Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 06. 26. 11:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#77120
Jó hát, akkor maradjunk abban, hogy légtréder vagy.
Egyik ismerősöm költözne most nagyobba, van egy szemmel látható mennyiségű pénze meg egy belbudai garzonja.
Az istennek se akar x misi fölé menni árban, mert akkor még kéne hozzá mondjuk y-z millió hitel.
Én simán bevállalnám még a plusz hitelt, hogy ne kelljen mondjuk budaörs-öt leszámítva bármilyen aggló településre, vagy soroksár, XVII, szóval értitek helyre kitelepüljek a kvázi belvárosból, de Ő meg konokul inkább a relatív "olcsót" keresi.
Ennyit meg arról, hogy én "0-ás" poziból mit lépnék.
Ha most kéne venni valószínű vmi kápmegyeri panelt vennék max... :)
Criscito 2020. 06. 26. 11:27
Előzmény: #77116  fogpaszta
#77119
Igen. 2013-ban kezdtem dolgozni, ha akkor veszek sok hitelre (akkor soknak tűnt, ma aprópénz lenne...), kis szülői segítséggel lakást, a másik szobát meg kiadom, akkor ma a párommal már a második lakás hitelét törlesztenénk rég. :) Hát ez van. 
CyrusTheGreat 2020. 06. 26. 11:17
Előzmény: #77113  Murdoch
#77118
Ezt már korábban is akartam írni, csak mindig elmaradt, de én különösebben rövidtávon nem számolnék a bedőlő hitelekkel.
Az, hogy a KHR felé mulasztást jelentsen a bank, ahhoz 90 napnál tovább fenn kell állnia a minimálbérnél magasabb elmaradásnak. Ezt követően kerül át általában a bankon belül is csak a soft collection részre, de inkább még talán csak sima egyszerű hitelmonitoringra. Ahhoz, hogy ténylegesen összegyűljön annyi tartozás, hogy a bank fel is mondja a hitelt, legalább 1 évnek, ha nem többnek el kell telnie (a nemfizető devizahiteleseket átlagosan 3-5 év után kezdték el kilakoltatni) és az adósnak NAGYON AKTÍVAN kell tennie az ellen, hogy ne egyezzen meg valahogy a bankkal.
Mondhatnak bármit a hitelek kapcsán, egyszerűen, ha 2020.12.31-gyel vége a moratóriumnak, az első kényszerértékesítésre vagy a tartozás által indukált, a tulajdonos által kezdeményezett eladásra nem számolnék reálisan 2021 év vége előtt, de simán lehet, hogy lesz az 2022.
phoenixbird 2020. 06. 26. 11:16
Törölt hozzászólás
#77117
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 26. 11:15
Előzmény: #77111  Criscito
#77116
Így van ahogy írod.
-
Van egy kolléám aki tele van pénzzel és mindig keresi, hogy mi a jó befektetés.

Amikor vettem az első lakást szfváron mondta, hogy ez túl sok ennyiért nem érdemes venni
-
Eltellt 1-2 év vettem a másodikat kicsit drágábban mondta, hogy ennyiért főleg nem ( ennyit nem ér sz szerint azt mondta ) és vár egy kicsit, hogy leessenek majd akkor vesz.
-
Azóta csak vár...
-
Én vettem az elsőt 8,5-ért most ér kb 20-at :)
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 26. 11:09
Előzmény: #77113  Murdoch
#77115
Meglátjuk majd.
Én amit el tudok képzelni 5-10%
.
De mához képest 1-1,5 év múlva min. ugyanott leszünk mint most.
-
És mához képest 5 év múlva min. 10-15 plusz mint most.
-
Sztem
Törölt felhasználó 2020. 06. 26. 11:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#77114
Az MNB sodródik a világgal, ez így volt és így is lesz mindig. Most az a világtrend, hogy nyomtathatunk akármennyi pénzt és meghatározhatunk akármilyen kicsi kamatot, és sokkal magasabb szinten eladósodhatunk mint régen gondoltuk, mert nem lesz negatív hatása. Meg vannak győződve arról, hogy nem fog begyűrűzni a fogyasztói árakba ez a monetáris politika. Az eszközárakkal pedig nem foglalkoznak egyelőre. Azt ki lehet jelenteni, hogy az ingatlanárak a monetáris politika miatt nem fognak csökkenni a következő időszakban. Egyéb szabályozói környezet azonban szigorodni fog. Airbnb ellehetetlenítése már napirenden van. Bérbeadás kötelező regisztrálása is meg fog történni, a feketén és adózás nélküli kiadást meg fogják szüntetni, mert látják, hogy az online számla és pénztárgép bekötés is hozta az adóforintokat. Majd kitalálnak valami hasonlót a bérbeadásra is. Lehet, hogy lesz valamilyen ingatlanadó, pont úgy, mint a fejlett világban sok helyen már van, és az ingatlan piaci értékének kb 1%-a körül mozog évente. A lényeg, hogy a trend látszik, a korábbi szabad kapitalizmust felváltja az állam által erősen kontrollált szabályozott kapitalizmus. Az állam be fog jelentkezni a haszon egy részéért, ez nem vitás. Meg fogja kérni az árát annak, hogy indirekt módon felemelte az eszközárakat. Budapesten 120 ezer lakás van kiadva, a következő évtizedben szinte biztosan komolyabban is bele fognak nyúlni ennek a biznisznek az adminisztrációjába és adózásába. 
Murdoch 2020. 06. 26. 11:06
Előzmény: #77109  fogpaszta
#77113
Speciel én a 20%-ra számítok, szinte nulla a mozgás a piacon (járványtól függetlenül), 5%-os esés nem fog beindítani semmit. Illetve azért még a hitelekkel is lehet probléma, egyre több az airbn-s lakást látok meghirdetve.
http://www.atv.hu/belfold/20200625-adoszakerto-bedolhet-a-hitelek-20-szazaleka-januartol
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 26. 11:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#77112
Ez abszolút így van ahogy írod!
Csak sok embernek más-más okoból nehéz ezt elfogadni.
-
Én is többször írtam már, hogy nem rinyálni kell hanem csinálni!
Criscito 2020. 06. 26. 11:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#77111
Én vagyok az egyik kiváró, bár már nem vagyok itt aktív egy ideje. Nekem a célom egy kis panel lenne a XI-ben, pár éve vehettem volna egy általam elképzeltet 20 millióért, egy ilyen lakás most a válság alatt/után megvehető 31-35 millióért talán. 😂 Szóval én lehet mostanság venni fogok, remélem tudok valamennyit alkudni majd. Vehetnék drágább/jobb lakást is, csak arra számítok, hogy nem lesz se nyugdíjam majd 40 év múlva, se egyéb alanyi jogon járó juttatásom, így ezekre a dolgokra is össze kell gyűjtenem egy komolyabb vagyont (részvény, arany, ingatlan, kp stb), ezért úgy érzem, hogy nem tehetem meg, hogy megvegyem az álom házamat/lakásomat az összes pénzemből+hitel. Nem volt egy nyerő ötlet a kivárás. Miközben albérletért kifizettem milliókat. Persze jöhet még a vírus második hulláma szeptemberben, de az idő halad, fiatalabb meg nem leszek. Egyébként úgy gondolom, hogy a pénz értéktelenítése már zajlik, erről már sokat beszéltünk itt, csak nem a krumpli lesz az igazán drága, meg a kenyér, hanem a reáleszközök fognak kilőni, ahogy tették azt az elmúlt években is. Tehát szerintem ingatlanok, az arany vagy részvények esetén brutális áremelkedés lehet a jövőben (persze kisebb megingások lehetnek), itt csapódik le leginkább a jegybankok 2008 óta tartó munkája. Utána eljön az az idő, amikor teljesen összeomlik a pénzügyi rendszerünk, amikor már az utolsó ember sem fog hinni az USD-ben, EUR-ban, HUF-ban és mikor már nem lehet lejjebb vinni a kamatokat. De ez meg ki tudja mikor lesz, és ezen a ponton teljesen mindegy, hogy van-e ingatlana az embernek, vagy nincs, mert mindenki veszíteni fog, sokat. 
phoenixbird 2020. 06. 26. 11:01
Törölt hozzászólás
#77110
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 26. 11:00
Előzmény: #77105  CyrusTheGreat
#77109
Jó lehet, hogy Te nem írtál ennél többet, de itt az az általános vélekedés, hogy min 20-30, de valószínűbb, hogy 40-50%-ot fognak esni az árak.
-
Ha Te ilyet nem írtál elnézést!
tekerekegcigit 2020. 06. 26. 10:55
Törölt hozzászólás
#77108
phoenixbird 2020. 06. 26. 10:55
Törölt hozzászólás
#77107
Törölt felhasználó 2020. 06. 26. 10:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#77106
Már többedjére nem veszek a CBA-ban 700+ forintos almát se.
Lehet ezen is majd röhögnie a dízeles hülyegyereknek.
Ha 2 év múlva visszatérnek a 2018-as árak, az reálértékben már nem lesz olyan rossz deal.
CyrusTheGreat 2020. 06. 26. 10:54
Előzmény: #77103  fogpaszta
#77105
Nem tudom, tőlem mikor láttál ekkora esés-várást, várom a linket. Ráadásul kifejezetten a budai panelekre írom az 5%-ot, mert hogy ncseed-et az a terület érdekli.
CyrusTheGreat 2020. 06. 26. 10:53
Előzmény: #77081  Törölt felhasználó
#77104
Nem látom különösebb problémát a mostani kettős kamatrendszerben, tulajdonképpen kényszer volt. Mint, amikor teleengeded a kádat (csak itt nem vízzel, hanem ingyenpénzzel), muszáj valahol elvezetned, hogy elkerüld a túlcsordulást (kezelhetetlen infláció és vele járó zavargások).
Nagyon sokáig velünk fog maradni ez a kettős kamatrendszer, ráadásul az MNB-s repotender segítségével a hosszú intézményi ÁKK-s hozamokat szépen lejjebb lehet vinni, a lakosságnak meg valami minimális reálhozamot biztosít az inflációkövetővel és a MÁP+-szal is (megtakarítások esetén a lehető legritkábban élelmiszerre megy el a pénz, ahol valóban magas inflációra lehet számítani, hanem vagy tartós fogyasztási cikkekre vagy lakásra, autóra - ezeknél a következő időszakokban nem beszélhetünk szerintem kiugró inflációról).
Ha nem lett volna MÁP+, akkor már megjósolhatatlan, hol lennének a lakásárak, de ha se CSOK, se Babaváró, se MÁP+, akkor lenne igazán normális a helyzet. A bankok a magyar lakosság nagyobb részét továbbra sem hiteleznék, most is praktikusan azért kapnak a legtöbben hitelt, mert a lakásárak emelkedése miatt biztos volt, hogy a bank pénzénél marad.
- - - - 
Egy szó, mint száz: bármeddig növelhetik/emelhetik az alapkamatot, amíg van MÁP+, addig mindig is az marad a referencia a lakásárak kapcsán.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 26. 10:51
Előzmény: #77086  CyrusTheGreat
#77103
Ez aztán komoly esés 5 azaz ÖT % :)
Most akkor nem 20-30-50 %-ot fognak esni mégsem ? :)
Törölt felhasználó 2020. 06. 26. 10:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#77102
Akkor az mikor volt 17-18?
phoenixbird 2020. 06. 26. 10:47
Törölt hozzászólás
#77101

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek