Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2020. 08. 17. 13:39
Előzmény: #84854  Törölt felhasználó
#84860
Én a helyedben eladnám az összes ingatlant, mindet betolnám MÁP+-ba és kivennék hosszútávú szerződéssel egy szép nagy lakást. (Hiszen bagóért lehet ma már kivenni, tőleteke hallom nap mint nap, a tulajoknak már hideg vizre sem elég a bérleti dij, elviszi az amortizáció, a maradékot meg a várható 100 évig tartó folyamatos áresés.
Persze az is lehet, hogy gyűlik az önerő mÁP+-ban és olcsón akarsz bevásárolni a piacon?
Tibor!
egyet higgy el nekem mindegy mit irkálunk itt be páron ezen a fórumon annak hatása a nullával egyenlő a piac alakulására.
De ha csak egy naiv olvasó is elhiszi a fenti várakozásaidat és kimarad a következő hullámból is (ami budapesten tuti hogy jön) akkor az nem fogja megköszönni nektek.
tihamer
tihamer 2020. 08. 17. 13:38
Előzmény: #84854  Törölt felhasználó
#84859
A brutális pénzhígítás, amit elkezdtek, nos boríthatja az általad leírtakat.
Mondjuk az arbítrázs hitellel én is óvatos voltam,  10 év fix kamatra vettem fel, had ketyegjen MÁP.ban.
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 13:35
Előzmény: #84851  Benzedrine
#84858
Kb az, ahogy én is megajánlanék 70 misit egy konkrét házért, amit pont 120-ra tartanak. És kb még 15-20 milliót rá kellene költeni, hogy olyan komfortban legyen részem, mint most a lakásban. Nekem ez nem ér többet 70-nél. Ők pedig nem adják olcsóbban, árulgatják, aztán vagy jön egy, akinek megér kb 140 milliót normális állapotra húzva, vagy nem jön, és nem adják el. A te példádnál már évek óta nem jön. Az a ház nem része a statisztikának, mint ahogy az se, ami engem érdekelne.
1kor13
1kor13 2020. 08. 17. 13:34
Előzmény: #84852  berlini
#84857
Akkor összefoglalnám:
tehát szerinted az arany ára csúcson van, de még emelkedhet, a tévedés jogát pedig fenntartod. Mond, te véletlenül nem forexes technikai elemzéseket írsz? Esetleg az omsz-nél dolgozol meteorológusként? Az eső elerehet, de néhol kisüthet a nap. Kábé ez a szint. 
macisajt 2020. 08. 17. 13:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#84856
Nő persze a kínálat, mert most van a csúcs kiadások ideje, kérdés hogy ki is veszik-e. Majd 1-2 hónap és kiderül.
DAXHU 2020. 08. 17. 13:33
Előzmény: #84854  Törölt felhasználó
#84855
És ne felejtsük el, hogy a diákok jó része a papír megszerzése már hitelcsomaggal a nyakában kezd. (diákhitel)
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 13:31
Előzmény: #84839  berlini
#84854

Fogy a vevő, 2014-ben a legnépesebb generáció magja még csak 38 éves volt, abszolút abban az életkorban, amikor még nem akkora para 20-25 éves hitelt felvenni, amikor még a gyerekek otthon és van értelme nagyobba, kertesbe költözni.
Most 44évesek már, 25 éves hitelt 70 éves korukig kéne fizetni, 20 évest nyugdíjig, de nem is ezt a fő gond, hanem egy 45-50-55 éves embert, ha kirúgják mert túl sokat keres vagy csak úgy, akkor sokkal nehezebben talál újra állást és ha talál is milyen fizetéssel? Szerintem ezt egy 45-höz közeledő ember már jobban megérti, hogy túl vannak általában a csúcson és már nem annyira keresettek a munkaerő piacon.
Most az a másik dolog, hogy a qrmány pont ezt a generációt zárta ki a babaváróból is.
Szerintem amikor ti ilyen állandó vásárló erőt képzeltek a jövőbe, akkor ennél hatalmasabbat nem is tévedhettek.
Akkor a másik dolog, hogy szépen elkezd nőni az örökölt lakások száma is, ami rázúdul a piacra vagy a bérlakás piacra.
diák egyre kevesebb, felköltöző egyre kevesebb
volt 20 jó éve az ingatlan piacnak, amit először megerőszakoltak a CHF hitellel, utána a nagy válság, aztán a fityesz helikopterpénze fejezte be a piac erőszakolását
Ez ennyi volt, egy ciklus lezárult, jön egy újabb.
2014-ben is sokan mondtak hasonlókat, de akkor én nem éreztem ezt igaznak, mint magam is érintett ebben a generációban. Most már azért kezdem érezni, egy 25 éves hitelt én nagyon nem szívesen vennék már fel., de 20 éveset se. Ha mellé nyúlok az ingatlannal, azt már nem lesz időm kijavítani, tehát nagyon alaposan meg kell fontolnom bármilyen több tízmilliós kéglit is veszek.
Több 50 év feletti emberről tudok, akik nagyon nehezen álltak talpra a munkájuk elvesztése után. Azért ezek nagyon elgodnolkodtattak, annyira, hogy csak 10 éves hitelt mertem felvenni.
Én ezért mondom azt, hogy ahogy ez a nagyon népes generáci eléri az 50 éves kort, maximum 5-6 év mostantól, akkor kész, reccs, mitha elvágták volna a filmet. Tehát most 5-6 év stagnálás és korrekció után nem rakétát fogunk látni, hanem valami egészen más járművet, ami föld fele visz minket.
mr_bob
mr_bob 2020. 08. 17. 13:30
Előzmény: #84829  berlini
#84853
1, szembesítettem azzal, hogy 1 hónapja a szöges ellentétét állította, mint ma reggel
2, én nem kérdőjeleztem meg, hogy elment a nyaraló 120M-ért, biztosan volt rá vevő, én az általánosító részre hegyeztem ki a mondanivalóm: "kp-val fizettek, atlagos csalad", "Tehat 120M ma mar senkit nem riaszt el...."
-
árulni bármit lehet bármilyen áron, de ezzel te is tökéletesen tisztában vagy, nem ragoznám tovább.
berlini
berlini 2020. 08. 17. 13:29
Előzmény: #84848  1kor13
#84852
pont nem én voltam az. (Arany árat régen nem értékeltem.)
De azt most nem állitottam, hogy az arany innen már nem emelkedhet. Ma viszont nekem nagyobbnak tűnik a kockázata ott egy korrekciónak mint a remény egy ujabb nagy emelkedésre.
(De a tévedés jogát fenntartom.)
Benzedrine
Benzedrine 2020. 08. 17. 13:29
Előzmény: #84841  Törölt felhasználó
#84851
Nincs valami statisztika, h mondjuk a száz misi feletti ingatlanokból hányat adnak vesznek egy évben? 
Tudok én is Balatonparti nyaralót 120-ért amin három éve kint van az eladó tábla, akkor ebből most mi a tanulság?
Placi82 2020. 08. 17. 13:28
#84850
Na én, innentől, ki is szállok ebből a fórumból, további szép napot mindenkinek. 
berlini
berlini 2020. 08. 17. 13:27
Előzmény: #84838  szieszta
#84849
Siófokról van szó, nem Mezőcsátról.
Itt nem hirdetnek évekig egy újépitésű társasház lakásainál.
Dehát mindig itt lyukadtok ki.
Aki megtörtént tranzakcióról ir, ahol az összeg nem passzol a prekoncepciótokba, aott nyilvánvalóan hazug a beiró. (Vagy finomabban:  trollkodik.)
Ha hirdetési árakról ir valaki (mint én is most) ott pedig teljesen biztos, hogy az új épitésű lakások addig maradnak üresen, amig nem rogynak össze, vagy nem engednek az árből 50%-ot.
Tévedés ne legyen, én sem vennék Siófokon 92 millióért egy társasházi lakást.
(De én egyáltalán nem vennék Siófokon, sőt a Balaton mellett sem terveznék ilyet, de ha meggondolnám magam, akkor csak vizpartit egy olcsóbb településen, ahol a házak (persze nem ilyen minőségben) de feleáron kaphatók.)
Viszont vannak ebben az országban sokan, akiknél egy nyaraló vásárlásnál nem azok a prioritások mint nálam. És még az sem kizárt, hogy ezek közül van pár olyan aki megveszi majd ezeket a lakásokat Siófokon.
1kor13
1kor13 2020. 08. 17. 13:26
Előzmény: #84839  berlini
#84848
Ezzel az "arany csúcson van" dumával azért vigyáznék komoly helyen, pont te vagy a másik "b" betűs haverod böfögte be olyan 1600 körül türelmetlenkedve, amikor beindult a vírus para, hogy még mindig nem indult el felfelé az arany. Bőven elég, ha fél/egy évvel ezelőtt eladta valaki a lakásait és vett helyettük aranyat, nem kell visszamenni 3 évvel korábbra. De szerinted csúcson van! :D
Placi82 2020. 08. 17. 13:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#84847
Hú ilyen gyerekeket mint te, nagyon sokat láttam pofára esni. Most megjosolom akkorát fogsz bukni mint Rottenbiller, ha így lenezed az embereket, több alázat, több tanulás, olvasás. Fix hogy, nem hiszed el, de ha akarnék megvehetnek egy ilyen parti nyaralót,csak nem akarok, mert irtózatos baromsagnak tartanám. 
infin 2020. 08. 17. 13:24
Előzmény: #84820  Törölt felhasználó
#84846

#82722-ben írtam erről bővebben amikor kicsit hangosan gondolkodtam a témáról. Igaz ott nem a 120M-s nyaraló kategóriáról, csak eggyel lejjebb:), mármint pl. nyaraló helyett inkább plusz bp-i ingatlanra teremtették elő a pénzt (egyébként a jövedelem, amit példánkak ott írtam, azt úgy értettem h marad annyi pénz az alap dolgokra költés után simán). A nyaraló sztem is felesleges luxus, de ez már kicsit személyes preferencia kérdése is... Tehát: ha akarnák, azok az emberek akikre ott gondoltam, meg tudnák venni azt a nyaralót, csak akkor más ingatlanba vagy más drágább dologba nem tudnának befektetni/beletenni a pénzt. Egyik sem ilyen milliárdos azért :)
Úgyhogy én sem tartom az igazi felső tízezerrel a kapcsolatot... (nem is érdekelnek különösebben) :) Ha még megengedsz egy megjegyzést, azt nem hiszem, hogy jobban él nálad a full átlagember, rémlik hogy vettél te is befektetésre (meg majd a gyereknek) lakást. (Ezzel semmi bajom egyáltalán!)
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 17. 13:24
Előzmény: #84834  Törölt felhasználó
#84845
Nem magas az ar hanem inkább reális. Kollegám vett szinten Tbanyan ( most újítja ) és mar előre ki van neki adva egy kollégájának. 
-
Persze biztosra nem lehet menni, de ez a csaj aki kivette egyfolytában mondogatja hogy ő nagyon sokáig szeretne maradni...
-
De nem én vagyok a lényeg hanem az, hogy Bp és a megyeszékhelyeken ( azon belül is jo lokacion ) jó áron , részben hitelből továbbra is nagyon jo befektetés . Ezeken a helyeken nagy valószínűség szerinti reálértékben is nőni fognak az árak. Azaz jóval jobb Business mint a kötvény.
ahihetetlengyula 2020. 08. 17. 13:22
Előzmény: #84843  ahihetetlengyula
#84844
50-60 eves panel vagy tegla a tuti befektes, vegyetek mert kimaradtok a triplazodasbol!!
ahihetetlengyula 2020. 08. 17. 13:20
#84843
Vegyetek csak a lakast meg duplajara fog emelkedni. 20-30 eves hitelbol is erdemes, de ne legyen teljes futamido alatt fixalt!
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 13:16
Törölt hozzászólás
#84842
Törölt felhasználó 2020. 08. 17. 13:14
Előzmény: #84829  berlini
#84841
Elhiszem, hogy egy Balaton-parti villát telekkel megvesznek 120 millióért. Még dupla áron is elhinném.
Az nem hiszem el, hogy ez egy átlag család lenne. A felső 1%, esetleg felső 2%, aki erre képes.
A 120 millás ingatlan még a Balatonnál se a haranggörbe tömeges teteje, hanem a erősen a jobb oldala.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek