, de talán van olyan, aki nem minket akarna elkápráztatni, hanem valós dolgot mondana. Ha van egyáltalán olyan, aki befektetésre, kiadásra vett. Még ismerőseim körében sem tudok, csak olyan, aki minőségi vagy méretcserét csinált tavaly óta.
Nem igazán emlékszem, hogy itt a fórumon is bárki is vett volna kéglit befektetésre, kiadásra mostanában. Ja, volt az Ágnes asszony, aki a metrdomos 150-180e forintos átlagáron próbálkozhat a kis lakás kiadásával. Érdekes, hogy nem döngeti a mellét azóta, hogy megcsinálta a kéglivel az évszázad üzletét.
Hatalmas nagy pofával bizonygatjá egyesek, hogy a "befektetőknek" szerintük most kéne venni és vigyék vigyék a kégliket, de ők maguk vettek befektetésre, kiadásra?
Ezen kéne inkább mindenkinek elgondolkodnia.
Törölt felhasználó 2020. 08. 30. 15:24
Törölt hozzászólás
#86639
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 30. 15:21
Előzmény: #86637  Murdoch
#86638
én tisztában vagyok vele :) keressetek rá, hogy az elmúlt hónapokban hány cég bukott bele a phase1, phase2 tesztekbe. olvasnivaló: https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html
Murdoch 2020. 08. 30. 15:16
Előzmény: #86626  mr_bob
#86637
Jaja.
https://www.pharmaceutical-technology.com/comment/astrazeneca-covid-19-vaccine-trial/
Meg szó nincs tömeggyártásról, az év végéig talán átadják a szabályozó hatóságoknak, aztán jöhet a második fázis. 
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 30. 15:14
Előzmény: #86627  infin
#86636
szerintem teljesen félreértitek Tibort. ha van egy jó bekerülési árú ingatlanod, akkor miért adnád el? és miért pont olyan piaci ciklus váltásnál, ami az eladóknak hátrányosabb? szerintem ezzel ncseed is egyetért és még talán ő is írta, hogy 2 dolog nagyon fontos
1, jó bekerülési ár
2, figyelni a piaci ciklusokat
-
ha a fenti kettő teljesül, akkor tényleg buy and hold örökre (a végtelenbe és tovább). viszont szembeszélben nem pisálunk és jól is teszi Tibor.
HerrLudwig 2020. 08. 30. 15:14
Előzmény: #86633  berlini
#86635
Nem, nem csúcs, most írtad le.
x - 0,06x =/= x (ha x =/= 0)
Általános iskolás matekot át kéne ismételned...
Törölt felhasználó 2020. 08. 30. 15:13
Előzmény: #86624  berlini
#86634

A lakást megmondtam miért nem adom el. Egyrészt arbitrázs miatt, ami még nagyon jól fog nekem jönni, illetve már most jól jön. Akkor is nullában lenne nekem a kégli, ha nem lenne kiadni, minden költségét fedezi az arbitrázs. Másrészt a kiadása könnyű, még ha most várható egy hullámvölgy is, tehát várhatok a mostani árakon számolva is kb map+ hozamot belőle, a beker árhoz képest, ahogy panelcsászár számol meg kb a 2,5-szerese a hozam a map+nak. Igaz én nem paszírozom ki a maximumot a bérlőből, tehát megelégszem ennyivel. Harmadrészt a gyerekeimé lesz.
Ennyi. Forintosítva lehet, hogy nyernék azon ha már tavaly eladtam volna. Ez könnyen lehet valóban, de a hasznosítása nekem megfelel jelenleg és a srácoknak is tetszik a környék, nem kérték, hogy máshol legyen lakásuk. Legalábbis a nagyobb már közel van a 18-hoz, 3 év múlva költözhet, már érti a dolgokat annyira, hogy ebben döntést tudjon hozni. Addig akarok másik lakást/lakásokat venni kiadásra.
Ha már ezt feszegetjük. Te miért nem veszel most lakást, ha mindenáron azt akarod bebizonyítani, hogy mennyire érdemes venni? Mini önerő maxi hitel?
Egyik nagypofájú se vesz befektetésre, csak mondja, hogy miért vegyenek szerintük mások. Égess a bolond a pénzt, neked nem fáj.
Én azt csinálom, amit mondok, várok a jó beszállóra. Most nem szabad kéglit venni, ennél csak jobb beszállók következnek.
A kp-m meg csak hízik és hízik, map+ szépen adja, a tőzsdén szinte nem lehet most hibázni, egy ilyen időszak van.
Ez a különbség, akinek lakása van, annak csak az van. Akinek pénze, annak meg számtalan lehetősége és most jó lehetőségek vannak. A lakáspiac meg erős korrekcióban van. Mi a logikus választás?
berlini
berlini 2020. 08. 30. 15:11
Előzmény: #86631  HerrLudwig
#86633
Ahhoz képest, hogy a német tőzsdei cégek nyeresége is a töredékére esett vissza, a DAX csupán a csúcs alatt van 6%-kal. Ilyen körülmények mellett ez bizony gyakorlatilag csúcs. (Egy évvel ezelőtt járvány nélkül alacsonyabban álltak mint ma.)
berlini
berlini 2020. 08. 30. 15:09
Előzmény: #86626  mr_bob
#86632
Erre majd visszatérünk az év végén.
Elárulom, hogy az oxfordi vakcinát az AstraZeneca már hónapok óta gyártja. Ugyanennek a vakcinának az amerikai engedélyezését október végére várják, de ha csúsznak is jövő év elejére az is meglesz.
Az oxfordi vakcinát több örszág licenszeli.
Az oroszok a saját már (fürcsa körülmények között, de) engedélyezett vakcinájuk mellett az oxfordit is gyártani fogják.
HerrLudwig 2020. 08. 30. 15:06
Előzmény: #86612  berlini
#86631
Az USA-n kívül melyik "nyugati tőzsde" forog "csúcson"?
Murdoch 2020. 08. 30. 15:05
Előzmény: #86625  infin
#86630
Jaja, te aztán biztos könnyen hoznál döntéseket. Mondjuk, mint a svédeknél, ahol hasonló lélekszámra, ötször akkora területen, mint nálunk, tízszer annyi a halott.
berlini
berlini 2020. 08. 30. 15:03
Előzmény: #86619  Murdoch
#86629
Javaslom olvass origo mellett más internetes honlapot is.
Nagy összegben mernék fogadni, hogy jövő év elején már tömegesen folynak a védő oltások.
Törölt felhasználó 2020. 08. 30. 15:02
Előzmény: #86622  Murdoch
#86628

Nekem is ezt mondogatja mindenki, hogy az őszi szünet az hosszú lesz.
De ez nagyon odab.szna a gazdaságnak is. 1 szülőt leköt és a szabadságok elfogytak. Sokan nyaralásra elb.szták a szabikat és mi vagyunk ugye a hülyék az ismerősök meg rokonok szerint mert a nejemmel tartalékoltuk a szabikat. Majd meglátjuk, ki a hülye.
Van rokonom, aki az "olcsó" személyi hitelből ment nyaralni, merthogy úgy megdrágult a Balaton, máshogy nem tudta összeszedni. Mondom wtf.
Nem fog neki az a pénz hiányozni vagy abban bízik, hogy majd jön a qrmány és kimenti őt? Meg az elégetett szabi három kisgyerek mellett?
infin 2020. 08. 30. 15:01
Előzmény: #86624  berlini
#86627

Ezt már én is kilogikáztam, hogy az a baja, hogy nem elég neki 1 lakás befektetésre, illetve nem is az h nem elég hanem h türelmetlen és akar még 1-2-3 db-ot:)).
---
Disclaimer: Bocs, nem akarok durván veszekedni senkivel, csak kicsit irritál, amikor ezeket olvasom és amikor egyébként tök átlátszó a motiváció benne. De egyébként nem személyes a dolog.
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 30. 15:01
Előzmény: #86612  berlini
#86626
"Infláció van, védőoltás lesz 2-3 hónapon belül és a gazdaság mindenhol kezd helyreállni, aminek egyik jele, hogy a nyugati tőzsdék csúcson forognak."
-
dehogy lesz védőoltás 2-3 hónapon belül... évekbe telik mire feltalálnak, több fázisban tesztelnek és tömeggyártásba kerülnek ezek a termékek általában. bármit is hozzanak ki idén, hidd el, hogy azzal te nem akarod magad beoltatni...
infin 2020. 08. 30. 14:59
Előzmény: #86619  Murdoch
#86625
Mindez egy vírusra, ami amúgy kb száz évente egyszer van átmenegtleg amíg be nem olvad, aztán erről írogatják h a világ örökre megváltozott :) micsoda dráma.
berlini
berlini 2020. 08. 30. 14:59
Előzmény: #86614  Törölt felhasználó
#86624
Hitelesebb lenne ez a várakotzásod, ha ma eladnád a befektetési lakásaidat és 5 év múlva megpróbálnád a MÁP-pal hizlalva harmadával növelni és az általad várt felére esett árakon dupla annyi lakást visszavenni.
Olvaslak már egy ideje, de csak egy magyarázatom van arra, hogy miért cselekedsz pont a várakozásoddal ellentéte irányban.
Most szeretnél, de gyorsan olcsón még egy lakást.
Ráadásul most ezt meg is tehetnéd.
Kb 10%-kal olcsóbban megtudnád venni. De várod a nagy ijedelmet és a zuhanást.
Megsúgom.
A TESLA előbb fog a mai 2300 dolláros árról a felére zuhanni mint egy jó helyen lévő budapesti lakás..
A rövid távú lakás kiadási piac idén földbe állt, de miután azok akik ebbe fektettek, évi 20-30%-os hozamokatrealizáltak, van miből kivárni, ameddig jövőre a piac ujra belendül.
A hosszútávú bérleti piac földbeállása csak a Tr képzeledetben létezik. Én nem vettem észre.
infin 2020. 08. 30. 14:57
Előzmény: #86613  Törölt felhasználó
#86623
"740e ft nm ár még egy négyemeletes panelben is húzós."
Garzonról beszélünk.
"A mai viszonyok között ez kiadható 70-80e ft, szerencsével többért, de a szerencsét nem hoznám be a befektetésbe."
70-80e Ft, ugyanmár. Esetleg a 8. ker legsötétebb mellékutcájában, ott igen.
Ja, a spekulatív tőzsde sem befektetés akkor :)
"Én konzervatívan áraznám be és addig nem venném meg, amíg 10,5-12m sávba nem kerül az ára."
Valamiért, amióta a tesla száguld, egyre szélsőségesebb vízióid vannak, ezt vettem észre. Ez nem támadás akar lenni, csak feltűnt...
Murdoch 2020. 08. 30. 14:54
Előzmény: #86617  Törölt felhasználó
#86622
Nálunk is most mennek a köremailek. Alapjába véve nagyon tartok tőle, hogy az őszi szünet környékén váltás lesz online oktatásra, egyáltalán nem várom (de ahogy látom, a gyerekek többsége sem).
Törölt felhasználó 2020. 08. 30. 14:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#86621

Azt nem tudom, hogy most mennyi külföldi diák jön a zegyetemekre. Őszintén szólva tartok tőle én is, hogy 2 hónap normál kiadás, aztán jövő év őszig vagy a vakcináig megint lehet csökkentett díjat kérnem vagy elvesztem a bérlőket.
Ha jövő őszig elhúzódna, akkor már az én esetemben is 1mihály körül lenne a veszteség, de talán a Teslából visszapótolom :)
rövidtávúsok esetében vagy olyan hosszútávú, aki még csökkentett díjat se kap, meg 2 mihály veszteség is lehet és onnantól fel a csillagos égig, mondjuk akinek sok rövidtávús kéglije van.
Tudom, persze a panelcsászár minden lakása végig ki lesz adva, sőt januárban emel majd az inflációval, mint mindig, de ő a kivétel. A nagy többség nem ennyire ügyes.
Általános, középiskolák talán tovább húzzák, talán egész évig, főleg ha lesz vakcina még idén vagy jövőre hamar. Az egyetemek már szerintem kockázatosabbak. Jóval több helyről jön diák, kevésbé irányíthatóak, mennek mindenfele tanítás után.
Ez van gyerekek, ezért sem gondolkodom most lakásvásárlásban. Ennél csak jobb beszálló pontok lesznek a jövőben, ez egészen biztos.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek