Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 12. 09:57
Előzmény: #51958  1kor13
#51960
 A biztosító egy évig fizeti a törlesztőt. Ha ennél tovább maradsz munkanélküli, akkor megette a fene az egészet. 
Törölt felhasználó 2019. 11. 12. 09:52
Előzmény: #51954  johai
#51959

Az albi árak sokkal lassabban változnak, mint a lakásárak és sokkal kisebb mértékben is.
Amit Sakal83 próbál mondani, de láthatóan nem töri át a kemény fejek ellenállását, hogy példának okáért egy 50-es békási panelt ha meg lehet csípni 23 mihály körül + illeték (van első lakás kedvezmény) + ügyvéd, akkor az egy jó ugródeszka lehet albérlet helyett.
Mert ha 20m-ra csökken az ára és 125e-ért kiadható és számolunk az én 80% arányommal, akkor hoz kb 5,7% hozamot. A világot nem lehet megváltani vele, de befektetésre érdemes és alacsony kockázatú. A panel én nem kedvelem, de ha egyébként rendben van a ház, a környék, a tömegközlekedés, akkor ez egy alacsony kockázatú befektetés, belevágnék. 125-ért ki lehet adni egy 50-es panelt és még sokáig így lesz, gondolom erről most nem kell vitatkoznunk.
Ha a panel tartja az árát, akkor máris ideális ugródeszka, nem kell az életet leélni benne, hanem arra kell használni, amire alkalmas, gyűjteni a további önerőt. Mert a hitel törlesztőnek egy része minden hónapban szépen csökkenti az önerőt.
Még akkor is megéri belevágni, ha mondjuk valaki megveszi 23 mihályért és 3mihály bukóra számít, tehát, hogy el tudja adni 20 mihályért később (ami egy elég valószínű eset, nem valószínű, hogy 20 alá beesik) de mondjuk azt mondja, hogy 10 évet le tud ott húzni.
Az is fontos dolog, hogy mivel a MAP+ kamata magasabb, mint a hitel kamat, ezért a maximális hitellel kell megvenni a lakást most. Hiába károg mindenki, ez így logikus.
Ha meg nem lesz MAP+-hoz hasonló lehetőség 5 év múlva, akkor előtörlesztés jöhet, mert akkor az lenne a logikus.
Na csókolom, lehet gondolkodni.
Meg még egy dolog, egy 25m-ós kínálat árú kéglit jó alkuval le lehet most is nyomni 23,5-24,5 körülre. Ha valaki nem tud alkudozni, mert tapasztalom, hogy sokan vannak így, akkor meg dobjon fel mondjuk 50e garantált (ha nem sikerül, akkor is jár) és mondjuk 200e sikerdíjat egy ingatlanosnak, mert ők egyébként profi alkuszok, csak nem így gondolunk rájuk. 200e-re szerintem rámozdulnak, tekintve, hogy "csak" annyi a dolga, hogy lealkudjon mondjuk 1,5m-t, de neki ez a munkája, több esélye van, mint a mezei parasztnak, aki odamegy aztán hajszálrepedéseket fikáz és azt hiszi, hogy az eladó majd az első beszólásra enged egy nagyot az árból :) Ez egy tárgyalástechnikai kérdés. Ha találok kéglit, de nem bírom lealkudni én tutira megbízok egy profi ingatlanos tágyalót, simán megér ennyit.
1kor13
1kor13 2019. 11. 12. 09:52
Előzmény: #51957  Criscito
#51958
Munkanélküliségről hallottál már valaha?:) Te írtad múltkor, hogy dolgoznod sem kell szinte, csak fórumozgatsz, mégis emelik a fizudat... szerinted ez például mennyire normális és mennyire fog sokáig tartanani az ilyen jellegű ingyenebéd? Mert ez is az. Ez jár. Vannak léhűzők, meg hangyák, a hangyák meg fogják unni, hogy a léhűtők helyett is húzzák a szekeret.
Criscito 2019. 11. 12. 09:44
Előzmény: #51955  sakal83
#51957
Albérlet árának csökkenésére volt már példa valaha? Nehezen tudom ezt elképzelni. Ahhoz kb. a fizetéseknek kellene csökkenniük, másképp nem tudom ezt elképzelni. A fizetések meg sosem csökkennek. Itt is reálértéken tartok elképzelhetőnek csökkenést majd egyszer, nominálisan nem tartom valószínűnek egyelőre. 
sakal83 2019. 11. 12. 09:35
Előzmény: #51954  johai
#51956
Ja, és egy kis tapasztalat, ami felháborító, de sajnos igaz. Én végig agyaltam a kockázatokat, mindig mérlegeltem stb stb. Ennek ellenére eddig mindig mindenkit kimentett az "állam"... engem soha, de akit kimentettek, mindig nyertek. Két példa za ismerősi körből. Csládi jövedelem 1,5m nettó per hó, 3 db nagyértékű jó lokációjú ingatlan, és kimentették:):) másik példa még durvább. Ismerős CHF hitel panelre bukó szokásos sztori, keresete az enyém fele, és most épp 12m-val többért vesz családi házat mint én külső támogatás nélkül:)Magyarországon trenddel szükséges menni, és okosan. Akkor is ha irracionális sajnos. 
sakal83 2019. 11. 12. 09:29
Előzmény: #51954  johai
#51955
Oké. Nekem még soha nem csökkent az albi áram. De tegyük fel csökken egy 20-ast. Igen? akkor csak 100k-val vagy beljebb per hó:)
johai 2019. 11. 12. 09:28
Előzmény: #51948  sakal83
#51954
Albi ar siman csokkenhet.
Rengetegen akarnak lakaskiadasbol elni,konjukturacsokkenes mar beindult,koltozz at olcsobb albiba,vagy legalabbis ezzel kell ervelni,a tulaj kereshet uj berlot emelt aron.
Ksh inflacio a mervado,arra hivatkozz!
sakal83 2019. 11. 12. 09:27
Előzmény: #51949  johai
#51953
Sehonnan, de akkor sem ha nem veszek. Viszont azt tudom, hogy ha válság van, ha nem az albiár örök:) és akkor is kell fizetni, ha válság van, és csökkenteni nem szokták, max stagnált a válság alatt az enyém. De  ahogy olvasom totális győzelemre törekedsz:) Értem ezalatt, hogy maximalizálnád midnen úton a "nyerőt". Nem fog menni:) Szerintem az már elég, hogy válságnál nem buksz, és csak a felét nyered meg ha nincs válság:). Ha változik lefele egyébkén az AKK, akkor az ingatlan felfele megy sajnos újra. Már e bevezetésnél írtam, hogy a MÁP ki fogja ütni az eddigi piacot. Kiütötte. De ha nem lesz a ringben akkor show must go on  
Bandi_ujonc 2019. 11. 12. 09:24
Előzmény: #51943  Batiszkáf
#51952
Mi volt a rosszindulatú feltételezés? És mi a vágyam? 
1kor13
1kor13 2019. 11. 12. 09:23
Előzmény: #51944  sakal83
#51951
Hulló kések...
sakal83 2019. 11. 12. 09:23
Előzmény: #51946  hunor555
#51950
huh. Szerintem Bp-en felejtsd el akkor a saját kéglit. MIndig mindenhonnan lehetsz távol a munkhelyedtől. Illetve a kulcsszó BKV:) megtehetném, hogy kocsikázok a munkahelyre, de nem teszem, és aki képes kinyírni a kocsiját a BKV helyett, az meg is érdemli a sorsát... mert nem a benzin a drága csak...
Illetve kis adhatod, és maradhatsz albiban. WIN-WIN szitu. A 120k akkor is zsebben. Én új házat vettem, mégis albizok tovább:)
johai 2019. 11. 12. 09:22
Előzmény: #51944  sakal83
#51949
Szep gondolatmenet,de honnan tudod mi lesz itt 10 ev mulva,vagy akar 5 ev alatt mikient alakul az infla,es az AKK kondicio?
sakal83 2019. 11. 12. 09:19
Előzmény: #51942  Bandi_ujonc
#51948
nem. most néztem ingaltanon. Ez az alja az albiárnak... brutál. Nekem is most emelték. A piac alatt vagyok 170k/hó-val... a szemem kifolyik. az évi 2m forint a levesbe. Egy jobb használt kocsi ára évente! Ezt nem sírásként írtam le, de egész régóta albizok, és visszagondolva fiatalabb koromra, tuti a lentieket tettem volna, ha akkor lett volna ilyen lehetőségem. Csak féltem a CHF-hitel idején a kockázatoktól (jól tettem), mert bebuktam volna a cash flow miatt, tehát nem a lakás miatt!! Fix hitellel jó bekerárút tuti vennék 1-2 évi tartalékka a zsebembe. És itt minden szó feltétel:)
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 12. 09:18
Előzmény: #51944  sakal83
#51947
Erről van szó.  
hunor555
hunor555 2019. 11. 12. 09:17
Előzmény: #51939  sakal83
#51946
Na ez az elmélet ott bukik amíg az üzemanyagköltség összemérhető az albérletárakkal, főleg ha ketten vagytok. Lakást ritkábban cserél az ember mint munkahelyet.
sakal83 2019. 11. 12. 09:13
Előzmény: #51944  sakal83
#51945
HAvi "120k-t" keres, ami egész jó deal a "nullából"
sakal83 2019. 11. 12. 09:12
Előzmény: #51941  sakal83
#51944
Most néztem, hogy 22m-ért már van 57nm-es szigetelt panel a XV-ben. Már megbocsáss, de ha van valkinek 10m-ja. Odamegy bebök egy 20-ast, hátha. Betol 4m-ot 5öt a MÁP-ba. Felránt 16m hitelt 10 évre. A törlesztő 140k. Levonja a MÁpot belőle, ami havi 20k minusz, akkor 120k-t kifizet havonta. Olcsóbb mint az albi ugyanott, de akár ki is adhatja, ha nem tetszik neki a panel. Összesen így kifizet a 14m hitelre 14,4m forinot 10 év alatt... de ha nincs MÁP akkor is csak 16,8m-ot, amiből marad neki egy tehermentes 20mós kégli úgy, hogy nem volt zsetonja... az ellenoldalon az albi pedig 16m elégetett pénz...
  
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 12. 09:11
Előzmény: #51937  Bandi_ujonc
#51943
Nézd,  a példában szereplő fiatalhoz hasonlóan a saját bőrömet viszem a vásárra(a korábbi hozzászólások alapján ismert a korom, az élethelyzetem, sőt a megtakarítási képességem is). Az általam hozott számok szintén megfelelnek a valóságnak. Tőled viszont a vágyaid projektálásán és rosszindulatú feltételezéseken kívül nem igazán olvastunk semmi kézzelfoghatót.
Bandi_ujonc 2019. 11. 12. 09:03
Előzmény: #51939  sakal83
#51942
Azért a második mondatod gondolom lokacio és minőség függvényében értendő. 
sakal83 2019. 11. 12. 09:02
Előzmény: #51940  Bandi_ujonc
#51941
Ez már bőven nem a panelcsúcs, halkan jegyzem meg. A III kerület, IV kerület, XVIII kerület a csúcshoz képest -10-20%.ban van nyár óta. De azt azért ne felejtsétek el, hogy egy 50 pane albi 130k/hó. Ha 20m lesz a bekerár, akkor a bruttó hozam  7,8% lesz! Ugy nem gondoljátok, hogy 20m forint alá eshet nullás kamatkörnyezetben. Ilyen 12m-ós árakat felejjtsétek el, mert ott a hozam 13%!, tehát 7,5 év alatt megtérülne.Inkább használjátok ki a negatív hírek által okozott félelmet a piacon!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek