Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2020. 05. 13. 11:05
Előzmény: #71778  Törölt felhasználó
#71780
Igen a stílus valóban más volt. Azon meg nem lepődnék meg, ha megint előjönnének zűrösebb ügyek...
https://infostart.hu/gazdasag/2017/01/10/lebukott-az-ingatlankozvetitoi-kartell
CyrusTheGreat 2020. 05. 13. 10:57
Előzmény: #71778  Törölt felhasználó
#71779
Az emoji-kat normál emoticon-ra cserélte, de ugyanaz a szóhasználat volt jellemző, három pontozás folyamatosan, pontosan ugyanaz a stílus és az érvrendszer is nagyjából hasonló volt, a vitákba pedig mindig csak az első két válaszadásig ment bele, utána már egyből jött a vagdalkozás és szalmabábérvelés. Naponta egyszer azért még figyelt a különbségekre, pl képes volt hosszabban is írni, de a rövidebb, "sorozatlövő" bejegyzésekből elég egyértelművé vált a dolog - gondolom a moderatúrának is, esetleg csak megnézték az IP-t.
Törölt felhasználó 2020. 05. 13. 10:53
Előzmény: #71776  impudent
#71778
Utolsó szavaiban az után érdeklődött, hogy a Southfork Ranch-en véltem-e állógalériát felfedezni.
Amúgy biztos ostoba vagyok, de én nem igazán gyanakodtam arra, hogy Ő tégla lett volna, de lehet elvégzett egy újabb troll továbbképzőt, és így változott annak hatására a stílus.
Bár az ingatlankartelben nem benne levőkkel szembeni szakértőzés mondjuk tényleg gyanús.
Törölt felhasználó 2020. 05. 13. 10:45
Előzmény: #71775  CyrusTheGreat
#71777
Kár érte, kiváló ügynök volt.
Most kereshetek más bosszankodni valót.
impudent 2020. 05. 13. 10:45
Előzmény: #71775  CyrusTheGreat
#71776
mit mondott ?
CyrusTheGreat 2020. 05. 13. 10:43
#71775
Ismét elvesztettük ncseed-et.
Columbo99 2020. 05. 13. 10:41
Törölt hozzászólás
#71774
Murdoch 2020. 05. 13. 10:40
Előzmény: #71762  berlini
#71773
Milyen színvonalat vársz el, amikor az igazi szakértők is csak tippelgetnek. Elsősorban azért, mert nem lehet tudni, hogy a járvány meddig húzódik el. Azzal, hogy nálunk enyhítés lesz, a világgazdaság nem fog megugrani. Azt el tudom képzelni, hogy ez most egy rövidebb válság lesz, de én gyors talpraállásban nem reménykednék. Az ingatlanpiacot tekintve még három hónap és okosabbak leszünk. Akár a kereslet/tranzakciók valós mértékét tekintve, másrészt majd jönnek az első negyedéves adatok/lakáspiaci jelentések. Mármint ezt csak azért írom, mert úgy tűnik, hogy számodra hiteltelen az, aki nem úgy gondolkodik, mint te, várjuk meg akkor az adatokat.
CyrusTheGreat 2020. 05. 13. 10:39
Előzmény: #71771  Törölt felhasználó
#71772
Én mindig megengedő vagyok olyan szempontból, hogy ha választani kell a szándékos rosszindulat/átverés és a kicsit visszafogottabb szellemi képességek között, akkor mindig az utóbbira teszek. Az emberek nagyon-nagyon apró százaléka rosszindulatú szándékosan.
Törölt felhasználó 2020. 05. 13. 10:38
Előzmény: #71769  CyrusTheGreat
#71771
Na várjál, ez az én "szakvéleményem" volt, most akkor a klónom vagy??? :D
Amúgy közben már ráírtam véletlenül, kicsit átalakították a com-ot mióta utoljára üzenetet küldtem rajta.
impudent 2020. 05. 13. 10:36
#71770

ha mögnézzük az ingatlancomon az árakat azt látjuk hugy átlegban dupla körüli árazás van.
pl egy békási panel 28 felújítva tipp top kb ér 14 milliút.
az örültekkel most né foglakozzunk akik 1 szobáért 30-40 milliókat kérnek.
vagy a pestimrei házért 150 et kérőkkel ami tán még 50 et sem ér.
Ebbűl kiindulva itt bmi álűfordulhat akár egy nagy szakadás is, ha nem kap municiót ingyenpénzt a paraszt a vételhő.
CyrusTheGreat 2020. 05. 13. 10:36
Előzmény: #71759  Törölt felhasználó
#71769
Sok sikert, én is kíváncsi vagyok, de meglepődnék, ha bármit is ki lehetne húzni belőle, továbbra is azt tartom, hogy vagy szellemi képességeiben korlátozott hirdetővel van dolgunk vagy szimplán csaló.
Törölt felhasználó 2020. 05. 13. 10:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#71768
Jockey is az anyjával lakott őszülő halántékkal is, nincs ebben semmi szégyen :D.
Columbo99 2020. 05. 13. 10:27
Törölt hozzászólás
#71767
Murdoch 2020. 05. 13. 10:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#71766
Amúgy merre fele laksz? Panel, belváros, új építésű? Ha nem titok...
Columbo99 2020. 05. 13. 10:24
Törölt hozzászólás
#71765
Columbo99 2020. 05. 13. 10:22
Törölt hozzászólás
#71764
Columbo99 2020. 05. 13. 10:16
Törölt hozzászólás
#71763
berlini
berlini 2020. 05. 13. 10:12
Előzmény: #71754  Murdoch
#71762
"Nem állítottam, hogy most lesz 20%-os árcsökkenés, hanem első körön, kb. 1 éven belül"
Értem. 
És a további áresés pedig a következő 10-20 évben lesz?
Tudod, az a szomorú, hogy ilyen szinvonalu beirásokat érvelésnek nevezed.
Ahol először tényként irsz 15-20%-os bércsökkenésről, (ami, ha bekövetkezne ténylegesen nagy hatással lenne a piacra,) és utána a kiinduló ténynél beismered, hogy az csupán reménykedés , de fenntartod az abból levont következtetést az ingatlanáresésekre vonatkozóam.
Én a KSH adatokat nem lépem sem udvariasan sem másként át.
A KSH 2% köröli negyedéves visszaesését csak az ingatlanpiacot nagyon nem ismerők nézik.
Ez a piac is cilklikus. Azaz megbizható adatokat mindig az előző év ugyanazon negyedévéhez összehasonlitva érdemes értékelni. Márpedig a a tavalyi negyedévben is keményen (10% körül) nőtt.
Ehhez jön az a KSH tény hogy az idei 1. negyedéves bértömeg a tavalyi 1. negyedévhez képest legalább 10%-kal nőtt. 
Nem vitatva a járvány időleges, akár 5-10%-os árlenyomó hatását, (ezt mint várakozást már többször leirtam), mitől lenne ezek után keresleti csökkenés a piacon?
Éppen ellenkezőleg.
A járvány alatt az emberek kevesebbet költenek. Nem utaznak, nem vesznek új autót és elhalasztják az ingatlanvásárlási terveiket.
Éppen ez ad majd  járvány után egy nagy lökést . 
A kereslet várhatóan megnő a 2019-es évi fölé egy olyan időszakban amikor a hitelkamatok még a korábbi alacsony szinten maradnak igy ez is segiti majd a vásárlási erőt.
A kinálati oldalon viszont az újlakásprojektek két oknál fogva szinte befagynak:
- rozsdaövezetek kijelölése, átsorolása idején senki nem áll neki projekteket fejleszteni. (Senki nem kockázatja meg, hogy engedélyeztet egy projektet úgy hogy az utca túloldalán 22%-kal olcsóbban fog majd a konkurencia épiteni.
- az általános ingatlanárcsökkenés várakozás miatt a rozsdaövetesen bejelentés előtt már jegelték az induló projektek egy részét. Kivárnak.
Szerinted ennek milyen hatása lesz az új lakások  áraira, ha beindul jövőre a keresleti oldal?
Az újlakásépités mindig is meghatározó volt a piac egészére. Ha nem épül még annyi sem mint eddig, akkor még inkább felértékelődnek a használt lakások. Nő a kereslet irántuk. 
Ennek vajon milyen hatása lesz a használt lakások áraira?
Nos én a fenti meggondolások miatt tippeltem arra, hogy egy idei 5-10%-os áresés után már jövő év derekán a 2019-es árakat látjuk ismét.
Murdoch 2020. 05. 13. 10:06
Előzmény: #71757  Swixx
#71761
Persze, csak ez egyes szegmensekben, illetve azoknál érzékelhető, akik ténylegesen el akarnak adni. Országos szinten még kell hozzá idő. De tény és való, hogy az eladók nagyon nehezen mondanak le a dupla árazásról, de ezt majd helyre teszi az eladási kényszer. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek