Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 12:02
Előzmény: #76647  Törölt felhasználó
#76660

"A mai 30-as tényleg bajban van, nehéz elindulni, mert nagyon drága minden."
Ezzel nem feltétlenül értek egyet, pontosabban nem minden fiatalnak nehéz elindulni. A vidéki frissen házasodott és a babavárót meg a csókot felmaró fiatalok egészen könnyen jutnak lakáshoz, nem ritkán házhoz azonnal indulásnak. Az összes fiatal rokonom rohan házasságot kötni és felmarni a helikopterpénzt. 25 évesen saját háza lesz egy tanár házaspárnak úgy, hogy a jelenlegi kis lakást is megtartják kiadásra. Másiknak korrekt 2+1 tégla lakása. Mind nagyon fiatalok.
Pesten már kevés a babaváró valóban, alig több az önerőnél. Itt már jókora hitel is kell mellé vagy csók.
Illetve azt a részét is értem, hogy aki nem akar előre hozva, gyorsan házasodni és bevállalni 3 gyereket és nem örökölt vagy nem kap egy lakást, annak a lehetőségi elég kilátástalanok, de szerintem korábban se volt ez nagyon máshogy.
A 2000-es évek elején a fityesz féle támogatott hitel volt, de az csak családosnak, egyébként meg nagyon sz.r banki konstrukciók voltak és simán a 40%-t elkérték önerőnek használt lakásnál 8-10% kamatok mellett.
Az árak meg annyival nem voltak lejjebb, ha a fizetéshez viszonyítok. 2002-től 2019-ig 93% volt a hivatalos infláció, a tényleges ennél magasabb nyilván. Az átlag fizetés 2002-ben az országos nettó átlagkereset 77e forint volt, 2019-ben 244e. Budapesten ezt meg kell szorozni kb 30%-al. 
A lakásárak meg? Pesten kb 3-3,5x magasabbak, vidéken tudok konkrét példákat, mondjuk Váci panel 7mihály volt ismerősömnek, most kb 14-15 lenne, de már réges régen eladta és nagyobba költözött. Kb a duplája a lakásár csak 18 év alatt, miközben a nettó fizetése ötszörös, ha nem több. Igaz, ebben voltak karrier lépcsők is.
Még a pesti lakásárak is nagyjából ott vannak, hogy arányosan annyival magasabbak 2002-höz képest, mint amennyivel az átlagfizetés nőtt (3x kb)
Ha 2002 után szépen lassan nőttek volna a lakásárak a mostani szintre és nincs a 2013-as mélyrepülés, akkor senki nem zsongana ennyire :)
Toniba 2020. 06. 22. 11:49
Előzmény: #76657  JeGeMeLOV
#76659
Az a kemeny tenyleg alacsonynak nez ki.
Meg a kemeny hasznalojanak is okozhat gondot.
impudent 2020. 06. 22. 11:34
Előzmény: #76657  JeGeMeLOV
#76658
ez egy összegányult valami egy ügyeskedő paraszt rafinériája
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 06. 22. 11:28
Előzmény: #76656  Törölt felhasználó
#76657
Az a kemény alacsony, rossz szél esetén bejön a szén-monoxid és kampec. 
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 11:13
Előzmény: #76655  Törölt felhasználó
#76656
Vagyis elkerülte a figyelmem a premier plánban látható kémény a bal oldali ablakban.
Ez bár szeretem az indusztriális megoldásokat inkább hajaz a 20-ra, mint a 25-re.
Kivi vagyok ezzel mi lesz.
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 11:09
Előzmény: #76654  impudent
#76655
25-nél többet én se adnék érte.
impudent 2020. 06. 22. 11:06
Előzmény: #76648  Törölt felhasználó
#76654

ennek a lakásnak a max. értéke 15 millió egy léválasztott lakás ősismerüsüméknek itt vót 150 m2 nagy lakása abbúl választotta lé a paraszt.
az egész nem érne többet mint 60 milcsi most így ügyeskedik a paraszt
johai 2020. 06. 22. 11:03
Előzmény: #76649  Törölt felhasználó
#76653
Aranyok azok mindig beallnak elobb utobb.
Lakas csaladi haz is beallt,vegulis a csaladi haz tulajok nem birtak mar nezni a lakasaremelkedest,jol bearaztak a maguket is.
3 panel=1 haz.
Igy jottek ki a 100millas arak:)
Termeszetesen az egyik tipusu ingatlaneladot se zavar hogy a kutyanak se kell ilyen aron mar.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 22. 10:59
Előzmény: #76647  Törölt felhasználó
#76652
Ezzel a hozzászólással teljesen egyet tudok érteni..!
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 10:51
Előzmény: #76650  Coldplay
#76651
Válófélben van a csávó, frusztráció, éhezés, miegyebek. Kiírta magából.
Coldplay
Coldplay 2020. 06. 22. 10:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#76650
ez azert egy moderalast megerne...  mekkora egy ... vagy....  mi lenne ha veled csinalnak ugyanezt? belegondoltal? 
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 10:48
Előzmény: #76648  Törölt felhasználó
#76649
Az én tétem: az arányok nem fognak változni (max 10% lesz egymáshoz képest a fel vagy leértékelődés 5 éven belül, ami lényegtelen). Ha az airbnb kiesik a belvárosban, akkor a belváros a többihez képest 20%-ot esni fog.
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 10:43
Előzmény: #76644  Törölt felhasználó
#76648
Sokkal izgalmasabb lenne a süket duma, meg az én jobban éheztem mint te helyett ha mindenki megtenné tétjeit az aglo, külváros, belváros, egyéb kiemelt helyek, megyeszékhely felértékelődési potenciáljában/értékállóságban.
Ma jött egy lakás, kb pont ilyet akarok(leszámítva az ótvar rezsós megoldást - WTF), nade könyörgöm, 43 misi? :D
https://ingatlan.com/31564325?
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 10:33
Előzmény: #76642  mr_bob
#76647
A mai 30-as tényleg bajban van, nehéz elindulni, mert nagyon drága minden. Ma hitel nélkül nem megy, elfogadom, bár az átkos vége óta nem volt ennyire olcsó a lakáshitel, mint most. Másik oldalon pedig azért van nehéz helyzetben, mert a mai fiatal nagyságrendekkel jobban szeret a mának élni, mint régebben. Trendi ruha, trendi sörözés 1000-ért korsója, trendi fapados kirándulás, trendi nyaralás, mindez úgy, hogy még nincs felépítve szinte semmilyen vagyon, mert az olyan távolinak tűnik. És ezzel a helyzetét még jobban erősíti. A mai fiatal nagy része el se tudja képzelni, hogy egy lesajnált panelban kezdje el az életét. Azzal nem lehet villogni a munkahelyen, a barátok között, a családban. Megveszi az aglo újat vagy újszerűt, és a környezetétől visszakapja az elismertséget, végre valaki lett belőle is, felnéznek rá. Pedig csak egy kompromisszumot kötött, naponta odaad egy-két órát az életéből a trendi körülményekért és az elismertségért.
Lehet bírálni az ingatlan árak általános szintjét, és igen, mostanában nagyon magasra szöktek. Az arányok azért olyanok, amilyenek, mert a kompromisszumok szerint így alakult ki valaminek az ára. A külvárosi panel előnye az, hogy minden napi infrastruktúra közel van, gyalog távolságra, és van normális tömegközlekedés. De ez az életmód nagyon nem trendi, közutálat tárgya, és ki szeret akárcsak pár évig közutálat tárgyában lakni. A nem felkapott kis aglo település szélének előnye, hogy sokkal szebb a közvetlen lakókörnyezet. A piac pedig beárazta mindkettőt, és bármit is vitatkozunk, a jelenlegi árnál jobban semmi sem mutatja meg a jelenlegi elfogadott érték arányokat.
mr_bob
mr_bob 2020. 06. 22. 10:30
Előzmény: #76644  Törölt felhasználó
#76646
#76560
Kapitanyur
Kapitanyur 2020. 06. 22. 10:26
Előzmény: #76644  Törölt felhasználó
#76645
A síelést kihagytad.
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 10:19
Előzmény: #76643  Törölt felhasználó
#76644

"5 év alatt összegyűjtött 10 misit"
Ez a gyűjtés kb úgy nézhetett ki, hogy 4 év 12 hónapig nulla, mert kellet bulira, étteremre, mozisa, telcsire, almás laptopra meg nyaralásra, wellneszre, amik egy sikeres fiatal szükségletei. Aztán az 5. évben felmarta a babavárót és most már ő a Rockefeller, a befektető, az ingatlan vásárló, aki önerővel vág bele a hitelfelvételbe.
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 09:47
Előzmény: #76642  mr_bob
#76643
Én kérek elnézést. Hardcore spórolást csináltam előtte, szó szerint hardcore volt, ezért sikerült, autóról, nyaralásról nem is álmodoztam addig, étterembe nem jártam, szobát béreltem, nem lakást, stb. És mellette még jól is kellett keresni, és nem elcsábulni, hogy elverjem.
A csávó annyira odavolt, és akkora arccal indított, hogy 5 év alatt összegyűjtött 10 misit, és multinál parkolóhelye is van, és ezzel ő mennyire király, hogy kénytelen voltam leírni. Igényesnek lenni elegendő pénz nélkül nem érdem, hanem hülyeség. Ha úgy csináltam volna, hogy autóvásárlással kezdtem volna, majd a 2000-es évek "nekem újépítésű jár" mainstreamjét követtem volna lakásügyben, amolyan szerencsés boomerként, akkor biztos belefutok a CHF hitelcsapdába.
mr_bob
mr_bob 2020. 06. 22. 09:36
Előzmény: #76626  Törölt felhasználó
#76642
"A te korodban nekem egyedül, segítség nélkül vett, 2 szobás panel lakásom volt már kp-re, kifizetve. És épp előtte ugrott meg 3x-ra a lakásár 1998-2001 között, nem volt olyan kellemes helyzet az se."
-
hát igen, tényleg nagyon kellemetlen lehetett, hogy csak 28 évesen lett egy hitelmentes 2 szobás lakásod. manapság 2 ember a hitel önerőt alig tudja ilyen idősen összeszedni egy 2 szobás panelra, szóval nem érdemes ilyen történetekkel előjönni, mert összehasonlíthatatlanul "kellemetlenebb" most a helyzet. pontosan te vagy az a boomer, akiről cyrus a #76557-ban beszélt és úgy tűnik, hogy képtelen vagy elképzelni, hogy milyen egy mai 30-as fejével látni az ingatlanpiacot. nincs evvel gond, csak ne hozz fel ilyen bicskanyitogató példákat a múltból... ettől függetlenül a többiben egyetértek veled, csak ez a pár mondat ütötte ki a biztosítékot...
Törölt felhasználó 2020. 06. 22. 09:09
Előzmény: #76640  Kapitanyur
#76641
A kamasz fiamat juttatja eszembe. Tanácsot kér, majd ha nem azt kapja amit várt, akkor magában jól lehülyéz, és megy a saját feje után. Nincs mese, van, aki szeret a saját kárán tanulni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek