Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 04. 15. 15:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#67780

"Akkor a logikáddal most aki 20-30% részvénybukóban"
Ha ismerné a jövőt, akkor akár az eldobás és olcsóbban visszavásárlás is egy opció lehetne. Csinálják is páran, az armageddon hívők.
Engem pl kivágtak a stoppomról az otiban ma és jóval olcsóbban visszavásárolhatnám, de most nem kapkodok, várok kicsit a harmadik visszavásárlással.
2008-2009-ben is nagyon jól le lehetett kereskedni a csapkodást, akkor elcsíptem 2 hullámot, ebben a mostani válságban lesz az 3 vagy 4 is.
Lakások esetében is könnyen lehet, hogy azt fogja mondani a matek, hogy érdemes lenne eladni vagy érdemes lett volna eladni tavaly és visszavásárlni. Ez simán előfordulhat.
A gond csak az, hogy egy spekuláció, mert semmit nem tudhatunk a jövő évi árfolyamokról, se rv se lakás.
Illetva a lakáspiac azért kicsit jobban megjósolható, a kockázatok oldaláról, hogy a jelenlegi árszinteken van felfele növekedési tér mondjuk 1 egység, lefele meg 4 egység és előfordulhat, hogy nem változik az ár bár az infláció ilyenkor is eszi, ahelyett mondjuk, hogy az árát map+-ban hízlalnánk, de ez már mesterfokú spekuláció, nem biztos, hogy sokan megértik.
Szóval ha most veszel kéglit, akkor egy olyan kockával dobsz, amin van -4,-3,-2,-1,0,1 szám. Lehet, hogy te leszel éppen a szerencsés aki behúz 1 egység nyerőt, miközben kockáztatta, hogy bukik 4 egységet akár. Megéri? Ki tudja, a választ neked kell megadni.
Gaguse
Gaguse 2020. 04. 15. 15:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#67779
Ezt már megbeszéltük, alapjában véve sok mindenben egyezik a véleményünk, nekem csak a te stilussoddal van bajom, semmi mással.
teglaherceg 2020. 04. 15. 15:19
Törölt hozzászólás
#67778
teglaherceg 2020. 04. 15. 15:17
Törölt hozzászólás
#67777
teglaherceg 2020. 04. 15. 15:14
Törölt hozzászólás
#67776
Sweex 2020. 04. 15. 15:13
Törölt hozzászólás
#67775
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 15:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#67774
Nem féltem a befektetőket, azoknak megvan a magukhoz való eszük, a "befektetőket" sem féltem (a szó klasszikus értelmében), csak biztos vagyok benne, hogy az elmúlt két év lufija nagyon sokakat érintett és fog is negatívan érinteni.
A vállalkozásom nem a belvárosra koncentrálódik, B2B szolgáltatás.
Az egyébként sokszor előkerült már, hogy a család vette a lakásomat, igaz, hogy kaptam segítséget, de a 70%-ot én tettem hozzá (még a régi szép időkben, amikor munkáltatói kölcsönnél a bruttó bónusszal lehetett csökkenteni a fennálló tartozást), de ez igazándiból mindegy is.
- - - - - - - 
Szó sincs róla, hogy azt gondolnám, hogy mindenkinek el kellene adni a lakását, egészen egyszerűen úgy gondolom, hogy, amikor csak az a cél, hogy tegyem valahova a pénzt (és már a lakhatásom megoldódott), akkor annak egyértelműen rossz helye van az ingatlanpiacon a 2018-2019-es árak alapján. Lehet, hogy a 2020-as árak alapján már egy 120M-ós portfolióba érdemes beletenni egy 35M-es lakást, de ez még csak a jövő zenéje.
A lényeg az, hogy a "befektetői" (már csak azok voltak az elmúlt két évben) kereslet csillapodásával simán visszatérünk egy, a gazdasági fundamentumokhoz közelebb álló lakáspiachoz, amelynek pozitívumait mindenki érezheti.
- - - - - - -
A felértékelődési potenciál kapcsán egyértelműen igazad van, nem is ezt vitatom. Csak amíg a belvárosi lakásoknál a felértékelődés mögött vastagon reálgazdasági tényezők álltak (mennyit pénzt csinálhatsz a lakással), addig a panelek esetén jóval erősebbnek gondolom a lufi- és FOMO-hatást az árnövekedés kapcsán, ezért praktikusan ott hangosabb durranásra számítok.
teglaherceg 2020. 04. 15. 15:06
Törölt hozzászólás
#67773
teglaherceg 2020. 04. 15. 15:01
Törölt hozzászólás
#67772
teglaherceg 2020. 04. 15. 14:58
Törölt hozzászólás
#67771
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 14:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#67770
Nincsenek benne, nem ez a célja, 12 hónappal számol nulla költség, adó mellett, kizárólag az eladási és kiadási átlagárak egymással történő összevetésére szolgál, területenként-méretenként szegmentálási lehetőséggel.
Sweex 2020. 04. 15. 14:49
Törölt hozzászólás
#67769
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 14:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#67768
Nem követtem ezt a területet, elképzelésem sincs, hogy mennyiért mentek itt korábban a lakások eladásra/kiadásra. Másik meg az, hogy továbbra sem tartom jó ötletnek már most apokalipszist/áresést várni/vizionálni, eszméletlenül messze vagyunk attól, hogy bármiféle következtetést levonhassunk, maximum lelkiállapot alapján lehet valamit jósolni.
Viszont kíváncsi voltam a kiadási és eladási árak kapcsolatára a kelenföldi lakótelepen, és ez jött ki:
kelenföld
Kiadási darab 29
Átlag bérleti díj         151 655
MÁP+-os hozam    36 397 241
Eladási darabszám 139
Eladási átlagár    34 569 489
Kapcsolat 105%

Nem szórakoztam a nm-határokkal, homogén masszaként kezeltem az egészet. Jelenleg az eladási átlagár már a bérleti hozam által impikált alatt vannak kicsivel. Nem tudom, hogy kiadás szempontjából ez mennyire frekventált környék, de ha a bérleti díj csökkenés ide is begyűrűzik (tartósan, mert mondjuk magas munkanélküliség, recesszió van), akkor azért itt is bőven lehet várni az árcsökkenést (nem áresést!) az eladási árakban.
Egyetlen egy dologra leszek most baromi kíváncsi: a hitelezési hajlandóságra. Ha lényegében csak a CSOK/Babaváró marad a piacon, mint hitel és marad megtakarításként a MÁP+, az lesz az igazán izgalmas időszak. 
De áresést ettől szerintem nem kell várni, 10% év végéig, nagyjából ennyi, KP-vel lehet szépen nagyot alkudni, ráadásul meglehetősen illikvid szegmensben (eladási ár nagyobb, mint 50M, esetleg 100+ nm-es lakásoknál).
- - - - - - - - - - 
Azt azért hozzátenném, hogy a sokak által leszólt lakótelep nagy valószínűség szerint az életben nem fog olyan felértékelődési potenciállal bírni (vagy akár csak magában hordozni a profil-váltás lehetőségét), mint a belső kerületek téglái - cserébe alacsonyabb áruk, "elérhetőségük" (alacsonyabb belépési küszöb) miatt nagyobb valószínűséggel esnek áldozatul lufizásnak, nagyobb volatilitással bírhat az áruk, a paneles "befektetői" réteg szerintem jóval nagyobbat fog a végén koppanni, mint a téglás.
alexmanex 2020. 04. 15. 14:18
#67767
Murdoch 2020. 04. 15. 14:01
Előzmény: #67751  elemerorsos
#67766
Ennél bonyolultabb a dolog. Reptereknél, légitársaságoknál a hálózatépítés, géprendelés nem egyik pillanatról a másikra megy, hanem akár több éves munka eredménye. Ebbe beletartozik az is, hogy egy adott járat egyáltalán mikor közlekedhet és hova (résidő), ami az egyik legértékesebb vagyonelem. Ezeket nem lehet csak úgy visszaállítani. Nyilván nem véletlenül készülnek a légitársaságok is akár évekig tartó visszaesésre, még a fapadosok is, pedig azok jóval rugalmasabbak a hagyományos légitársaságoknál. És hogy ne legyen off, ha a turizmus olyan mértékben esik vissza, mint ahogy vizionálják, annak elég komoly hatása lesz a bérleti, de az ingatlanpiacra is.
teglaherceg 2020. 04. 15. 13:52
Törölt hozzászólás
#67765
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 13:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#67764
Erről van szó, egyetlen egy mondatot nem találtam, amivel ne értenék egyet. Az alapján, amit most írsz, most is a piaci alján vagy, ez azért fenntarthatóbbnak tűnik, mint a kizsigerelés (lsd. 20nm 110k-ért pár napja).
Azt azért tegyük hozzá, hogy jó időben vett lakásnál azért van tér normálisnak lenni, a jelenlegi helyzetben egyedül azt tartom izgalmasnak, hogy a sok "befektető" mekkora kockázatot képes bevállalni minimális haszonért - ez nagyjából jelzi is, hogy mikor sikerült bevásárolni magukat a tuti bizniszbe. 
Aki csak megörökölte a nagyitól, esetleg még tényleg az olcsó szakaszban jutott hozzá, azok többsége szerintem egyszerűen csak lezárja a lakást, oszt csókolom.
teglaherceg 2020. 04. 15. 13:45
Törölt hozzászólás
#67763
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 13:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#67762
Most viccen kívül, sok helyről hallottam én is össze-vissza infókat, de az, hogy kelenföldi panelért még kifizetik a normál díjat, szerintem teljesen pozitív. A belvárosban és közelében elhiszem, hogy bepróbálkoznak a bérlők, de a külsőbb kerületekben elképzelhetetlennek tartanám, hogy ezzel "zsaroljanak" tulajdonosokat - max egy tényleg általános recesszió idején.
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 13:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#67761
Engem megnyugtat.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek