Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemerorsos 2020. 03. 25. 10:22
Előzmény: #65079  Schmuck
#65080
Ha nincs benne akkor meg miért adnád vissza?! Hogy szól az adott bekezdés ami a foglalóról rendelkezik? Ha bemásolnád ide akkor tudnánk érdemben segíteni.
Schmuck
Schmuck 2020. 03. 25. 10:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#65079
Nincs benne a szerződésben, ha nem kap hitelt akkor vissza kell adni. Azert irtam le, mert hatha masoknak nyújt vmiféle segítséget, vagy okulást, tanulságot, barmit. Én is szivesen olvasgatom ezt a fórumot, es bevallaltam, hogy hibasan jartam el, ezert megosztottam, nem tettem fel kerdest, csak tenyeket írtam.
elemerorsos 2020. 03. 25. 10:16
Előzmény: #65071  CyrusTheGreat
#65078
Nem mindig a vevő hozza. Ha banktól, követeléskezelőtől veszel például, akkor jellemzően ők fogják hozni és ettől nem térnek el. De tök mindegy ki hozza, a lényeg hogy átnézesd a saját ügyvédeddel!! Egyébként meg át lett verve, az hogy a foglaló visszajár, totál szokatlan feltétel. Szoktak próbálkozni, olyat is láttam már, hogy birtokbaadás van az aláírás napján, amikor még csak foglaló fizetés történt :-))
teglaherceg 2020. 03. 25. 10:09
Törölt hozzászólás
#65077
elemerorsos 2020. 03. 25. 10:08
Előzmény: #65068  johai
#65076
Ne beszéljetek már zöldségeket. NEM jár vissza. Ha visszajárna, akkor az ügyfél visszaléphetne következmények nélkül úgy, hogy pl nem adná be a munkáltatói igazolását vagy valami más szükséges papírt a bankhoz és így nyilván nem kapna hitelt. Ne vicceljünk már. Nem kevés ilyen szerződést láttam, és ha az eladó nem tökkelütött vagy nincs kényszerhelyzetben, akkor nem ír ilyet alá. Egy ismerősömtől egy kínai vett volna lakást decemberben, 70 milliós kecó, a kínai nem kapott hitelt, bukta a 7 millát, ismerősömnek meg az ölébe esett. Ennyi.
CyrusTheGreat 2020. 03. 25. 10:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#65075
Nyilván, semmi sincs kőbe vésve, az egésznek az a tanulsága, hogy nagyon felelőtlen hozzáállás lenne bármelyik fél részéről az, ha olvasás nélkül írná alá a dolgokat. Ha meg nem érzi magát eléggé felkészültnek az olvasáshoz, akkor mutassa meg saját (!) ügyvédnek.
teglaherceg 2020. 03. 25. 10:05
Törölt hozzászólás
#65074
Schmuck
Schmuck 2020. 03. 25. 10:03
Előzmény: #65065  elemerorsos
#65073

Igen a vevő hozta az ügyvédet, nem oszt - szoroz, ha megmarad a lakás. A vevő egyébként lemondott a foglalóról, ha meg sem kapja meg a hitelt. De tanulság , azert reszemről megvan !!!!!!!!!!!! Soha többet nem írok addig ala semmit, ameddig a sajat ugyvedemmel at nem nezetem !!!
teglaherceg 2020. 03. 25. 10:01
Törölt hozzászólás
#65072
CyrusTheGreat 2020. 03. 25. 09:55
Előzmény: #65065  elemerorsos
#65071
Bocs, de mindig a vevő hozza az ügyvédet, az a vevő, aki nem így jár el, az konkrétan nincs teljes birtokában szellemi képességeinek. A vevő által hozott ügyvéd meg természetesen a vevő érdekeit képviseli (naná), az eladónak persze bármikor joga van nem aláírni ilyen szerződést, de az teljesen alap, hogy a vevő által hozott ügyvéd a vevő érdekeit képviseli - ezen azért ne akadjunk ki. Senki nem lett itt átverve.
Schmuck
Schmuck 2020. 03. 25. 09:54
Előzmény: #65068  johai
#65070

Az ügyvéd azt mondta, hogy ha a vevő önhibáján kívül hiusul meg a vétel, pl. nem kapja meg a hitelt, törveny irja elő, hogy visszajar a foglaló.
teglaherceg 2020. 03. 25. 09:49
Törölt hozzászólás
#65069
johai 2020. 03. 25. 09:45
Előzmény: #65065  elemerorsos
#65068
Hitelhez kotott szerzodesnel visszajar,a foglalo.
Minden normalis szerzodesben benne kell lenni ennek a kitetelnek,ugyanis nem hibaztathato egyik fel sem abban hogy a bank nem ad hitelt.
teglaherceg 2020. 03. 25. 09:42
Törölt hozzászólás
#65067
teglaherceg 2020. 03. 25. 09:39
Törölt hozzászólás
#65066
elemerorsos 2020. 03. 25. 09:16
Előzmény: #65051  Schmuck
#65065
A foglaló NEM jár vissza, ha a vevő nem tud teljesíteni, akkor bebukta. Ha a szerződés nem így van, akkor át lettetek verve. Gondolom a vevő hozta az ügyvédet, ő meg úgy írta meg, hogy a vevőnek legyen jó. Legközelebb nézzétek át, mielőtt aláírtok ilyet. Ez volt a tanulópénz.
szabla 2020. 03. 25. 09:16
#65064
SziasztokKicsit off, de hátha maradhat.Két hete házfelújításba kezdtünk. Nappali, konyha, pár apróság-lassan a végére is érünk, pénz önerőből meg van az egészre, de tartalék csak 2 hónapnyi marad.Az autóm úgy fest eladom a héten, kp-ra.Mit javasoltok, a rajta levő 1,5 millió hitelt fizessem most ki egyben vagy várjak ameddig nem lesz valami jelentős változás és csak akkor?Vagy ne is fizessem ki a hielt és a törlesztőt sem tovább és a pénzt fektessem be?Úgy gondoltam, hogy veszek autót 2 millió körül és a maradék 1,5 sorsa kérdéses.Havi bevételünk 800e körül van, állásom stabilnak mondható.Köszönöm.
Törölt felhasználó 2020. 03. 25. 09:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#65063
A jelen körülmények között te mit tartasz "normális árazásnak"?
retrész 2020. 03. 25. 08:56
Előzmény: #65056  hwolf
#65062
a portfolio.hu mára igért egy számítást erről. Hátha abból kiderül vmi
panczgab 2020. 03. 25. 08:48
Előzmény: #65056  hwolf
#65061
szerintem ebből még mindig nem derül ki minden. Az elmaradt kamat nem tőkésedik, tehát nem lehet hozzácsapni a tőketartozáshoz. Tehát egy önálló tartozást képez, nevezzük mondjuk kamattőkehátraléknak. A kérdés az, hogy erre a kamattőkehátralékra mikor és mennyi kamat jár. Az szerintem biztos, hogy jan. 1-től kamatot számolnak rá (hiszen ha nem tennék, akkor az én még 23 évig ketyegő hitelem esetében 23 évre kapnám meg az elmaradt kamatot hitel formájában). A kérdés az, hogy az elkövetkező 9 hónapra számolhatnak-e kamatot az új kamattőkehátralékra. Mondjuk ha nem, akkor sincs nagy tétje, az én nagy hitelem esetében is csak havi 120ezer a kamat, vagyis kb. 1,1 millió utáni 9 havi 3 százalék kamatos kamatról beszélünk (összesen tehát kb. 24ezer forintról, ami piha). 
Szóval, ha jól számolok, akkor ez kozmetika, szómágia. Nem fogják kamatos kamatnak nevezni és nem csapják formáisan a tőkehátralékhoz a 9 havi elmaradt kamat összegét, amelyet majd a meglévő hitel törleszétse után kezdünk visszafizetni. Ám bárhogyan is nevezik, nyilván addig kamatozni fog (vagy végig, vagy csak jövő jan. 1-től, de ez mindegy, ld. fönt). Ha így lesz, akkor ez a banknak királyság, lényegében semmit sem veszítenek, sőt, új hitelt helyeznek ki (miközben persze elhalasztják a hitelesek bedőlését, ami azért így is meg fog történni majd jövőre, ha nem lesz nagyon gyorsan vége a koronaparának). 
A másik lehetőség, hogy egyáltalán nem kell rá kamatot fizetni, vagyis csak az elmaradt 9 havi kamat összegét kell majd visszafizetni - a mostani hitel (9 hónappal meghosszabbított) lejárta után. Ez esetben a hosszú hiteleknél az infláció miatt a hitelesek elég jól járnak, a bankok nagyot szívnak (nálam 23 évre adnak kamatmentesen 1,1 milliót). Mivel azonban a fenti olvasatot is megengedi a rendelet, nyilván a bankok azt fogják alkalmazni. A nép meg örül, mert nem nő formálisan a tőkehátralék, de kamatos kamatnak sem szabad nevezni - miközben valójában az lesz...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek