Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 06. 10. 12:16
Előzmény: #75237  Swixx
#75240
Ne aggodj ilyeneken. Egyszer jön egy fekete lyuk, és bekebelezi a földet. A természet megoldja, hogy eltünjön az a sok szemét amit létre hozunk. Sajnos a sok sáska, pénzéhes ember nem fogja fel, hogy csak ez a hely van ahol életünk. Kell a még nagyobb ház, Még nagyobb autó, Tisztelet a kivételnek. 
Toniba 2020. 06. 10. 12:05
#75239
Nem kell ide masodik hullam.
A ralinak mar tavaly vege volt.
A virus csak okot ad a bizakodasra hogy majd utana visszall minden.
Igen visszaall a tavaly elkezdodott forgalom- es arcsokkenesre.
mostIsLakok 2020. 06. 10. 11:34
Törölt hozzászólás
#75238
Swixx 2020. 06. 10. 11:34
Előzmény: #75229  fogpaszta
#75237

Bocs, de egyelőre az átlagember kárára osztogattak szét felelőtlenül több ezer millió forintot az országban. Vagy szerinted az rendben van, hogy a bérek nőttek 50%-ot, a fogyasztási cikkek mentek 20%-ot (vagyis elvitte a béremelés egy részét is), de közben az ingatlan +100% lett?
Szerintem nincs abban semmi rossz, ha várom a dolgok helyreállását valamilyen szinten. Ebben a k. országban valahogy mindig a becsületes adózó, a megtakarító meg az jár szarul, aki munkából akar élni.
-
A 2. hullámot pedig az emberiség globálisan provokálja ki és igen... szerintem meg is érdemli. Egy fenntarthatatlan szar rendszert akarnak mindenáron fenntartani, miközben elégetik a jövőt. Ha eladni akarnék 10 lakást, akkor sem bánnám, ha lenne megint pár hónap karantén. Addig sem pusztítjuk csúcsra járatva a bolygót.
-
Az pedig bedőlhet nyugodtan, aki felelőtlenül vett egyszerre lakást, autót meg repjegyet a cigi és pizza mellé. Ja, szemét önző köcsög vagyok. Túl sok ilyet ismerek, akiket majd megint meg kell menteni - az én adómból.
OlafGrof 2020. 06. 10. 11:29
Előzmény: #75229  fogpaszta
#75236
Isten mentsen a masodik hullamtol, de azt is lassuk be h ha nincs vakcina es a virus nem mutalodik gyengebbre akkor a korlatozasok feloldasaval emelkedni fog a megbetegedesek szama. 
Gyakran elfeljtekzunk az emberi pszicherol mint fontos gazdasagi tenyezorol, ott van a tozsde peldaul, ami ott megy, az nem lehet sehogy se realis, nem azt mondom h minden papir bedol, de ilyen gazdasagi teljesitmeny nem lehet az elkovetkezo evekben virus ide oda.
Vagy itt az ingatlan piac ahol te remenykedsz a duplazodasban?? Tenyleg nem latjatok mennyire "szegeny" ez az orszag? Attol meg h itt a felhasznalok szerintem 100szazaleka a top 5 szazalekban van penzugyileg, az nem jelenti azt h az egesz orszag joletben van. 
Criscito 2020. 06. 10. 11:27
Előzmény: #75231  terelemel
#75235
Ennyi. 😊Aki a bérlőből él, méghozzá jól, az pontosan más kárán kerül előnybe. 😊Ennyi erővel, akkor aki bedőlt hitelestől vett lakást 2008 után, akkor ő is adakozzon a köznek a nyereségéből? Vagy aki mondjuk irreálisan magas áron tudott megválni néhány ingatlanától 2019. nyarán az a vevője kárán került előnybe. Akkor ott meg a vevőnek jár kompenzáció ezért? Menjen át a vevő a korábbi eladóhoz, hogy "te, most az ingatlanom 10 millióval kevesebbet ér, add már ide nekem ezt a pénzt!". 😊Az ingatlanpiacon ritkán jár mindkét fél jól, főleg egy ilyen boom alatt/után. Eladó és vevő, bérlő és bérbeadó. 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 10. 11:26
Előzmény: #75231  terelemel
#75234
Mi az, hogy SZED ( így nagybetűvel :)??
Senkinek nincs a kés torkára téve, hogy kössön egy bérleti szerződést mint bérlő....
Olyan mintha jogalap nélkül SZED-nénk a bérleti pénzeket.... :)
Sztem Te gondolkodsz komcsi módra . "Nem kicsit hanem nagyon" :)
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 10. 11:22
Előzmény: #75231  terelemel
#75232
Húú, Te aztán most jól megmondtad! De nem gondoltad át az biztos.... :)
terelemel 2020. 06. 10. 11:19
Előzmény: #75229  fogpaszta
#75231

"Ne más kárán vagy az ország kárán akarj előnybe kerülni!" 
   --
Varjal mar, aki alberleti dijat emel, sot, SZED, az mas karan (a berloen) akar elonybe kerulni!
Hat micsoda komcsi hozzaallas ez?!
fogpaszta
fogpaszta 2020. 06. 10. 10:58
Előzmény: #75227  Swixx
#75229
Komolyan olyan vagy mint aki azt várja, hogy legyen már egy második hullám ( mert akkor talán tudok venni olcsóbban lakást ) vagy legyen már még egy kirúgási hulám ( mert akkor talán tudok venni olcsóbban lakást ) vagy döljenek csak be páran akik nem tudják majd fizetni a törlesztésüket ( mert akkor talán tudok venni olcsóbban lakást )....
-
Ne más kárán vagy az ország kárán akarj előnybe kerülni!
Murdoch 2020. 06. 10. 10:20
Előzmény: #75227  Swixx
#75228
Le kell kérni a NAV-os adatokat, abban már benne lesznek a -15%-ok... 
Amúgy várok még én is, fél évet még biztosan, ha  addig lesz jóféle ingatlan, akkor persze lépek.
Swixx 2020. 06. 10. 09:54
Előzmény: #75225  Swixx
#75227

Még annyit erről, hogy tagja vagyok albérletes csoportoknak is meglepően sok hirdetés jelent meg, ráadásul átlag -15%-os irányárral. Ami nyilván természetes dolog, hiszen a fizetés-lakásár-bérleti díj egy normális helyzetben együtt mozognak. Viszont a számokat látva nem csoda, hogy akinek van fölös 20 milliója keleten, az se akarja most olcsóbb lakásba tenni, mert ugyanúgy nem jön ki a matek, mint 1 éve. (A többiek meg már vagy felmarták a lóvét vagy pont elveszítették a hitelképességüket.)
-
Van egy lakás, amire alkudoztam pofátlanul kb. -15%-ot a decemberi eladási árhoz képest. Rá is bólintott, de még kivárok. Erre pár napja levitte a hirdetési árat 1,1%-kal! Szóval mondjuk 100 egységen hirdette eddig, nekem rábólintott nagyduzzogva a 85-re. Most meg levitte az árát 98,9-re. :D
Na igen, így lehet statisztikákat írni arról, hogy nem változnak az árak, csak éppen semmi köze a valósághoz. Mert a hirdetési ár már rég nem a kötési, plusz a pofátlanul lealkudható összegért sem viszik el végül. Alig 1-2 lakás ment egy a legolcsóbbak közül az elmúlt 2 hónapban. Azok is jellemzően olyanok voltak, hogy már az irányár is -10% volt.
Szóval én még kivárok. Egy újabb hullám, egy kirúgási hullám vagy egy szeles, esős ősz nagyon sok eladót meg fog törni. Fel kell ébredni az illúziókból végre. A többi meg majd várhatja a tavaszt, amikorra megjelennek a moratóriumos ingatlanok is.
OlegKosevoj 2020. 06. 10. 09:48
Törölt hozzászólás
#75226
Swixx 2020. 06. 10. 09:40
Előzmény: #75207  tihamer
#75225

"a csúcsra járatott otthonteremtési kedvezmények ellenére is kicsivel a 2018-as tranzakciószám alatt maradt a használt lakások adásvétele 2019-ben"
-
Kicsivel?? Pont én számoltam össze, hogy éves szinten 30%-kal csökkent BP-en. 2019-et nézve meg a végére lényegében fődbe állt, mint az airbnb. Na persze ha összemossuk az országos masszával, akkor nem olyan nevetséges leírni, hogy eközben még tovább drágultak is a pesti lkaások.
-
"Több, mint 100 ember vesztette el a munkáját?" Végülis ja, hivatalosan éppen 140 körül, de sok még a kifutó projekt, meg az államilag támogatott munkahely. Térjünk vissza rá ősszel, mondjuk egy újabb hullám idején. Bár úgy hallottam, hogy Tatabányán éppen keresnek min. 250 embert, így tényleg van remény.
-
"kelet-magyarországi téglalakások még drágultak" --- Pontosan hol? Mert én azt látom Szeged, Szolnok, Debrecen esetén is, hogy a legolcsóbb lakások se nagyon mennek el. Miért nem lehet leírni, hogy ez most Szeged burzsujnegyed vagy Karakószörcsög-dűlő?
-
Jó ez a statisztika, csak a hitelességet hiányolom belőle. De a lényeg, hogy ha valakit meggyőztek arról, hogy most kell lépni, mert egyik helyen elérte a mínuszt, a másikon meg most is feljebb mennek... akkor rögtön lehet ugrani a hitelkalkulátorra és megalapozni a jövőbeli passzív jövedelmet egy szuper ingatlanbefektetéssel. ("Ha szeretne valaki most az árcsökkenésből profitálni" felkiáltással odalökik a kalkulátort. Pedig biztos nagyon pörög a bót náluk is, csak olyan jófejek, hogy még szólnak is, hogy mi se maradjunk le.)
OlegKosevoj 2020. 06. 10. 09:30
Törölt hozzászólás
#75224
OlegKosevoj 2020. 06. 10. 09:24
Törölt hozzászólás
#75223
Swixx 2020. 06. 10. 09:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#75222

Én hagytam magam provokálni, meg különben sem érdekel túlzottan, hogy mit szólnak mások ahhoz, amit leírok. Semmi olyat nem mondtam, amit FB-on ne vállaltam volna be. A teljes kizárásom aránytalan büntetés volt, ezért jöttem vissza lényegében ugyanazzal a névvel. Ha újra ki leszek törölve bármi miatt (stílus / már volt korábban egy másik nevem), akkor többé nem jövök vissza, mert ezek szerint nem nekem való ez a hely.
-
De mi a francért akar valaki újra és újra regisztrálni, elmondani az agymenéseit hiteles hivatkozások nélkül , hogy közben mindenki mást hülyének néz és ezt ki is nyilvánítja. Miért jó olyan helyen lenni ezredik fiókkal is, ahol a többség nyilvánvalóvá teszi a szavaival és a mínuszolgatással, hogy nem vevők a csomagra. Sem az elhangzottakra, sem az emberre. (Ez utóbbit mutatja, amikor alapjában véve normális hozzászólást is lemínuszolnak, mert már rosszul vannak a név láttán is.)
-
A kitiltás az abszolút elfogadhatatlan stílus miatt volt (paulus99? ). A másik reg. (téglaxy) pedig klón felirattal, így jó eséllyel a tök egyforma mondanivaló + nagyképűség ugyanahhoz a személyhez tartozott. A törlések után meg volt egy 3. felhasználónév is, ami leginkább egy 10 perces emailnek tűnt, ami abszolút vállalhatatlan volt első pillanattól fogva.
-
Nem csoda, ha a moderátornak elege lett és azóta minden x+nedik reget törli gondolkodás nélkül, ha stílus, IP vagy ki tudja, milyen egyezés van. De hogy nem az optimista lakáspiaci előrejelzést nem tudják elviselni, az 100%. :)
Törölt felhasználó 2020. 06. 10. 09:02
Előzmény: #75207  tihamer
#75221
Az átlagár összehasonlítás hozhat torzítást, ha az összetétel hatást nem veszik figyelembe. Nem mindegy, hogy a budai téglalakások mely kerületben és környéken és állapottal voltak 2019-ben, és vajon ugyanaz volt-e a 2020-as összehasonlításban. A ksh-n kívül én nem hiszem, hogy ezt vizsgálnák, mert az ún tiszta árváltozás mérőszám lenne az, amivel kezdhetünk valamit.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek