Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
hétszilvafás 2020. 05. 05. 10:14
Előzmény: #70548  LordCS
#70560
Köszi, igazad lehet, hogy előre kell nézni. Meg nagyon nem is akartam eddig feltárni a sztorit, hiszen a meglévő tőkéből nagyon sok mindent lehet venni. Sokaknak ennél rosszabb a helyzete, belőlük jogosan válthat ki ellenérzést, hogy mit szórakozik ez itt, vegyen valamit, 'oszt kész. De hát az ember önző, magát látja, saját sorsát. Minőségi konverzió helyett 20 m bukta nem kellemes érzés. Meg a két éves szívás albiban, jól keresve is spórolás, stb. Nagyon sokat teszünk félre, de ez arra elég, hogy a bukót visszapótoltuk, de az eredeti elképzeléshez sok-sok év kéne. Jelen árak mellett.
De igyekszem előretekinteni, meg kevesebbet foglalkozni az ingatlanpiaccal.
buyandhold 2020. 05. 05. 10:12
Előzmény: #70555  Alexander_Greybeard
#70559
tobb ponton vitaznek:
szerinted akkor a vagyon egynelo a penzzel, szerintem meg pont nem , en ezt TANULTAM ebbol az elmult 5 evbol...szerintem a penz nem vagyon, hanem egy atmeneti tertek tarolo, amit valamibe be kell fektetni, es visszafele konvertalni nem szabad, magyarul nem szabad semmi vagyontargyat penzze tenni...
multbeli arak menen alakulnak ki az uj arak: nezzel csak meg rengeteg reszvenyt, ami regen nagyon magas volt, es tizedet sem eri
reszveny nelkul lehet-e elni? tudod, hogy mar majd minden ceg reszvenytarsasag? auto, elelmiszer, mind olyan cegek allitjak elo, amibe valaki penzt tett, amikor reszvenyt vasarol. szoval ha nem lennenek reszvenyek es reszvenyesek, SEMMI nem lenne....
de gondolj csak a nyugdijalapokra, azok is reszvenyeket vesznek, ha banki betetben gyulnenek a nyugdijak, akkor addigra semmit sem ernek...tehat reszveny nelkul nincs nuygdij, anelkul meg nincs nyugdijas...
Vegul: igen ingatlan nelkul nem lehet elni, de INGATLAN TULAJDON nelkul igen, es itt pont errol van szo...
a kolleganak nem az faj, hogy nincs eleg ingatlan ahol lakna (mint a haboru utan), hanem hogy nem az o TULADONA. anelkul viszont vigan el lehet elni...
tehat osszegezve: reszveny nelkul nem lehet elni, ingatlan tulajdon nelkul viszont igen....
Alexander_Greybeard 2020. 05. 05. 10:06
Előzmény: #70555  Alexander_Greybeard
#70558
Azt pedig kihagytam, hogy lakásvételnél mindig mindenki azt vizsgálja, hogy a reálértékét megőrzi-e és van-e benne értéknövekedés. Pont mint részvény esetében. Ha nem, akkor csak simán annyit mondanak rá, hogy nem éri meg ezen az áron és keres másikat.
Murdoch 2020. 05. 05. 10:05
Előzmény: #70486  buyandhold
#70557
"akkor az a sok ezer elado mind teved? valami tomeghipnozis van?
tedd a szivedre a kezed, ha neked lenne panelod, es mindenki 40ert arulna, te odadanad 20-ert, mert csak annyit er?
Akkor lenne igazatok, ha lenne 10 hirdetes, es abbol 9 hirdeto 10millioert arulna, de lenne egy aki 40ert. Ha azt az egy hirdetot kritizalnatok, akkor ertenem. De mind a 10 hirdeto 40 ert arulja, akkor most mindenki hulye????"
Nem hülyék, csak éppen nincs rá vevő. Addig volt, amíg a bankok szórták a hiteleket, a csokos, babaváros, airbnb-s réteg pumpálta bele a pénzt. De ez most nincs, most a paraszt (magamat is beleértve) azt hiszi, hogy több tízmilliós vagyonon ül. Ez akkor lenne igaz, ha annyiért el is lehetne adni, de ez hosszú évekig nem így lesz. Majd hónapról hónapra egyre kisebb lesz eladók arca, aztán előbb-utóbb megtalálják az árak a keresletet. Ha nem, akkor befagy az ingatlanpiac. Az igencsak növekvő munkanélküliség + tömeges bércsökkentés mellett további hiteleket szórni a piacra teljesen felesleges. Nálunk a jövedelem sokszorosa a budapesti átlagbérhez képest és csak pislogunk az árakon. Na de akkor ki a vásárlóréteg?
LordCS 2020. 05. 05. 10:04
Előzmény: #70551  buyandhold
#70556
Hogy rossz lóra tett az egyértelmű és felesleges ezen vitatkozni is. Tudta előre? Nem. A jelen problémáin nem segít a kesergés a múlton, ez a vonat már elment, visszacsinálni nem lehet. Ennyi erővel én is siránkozhatnék, h miért nem vettem 17-ben hitelre lakást, mert lehetett volna.
Alexander_Greybeard 2020. 05. 05. 10:01
Előzmény: #70549  buyandhold
#70555
A vagyon értéke akkor derül ki, amikor pénzzé teszed. Már csak ezért is olyan ingatlan, mint a tőzsde.
De lehetne még folytatni:
- az múltbeli átlagárak mentén alakulnak ki az új árak
- hírek és kilátások nagyban befolyásolják az árakat
- csak törvényileg előírt módon tudsz ingatlannal kereskedni és ingatlant használni
- ingatlan előállítás szigorú keretekhez van kötve, pont úgy, mint a részvénykibocsátás
- ingatlan bérbeadás osztalékszerűen viselkedő jövedelmet generál (matek ugyanaz mögötte)
Annyi a különbség, hogy részvény nélkül lehet éli, ingatlan nélkül viszont nem igazán (legalább bérli az ember) és sokkal lassabb a piaca.
buyandhold 2020. 05. 05. 09:51
Előzmény: #70546  hétszilvafás
#70554
azert mind a 2 verziodnal santit valami:
1. nem jon ossze a vetel: tehat az jelenti, hogy nekem egyik ingatlan sem felel meg a piacon a tobb ezerbol...hat lehet hogy velem van a gond...
2. arcsokkenesre kenyszerulsz...azert a piac eleg likvid, ha realis aron arulod, rogton megveszik, tehat lehet ez esetben is en ertekeltem felul a sajat teglakupacomat, es velem van a gond...
buyandhold 2020. 05. 05. 09:46
Előzmény: #70546  hétszilvafás
#70553
ha mar toszde, regen mondtak mindig a brokerek, hogy nagy csapkodasban nem szabad kereskedni...
ugy latszik ez igaz az ingatlanokra is, sot sokkal jobban, mert itt nagyobb az atfutasi ido, es kozben sok minden tortenhet...
buyandhold 2020. 05. 05. 09:44
Előzmény: #70550  sakal83
#70552
pont ugy irsz az ingatlapiacrol, mintha tozsde lenne...
most targyaltuk ki, hogy ezt nem tozsde, mert az emberek OTTHON-arol van szo, erre rogton tozsdekent beszelsz rola...
buyandhold 2020. 05. 05. 09:42
Előzmény: #70548  LordCS
#70551
azt ertsd meg, hogy neki nem az ingazas a problema, meg a homeoffice, meg az auto, hanem hogy konkretan 20M eluszott...ami nagy penz...es vele egyutt a nagy lakas is
sakal83 2020. 05. 05. 09:40
Előzmény: #70547  hétszilvafás
#70550
Valoban shortoltad a piacot felivelesnel. De most megallt igy azert nem izgulnek. Egy kicsit szepithetsz. Azon meg felesleges keseregned hogy 20mval erne tobbet mert nem igaz mar. Annyiert hirdetik de kutya nem viszi. Nezegess a piacon es kesz. Ha beesik valami vegyed meg. Nem tul bonyolult. 50m plusz egy 10es hitellel siman vehetsz akar uj vagy ujszeru ikerhazat is. Azert ne felejtsuk el hogy egy iv keruleti lakas soha nem ert annyit mint egy jobb lokacioju kertes haz. Mar tobbszor irtam Budakalaszt. Ha ott megcsipnel egyet 60mert jol jarnal. Persze ha a 11ben szerettel volna onallo csaladit venni egy iv keruleti lakasbol az mindig is mission impossible volt cash nelkul illetve kompromisszumok nelkul.
buyandhold 2020. 05. 05. 09:40
Előzmény: #70547  hétszilvafás
#70549
igen, errol nem tehettek, meg masok sem, ezt alaposan elqrtak az elvtarsak.
az a furi, hogy senki nem megy tuntetni, mindenki szavaz a fideszre...
itt is a spekulansokat szidjak, nem a kormanyt, jegybankot
pedig csak szegeny spekulansok is sodrodtak az arral, ha nem vesznek ingatlant, akkor ok is vesztettek volna
egy dolgot lehet csinalni, tanulni az esetbol...en beszalltam idoben, 5 ev alatt triplaztam a vegyonom(berleti dijakat is beleszamitva), megis durvanak tartom ezt a rally-t, kiraz tole a hideg...
sajnos ugy nez ki, hogy az ingatlan nem egyenlo az otthonnal, hanem egy spekulacios, befektetesi tetel lett...
LordCS 2020. 05. 05. 09:07
Előzmény: #70522  hétszilvafás
#70548
Üdv! Nem hiszem, hogy olyan rossz lenne a helyzetetek 50? guriga tőkével és 1+? misi havi jövedelemmel (fizu + tőke jöv.). Helyetekben bérelnék jó helyen akár 300k-ért, ha tényleg így álltok, mintsem h egész nap ezen keseregjek. Központi helyen lakva lehet dobni a kocsit, ami amúgy is csak pénznyelő, csomó időt lehet az utazáson spórolni. Később még mindig lehet venni, évtizedes távban úgyis hullámzik a piac. A megspórolt időt lehet nyugodtan pénz keresésre fordítani.
Ha mégis most akartok venni, és ingatlanhoz kötni magatokat, haveromék Bicskén vettek tavaly családi házat, 20 perc alatt Kelenföldön van a vonat. Ha van részleges HO a melóhelyen, akkor ez is lehet alternatíva.
Családi szinten megkeseredni felesleges, meg fél napokat elutazgatni össznépileg meg pláne, szvsz. Ja én is bérelek és ez nem okoz nekem törést.
hétszilvafás 2020. 05. 05. 09:03
Előzmény: #70543  buyandhold
#70547
Igen, és még csak nem is piaci "nyerészkedésnek" szántuk. Elérkezett az idő a váltásra, lokáción nyerve és megtakarítást hozzárakva lehet nagyobba, jobba menni. Talán némi hitellel megspékelve, amit rövid időn belül vissza lehet fizetni. Ahogy szokás mondani, akkor még jó ötletnek tűnt...
Csak UTÓLAG derült ki, hogy shortolom a piacot, mivel nem vettünk semmit. A virtuális bukó 20 m, ennyivel kerül most többe az eladott lakás. A vágyott családi házak árszintjének felugrása talán már nem is számít, ez vételnél lenne bukó (80 m szivacs?). 
És ki az a lüke, aki 2018Q2 óta shortol Mo lakáspiacon? Hát én! A jóisten ezt a pozíciót mérte rám, ránk. Hosszú lesz ez a keresztút... Persze rossz shortot zárni kell, belátva a tévedést, de nehéz letenni a keresztet.
hétszilvafás 2020. 05. 05. 08:38
Előzmény: #70542  klmn
#70546
Hát igen, utólag már könnyebb értelmezni az ügyletet (lásd még részvénychartok).
-Verzió 1: Először eladás, utána vétel, nehogy eladási nyomás miatt árcsökkenésre kényszerülj. 
Rossz kimenetel: a vétel nem jön össze az adott kondíciókkal
Konklúzió: de hülye vagy, miért nem vettél először...
-Verzió 2.: Először vétel, utána eladás, nehogy lakás nélkül maradjak. 
Rossz output: az eladásnál időszűkében óriási árcsökkenésre kényszerülsz.
Következtetés: de hülye vagy, először el kell adni, ezt mindenki tudja...
---
Lám - lám, a zsenit és az őrültet vékony mezsgye választja el egymástól. Nagyjából a múltbeli adatok ismerete.
Törölt felhasználó 2020. 05. 05. 08:24
Előzmény: #70544  buyandhold
#70545
Na várjál, nem az a hülye, aki nem adósitja el magát 25 évre egy kétszobás panellakásért kelenföldön?
buyandhold 2020. 05. 05. 07:54
Előzmény: #70543  buyandhold
#70544
olyan ez mint a devizahitel, evekig mindenkinek fulig ert a szaja, hulye aki nem veszi fel, szo szerint lehulyeztek azokat, utanna meg ok lettek a hitelkarosultak...
buyandhold 2020. 05. 05. 07:52
Előzmény: #70542  klmn
#70543
ha meg bejon a trukk, es eladjak dragan a lakast, es utanna olcson vesznek nagy hazat, akkor meg zsenik...
egyik kollegam most azt csinalta, hogy eladta  a pesti lakast(3 gyerekkel), fulig er a szaja, hogy csucson adott el, es most majd beesnek az arak, es olcson vesz helyette masikat...most nagyon magabiztsos, de ha szorit az ido, hogy az illeteket at tudjak forgatni, akkor mar stresszesebb lesz. nem mondtam neki erre semmit...
klmn 2020. 05. 05. 05:44
Előzmény: #70503  hétszilvafás
#70542
Ezt nem is értem, gyerekkel ilyen felelőtlen “ugrás a semmibe”. Ennek a hibának keményen fizetitek az árát azóta is. Sajnálom.
Törölt felhasználó 2020. 05. 05. 00:42
Törölt hozzászólás
#70541

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek