Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
davbb 2020. 08. 17. 15:16
Törölt hozzászólás
#84900
berlini
berlini 2020. 08. 17. 15:15
Előzmény: #84894  Törölt felhasználó
#84899
Tehát erre alapozod azt a várakozásodat, hogy a lakásárak reálértékben nagyot fognak esni.
Át kell gondolnom nekem is a várakozásaimat. Én is ismerek itt a környéekn egy hajléktalant.
Biztos ami biztos megkérdezem tőle mennyivel nőtt a bevétele az idén.
A második kérdésem az lesz, hogy tervez-e egy lakásvételt.
Negativ válaszok esetén lehet hogy új tippel jövök a következő 5 évre.
(De előtte még megkrédezek egy jósnőt is.)
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 15:12
#84898
Nem tudunk mit csinálni.
Hát béreljetek.
Vicces ez a múltbeli videó, de egyre több ilyen élethelyzet lesz:
https://www.youtube.com/watch?v=SshTtjmsX14
berlini
berlini 2020. 08. 17. 15:10
Előzmény: #84895  mr_bob
#84897
Azt tudod, hogy ezzel kétharmados esélyt adtál annak, hogy a reálérték az 5 év alatt kb 30%-kal csökken?
És 20%-os eséllyel még a nominális árak is csökkenni fognak?
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 15:08
#84896
https://kiszamolo.hu/inflacios-felelmek/comment-page-3/#comments
"Csökkenő ingatlanárak mellett és sok készpénzzel a zsebben, bombázzátok közvetlenül az eladókat ajánlatokkal!Ígérjetek jóval a meghirdetett ár alá, és jelezzétek is, hogy BIZTOSAN és AZONNAL (további alkudozások nélkül) megvennétek ezen az áron az adott ingatlant.
Ehhez mondjatok olyan összeget, amivel rögtön elhajt titeket az eladó, amit nevetségesnek gondol, de egy további piaci áresés esetén erősen gondolkodóba esne tőle.Ha elég sok ilyen ajánlatot teszel, kis szerencsével lesz valaki, akinek sürgősen el kell majd adnia és rögtön te leszel neki a biztos vevő, vagy csak szimplán elkezdi magában átértékelni a piac helyzetét, az általános áresést, és anélkül adja el neked olcsóbban, hogy meghirdetné az alacsonyabb áron."
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 17. 15:02
Előzmény: #84884  Törölt felhasználó
#84895
ja értelek, így már világos, mert a máp+-hoz szeretnéd hasonlítani. ez esetben 15/65/20, feltéve hogy a fidesz nem pumpálja tele a piacot csok és babaváró 2.0-val, hanem pár évig hátrébb vonulnak, hadd működjenek a piaci folyamatok önmaguktól.
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 14:57
Előzmény: #84890  tihamer
#84894

Én több olyan embert is ismerek, akik 2015 óta nem tudták a fizetésüket legalább a hivatalos inflációval növelni. Van aki 2012 óta nem tudta, mindig kevesebbet vagy semmit kapott. Persze felmondhattak volna és szerencsét próbálhattak volna máshol, ez igaz, de nem ítélem el őket, amiért mégsem tették.
Idén rengetegen lesznek, akik már annak is örülhetnek, ha nem csökkentik a fizetésüket. Bónuszok elmaradnak.
Az egész "bérrobanás" csak azért történhetett meg, mert rengeteg minőségi munkaerő kiment nyugatra és a munkaerőhiány miatt. Köze nem volt ehhez semmilyen úniós pénzesőnek vagy bármi ilyesminek.
A nagyvezír szóban küzd a migráció ellen, a gyakorlatban meg szépen külföldi munkaerővel letörik a hiányt a jövőben. Kíváncsi leszek, hogyan alakul az átlagbér 2020-ban.
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 14:52
Előzmény: #84891  berlini
#84893
Jogos, csak brutális munkanélküliség ne legyen, mert akkor jönnek az alkudozások a bérlőktől, ne adj isten bérlet felmondások. Tavasszal már megéreztem ezt a hangulatot.
Óvatos optimista vagyok.
A jövő folyamatosan mozgásban van.
berlini
berlini 2020. 08. 17. 14:50
Előzmény: #84890  tihamer
#84892
A kérdés a következő 5 év fejleményeire vonatkozott.
berlini
berlini 2020. 08. 17. 14:49
Előzmény: #84889  tihamer
#84891
Nagyon nagy recessziós világ lesz, ha az jön be amit jósolsz. (Ezért adtam csak 2%-nyi esélyt neki)
Ha ma veszel egy garzont nagyrészt hitelből, akkor - bárki is állitsa az ellenkezőjét tapasztalatból tudom,- a hiteltrölesztést ki lehet gazdálkodni az ingatlankiadásából.
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 14:48
Előzmény: #84888  berlini
#84890
Lokális szinten. Nálunk ugrott a cafetéria és a béremelés is erre az évre, de több más cégnél is a városban. Ráadásul sokaknak  4 napos munkahét engedélyezett.
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 14:45
Előzmény: #84887  berlini
#84889
Elfogult vagyok. Garzont akarok vásárolni 5 éven belül.
berlini
berlini 2020. 08. 17. 14:44
Előzmény: #84882  tihamer
#84888
Milyen statisztikát olvastál a csökkenő nominális bérszinvonalról?
Amit én látok aszerint még ebben az évben is lesz legalább 5%-os átlagos bérszinvonal emelkedés. (Még a nyugdijasok is megfogják kapni a hivatalos inflációs 4,5%-ukat.)
berlini
berlini 2020. 08. 17. 14:41
Előzmény: #84885  tihamer
#84887
Ezzel a tippel azt irtad le, hogy az ingatlanok reálértéke nagy valószinűséggel átlagosan 30%-kal csökkenni fog 5 éven belül.
berlini
berlini 2020. 08. 17. 14:39
Előzmény: #84877  Törölt felhasználó
#84886
Leirtam.
Az ingatlanpiacot az támasztja, hogy nincsen rálhozam a világban.
Tudom, hogy nem hiszed el, (pedig már tart 2 éve,) de Magyarországon 4% feletti infláció van.
Tudom hogy ezt sem hiszed el, de ez csak nőni fog a jövőben.
tehát az előző példámban a kismember 10 év múlva kétszer annyit fog keresni de a krumpli ára is kétszerese lesz.
Igy ha az ingatlanárak reálértékben nem nőnek akkor is duplázódni fognak 10 év múlva. De a hozaméhség miatt az ingatlanárak valószinűleg ennél is magasabbak lesznek.
A következő 5 évre a tippem:
90/8/2
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 14:38
Előzmény: #84877  Törölt felhasználó
#84885
10-70-20
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 14:34
Előzmény: #84880  mr_bob
#84884

A lakásvásárlás tulajdonképpen egy fogadás, hogy vajon milyen távolságra sikerül venni az aljától. Szerintem meg pont az 5 évvel későbbi árakat könnyebb megtippelni, mint a közeljövőt, mert a fő folyamatok jobban láthatóak és 5 év alatt már kifejtik a hatásukat. Az, hogy mondjuk a fityesz megint kitalál valamit, ami 1-2 évre megint megerőszakolja a lakásárakat, ezzel nem lehet számolni.
Ad ennek a tippelésnek egy másik értelmet az is, hogy 5 év múlva ki lehet futtatni a map+-t is, tehát az lenne egy jó időzítés a vásárlásra, ha érdemes.
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 08. 17. 14:32
#84883
A következő egy-két év tartogat némi bizonytalanságot de alapvetően rendkívül egyszerű a helyzet: amíg a jegybankok az elmúlt 10+ évben megszokott ütemben folytatják a pénznyomtatást, addig rakétázni fognak az árak. Aki lemarad az kimarad, legyen szó részvényről, műkincsről vagy ingatlanról.
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 14:32
Előzmény: #84865  Törölt felhasználó
#84882
Nos igen, csökkenő bérek, lassan a félelem-bizonytalanság válik úrrá.
Viszont nagyon sok felhalmozott pénz várja a helyét vásárlásra.
Szvsz. a másfélszobás garzonokra egyre tőbb lesz a kereslet:
elváltak,
egyedül maradt nyugdíjasok,
pályakezdők,
megrőgzőtt szinglik,
elmagányosodási folyamatok,
stb.. 
1970.:  kb.    500.000 db   egyedülálló háztartás,
.2020.. kb. 1.600.000 db   egyedülálló háztartás.
berlini
berlini 2020. 08. 17. 14:30
Előzmény: #84870  infin
#84881
Ez is egy piac.
Azaz a kereslet-kinálat aránya dönti el az árak alakulását.
Mi az ami árcsökkentő hatású és ez a hatás meddig marad?
- virus para, ami a mostani fejlemények szerint még kitar ez évben,
- az elmúlt évek évi kétszámjegyű százalékos lakására emelkedése már megérlelt egy pihenést, korrekciót, (és erre minden szereplő számit.)
- Budapest belvárosában AIRBNB szabályozási félelmek és kinálati többlet a piacon (és ennek lesznek tovagyűrűző hatásai a külsőbb kerületeben is.) 
Mindezek hatására én is arra számitok, hogy ebben az évben utólag látni fogjuk, hogy még Budapesten is lesz egy közel 10%-os áresés a 2019 4. negyedéves árakhoz képest.
Mi az ami viszont már most ez ellen hat és mikorra érik be az újabb áremelési hullám?
- Jelenleg kb 500 milliárd ft-tal nő negyedévente a lakossági nettó pénzügyi vagyon. Megállni látszik a MÁP-ba beáramlás, (azaz kb annyit ujitanak meg amennyi lejár.) Ki lehet számitani, hogy ennek a növekménynek mekkor a kereslet erősitő hatása lesz pár negyedév után. Hiszen a többség ingatlanba öli a pénzét. (ha már van akkor egy nagyobbra cserél.)
- már jövőre érezhető lesz annak a hatása, hogy csökkennek az induló újlakásépitési projektek Budapesten. (Rozsdaövezeti plusz hatás inkább 2022-től lesz érezhető.)
- mindenki előtt világos lesz, hogy egy stabil, magas inflációs világban fogunk élni. (Nem véletlenül vannak az amerikai részvények rekorszinten.) Mindenki keresi majd azt a befektetést, ahol legalább a reálértékmegőrzésre van remény. Leht azt mondani,  hogy Magyarország kivétel, mert itt papiron van egy állampapirbefektetési lehetőség aminek a hozama az inflációt hivatalosan meg is haladja. De Magyarország nem egy izolált sziget. gazdaságilag integrálva vagyunk az Unióba. ha egy ir vagy luxemburgi úgy gondolja, hogy neki a nullakamatos saját állampapirja helyett akkor ezek megjelennek újra a vételi oldalon.
- várhatóan évekig megmaradó olcsó hitelek.
Mindezek hatása szerintem már jövő évben érezhető lesz.
Szerintem az jár most jól, aki folyamatosan figyeli a kiválasztott ingatlankategória hirdetéseit. Folyamatosan teszteli a piacot vételi árajánlatokkal (Minimum 10%-kal a hirdetési ár alatt.) És lecsap az első olyan megszorult eladóra, akinek valamiért sürgős az eladás. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek