Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 16:50
Előzmény: #86231  Láma
#86240
Igen, elsőre jó ötlet. Ahhoz, hogy ne menjen oda feleslegesen, kezdetnek kellene egy normális hirdetés. Alaprajz, és releváns képek mindenről (nem, nem a kanapéról és a franciaágyról, ahogy az átlag ingatlanos szokta, hanem az ablakokról, kazánról, fűtőtestekről, ajtókról, burkolatokról ház esetében a tetőről kívülről és a padlástérből is, és arról is, hogy hol is van a telken, akár le lehetne fotózni pl a kazán márkáját is például, nem egy agysebész technika). Aztán ez alapján a potenciális vevő eldöntheti, hogy ilyesmit keres-e.
És objektíven és részletesen írja is le azt az ingatlant. Ami magas fszt, az nem első emelet, hanem magas fszt. Ami felújítandó, az nem jó állapotú.
Mert én láttam már "jó állapotú" ingatlanként hirdetett házban penészt meg ujjnyi repedést. 
1kor13
1kor13 2020. 08. 27. 16:46
Előzmény: #86238  keljfeljancsi2000
#86239
Nem kultúráltabb, nem kényelmesebb, lásd a kommentemet. Szerinted kényelmesebb. Szerintem kényelmetlenebb. Fogadd el. Egyikünknek sem lesz bizonyíthatóan igaza. 
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 16:38
Előzmény: #86229  1kor13
#86238

A válasz itt is hasonló mint az előbb. Lehet hogy van egy célcsoport aki az egybe fürdő-wc preferálja de messze kisebb mint akik a különt. Tekintve hogy kultúráltabb és kényelmesebb együttélést tesz lehetővé. Innét fogva árcsökkentő tényező a teljes közösségre nézve, vagy ha úgy tetszik a külön cucc árnövelő.
Ha már 2 wc+fürdő egyben van a házban akkor kevésbé vagy egyáltalán nem számít mínusznak ha egyben vannak mert van opció.
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 16:34
Előzmény: #86230  franc0
#86237
Ezen lehet vitatkozni, de én nem tenném mert lényegtelen! A végeredmény számít: az meg az hogy mire van kereslet! Hogy miért? Lényegtelen háttéradat.
CyrusTheGreat 2020. 08. 27. 16:28
Előzmény: #86229  1kor13
#86236
Soha nem értettem annyira egyet kommenttel, mint ezzel. :-)
De őszintén szólva, a különálló WC kézmosó nélkül az, hát hogy is mondjam, Semmelweis doktor megnyalná mind a tíz ujját (remélhetőleg nem egyből használat után). A különálló WC-be felszerelt kézmosók meg semmire sem jók, csak a WC eláztatására, de ez persze a manuális készségeken is múlhat.
Rólam ismert, hogy nincs gyerekem, de elképzeléseim szerint reggel a kisebb gyerekek (hangsúlyosan több gyerek) elindítását (öltözködés, fogmosás, WC) is könnyebben levezényli az ember, ha egy helyiségben történik minden.
infin 2020. 08. 27. 16:26
Előzmény: #86220  bp
#86235

Ez részben egészen értelmes. Én potenciális vevőként pl hajlandó lennék 5e-t fizetni 1 megtekintésre, ha tényleg szépen kiválasztják az ingatlant előtte az igényeim szerint. Ha nem, akkor max 1500-2000-t. És most olyan ingatlanokról beszélek, amik nincsenek már eleve kint az ingatlan.com-on, de persze szinte mindegyik kint van gondolom. Az elég gáz lenne, ha viszont csak ingatlanos hirdethetne ott. Általánosságban addig semmi bajom az ingatlanosokkal, amíg van a szolgáltatásban hozzáadott érték, tudom hogy van akinek így segíteni tudnak adás-vétel során. Nekem nem nagyon, részemről hozzáadott érték max akkor volt eddig, ha kiadáskor így gyorsabban ki tudtam adni, mert nekem nem mindig van időm vele foglalkozni. Konkrétan az ingatlanosok hoznak érdeklődőket, akik nem nézik az ingatlan.com-ot meg hasonló oldalakat, és nem annyira a magyar lakásturistákat hozzák hanem komoly érdeklődő külföldieket, ennyiben volt eddig gyorsabb. Pedig amúgy én is mindig angolul is felraktam a hirdetéseimet.
De ez kiadás, nem eladás...
CyrusTheGreat 2020. 08. 27. 16:22
Előzmény: #86218  keljfeljancsi2000
#86234
Meglátjuk, mi lesz. Az tény, hogy nem feltétlenül ismerem a családosok nézőpontját, de én az eddigi folyamatok visszirányát nézem: belváros felértékelődik (a pénzcsinálás magasabb foka miatt), sokan kiárazódnak, kiszorulnak a külső kerületekbe (esetleg tudatosan eladják magasabb áron a belvárosi lakást és kívül vesznek nagyobbat), a külső kerületek is emelkednek. Aztán jön mindez fordítva, belvárosban történik egy nagyobb esés, a tranzakciók referenciája a belvárosi árak lesznek (véleményem szerint még akkor is, ha esze ágában sincs az illetőnek odamenni, de be fog próbálkozni), innentől kezdve nehéz lesz nem engedni a külső kerületekben.
És innen áteveznék az állításomhoz: belvárosban 10% esés a külvárosban 15%-ot indukál. A belvárosban 10% esés tfh 5M-et, az adás-vételeknél pedig ez az érték (a mínusz 5M) lesz a hivatkozás, nem a százalék. Nyilván nem fog a külvárosban is 5M-et esni ugyanazon kategóriájú lakás ára, de ha már 4M-et esik, az százalékosan magasabb érték lesz a külvárosi lakás árához viszonyítva.
Forintban kifejezve magasabbat fog esni a belváros a magasabb bázis miatt, de százalékosan ez jobban fogja érinteni a külvárosi ingatlantulajokat.
infin 2020. 08. 27. 16:20
Előzmény: #86229  1kor13
#86233

Mármint főleg azt nem értem, miért könnyebb a wc-deszka helyzetét meglátni ha egyben van a wc a fürdővel. : p
Egyébként ja, a legeslegjobb, ha külön van a wc és van hozzá is mosdó/kézmosó.
infin 2020. 08. 27. 16:18
Előzmény: #86229  1kor13
#86232
Sosem értettem ezt a wc-deszkás vitát, pedig nőnemű vagyok. :) Én is azt szeretem, ha a wc külön van.
Láma
Láma 2020. 08. 27. 15:57
Előzmény: #86228  macisajt
#86231
Szerintem a mutatásért az érdeklődőtől kellene pénzt kérni. Már 1-2 ezer forintos dij is kiszűrné a turistákat.
franc0 2020. 08. 27. 15:57
Előzmény: #86213  keljfeljancsi2000
#86230
Nem az igények változtak, hanem a lehetőségek.
Aki válogatási helyzetben van, az nem 24+16-ot akar, hanem 40-et.
1kor13
1kor13 2020. 08. 27. 15:44
Előzmény: #86206  keljfeljancsi2000
#86229
Akkor egy kis praktikum és emberismeret... Nőismerősöm pisilés előtt és utána is kezet mos (tudjátok, ebből erednek az ősi viták a wc-deszka helyzetéből). Namármost ha egy panelbudiból és különálló fürdőszobából indulunk ki, akkor be a fürdőbe, ki a fürdőböl, be a wc-re ki a wc-ből, vissza a fürdőbe, ki a fürdőből. Ha "egybefürdőwc" van, akkor ez jóval könnyebb. Ráadásul ha felhajtva marad a deszka, akkor az "egybefürdőwcben" ezt azonnal látja a hölgy belépés után, lehajtja gyorsan, aztán mehet is kezetmosni, ez panelbudi esetén plusz egy kör lehet. Ezt egész sokszor meg lehet ám csinálni egy nap, ha épp fel van fázva, vagy terhes az "ember lánya". És lehet segíteni, ha felszerelünk egy kézmosót a panelbudiba, de ez nem annyira gyakori ugyebár. Persze aki szarás után sem mos kezet, annak ez nem érdekes, ilyen szempontból is megtalálja a zsák a foltját, bérlő a lakását. Szóval ennyit arról, hogy kinek mi az "előnyösebb".
macisajt 2020. 08. 27. 15:19
Előzmény: #86220  bp
#86228

Sok a vevő turista, szeretnek nézelődni, kíváncsiskodni, kritizálni, hasonlítgatni, beszélgetni stb...
Sok az unatkozó ember, ha nem kerül semmibe akkor megtehetik.
Az ingatlanos nem tudja kivel áll szemben, csak a személyi adatait kérheti el.
Az hogy egyáltalán komoly vevő-e, nem tudja eldönteni, mondjuk tényleg dühítő lehet ilyenekkel lakásokat nézegetni, a drága időt elfecsérelni.
bp 2020. 08. 27. 15:16
Előzmény: #86224  Törölt felhasználó
#86227
Csak gondolom ilyet nehéz lenne aláíratni...
Benzedrine
Benzedrine 2020. 08. 27. 15:12
Előzmény: #86222  signal2
#86226
Valami ilyesmi kellene vagy már a hirdetés felrakásért is egy ötvenes, ami eladáskor beszámít. Az eladó jobban meggondolná, hogy kell-e (négy-öt) ingatlanos, az ingatlanosok kétharmada másik munkát keresne, a maradék meg pénzt. 
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 15:12
Előzmény: #86223  macisajt
#86225
Ahogy beindult a Covid esetszám növekedés, megint érik a home-school is.
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 15:11
Előzmény: #86222  signal2
#86224
Nem értem a hisztit. Ha nem jó az ügyfél, akkor miért nem mondja fel a szerződést? Megszűnik minden probléma, nem kell mutatni, nem megy az idő, nem kell hirdetni. És igen, a szerződés tervezetet az ingatlanos írja. Írjon bele olyan feltételeket, amivel ezt kiküszöböli. Legyen egy minimál ár, és ha ezt adott időszakon belül egy hozott vevőjelölt megajánl, és nem fogadja el, akkor bánatpénzt kell fizetnie az ingatlanosnak. Három szépen megfogalmazott mondat, és rendben van.
macisajt 2020. 08. 27. 15:09
#86223

Még lesz egy bérlő/vevő hullám, aztán kivárás és türelem játék, vagy akármi.
.
https://index.hu/belfold/2020/08/27/kijottek_a_potfelveteli_eredmenyei/
signal2
signal2 2020. 08. 27. 15:04
Előzmény: #86220  bp
#86222
Ezt megfelelő szerződéssel lehet szabályozni. Jól írja, bele kell tenni, hogy 1 mutatás 8-10 ezer Ft, és a végén, amikor sikerül eladni, akkor beszámításra kerül a jutalékba, ha meg visszalép az eladó, akkor kifizeti a mutatások díját. 
Természetesen az egy kérdés, hogy csak nézelődőket visz oda folyamatosan, vagy fizetőképes vevőket. Amikor mi házat kerestünk, akkor 20 mutatásból 2 ház volt olyan, ami megfelelt minden előzetes paraméterünknek. A kérdés, hogy a többi 18-cal miért rabolta a időnket az ingatlanos. Ő ugyan elmondhatja, hogy dolgozott, csak rosszul.
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 15:02
Előzmény: #86220  bp
#86221
Ez tetszik, azt akarja, hogy a Com-on csak ingatlanos hirdethessen. Na ha ez eljön, akkor összeállok egy-két haverral, és elindítjuk a tulajdonostol.com oldalt. Ha bejön, ez a csávó kap tőlem egy minőségi pezsgőt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek