Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 07. 21. 08:49
Előzmény: #80526  fogpaszta
#80540
Eddig megismerted, hogy az ingatlant termelte a pénzt. Most majd megismered azt, amikor az ingatlan temeti a pénzt. Két házat is folyamatosan szépen rendben tartani és karbantartani, egymástól 100-150 km-re, az igazi kihívás és pénztemetés.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 21. 08:48
Előzmény: #80527  franc0
#80539
"Én is pesten adok, balatonnál veszek. Ez a jövő. " 
-
Írtad a fentit tegnap este... Rá 9 órára tőled egy lehetséges balatoni ingatlanról meg ezt :
-
"Ilyen paraméterekkel garantáltan pesti/expesti bunkók lesznek a szomszédaid. Remek ötlet, mondtam már?
-
Mesélj még pls! :) De azt is elárulhatnád, hogy a felső x %-ba tartozóknak milyen formában kellene a közösbe visszaadni? Erre sem jött tőled válasz... :)
Törölt felhasználó 2020. 07. 21. 08:46
Előzmény: #80534  Zoom1
#80538
Az a fogpaszta, nem a fagylaltarus.
Murdoch 2020. 07. 21. 08:44
#80537
Úgy látszik vidéken mégsem olyan jó a helyzet...és még messze az elején vagyunk az egésznek.
https://www.hellovidek.hu/otthon/2020/07/21/orulet-mennyit-estek-ezeken-a-del-alfoldi-telepuleseken-az-ingatlanarak
Mondjuk kb. 3-5%-os esés + 10%-os alku ennyi idő alatt már nem rossz.
CyrusTheGreat 2020. 07. 21. 08:44
Előzmény: #80533  JeGeMeLOV
#80536
Azért nehéz dolog ez, mert a teret nem tudod negatívvá tenni. Először kezded egy családi házzal, beépíthető tetőtérrel, amíg a gyerekek kicsik. Amikor a gyerekek nagyok, akkor elkezded beépíteni a tetőteret, fent n szoba + fürdő, WC. Ezzel fokozatosan tudsz haladni, nem elsőre ugrod meg. De a végén, amikor kirepültek, ugyanúgy ott vagy a hatalmas térrel és árulod a nagy házat, reménykedve, hogy kapsz érte annyit, hogy vegyél kisebb lakást magatoknak és a gyerekeknek valamit.
Én mindenféleképpen az ilyen fokozatos kialakításban gondolkodnék, ezzel kicsit lehet csökkenteni a kezdeti költségeket, cserébe az életed nagy része különböző építési projektekről fog szólni (a gyerekek mellett).
Alexander_Greybeard 2020. 07. 21. 08:36
Előzmény: #80533  JeGeMeLOV
#80535
Házat építeni egyszerű. Mindig több pénz és több hely kell, mint gondolnád és mindig többet kell majd utaznod, mint hinnéd.
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 21. 08:28
Előzmény: #80470  Fagylaltárus
#80534
Most ez komoly, fogtechnikus végzettséggel itt sírsz, hogy nem tudsz boldogulni? Tényleg életképtelen vagy... szerintem először tegyél le vmit az asztalra, és utána legyenek igényeid. Ja és még vmi, Te is lenézed az egyszerű hétköznapi embereket, akkor miért csodálkozol azon, hogy téged is lenéznek? Csak azért mert mennyire okos vagy?
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 07. 21. 08:17
Előzmény: #80531  Alexander_Greybeard
#80533
Köszönöm a választ! Ezért szeretek itt lenni, felhívjátok a figyelmemet olyan dolgokra, amikre nem is gondolnék. Városi gyerek voltam, 4-en laktunk 60nm-en, hugommal egy szobában laktunk 18 éves koromig, csak térelválasztó volt. Nagyon utáltam, de megtanultam értékelni a kis helyet is. Legszebb időszakom a Schönherzben töltött 4 év volt, pedig itt 20nm-en 4-en laktunk, még a börtönben is több a hely 😂 Az a baj, hogy maximum egy-egy életszakaszra tud az ember ingatlant venni. Kicsi gyerekekkel kicsi ház is jó, aztán kéne a nagyobb, de amint elköltöznek, hatalmas üres ház marad utánuk öreg koromra. Ha házat veszek, vagy építek, nem hármat akarok, hanem egyet. Erre mi a megoldás? 
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 21. 08:12
Előzmény: #80517  JeGeMeLOV
#80532
Szerintem érdemes kibérelni ott vmit szezon után, ha tavasszal megmarad a lelkesedés, akkor belevágni.
Alexander_Greybeard 2020. 07. 21. 08:09
Előzmény: #80528  JeGeMeLOV
#80531
Nincs meg benne az általad igényelt külön dolgozó szoba. "1 vendég, 1 dolgozó"
Minden alkalommal, amikor a nappaliba akarsz menni, az étkezőasztalt fogod kerülgetni.
A nappaliban 2 ember tud komfortosan leülni a TV-vel szemben, de a ház 5-6 ember (4 állandó + 2 vendég) befogadását is lehetővé teszi és minimum 4 állandó lakója lesz. Bővíteni nem lehet mert ott a fal de ez talán kivehető.
5-6 emberre másfél fürdőszoba.
Nettó 10 nm-es szobák. A lehető legkisebb ágyat, szekrényt és asztalt belerakod és a vége az, hogy marad benne nagyjából két kisebb lépésnyi hely. Maximum 10 éves korig elégséges a tér.
Az étkezőből nyílik egy hatalmas kétszárnyú ajtó a kertre. Kerti mocskot nem viszünk be oda, ahol eszünk. Ahhoz, hogy ez az ajtó és üvegfelület létezhessen az előtérrel együtt, beáldozták a nappalit. A nappali kellene legyen a ház központja, most csak egy lyuk. Máshova nem tudod tenni ezt az üvegfelületet mert a többi fal mellett a szomszéd házak vannak.
Garázs?
Kertes házat akarsz de nincs hova tenni a fűnyírót és a kerti szerszámokat. Venni kell egy külön tárolót és betenni az egyik sarokba.
Aki ilyenben gondolkozik, az vegyen lakást. Ebben nincs meg semmi, ami egy családi házat családivá tesz. Vagy a bútorokat kell állandóan kerülgetni vagy egymást. Senkinek nincs semekkora tere. Állandó szoros összezártság és sorbanállás.
Ahogy az oldalon is írják, a méretarányok nem valósak. Ez magyarul azt jelenti, hogy a bútorok sokkal több helyet foglalnak el, mint amit a kép sejtet.
De a konyhát le lehet választani, azt mindig szeretem.
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 21. 08:07
Előzmény: #80523  Alexander_Greybeard
#80530
Szerintem alapterületre gondolt, úgy azért megoldható.
tihamer
tihamer 2020. 07. 21. 07:22
Előzmény: #80431  franc0
#80529
?
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 07. 21. 07:22
Előzmény: #80523  Alexander_Greybeard
#80528
Komolyan kérdezem, mi a gond ezzel például?
https://www.malli-haus.at/fertighaus/walm-127-2/
franc0 2020. 07. 21. 07:21
Előzmény: #80526  fogpaszta
#80527
Remek ötlet.
Ilyen paraméterekkel garantáltan pesti/expesti bunkók lesznek a szomszédaid.
A "panorámát" (mert biztos van még jó a piacon...) már a második hónapban unni fogod, ezért vagy le kell hívnod minden egyes pesti bunkót akit ismersz, vagy neked kell felmenni hogy dicsekedhess. Különben kidobott pénznek érzed.
És mivel mindenki mást is ezt keresi valamiért, ezért bazi drága is lesz.
És egy-másfél éven belül a család reklamálni fog hogy nincs suli/buli/munkahely/pláza.
Remek ötlet, mondtam már?
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 21. 06:55
Előzmény: #80521  Beryl
#80526
Van egyáltalán ilyen telek?
Egy ideje nézegetem a com-on de nemigen látok...
Nekem is vagy ilyen telek vagy egy kisebb ház panorámával az északi parton ( Paloznak, Lovas, Csopak, esetleg Almádi, Kenese )  a következő nagy projekt.
CyrusTheGreat 2020. 07. 21. 06:51
Előzmény: #80492  mr_bob
#80525
Ennyire komplex és soktényezőt vizsgáló nincs, az MNB lakáspiaci jelentésének van a 45. ábrája, ami a lakhatási költséget (bérleti díj) mutatja meg vásárlóerő paritáson vagy esetleg a 47-est ajánlom még (housing affordability index, két átlagkeresettel rendelkező háztartás egy átlagos lakás megvásárlásával - országos és külön Budapestre):
https://www.mnb.hu/kiadvanyok/jelentesek/lakaspiaci-jelentes/lakaspiaci-jelentes-2020-junius
Ha letöltöd az adatsorokat, abból kicsit részletesebben láthatod a számokat, de ennyi. Tandíjakat, rezsit, egyéb kiadásokat összesítő adatsort nem találsz készen, mint, amit linkeltél, azt el kell készíteni.
Alexander_Greybeard 2020. 07. 21. 05:08
Előzmény: #80520  JeGeMeLOV
#80523
Kétlem, hogy találsz olyan épitészt, aki 6 szobát és egyéb helységeket lerajzol neked 100-120 nm-en. De ha mégis és még valami csoda folytán engedélyt is kapsz, akkor se építsd meg, kérlek. Van elég béna ingatlan, nem kell több. Csak elpazarolnál egy értékes telket. Köszi!
meghaglakik 2020. 07. 21. 01:09
Törölt hozzászólás
#80522
Beryl 2020. 07. 20. 23:09
Előzmény: #80520  JeGeMeLOV
#80521
Ha ertek allot akarsz, akkor jo telket valassz. Olyat, aminek panoramaja van a Balatonra, es nincsen messzebb 2 -3 km-nel a Balatontol.Ha el akarod egyszer adni, a panoramas telek minimum masfelszer annyiert adhato el. Ne legyen kozel a 71-es uthoz, mert az nagyon zajos. Ha mezogazdasagi telket vennel, legyen rajta epulet, mert annak a bontasa cimen epithetsz egy ujat. Termeszetesen elotte meg kell kerdezni az Onkormanyzat epitesi osztalyon. Nem art megkerdezni az ingatlanado megletet, merteket.  Ha szolo a besorolasa, legyen muvelesbol kivett, es ez szerepeljen a tulajdoni lapon. Igy elso blikkre, ez lenne a fo szempont. Altalaban sok a nagy teruletu telek, de 3000 m2 alatt nem engedik ket fele osztani. Celszeru helyi ugyvedet venni igenybe, aki szerzodeskotes elott nezze meg alaposan a tulajdoni lapot.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek