Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2020. 08. 02. 09:51
Előzmény: #82544  Törölt felhasználó
#82560
acdik 2020. 08. 02. 09:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#82559
Én földszintit sosem vennék. Se a belvárosban, se új építésűben. De itt a belvárosban valóban gond a vizesedés, penészesednek a földszinti lakások, stb... Ahol most lakok, ott a pince szellőzését vágták tönkre sok-sok éve, mint nemrég kiderült, emiatt rohadtak a földszinti lakások. Most lesz légcserélő rendszer, az állítólag segít. 
A Diplomatanegyed a VI-ban tényleg szép környék, néha rápillantok én is. Kis lakást nem vennék azon a környéken, mert a lokáció közepesen jó közlekedési szempontból. És ha már belváros, akkor a közlekedés szerintem az egyik legfontosabb, hiszen nem akarod elővenni az autót, csak ha nagyon szükséges. Egy szép nagy villát telekkel igen, és ott vannak ilyenek is, de az sajnos megfizetethetetlen :)  
CyrusTheGreat 2020. 08. 02. 09:39
Előzmény: #82550  Törölt felhasználó
#82558
Melós Kálvin téri hirdetése egy rossz vicc. Magasföldszint ( !=félemelet), udvari nézet, rosszabb esetben folyamatos átjárás van az ablakaid előtt (mindig kiírják, hogy nincs járkálás, csak ha megnézed a lakást, akkor derül ki, hogy fizikailag lehetséges...). Tudom, hogy ez a ház nagyjából hol lehet, a környék nem rossz egyébként. De ez még simán benyel 15M-ót, az biztos. Sehol nem látok radiátort, teljes fűtéskorszerűsítést végig kellene nyomni, nyílászárók elég borzasztóak, ajtókat/tokokat újraépíteni/megvenni, fürdőszoba totálkár, konyháról se kép, se hang, parketta sem az igazi.
Ha belenyomsz 15M-et, akkor ügyvéddel-illetékkel már ott vagy 52M-nél, így lesz lesz egy magasföldszinti, udvari lakásod közel 800k-s négyzetméter-áron, meglehetősen korlátozott felhasználási és élvezeti lehetőségekkel.
- - - - - - - 
Akkor már inkább az a szerencsétlen múzeum körúti 40M-ért, az legalább valamennyire kész van. Abban tényleg van diszkont, a Kálvin tériben nincs. A Kálvin téri nem jó lakás, nem jó hirdetés és a kerület átlagos kínálatától is messze elmarad úgy, hogy a végén meg hozni fogja a kerületi átlagárat. Az V. kerületnél ténylegesen figyelni kell az átlagárak összetételére, a lakások leginkább a két végletben koncentrálódnak: 40nm vagy kisebb, illetve a min. 100nm-es ténylegesen luxusra felhúzott lakások bőven 1M-nál nagyobb négyzetméterárakon (ezeket jellemzően a jólértesültek vették meg vagy privatizálták maguknak még 2014/15 körül). A középső réteg (60-84 nm) szinte teljesen hiányzik az adásvételekből, abból csak hirdetéseket látsz.
acdik 2020. 08. 02. 09:36
Előzmény: #82553  franc0
#82557
Sejtem miről beszélsz, például Keresztesi Ella irodája a Jászainál... Olcsó bútorok, kényelmetlen székek, 20-30 éves asztalok, az ablakok szétrohadva, kályha a sarokban. Ilyenkor két opció van, pontosabban három. 
1, nincs pénz felújítani.. ez a közjegyzőnél nyilván nem opció.
2, igénytelen a tulajdonos, ez sokszor előfordul.
3, bérlemény, a valódi tulajdonos leszarja az állapotokat a bérlő pedig nem akarja elégetni a pénzét más ingatlanának a felújítására. Egy bejáratott ügyvédi iroda vagy közjegyzői iroda nem könnyen költözik, úgyhogy patthelyzet. 
Ettől még az épület lehet pöpec. A lakásirodás bohóckodásról meg annyit, hogy én az irodaházakat nem értem, maximum egy bizonyos volumen fölött. Teljesen személytelen, rideg, erőltetetten otthonos... Ízlések és pofonok, kereslet mindkettőre van. 
Törölt felhasználó 2020. 08. 02. 09:35
Törölt hozzászólás
#82556
Murdoch 2020. 08. 02. 09:32
Előzmény: #82553  franc0
#82555
Jövőre biztos lesz néhány üres irodaház :)
Törölt felhasználó 2020. 08. 02. 09:31
Előzmény: #82553  franc0
#82554
Pont az 5 ev futamido az egyik erv a lakasiroda mellett.
Sajnos.
franc0 2020. 08. 02. 09:23
Előzmény: #82543  Murdoch
#82553
A nagy irodaházakban 5 év a minimum futamidő. Szerinted?
A lakásirodás bohóckodást meg sose értettem, nemhogy most. Közjegyzőknél is full kínos az a milliő 2020-ban. 
Murdoch 2020. 08. 02. 09:20
Előzmény: #82545  acdik
#82552
Az akkor gyorsan ment, bár valóban, a belváros ilyen szempontból stabilabb lehet.
berlini
berlini 2020. 08. 02. 09:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#82551
Százalékokat nem tudnék mondani, de a vétel előtt kötelező falnedvességet mérni. A legkisebb gyanú esetében injektáltatni kell a lakás falait és teknő szigetelést kell csinálni az új aljzatbeton alá.
Törölt felhasználó 2020. 08. 02. 09:18
Előzmény: #82534  CyrusTheGreat
#82550
A melos fele Kalvin teriben pedig 30% diszkont is van, hiaba akarnak itt egyesek 15M-t meg rakolteni.
Törölt felhasználó 2020. 08. 02. 09:09
Törölt hozzászólás
#82549
Zoom1
Zoom1 2020. 08. 02. 09:06
Előzmény: #82497  impudent
#82548
Ebben mi az üzlet, ha állampapírban többet kapna?
acdik 2020. 08. 02. 09:05
Előzmény: #82544  Törölt felhasználó
#82547
A budapesti piacon elég nagy a "pörgés", szerintem nincs olyan, hogy mostmár minden ingatlan elment, ami alkalmas volt befektetésre ezen a piacon. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 08. 02. 09:04
Előzmény: #82541  acdik
#82546
Gratulálok! Nem kis dolog amit összehoztal úgy, hogy nem vagy meg 40 éves!
-
Én főleg a videkén mozgok, de én nem állok le amiatt, hogy van most ez a helyzet és megtorpanás. Amit ez a helyzet okoz az egyrészt hátrány másrészt előny. Meg lehet úgy lovagolni, hogy jól jöjj ki belőle.
acdik 2020. 08. 02. 09:04
Előzmény: #82543  Murdoch
#82545
Mennek azok. A belvárosban biztosan szerintem. Én az első full home office hétben adtam ki 150 négyzetmétert 500 ezerért havonta. Két hét alatt kivették, amikor ráfeküdtem (értsd vettem egy hirdetést ingatlan.com - on és nem csak fel volt rakva.. előtte 2 hétig csak simán megosztottam ismerősi körben egy feltöltött hirdetést..). A második érdeklődő kivette. Ha 700 ezerért rakom fel, lehet, hogy beszopom, ez már sosem derül ki. 
Törölt felhasználó 2020. 08. 02. 09:02
#82544
Az ingatlan árakat,a megemelkedett jövedelmek,könnyen szerezhető hitelek,és a befektetői mohóság repítette az egekbe,ha valamelyik megbicsaklik vagy egyszerre több is, akkor esni fognak az árak.
Ahogy néztem nálunk az összes jó ingatlan elment az elmúlt 2-3 hónapban ami jó áron volt és befektetésre is alkalmas volt ,jelenleg 10-15 %- kal magasabban vannak az árak ebben a szegmensben.
A következő 3 évben elsősorban stagnálást és max 10-20 % os árcsökkenést várok elsősorban a gyengébb régiókban,ahol lehetnek munkanélküliségi problémák és nőhet az elvándorlás,valamint ott ahol túlfűtött volt a befektetői mohóság,mint pld.BP,Debrecen,Győr stb.
Murdoch 2020. 08. 02. 08:59
Előzmény: #82542  acdik
#82543
Mennyire mennek most az iroda kiadások? A home office-ozás nem volt érezhető?
acdik 2020. 08. 02. 08:52
Előzmény: #82541  acdik
#82542
Ja, és minden amit megvettem - meg nyilván amit másoknak csináltunk - is teljesen ki lett belezve és újrahúzva belülről. Víz, fűtés, elektromos, nyílászárók, burkolatok, falakat mozgattunk, stb... Beépített bútorok asztalossal, mobil bútorok a közép kategóriából (tehát nem a high-end 3 millás kanapé, de nem is a 150 ezres IKEA).. 
acdik 2020. 08. 02. 08:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#82541
Oké, pontosítok. Két dologgal - is - foglalkoztam:
- irodák - ez saját céges használatban van... 4 év alatt 800 négyzetmétert összevásároltam, egymás melletti irodákból. Lakásirodák so called. Egy része ki is van adva.
- lakás saját célra,
- lakás eladásra 2 darab, ebből 1-ben vagyok most bene,
- lákás belsőépítészeti tervezés, kivitelezés végigkísérése egy saját tulajdonú belsőépítész céggel. Ez értelemszerűen másoknak történt (vettek egy lakást, tervek majd kivitelezés, lakberendezés). 
Az ingatlanok mind belvárosiak, VI. (Belső-Erzsébetváros) és XIII. (Újlipót).
Az irodák megvannak, a lakásból 1 megvan (1 másikban meg élek), a belsőépítész céget másfél éve kukáztam, maradtak belőle a kivitelező kontaktok meg 1-2 tervező akik magánvállalkozóként terveznek azóta is nekem ha kell, de nem alkalmazottak. 
Az utóbbi fél évben azon törpöltem, hogy érdemes-e venni, felújítani, eladni. Egybe beleugrottam, de eredetileg vétel-felújítás-kiadás lett volna a terv, csak aztán az élet másképp alakult, ősszel fogom a piacra dobni, meglátjuk, ha nullában elviszik sem dőlök a kardomba, ha nem viszik el, akkor kiadom, akkor sincs világvége.... 
És az utóbbi hónapokban nézelődök a partvonalról. Gondoltam megkérdem, jár-e valaki hasonló cipőben. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek