Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2019. 08. 13. 11:57
Előzmény: #46538  Criscito
#46540
Kösz az infót, indikátornak mindenképp figyelembe veszem ebben az új "korszellemben".
sakal83 2019. 08. 13. 11:51
Előzmény: #46538  Criscito
#46539
Az autó a gyerekesekre jellemző, mert kell. A fiataloknak valóban nincs rá igényük/lehetőségük Bp-en.
Criscito 2019. 08. 13. 11:48
Előzmény: #46536  tihamer
#46538
http://pecsert.hu/2018/07/23/a-fiatalok-mar-nem-akarnak-annyira-birtokolni-mint-inkabb-megosztani/
*
Azért ezt a figyelmedbe ajánlanám. Nekem például nincs is autóm (pedig megtehetném), és a korosztályom jelentős része bizony elgondolkodik, hogy van-e rá szüksége egyáltalán, főleg a fővárosban. Inkább bérlek, ha nagyon kell néhány napra, vagy használom a MOL limót stb. 
sakal83 2019. 08. 13. 11:46
Előzmény: #46535  Batiszkáf
#46537
És szerinted hoszútávon ez előfordul úgy, hogy mindenki lassan negatívba löki a kamatot a világon? Szerintem nem nagyon. A magyar piac most egyedi a MÁP miatt - ezért is a megbillenés -, de az csak 5 évig tart, illetve megszüntetésig. Egy erősen negatív kamatszint esetén az MNB sem fog kitartani ám sokáig a MÁP (ÁAK) mai feltételeivel. Nem lehet a béke szigete, vagy csak nagyon-nagyon drágán. A mai kialakult árszinten az elérhető 3-4% a bérbeadásból, még mindig jobb, mint a 10 év 0%-os kamat infla mellett.
tihamer
tihamer 2019. 08. 13. 11:41
Előzmény: #46523  tihamer
#46536

Talán még a garázsok lehetnek jó befektetési lehetőségek.
1960-ban Magyarországon 39.000 személygépkocsi volt forgalomban, majd 1970-re ez a szám 240.000-re növekedett. Napjainkban -mondhatnám brutálisan- közel 4, azaz négy millióra emelkedett a személygépkocsik száma.
DE! Ezer főre vetítve ugye ez "csak" 380-400 szgk, ugyanez Ausztriában 580, Olaszországban 620. Van még tere bőven a növekedésnek! Szóval a szgk-nak, legalábbis egy részének garázs kell, ami nagyon-nagyon kevés számban van Mo-on. Ezen garázsok nagy része a 60-as, 70-es években épült az adott kor igényeinek, keresletének.
Én ha találok olyan garázst, amin -ha vékonyan is- megvan a közel 10 % hozam, akkor gondolkodás nélkül megvásárolom, persze kp-ra.
Kereslet-Kínálat.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 08. 13. 11:39
Előzmény: #46532  johai
#46535
"Na most ez nagyon ugy nez ki hogy befuccsolt,be fog fagyni a piac."
Akkor fog befagyni a piac, amikor a keresleti oldalról eltűnnek azok a befektetési céllal vásárlók, akik a jelentős részben kiárazódott első ingatlanukat vásárlók helyett támasztják meg a piacot. 
sakal83 2019. 08. 13. 11:38
Előzmény: #46533  sakal83
#46534
illetve tervező cégbe sem fektetnék:) nem lesznek úgy elhavazva 2 év múlva, mint most. Tuti beavatkozás lesz itt jövő év vége vagy azt követően állami szinten.
sakal83 2019. 08. 13. 11:36
Előzmény: #46532  johai
#46533
Pontosan jól látod sajnos. Az új családi ház ár brutálba menT már BP-en. Fontos a múlt idő, csak az elkészült vagy már engedélyzett projektek amik valós kínálatot biztosítanak. A régiek felújítása is korlátozott lesz, mert az biztos, hogy a legjobb esetben is csak duplázni lehet az alapterületet nagy szívás nélkül. De jogszabályi ütközés van (miért is ne lenne), mert bár nem kell megfelelni az új szabványoknak dupla alatt a teljes épületnek az építési szabályok szerint, csak az új résznek, de az energatikai szabályok szerint jelentős felújításnál igen, így ütközik a két szabályozás. Így 2021 után a legrosszabb szeknárió szerint 27%-os Áfával a meglévő épületet csak úgy lehet jelentősen felújítani, hogy az új épületnek megfelelő szabályokat megugorja = DRÁGÁBB, mint az új. Az biztos, hogy drága telekbe nem fektetnék:) 
johai 2019. 08. 13. 11:04
Előzmény: #46530  sakal83
#46532
Na most ez nagyon ugy nez ki hogy befuccsolt,be fog fagyni a piac.
Olyan szintre emeltek a lakasarakat hogy minimalisra csokkent a marzs,egy felujjitando csaladi hazhoz kepest.
Ket lehetoseg van,vagy a lakasarakat kell csokenteni,vagy a nagyobbcsaladi hazak arat brutal szintre tolni,ami mar tenyleg megfizethetetlen.
Az utobbit latom megvalosulni,ezert irtam piacbefagyast....meg a termeszetes fluktuaciot is jelentosen vissza fogja a jelenlegi arazas,miert koltozne ki valaki egy jo helyen levo,nagy telekkel renxelkezo csaladi hazbol amikor alig van kulonbozet.....irrealis aron nincs vevo,piacin meg nem eri meg.
tihamer
tihamer 2019. 08. 13. 11:03
#46531

https://www.napi.hu/ingatlan/lakaspiac-arak-budapest-balaton-debrecen.689526.html
"Idén az első fél évben több mint a kétszeresére nőtt az egymillió forint négyzetméterár felett értékesített ingatlanok száma az előző év azonos időszakához képest, 2018. második félévéhez viszonyítva pedig 35 százalékos a növekedés - közölte a Duna House az MTI-vel."
sakal83 2019. 08. 13. 10:35
Előzmény: #46527  johai
#46530
Miert nem jott ra? :) a kormanytagok mar mas dimenzioban vannak. Villak kastelyok jachtok vadaszatok birtokokon. Ultramilliardosok. 10mpig nem erdeklik az emberek csak jol adjak elo. 30 eves sracok milliardosok lettek ket harom ev alatt... szerinted? Van egy jo miniszter varga szemelyeben es ennyi. Emlekszel meg a Rogan botranyara? azert nem mert ott kezdodtek a csok programok. Emlekszel meg a nagy NOK talalmanyara? Emlekszel meg hogy szijjarto csaladi osszefogassal vett luxusvillat?:) a legkevesbe erdekli a kormanytagokat a halando nyomora:) nem hulyek hogy ne tudjak. Csak minek adjanak olyan lehetoseget ahol nem ok kaszalnak...
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 08. 13. 10:25
Előzmény: #46460  hunor555
#46529
Le a kalappal. Az én képességeim egyelőre kimerülnek egy tisztasági festésben, ami a jelenlegi vállalási árak mellett kezd igen komoly hendikeppé válni. 
Zsolt90 2019. 08. 13. 09:59
Előzmény: #46526  sakal83
#46528
Pontosan a piszkálni szó a tökéletes rá. Mert marha gyerekes.
johai 2019. 08. 13. 09:55
Előzmény: #46525  Törölt felhasználó
#46527
Hat nemtudom,szerintem a csaladi haz csalad barat,ami igeny szerint bovitheto.
Azt nem ertem erre miert nem jott ra a kormany,tamogatnak itt mindent,csak azt nem amit kene......
sakal83 2019. 08. 13. 09:49
Előzmény: #46524  Zsolt90
#46526
Ez egy igazi alfa hozzászólás volt:) főleg a "piszkálni" szó:)
Törölt felhasználó 2019. 08. 13. 09:35
Előzmény: #46516  Criscito
#46525

Miközben meg alig van értelmes eladó lakás. Vannak brutálisan túlárazottak, de ilyenek mindig is voltak. Meg vannak mindenféle hendikepes problémás kéglik.
Azt is milyen nehéz megérteni egyeseknek, hogy egy családnak nem optimális egy nappali-konyha egybe + 1 szoba, netán csak félszoba lakás. Hiába van 50m a kégli, ha állandó súrlódásokhoz vezet, hogy nincs önálló szobája valakinek. Tipikusan a szülők laknak a nappaliban, de a gyerek bármikor rájuk nyithat. Ha nagyobb a gyerek, akkor meg rajtuk keresztül mászkál, ha megjön este a buliból vagy a haveroktól. Kellemetlen.
Az a durva, hogy még 60nm-en sőt 70nm-eseknél is gyakori az olyan lakás, hogy van egy nagy nappali-konyha és 2 szoba, azaz már 2 gyerekkel is lehetnek konfliktusok, mert a kamaszok már igényelnék a saját szobát.
Egyébként bármennyire leszólják a paneleket, de ilyen szempontból családbarátabb beosztásúak. Ott már 53nm-en is 3 külön nyíló szoba van, igaz miniatűr konyhával meg fürdővel, de az még mindig a legkisebb kompromisszum.
Át szoktam nézni a környékünket kíváncsiságból és én már nagyon jó ideje, hogy értelmes lakást, amiben én fantáziát látok, nem találok. Egyszerűen nem eladóak az ilyenek. Vannak próbálkozók nagyon magas áron, de azokat meg tényleg nem érdemes ilyen áron megvenni. Valószínűleg nem muszáj nekik eladni, csak tesztelik a piacot, hogy elmenn-e ennyiért és akkor talán eladnák. Meg van sok problémás lakás, borzalmas állapotú, elhelyezkedésű (mondjuk Lehel útra néző közvetlen, kinek kéne?) vagy problémás beosztású, ahol csak konfliktusokkal tudna egy család élni.
Lehet, hogy speciálisak az igényeim, de én például tudnék élni nappali nélkül, nekem fontosabb, hogy legyen 3 külön nyíló szoba és a paneleken kívül elég ritka az ilyen lakás 60nm-ig, de mondom 70, sőt 80nm is van, ahol nincs 3 külön nyíló szoba.
Mondjuk ez elméleti fejtegetés, mert nyilván nem fogom eladni az algós családi házamat. Én már megszoktam és nem kell most már naponta pestre se bejárnom,  de ha mégis vissza kéne közltöznöm, akkor csak 3 külön nyíló szobásba.
Zsolt90 2019. 08. 13. 09:34
Előzmény: #46501  Törölt felhasználó
#46524
marha unalmas már ezen a fórumon állandóan a ronda emberek sirámait hallgatni akik a nőket piszkálják. Te nem méred fel ki az, mielőtt "beleszeretsz"? Neked mindegy, semmilyen szempont nincs? Lehet mélyvallásos ateista fogatlan szociopata büdös lábú nyolc általánost végzett jucika aki két mondatot nem tud összerakni? Vagy mégse? Mert akkor kijött a "hideg racionalitás" bizony!
 Szerintem a férfiaknak sem mindegy, hogy ki. Szánalmas a nők piszkálása, igazi béta szokás.
(Off topik, de nézni is rossz egyesek vergődését és nőkről alkotott elképzeléseiket. szerintem maximum képen láttak olyat)
Gaguse
Gaguse 2019. 08. 13. 09:11
Előzmény: #46521  Gaguse
#46522
2 hónapja megmondtam ;) jól le is hülyéztek sokan... környékbeli multik már csoportban küldik el az embereket (tegnap kb 20 emberről hallottam akik kasza) , biztos sokan fognak lakást venni:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/kezdodik-esnek-a-rendelesek-csokken-az-ipari-termeles-magyarorszagon.334151.html
Gaguse
Gaguse 2019. 08. 13. 09:03
Előzmény: #46518  Criscito
#46521
én mást tapasztalok, már hívogatnak meg nyári akcióznak az ingatlanosok. Új akció minden lakás -5 millió, vajon miért? Én úgy látom, hogy hamarosan ideér a kőkemény lassulás  és az befékezi az ingatlanokat is. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek