Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
bp 2020. 08. 27. 14:56
#86220

Egy gyöngyszem a Kalmár Kantin FB csoportból:
'Idén nem tudom mi van de 10-ből 9 meg akar kerülni.. Nalatok is? Hiaba a megtekintesi nyilatkozat...visszamennek becsengetni, uziket hagyni, stb... most tenyleg ezert fizetjuk a tanfolyamokat, tovabbkepzeseket, parkolast, benzint, hirdeteseket es hogy a belefektetett idorol mar ne is beszeljek!? Komolyan elgondolkodtato hogy ezt miert igy csinaljuk igy? Egyseges ar kene a mutatasokra(vevo fizetne) ugymond kiszallasi dijkent. Az ingatlan meghirdetesre (tulaj fizetne egy fix osszeget havonta). Unom mar hogy ingyen dolgozom. Van tulajom akinek a lakasat mar 1 eve aruljuk az o hulyesege miatt nem sikerult sose megegyezni, de vagy 100x mutattam, majd kozli megse adja el... most mi van? Ingyen meloztam vele 1 evig? Es megcsinalhatjak??? Ezert kene mindenhol egyseges tarifat bevezetni mind hirdetesre, mind mutatasra, ja es Com-on csak ingatlanos hirdethetne csak ugy mint Usa-ban. Ti mit gondoltok errol? Nem lenne jobb igy mindenkinek?'
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 14:35
Előzmény: #86213  keljfeljancsi2000
#86219
kutyának nem kell  -> a kutyának nincs rá pénze
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 14:30
Előzmény: #86215  CyrusTheGreat
#86218
Itt jön be pont amit írtál!!!
" De azt látni kell, ha a rövidtávú hasznosíthatóság megszűnik vagy ellehetetlenül"
Önmagában emiatt nagyobbat fog esni fog a belváros mint más, ki tudja meddig és mennyi ideig. Ezért nem értelek miből gondolod hogy a belváros fog kisebbet esni??? Frankón nem látom még mindig, elméleti szinten sem. Visszaadja a korábbi extrém emelkedés egy részét, de ez nem tragédia (mármint a tulajdonosaiknak az).
CyrusTheGreat 2020. 08. 27. 14:30
Előzmény: #86216  keljfeljancsi2000
#86217
Akkor bevallom őszintén, nem értem.
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 14:27
Előzmény: #86215  CyrusTheGreat
#86216

Nem konkrétan erre a lakásra értettem hogy neked is meg kell fizetned a felárat ha számít ha nem, nem is a rövid kiadásra. A kiadásra általánosságban.
CyrusTheGreat 2020. 08. 27. 14:20
Előzmény: #86213  keljfeljancsi2000
#86215
A földszinti Reáltanoda utcain van alaprajz, az sajnos botrányosan használhatatlan, ráadásul földszinti, az tényleg nem ér túl sokat, hiába van saját cirkó.
Teljesen egyetértek, meg kell fizetni azt a felárat, amit a lakások alternatív hasznosíthatósága (pénztermelő képessége) jelent, de azzal nem feltétlenül értek egyet, hogy régebben nem volt meghatározó, egyszerűen csak nem rövidtávú lakáskiadás és brit tahók elszállásolása volt a hasznosíthatóság, mostanra meg lett egy másik módja is a hasznosíthatóságnak, ami jobb pénzt jelentett. De azt látni kell, ha a rövidtávú hasznosíthatóság megszűnik vagy ellehetetlenül, akkor egy idő után a hosszútávú piacra kerülnek át ezek a lakások és a számuk elég magas. Még azzal is egyet értek, hogy nem mindenki akar a belvárosban élni, de nem becsülném le a belvárosi bérleti díj csökkenésének tovaterjedő hatását.
alexmanex 2020. 08. 27. 14:20
Előzmény: #86152  Törölt felhasználó
#86214
A Fagyöngy lakópark is kiszórta a korai szerződéskötőket a számos elállási feltétel valamelyikére hivatkozva. Csak azért kellettek a korai befizetők, hogy a finanszírozó banknak bizonyítsák a projekt életképességét. Most persze senkinek sem kellenek az emelt árú kész lakások. Na, ezt kellene jogilag szabályozni.
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 14:13
Előzmény: #86212  CyrusTheGreat
#86213

Azt nem is néztem eddig, csak az elsőt.
A hiányzó alaprajz árulkodó, ha előnyös elosztású lenne nem felejtette volna el feltölteni, főleg hogy az pénzbe sem kerül!
Az évtizedek alatt változtak a lakhatási igények, a kutyának nem kell 20nm-es szoba viszont egy 12+8 felállásért már egymást ölik. Főleg hogy míg a "hasznosíthatóság" régebben nem volt lakásármeghatározó tényező addigra ma mindennél fontosabb szempont! Hiába neked nem mert saját lakhatásra veszed ha a befektetőhordának igen... akkor neked is meg kell fizetned a felárat ha számít ha nem!
CyrusTheGreat 2020. 08. 27. 13:52
Előzmény: #86206  keljfeljancsi2000
#86212
Megnéztem a Károly körúti kicsit részletesebben, ami 54 nm és 2 szoba. Mivel a kedves hirdető b.szott alaprajzot feltenni, ezért alapvetően csak találgatok, de valami ilyesmire gondolok ennél a lakásnál:
- konyha elég tágas, 8 nm-t megszavazok neki, de lehet, hogy ebben már benne van a kamra is
- van előtérből/közlekedőből kap 7 nm-et
- fürdőszoba 6 nm
- van egy 20 nm körüli nagyszoba
- és van egy éppenhogy szobának számító 10 nm körüli hálószoba
- - - - - - 
A háló egy kicsit keskenynek néz ki, de méretek alapján egy franciaágy befér, a gardróbszekrényt kidobnám és újat rakatnék be, így az egy teljesen vállalható hálószoba lehetne.
A nappali jelen formájában teljesen kuka, de a 20 nm körüli mérete elég jó lehetőségeket biztosít, simán kialakítható benne egy TV-nézős egység kanapéval, egy könyvtár-sarok és még szerintem egy normális étkezőasztal is (bár ketten a konyhában is tudnának enni, de az azért elég tré).
Viszont, nagyon gyanús, hogy mindkét szoba az udvarra néz, ebben az esetben elképzelhető, hogy egy "csík-lakásról" beszélünk, így a 20 nm-es nappali kihasználása is izgalmasan alakulhat, lehet, hogy az elrendezés miatt nem fogsz tudni annyi szeparált "egységet" kialakítani benne, mint kellemes lenne.
A fürdőhöz különösen nem nyúlnék, az jó állapotban van, egyedül azt az üvegtéglás falat dobnám ki, nem látom, mi szükség van rá, teljesen feleslegesen határolja a teret...
- - - - - - 
Sokkal jobb lenne alaprajzot látni, mert az döntő lehet (fontos lenne látni, hogy a két szoba, ha egymásból is nyílik, milyen elrendezésű, hol vannak az ajtók-ablakok). Ha udvari a kilátás, akkor elég gyenge a történet, utcai esetén azért ez már egy teljesen vállalható lakás.
Nekem ez élhetőbbnek tűnik 2 ember részére, mint az 1+2-es elrendezés ugyanekkora alapterületen. A fürdő+WC részemről teljesen okés, hogy egy helyiségben van, én nem szeretem a külön WC-t (főleg, ha az a bejárati ajtó mellett kapott helyet).
terelemel 2020. 08. 27. 13:50
Előzmény: #86185  PusztaPutyin
#86211
Egyszeruen 3 klikkelessel a neten a szobabol bekapolva MAP+ havi 3 milliot kapna most...
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 27. 13:48
Előzmény: #86201  keljfeljancsi2000
#86210
köszönöm szépen a részletes választ!
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 13:40
Előzmény: #86201  keljfeljancsi2000
#86209
Csak elírtam egy dolgot:

Vagy szerinted te ebben az évben NAGYOBB százalékú kamatot kaptál a befektetésedre? Nem hiszem.
Murdoch 2020. 08. 27. 13:34
Előzmény: #86205  lohran
#86208
Nem volt rossz, csak nyitott ablaknál nagyon zajos volt, szinte teljesen behallatszott a Budaörsi út is. Átadás környékén voltam ott, illetve én 1+2-est néztem meg, az egyik szoba kb. 7 m2-es volt, részben emiatt hagytam is.
Murdoch 2020. 08. 27. 13:30
Előzmény: #86204  Törölt felhasználó
#86207
Ha jól emlékszem Karolina udvar néven futott, új építésű társasház. Budaörsi - Nagyszőlősi - Karolina út háromszögben. Az ára most szinte tényleg annyi volt, mint 10 éve.
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 13:29
Előzmény: #86198  CyrusTheGreat
#86206
"Azt megkérdezhetem, hogy a fürdő és a WC egy helyiségben történettel mi a probléma?
Vagy az 54nm-en 1+1-es elrendezéssel?"
Nyilván nem tragédia de előnyösebb ha külön van, DE az hogy 54nm-en egy szoba és egy fürdő+wc egy helységben legyen az már tragédia. A leköpködött panyelok között rengeteg a 1+2félszobás elrendezés ekkora nm-en külön fürdő, külön WC, leválasztott konyha + erkély!!! Szerinted melyik élhetőbb?
lohran 2020. 08. 27. 13:27
Előzmény: #86203  Murdoch
#86205

ha igaz volt akkor nem volt ez olyan rossz ismerem a Dorottyát ott dolgoztam.
Törölt felhasználó 2020. 08. 27. 13:24
Előzmény: #86200  lohran
#86204
Ez meg mindig a muskotaly kozi borzalom?
Murdoch 2020. 08. 27. 13:23
Előzmény: #86202  Murdoch
#86203
El is tűnt :) 
Murdoch 2020. 08. 27. 13:20
Előzmény: #86200  lohran
#86202
Ez igen, megnéztem ott az egyik lakást tíz éve, nagyon zajos volt (M1-M7). Akkor sem volt sokkal olcsóbb.
keljfeljancsi2000 2020. 08. 27. 13:17
Előzmény: #86179  mr_bob
#86201
Tételezzük fel hazánk bölcsei holnap kijönnek egy 20 éves hiperállampapírral ami évi 8%-ot fizet! Te mint befektető boldogan bevásárolsz belőle 100 milcsiért 2020-ban. Telnek az évek, kapod az évi 8milliód, közben változik a kamatkörnyezet természetesen emiatt a kötvényed másodpiaci értéke ahogy egy használt lakásé is csak az nagyobb mértékben. 2030-ban tételezzük fel beüt hiperinfláció és emiatt az alapkamatot a korábbi 1-5% sávból felnyomják 30%-ra ami ugye azt eredményezi, hogy a kötvényed másodpiaci ára jelentősen lecsökken, de te abban az évben is megkapod a 8milliós kamatot ami a befektetett tőkéd ugyanúgy 8%-a ahogy ígérte is állambácsi.
Vagy szerinted te ebben az évben kisebb százalékú kamatot kaptál a befektetésedre? Nem hiszem.  
****
Vannak  különbségek persze ingatlan és állampapír között (a teljesség igénye nélkül): 1.       A futamidő lejártával az állampapírod 100% névértéken kapod vissza míg lakásnál biztos hogy komoly árfolyamváltozás lesz.
2.       Lakásnál a bérleti díj változik, amolyan változó kamatozású ami valamennyire követi a lakás árát. Ez nagyon komoly plusz!
3.       Amortizációt direkt nem keverem bele mert úgy egyszerűbb a logikát követni és a nyereségen változtat de a kamatszámítás logikáján nem.
4.       Az se számít hogy a megtermelt kamattal mit csinálsz. Lesz amikor az állampapír hoz jobban máskor meg a lakáskiadás.
****
Ami megkever benneteket az az, hogy a lakás ára durván tud emelkedni miközben a kiadási bevétel nem tudja követni (meg a kamatkörnyeet is változik) azaz az aktuális árra kivetített virtuális hozam % csökken és adott pillanatban lehetnek jobb %-ot hozó alternatív befektetések. Ez így igaz, de ahhoz hogy válts zárnod kell a pozid (eladni a lakást) és venni állampapírt de ott már nem a lakás vételi értéke lesz a bekered hanem az eladási.  A hozamszámolás utána ugyanaz mint írtam de itt ha kivárod a futamidőt garantáltan nem lesz árfolyamnyereséged/veszteséged a hozam felül. Arról nem is beszélve hogy 3 év után ha nem tudsz visszaszállni bukod a 4% illeték kedvezményt.
****
Az eszköz megvásárlásának pillanatában eldőlt hogy mi az alapja a hozamszámításnak. Az árfolyamváltozásból eredő profit/loss meg más soron van és ingatlannál csak akkor derül ki amikor eladtad. A hozamszámolás módját nem befolyásolja csak a nyereség összegét!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek