Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2020. 07. 18. 14:59
Előzmény: #80068  JeGeMeLOV
#80120
Azt javasolnám, nézz be a fórumokba:
https://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9169757
A vásárlás az egyik dolog, de általában bebetonozzák a szolgáltatókat, közös képviseletet és nyúzzák még a bőrt évekig. Mindenesetre én csak kész lakást vennék, pláne, ha nem sürgős a vétel.
Portfoliooo 2020. 07. 18. 14:40
Előzmény: #80068  JeGeMeLOV
#80119
Probalkozzal kerlek a chinatown-ban, (kobanyai ut)... :)))
vincit 2020. 07. 18. 14:31
Előzmény: #80068  JeGeMeLOV
#80118
Menj fel a facebook-ra, keresel egy kiválasztott cordia lakóparkot ami kb 1 éves vagy amit most hirdetnek.
Keresd meg a Cordia City Garden lakóközösség facebook csoportot  vagy  a 11 es társasházat, és ott tedd fel a kérdésed. Szerintem így gyorsan találsz embert. Marina meg a sasad resortban sok lakás van, ha volt 1 éve átadott üteme, én ott nézném.
siemens 2020. 07. 18. 14:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#80117
Szóval. Ez, nem teljesen így van. 
Egyértelmű, hogy sokkal nehezebb az első lakáshoz jutás. Még ha másról is szól a propagandagépezet. Talán nem véletlen, hogy a fiatal felnőttek (18-34 év) KÉTHARMADA otthon lakik. Ne gondoljuk azt, hogy csak a kényelmi szempontok miatt döntenek így.
A hitelhez jutást is olyan feltételekhez kötik, ami ellentétes a mai fiatal generáció életstílusával, vagy a családról alkotott aktuális társadalmi trenddel. (magyar, értelmiségi) Az igénybevételéhez is komoly áldozatot kell hozni. Vagy az sem elhanyagolható szempont, hogy sokan átéltek már egy hitelválságot. (vagy a szüleik)
Nagyon kevesen gondolnak bele, hogy mit jelent 20 évre eladósodni. Milyen feszültséget okoz. Csak nehogy kirúgjanak az állásomból, bármelyikünk esetleg megbetegedjen, vagy későbbiekben az idősödő szüleinkről való segítés/gondoskodás kérdése. És mindemellett 1-2 gyermek vállalása. (Kibírja e a házasságunk?)
Általánosságban beszélek, nem egy-egy kiragadott példáról.
Törölt felhasználó 2020. 07. 18. 14:15
Előzmény: #80095  JeGeMeLOV
#80116

Nagyon sok a téves gondolkodás a lakáspiac körül. Ezek egyike, amikor a bruttó/nettó fizetésből kalkulálgatnak a zemberek.
Ahogy te is mondod, azt kell nézni, hogy 1) most jelenleg mennyibe került a lakhatás rezsi nélkül (bár a rezsi is változhat pozitív vagy negítv irányba egy saját kégliben) 2) mennyi a havi megtakarítás
Ezekből lehet kéglit venni vagy hitelt törleszteni. Másik lehetőség az állami támogatást igénybe venni, de ehhez meg kell házasodni, mert most így adnak támogatást.
Elég sok fiatalnak is merem elég pontosan a helyzetét, rokonok, kollégák, ismerősök. Nemhogy egy kezemen de 2 ujjamon is meg tudnám számolni azokat, akik legalább 100e forintot meg tudnak takarítani havonta.
A többiek 0 és pár tízezer forint között vannak általában, amiből beláthatatlanul hosszú ideig tartana az önerőt összerakni.
Külső segítség, babaváró vagy családi támogatás nélkül soha nem lesz kéglijük, maximum ha örökölnek egyet. Ráadásul jellemzően elinflálják az életszínvonalukat ahogy nő a fizetésük.
Külföldön ez a nagy különbség, hogy jóval több marad meg a hónap végén, még akkor is ha a lakhatás drágább.
CyrusTheGreat 2020. 07. 18. 14:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#80115
Egyre nevetségesebb a moderáció, semmilyen logikát nem lehet felfedezni, se személyeskedés nem volt, se flood, semmi. Mindenhol annyit olvashatunk, hogy klón, de magyarázat nincs, fellebbezésnek helye nincs és a hozzászólások is törlésre kerülnek.
Törölt felhasználó 2020. 07. 18. 14:06
Törölt hozzászólás
#80114
Törölt felhasználó 2020. 07. 18. 14:01
Törölt hozzászólás
#80113
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 07. 18. 13:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#80112
Köszönöm Melós, szerintem akkor megérted az akkori helyzetemet. Úgy éltem, ahogy akkoriban élni szerettem volna a lehetőségeimen belül. Ennél még jobb lett volna egyedül lakni, de akkor konkrétan nulla a megmaradó. A havi kondibérletet, évente új futócipőt még a sport számlájára lehetne írni. Teltek az évek, nem emelkedett rendesen a fizetés, előrelépést a csókosok kapták, hiába hajtottam. Ezek után azért dolgozni, hogy jövő hónapban is be tudjak menni dolgozni, az eléggé rabszolga életnek tűnt. 
f0cas 2020. 07. 18. 13:53
Törölt hozzászólás
#80111
Törölt felhasználó 2020. 07. 18. 13:53
Törölt hozzászólás
#80110
mr_bob
mr_bob 2020. 07. 18. 13:37
Előzmény: törölt hozzászólás
#80109
szerintem JeGeMeLOV-nál budapestről volt szó, szóval lényegtelen mit csinál az ország 95%-a. és teljesen jó számokat írt, az a valóság, nem pedig a milliós mérnöki álomfizetések 2 év tapasztalatra 25 évesen...
mseed 2020. 07. 18. 13:36
Törölt hozzászólás
#80108
Törölt felhasználó 2020. 07. 18. 13:29
Törölt hozzászólás
#80107
mseed 2020. 07. 18. 13:27
Törölt hozzászólás
#80106
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 07. 18. 13:22
Előzmény: #80103  franc0
#80105
2008-2009-ben sehol se volt felvétel, beragadtam arra a helyre, ahol a diplomatervemet írtam. Akkoriban ezt is meg kellett becsülni. Utána a multinál a csapat felső harmadában voltam a fizetésemmel, szóval nem volt rossznak mondható. Ez akkoriban egy teljesen általános fizetés volt a szakmában és eléggé a pályám elején voltam, nem volt mire többet kialkudni. 2018 elején kaptam már ajánlatot Budapesten bruttó 750k-1m között is, de ennyiért nem akartam hazajönni. 
mseed 2020. 07. 18. 13:22
Törölt hozzászólás
#80104
franc0 2020. 07. 18. 13:18
Előzmény: #80101  JeGeMeLOV
#80103
Azon kellene elgondolkodnod, miért dolgozol ilyen olcsón mérnökként. 
Ezek titkárnői fizetések... ennél egy multis junior láblógató (heti nettó 15 óra valós munkavégzés) is többet kap. 
mseed 2020. 07. 18. 13:16
Törölt hozzászólás
#80102
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 07. 18. 13:10
Előzmény: #80100  JeGeMeLOV
#80101
Bocsánat, még annyi, hogy ebből a megmaradt 80 ezerből kellett megoldani a nem várt kiadásokat is, így tényleg kb 50-60k maradt meg átlagosan. Nos ez az én esetem, de én bevallom, hogy elengedtem a lakás kérdést 2013 elején. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek