Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 08. 18. 11:29
Törölt hozzászólás
#85120
berlini
berlini 2020. 08. 18. 11:24
Előzmény: #85116  Törölt felhasználó
#85119
Utcai, 2. emelet. (3 szobából 2 utcai ablakokkal)
berlini
berlini 2020. 08. 18. 11:23
Előzmény: #85072  CyrusTheGreat
#85118
"gen, ha 10%-a, akkor még jobb, ha 50%-a, akkor meg csudijó."
Na, csak kibújt a szög a zsákból. Remélem megkönnyebbültél, hogy végre nem kell köntörfalazni!
Csak azt nem értem, hogy amikor én állitottam, hogy beirásaidból ezt a várakozást lehet leszürni, akkor miért trolloztál le?
"Az elmült egy évben ebből a tendenciából még nem láttunk semmit, ez persze nem jelenti azt, hogy ne így történne a jövőben. Viszont, ami biztosan látszik: a piaci narratíva a következő fél-egy évben az elmúlt félév alapján íródik. Ezt azért eléggé jól előrevetíti a rövidtávú irányokat."
Pont ez a probléma. Az elmúlt fél évről készült becslésekből nem azt lehet kiolvasni, hogy egy 13%-os GDP esés közben általam is várt legalább 10%-os korrekció összejött volna.
A foglalkoztatás gyakorlatilag helyreállt, a várakozások az egész világon pozitivak a 2. félévre. Mitől jönne az a szakadás ami eddig elmaradt?
Teljesen nyiltan be lett jelentve, hogy soha nem látott mértékű pénzmennyiség növelés kezdődik. Már általánosban azt tanitják, hogy az elsődleges hatás mellett (a fejlett országokban a GDP többségét kitevő fogyasztás beinditása) a másodlagos hatás az eszközárak emelkedése és az infláció egy ilyen esetben.
Kiváncsi vagyok arra, hogy ha a forint folyamatosan leértékelődik, elinflálódik, akkor mi az ami arra késztetné az embereket hogy megszabaduljanak ingatlanaiktól? Nem inkább az lesz, hogy megindul újra a kereslet az ingatlanok irányába?
Miben reménykedtek?
Hogy mégis lesz itt egy a jelenleginél is nagyobb válság?
Egy tartós világgazdasági visszaesés?
Háborúk sora?
Én már elég öreg vagyok ahhoz, hogy  ne mondjam hogy ez kizárt.
De ha mindez bekövetkezne, akkor szerintetek ki fog rosszabbul járni?
Hiszen akár van valakinek ingatlana akár nincs, a munkahelyét mindenki elvesziti. Egy nagyobb megrázkódtatás a történelemben már töbször járt a pénzügyi vagyon megsemmisülésével, ingatlan vagyon viszont ezt túléli (kivéve ha lebombázzák, de ezt várjátok?)
És mindezt azért várjátok, hogy egy szobával nagyobbra tudjátok a meglévőt cserélni?
Azon kivül, hogy ez mennyire reális várakozás, kérdezem:
megérné?
Törölt felhasználó 2020. 08. 18. 11:08
Törölt hozzászólás
#85117
Törölt felhasználó 2020. 08. 18. 11:05
Előzmény: #85115  berlini
#85116
udvari/utcai, emelet?
berlini
berlini 2020. 08. 18. 11:02
Előzmény: #85113  elemerorsos
#85115
Nekem nem sürgős az eladás, de van egy Baross téri lakásom (104m2, gépszeti és villamos vezetékek cserélve, de nyilászárók, burkolatok régiek. fűtés rendszer felújitandó gázkonvektoros.) Meglátásod szerint mennyit érhet?
berlini
berlini 2020. 08. 18. 10:58
Előzmény: #85088  Törölt felhasználó
#85114
Majd az idő eldönti ki a szánalmas.
Az aki hosszútávon 50%-os esést vizionál vagy aki azt mondja, hogy ebben az évben lesz egy kisebb korrekció, de a pénzbőség, hozamszegény környezetben a növekvő megtakaritások megtalálják ujra az ingatlanpiacot. Még úgy is, hogy itt sincsenek már a régi szép idők 8-10%-os hozamai, hanem bizony meg kell elégedni 3-5%-os bérleti hozammal, joggal bizva abban, hogy hosszú évek átlagában ehhez hozzájön még 3-5% éves ingatlan áremelkedés
Egy azonban már ma biztos. Te mindenképpen a vesztes kategóriába kerülsz.
Ha neked lesz igazad, akkor azért mert a saját befektetési ingatlanaidat nem adtad el idén, hogy a MÁP+-ban kamatoztatott pénzből 2 nagyobbat vegyél 5 év múlva.
Ha tévedtél, akkor meg azért mert az a pénz amiből tervezel új ingatlant venni már annak beugrójára sem lesz elég.
Hat hónap viruspara után azonban azt már látni, hogy az árak egyenlőre nem szakadnak, se az MNB se a DH vagy egyéb ingatlanpiaci szakértők szerint. (Persze ők is tévedhetnek és még nincsen vége a járványnak.)
Én úgy látom azonban ezen a fórumon, hogy a harci idegesség azokat kapja el egyre inkább, akik lassan észbekapnak, hogy nem lesz itt ingatlanár szakadás.
elemerorsos 2020. 08. 18. 10:44
Előzmény: #85111  elemerorsos
#85113
Tavaly azért sem erőltettem az eladást, mert nem volt jó kínálat. Most végre vannak nagyon jó ajánlatok is. És nem Budát nézegetem. Én a belvárost ismerem mint a tenyeremet.
Törölt felhasználó 2020. 08. 18. 10:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#85112
Nekem kifejtettem egy példán keresztül, hogy azért még volna budán is szabad hely, ha kicsit racionalizálni akarnának ezt meg azt.
Másik példa a déli.
Milyen rossz is lenne az épitőiparnak, ha az állam úgymond átadná azt a területet, és lehetne rá értelmesebb dolgot is építeni, mint hogy ott vonatokat toligáljanak, de uram bocsá akár az egész déli fölé is felhúzhatnának egy toronylakóházat, amit nem horribile telekáron adnának el az épittetőnek.
Milyen borzasztó lenne utána minden.
Arra ott van kelenföld, amit mondjuk szintén megpimpelhetnének, hogy kétszintes legyen, az elővárosi vonatok meg még így is beférhetnének a délibe, bár nyomorultak ugye nem tudnak, csak átszállással így is a 4-6-osra ráközlekedni, de hát ugye az ALKALMAS polgármester már megcsinálta a fonódót, vagy mégse.
Mit akarok ezzel mondani?
Hogy épitkezni kellene pesten is(budán is), nem csak az üres telkeken növeszteni a gazt, meg toldozgatni pusztulat épületeket.
Persze erre is tudod mondani, hogy ezek majd drágítják a környéket.
Hát kérdés, hogy tudnak-e versenyképes áron építkezni rá.
Mert ha tárnokon pl fel tudnak húzni egy 80nm-es ikret 45 millióárt, akkor miért is kerül egy feleakkora lakás ugyanannyiba 20 km-rel arrébb?
elemerorsos 2020. 08. 18. 10:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#85111

- Volt egy jó bérlőm, aki 2015 óta folyamatosan bérelte, pontosan fizetett és patikán tartotta a lakást, kényelmes volt, ezért nem akartam eladni. Ha nem tudtam volna jól kiadni, eladtam volna hamarabb.
- Tavaly júniusban ez a bérlő kiment, meghirdettem pontosan ugyanannyiért, mint most, egy hónap alatt ketten nézték, ajánlatot nem tett egyik sem. Inkább kiadtam megint.
- Most kiment a bérlő, néhány falat lefestettem, 1-2 apróságot megcsináltam (kicsi tételek), meghirdettem és elvitték. Az hogy olcsóbban-e vagy nem azt nem lehet megítélni, mert tavaly erre a hirdetési árra senki sem tett ajánlatot, szóval valószínű hogy tavaly kevesebbért ment volna el.
- Az hogy 5-8%-al olcsóbban hirdettem mint akik hirdetik hetekig/hónapokig az nem releváns, ha ennyiért megy el, akkor ennyit ér. Az a tapasztalatom, hogy az első körben jönnek azok a vevők, akik hetek/hónapok óta keresnek és megnézik az új eladó lakásokat. Az első nézői kör után nagy csend, és hetek telnek el az érdeklődők között. Ezért én szeretem mindig az első körösöknek eladni, és már be is forgatom egy újba, míg mások hirdetgetik a lakásukat.
- Olyan áron adtam el, hogy a kiadás várható nettó hozama 4% körül van és a jelentős felértékelődést sem nagyon látom benne. Viszont látok olyan ingatlanokat a piacon amik most is tudnak nettó 6-7% körül és komoly felértékelődés van benne. Abban jobb helyen van a pénzem.
Törölt felhasználó 2020. 08. 18. 10:37
Törölt hozzászólás
#85110
Törölt felhasználó 2020. 08. 18. 10:30
Törölt hozzászólás
#85109
Törölt felhasználó 2020. 08. 18. 10:14
Törölt hozzászólás
#85108
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 18. 10:13
Előzmény: #85102  infin
#85107
2018 Q1 és kb. 2019 Q2 között volt 20% GDP és fizetés növekedés? szerintem nem, ami azt bizonyítja, hogy a kettő nem jár kéz a kézben, rövid időre el tudnak szakadni egymástól, de hosszú távon együtt mozognak. amikor korrekcióról beszélünk itt, akkor erre a folyamatra gondolunk.
infin 2020. 08. 18. 10:07
Előzmény: #85104  Törölt felhasználó
#85106
Szerintem nem a korrekció zavarja
infin 2020. 08. 18. 10:06
Előzmény: #85081  Törölt felhasználó
#85105
"Egy 20m-os kéglit már nagyon nagyon nagy művészet lenne 180e-ért kiadni."
Szerintem soha nem lehetett annyiért kiadni :)
Törölt felhasználó 2020. 08. 18. 10:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#85104
Nem a féltés az amit veled kapcsolatban érzek. Inkább nyugodj le, igyál egy teát. A korrekciót nem tudod megállítani egy fórumon keresztül, akármennyire is visítasz.
Y.O.L.O. 2020. 08. 18. 10:02
Törölt hozzászólás
#85103
infin 2020. 08. 18. 09:58
Előzmény: #85073  mr_bob
#85102
"képzeljünk el egy olyan fiktív esetet, hogy egyik napról a másikra esnek 20%-al az ingatlan árak és az albérleti díjak. hogy érintené ez a magyar lakosságot?"
Ez a valóságban hogyan történne meg a fizetések, a GDP, a gazdaság legalább ugyanakkora mértékű visszaesése nélkül?
Y.O.L.O. 2020. 08. 18. 09:58
Törölt hozzászólás
#85101

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek