Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2020. 07. 28. 14:29
Előzmény: #81655  fogpaszta
#81660
"Én is többször leírtam ahhoz, hogy drasztikusan essenek az ingatlan árak a jobb helyeken is akkor azt a legtöbb ember az élet más területein sokkal jobban megszívná mint, hogy magasak az ingatlan árak jelenleg. Akkor aztán lenne munkanélküliség ezerrel, meg éveken át tartó GDP visszaesés stb..."
Miért most mi van, vagy mi fog jönni szerinted?Spanyoloknál már itt az első pofon, pedig még hol van a vége...
https://kitekinto.hu/2020/07/28/europai-ugyek/15-szazalek-felett-a-spanyol-munkanelkulisegi-rata/183022/
ALAPKAMAT 2020. 07. 28. 14:26
Törölt hozzászólás
#81659
macisajt 2020. 07. 28. 14:24
Előzmény: #81645  CyrusTheGreat
#81658
Lehet, hogy a MÁP II.-n gondolkodnak?
ALAPKAMAT 2020. 07. 28. 14:22
Törölt hozzászólás
#81657
mr_bob
mr_bob 2020. 07. 28. 14:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#81656
"Szóval ti azt az időszakot sírjátok vissza amikor az emberek többségének nagyon szar volt, mindezt csak azért hogy ti (kisebbség) ki tudjátok csavarni a kezükből a lakásukat olcsón. Nagyon szép gondolat!"
-
szép kis moralitás, ezt 2014 környékén hol hagytad? panelbárúként legalább ilyeneket ne írnál. szóval LAKHATÁSI célra venni normális áron (szerintem cyrus ezt szeretne) az erkölcsileg rosszabb, mint amit te művelsz, hogy befektetési célból birtokolsz jó ég tudja hány ingatlant és csak reménykedni tudunk, hogy akár még adózól is a bevétel után. ez az év kommentje tőled szerintem. az összes ingatlan vagyonod az idióta unorthodox kormánynak köszönheted, hogy ilyen könnyen át lehetett csatornázni a babaváró meg csokos pénzeket a hozzád hasonló befektetőkhőz. mert, hogy a helyzett, amiután ezek a támogatások már beépültek az árakba nem lett jobb, sőt csak romlott azok számára, akik pénzért nem ellenek, mint az állatok...
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 28. 14:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#81655
"Ezredszerre is: összességében akkor jobb élni az országban amikor magasan vannak a lakásárak és nem akkor amikor alacsonyan! NEM LESZNEK OLCSÓK AZ INGATLANOK NORMÁLIS HELYEN CSAK HA ROHADT NAGY TRÁGYA LESZ A VILÁGBAN/ITTHON AMI DURVÁN KIHAT AZ EMBEREK ÉLETSZÍNVONALÁRA!
Ok-okozat."
-
Sztem is igazad van, de mivel a legtöbb ember a saját szemszögéből ( saját érdekeit szem előtt tartva ) vizsgálja a dolgokat ezt is belátni / beismerni nem könnyű...
-
Én is többször leírtam ahhoz, hogy drasztikusan essenek az ingatlan árak a jobb helyeken is akkor azt a legtöbb ember az élet más területein sokkal jobban megszívná mint, hogy magasak az ingatlan árak jelenleg. Akkor aztán lenne munkanélküliség ezerrel, meg éveken át tartó GDP visszaesés stb...
Törölt felhasználó 2020. 07. 28. 14:09
Előzmény: #81652  Törölt felhasználó
#81654
Sokat nem akarok most megélni róla, mivel nyóckerben edződtem, ezért tulajdonképpen annyira nem volt gáz, sőt voltak részek, ahol fürtökben lógtak kultúráltnak látszó fiatalok is, de az összkép azért igen vegyes :D
CyrusTheGreat 2020. 07. 28. 14:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#81653
Kevered a dolgokat, alapvetően a lakhatási válságról az alapszükségletek kielégíthetetlensége miatt beszélünk, nem azért, mert nem tudunk 200nm-es házban lakni. A probléma az, amikor lassan generációk esnek ki a budapesti munkaerő- és ingatlanpiacról és mennek külföldre (nem Miskolcra, nem Győrbe, mert nem olyan pályát választottak maguknak) - ez nagyon komolyan érinti a teljes magyar gazdaságot. És itt nem arról van szó, hogy egy fiatal nem tud egyből 75nm-es téglát venni, hanem a békási/újpesti 54nm-es panel is nagyon durván túllépett az elérhető határon.
2014-ben nem lakhatási válság, hanem általános gazdasági recesszió volt - az ingatlanpiac leginkább két, nagyon egyszerű okból padlózott: senki sem akart itthon élni és senki sem kapott hitelt.
2016-tól 19-ig pedig miről beszélünk: egyre inkább túlfűtött gazdaságról, amely igényelte volna az új munkaerőt, de az képtelen volt belépni normális körülmények között a piacra, nem lehetett kialakítani az optimális munkapontot, hanem a kialakuló munkaerőhiány csak nagyobb fokozatba kapcsolta a kuktafazekat, nagyon durva visszacsatolást kialakítva a rendszerben. Gondolj csak bele, mekkora lehetett volna a növekedés és az elérhető profit, ha nem kellett volna a munkaerőhiánnyal is megküzdened (az elmúlt években ez egy nagyon erős növekedési és profitabilitási korlát volt)?
A lakhatási válság megoldása nem az, hogy olcsók legyenek az ingatlanok (az összes), hanem az, hogy elérhető legyen az a szegmens, amelyet ugródeszkaként használhat az egyszerű (értsd, medián Jóska-Julcsa) honpolgár.
A lakhatási válságot én nem azért akarom megoldva látni, mert olcsón ki akarom csavarni valakinek a kezéből - én szeretném minimalizálni a proletár-forradalom kialakulásának esélyét (és persze, az is jó lenne, ha sikerülne junior kollégát olyan bérrel felvenni, amelyből neki is marad valami, és nekem is marad értelmezhető marzsom).
Törölt felhasználó 2020. 07. 28. 14:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#81652
" Én amikor vettem 2014 környékén (vagy máskor) akkor simán kiegyeztem volna előre a mindenkori infla felett kicsivel"
De végülis nem mondasz ellent saját magadnak ezzel se, mert most milyen jót tett velünk Mató, még 2 év és lehagyjuk életszinvonalban Bécset.
Aki véletlenül mégse hagyja le, az meg költözzön Miskolcra, majd ott hozza be.
Amúgy voltam Miskolcon a hétvégén, megszálltam a belvárosban egy éjszakára.
Te mikor voltál utoljára, és nagyságrendileg azon belül hol?
Placi82 2020. 07. 28. 14:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#81651
Na és te meg jobb vagy? Aki gúnyosan lekelezeloen kineveti azokat akik nem 2014 ben vettek 1-2-3 lakást kelenfoldon. És kiarazodtak szinte Budapestről, mert főleg Újbudán konkrétan 4 szerezodtek az árak 2014 hez képest. Mert miért nem mennek Miskolcra vagy Ózd rá. Lekezeloen oktatod ki azokat akik, nem voltak ilyen szerencsesek, pedig hidd el, nem vagy te egytozsdecapa, vagy valami eszes befekteto. Csak jó elethelyzetbe voltál és szerencséd volt. 
ALAPKAMAT 2020. 07. 28. 14:00
Törölt hozzászólás
#81650
Törölt felhasználó 2020. 07. 28. 13:59
Törölt hozzászólás
#81649
ALAPKAMAT 2020. 07. 28. 13:55
Törölt hozzászólás
#81648
ALAPKAMAT 2020. 07. 28. 13:48
Törölt hozzászólás
#81647
Törölt felhasználó 2020. 07. 28. 13:27
Törölt hozzászólás
#81646
CyrusTheGreat 2020. 07. 28. 13:11
#81645
Még egy kis érdekesség, de szintén az ingatlanpiachoz kapcsolódik. Kijött az MNB 2020-as versenyképességi jelentése, a 4.2. Háztartási vagyonok aktivizálása című fejezetből idéznék (kiemelés az eredeti dokumentum szerint):
"
[...]Az egyensúly megőrzéséhez és felzárkózás folytatásához elengedhetetlen a háztartási megtakarítások magas szinten maradása, amelyben kulcsszerepe van a MÁP Plusz megjelenésének.
[...]
A MÁP+ a háztartásokat megtakarításaik növelésére ösztönzi, ami a folyó fizetési mérleg stabilizálásával és a befektetési célú ingatlanvásárlás árfelhajtó hatásának mérséklésével támogatja a fenntartható gazdasági növekedést és a pénzügyi, illetve makrogazdasági stabilitást. A MÁP+ képes gyors bérdinamika mellett képződő addicionális jövedelmeket az állampapír-piacra terelni, ezáltal támogatja a háztartások magas megtakarítási rátájának fennmaradását. Ennek két szempontból van kiemelt jelentősége: egyrészt – a nemzetközi példák alapján – ezen megtakarítások hozzájárulhatnak a versenyképesség javulását célzó beruházások finanszírozásához; másrészt a lakosság pénzügyi megtakarításainak meghatározó szerepe van a folyó fizetési mérleg egyensúlyának biztosításában. Továbbá, a MÁP+ az ingatlanpiaci befektetések versenytársává válhat, ugyanis magasabb likviditású és kisebb kockázattal járó befektetésnek tekinthető, mint az ingatlanvásárlás.
"
Már régóta beszélnek arról MNB és PM szinten, hogy erősen gátolja a versenyképességet a lakásárlufi.
Törölt felhasználó 2020. 07. 28. 13:10
Előzmény: #81640  Murdoch
#81644

Jól mondod. Sok ember mintha elfelejtette volna a legegyszerűbb matematika műveleteket.
Egy kégli, amit 120e-ért lehet kiadni mostanság, 6% elvárt hozam mellett (11,5 hónap kiadás, 80%-a a bruttó bevételnek, ami szabadon költhető, a 6% összeségében eléggé szerény elvárás, persze itt feltételezem hogy leadózik az illető, adó nélkül más a matek) 18m forintot érne egy befektetőnek. Saját célra lehet drágábban venni, ha ott tervez hosszú távon, ott nem csak rideg matek van, hanem érzelmi, életminőségi kérdések is.
Mondjuk számoljunk mindig úgy, hogy szorozzuk meg a havi várható bruttó bevételt 150-el és annál többet nem érdemes adni egy kégliért. Ez igaz saját célra vásárlásra is, mert ami efölött van az a lufi felár, vagy megfizeti a lokációt vagy bármi egyebet amit nem lehet forintosítani.
Én is ha 22mihályért akarok kéglit venni, akkor 145-150e-ért ki kéne tudnom adni minimális üresjárattal, hogy kijöjjön a matek és egyre nehezebben jön ki a matek, mert csökkennek a bérleti díjak.
Tavaly gond nélkül ki lehetett volna adni 180e-ért, idén már a 160-170e is döcögős lesz, utána kell járnom, ismerek pár embert aki angyalföldön ad ki panelt, tőlük pontosabb információ jönne, de nyilván csak ősszel van értelme beszélni velük, hogy mi a mostani nyár tapasztalata. Szerintem az lesz a tapasztalat, hogy nem égnek a vonalak, maximum a hideghívó ingatlanosok miatt :) Bőséges a kínálat, ráér mindenki válogatni.
Ne felejtsük el, jövőre még kevesebb diák lesz és ha a Karigeri terve bejön, akkor az airbnb-sek is most már örökre úgy maradnak, hogy specifikusan diákokra vadásznak szept-május között. Sok ezer lakás pluszban, mint konkurrencia.
Karigeri megoldotta a lakhatási válságot :) de tényleg.
Vortex 2020. 07. 28. 13:01
Előzmény: #81641  Zedisdead
#81643
Ezt példaként hoztam a technológiai fejlődésre, és a nagyon hosszú távú tervezésre.
Minden munkafolyamat fejlődik a tervezéstől kezdve a kivitelezésig.
Pl. nem ördögtől való, hogy egyszer a nyílászárókat egy robot rakja be.
Vagy egy munka elvégzéséhez most még tíz ember kell, de a jövőben elég lesz egy is.
Azért mondom ezt, mert 10 év alatt is a feje tetejére tud állni egy addig biztosnak hitt szektor.
CyrusTheGreat 2020. 07. 28. 12:51
#81642
Hoztam egy kis érdekességet. Emlékszünk még a Metrodom ingatlan-hasznosító oldalára (http://flatco.hu)? A címoldalon egy hír fogad minket:
Hamarosan - Évtizedek óta az első magántőkéből fejlesztett, kizárólag bérlakásokból álló lakópark Budapesten!
Jobban megnézve a linkelt képet, elég könnyen eljuthatunk a lakóparkig:
https://flatco.hu/wp-content/uploads/2020/06/bard-lakopark-top.jpg
Bárd utcában társasház, egy gyors képkeresés az építészirodát is kiadja:
http://4narchitects.hu/bard-utca-tarsashaz/
2018-ban terveztette a Metrodom. Kíváncsi lennék, hogy kezdetektől is kifejezetten bérlakási hasznosítás volt a terv vagy ez most csak a B-terv. 60-70 lakás tuti lesz benne.
Zedisdead 2020. 07. 28. 12:25
Előzmény: #81639  Vortex
#81641
Ez csak a szerkezetet csinálja meg, az kb a költségek 20%a. A gépészet, nyilászárók, belsőépitészet viszi a pénzt, azt a  pepecsmunkát nagyon  nehéz lesz automatizálni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek