Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
sakal83 2019. 07. 16. 15:36
Előzmény: #44437  pitcairn2
#44440
Én azért kérdeznék: Mi van akkor, ha az az új világ, hogy nincs kamat? Az esetleg jobb volt, hogy a "semmire" fizettünk 10%-os kamatot? Ha igen mennyivel?Ez is egy reális forgatókönyv. Mindegyikben vannak kifogásolható elemek. De tökéletes nincs.
sakal83 2019. 07. 16. 15:35
Előzmény: #44432  Batiszkáf
#44439
 "elégtelen szülői háttér"-et emlegetni nem igazán illik... a szülők nem hibásak azért, ha a gyerekek is csórók maradnak. Független entitás minden személy. Ki az erdőbe oszt szedjen mindeki annyi málnát amennyit tud. Az, hogy nem egyenlők az esélyek az osztom, de ezért nem a szülő a hibás. Ilyen a világ.
pitcairn2 2019. 07. 16. 15:33
Előzmény: #44436  sakal83
#44438
az azonban teljesen egyértelmű, hogy pénznyomtatásra, kamatmanipulálásra + nyílt és burkolt szubvenciókra nem lehet fenntartható fejlődést építeni
pitcairn2 2019. 07. 16. 15:32
Előzmény: #44432  Batiszkáf
#44437
miért lenne ez rossz döntés?
ez a rali egy napig nem ment önjáró üzemmódban
ergo
futóhomokra épül az egész
számtalanszor láttuk már ezt az ócska shitshow-t...
olyan ez mint a geriátriai elfekvő, ahol mindennap elő lehet húzni ugyanazt a poént a szenilis betegeknek...
sakal83 2019. 07. 16. 15:31
Előzmény: #44434  Criscito
#44436
Korrekció már most van. De amilyenre te számítassz, akkor lesz, ha kamatemelés lesz, vagy brutál recesszió. Kamatemelés a következő öt évben nem látszik. Brutál recessziót meglátni pedig jóslás. De ha felmegy a kamat, akkor hiába csökken az ár, mert a törlesztőd is felmegy. Ördögi kör. Saját célra albi helyett MINDIG megéri hosszútávon fix hitelre venni. Akkor érheti meg az albi, ha van sok kp-d, de ha felmegy a kamat, akkor meg az albi megérheti:). Ha nincs kp-d akkor nem éri meg sajnos.
Egész egyszerű a matek. Amíg annyiból tudsz venni lakást hitelre, hogy a ingatlan akkori árának 80%-a után fizetendő kamat alacsonyabb, mint a bérleti díj, addig megéri, és addig van is tér a 0%-os kamatkörnyezetben az ingatlan NOMINÁLIS árának növekedésére.
pitcairn2 2019. 07. 16. 15:30
Előzmény: #44434  Criscito
#44435
vagy nyugati "tanulmányútra" indulsz
 (már ha nincsen a rokoni, ismeretségi körben olcsón bérelhető lakás)
Criscito 2019. 07. 16. 15:20
Előzmény: #44432  Batiszkáf
#44434
Az a baj, hogy a bérleti díjak is úgy megugrottak, hogy nem nagyon van jó választás, vagy nem tudom mi a jó lépés ilyenkor? Kifizeted a 170-180 ezer forintos bérleti díjat, vagy veszel egy panelt 35 millióért? Mindkettő baromi sok szerintem. És ki tudja meg hol állnak meg az árak, mikor lesz korrekció? 
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 16. 15:19
Előzmény: #44431  sakal83
#44433
Szvsz dobj rá 8 m-t. Biztos ami biztos, annyiért elviszik😅
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 07. 16. 15:13
Előzmény: #44420  rodosto
#44432
Én azt látom, hogy az elégtelen szülői háttér és a rossz időzítés közül az egyik talán még korrigálható lenne valamilyen mértékben, a kettőt együtt viszont erősen behatárolja a későbbi lehetőségeket. 
Magam sem vagyok hajlandó 30 milliót fizetni, pontosabban 1x-20 évre eladósodni egy olyan külvárosi "lyukért", amitől néhány éve még 13 millióért is örömmel megszabadult volna a tulaja. 
Persze belátom, hogy hosszú távon anyagilag valószínűleg ez a legrosszabb döntés, viszont úgy vagyok már az egész témával, mint az a bizonyos svéd váltóőr. 
sakal83 2019. 07. 16. 15:10
Előzmény: #44428  Gaguse
#44431
mint a brókerek és kuruzslók. Kell a pozitív üzenet:) Ahhoz képest 3 hét alatt már a 0. hívásnál tartok 636/nm áron egy újszerű N+1-es IV kerületi lakással:) Egyszerűen elképesztő:) úgyfhogy meg is emelem az árat még egy 5m-val:)
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 16. 15:06
Előzmény: #44426  Törölt felhasználó
#44430
Hát igen, pont a bérlés lenne az egyik opciónk.
- A variáns: bérelni Budapesten lakást vagy házat (jövő tavasszal hogy az új évet már az új helyen kezdhessék a gyerkőcök) a XI vagy XXII kerben, és kiadni a jelenlegit a meglévő panel megtartásával. Figyelni a piacot, és ahogy elindul a lejtő megszabadulni tőlük. Csak ugye itt albérletben vagyunk, bármikor gondolhat olyat a tulaj hogy ő sem szeretne bukni, tehát menés van...de hát ez ellen nincs mit tenni.
- B variáns: eladani mindkét ingatlanunkat, felvenni mellé 30-35M-et egy olyan házra ami nem is álmaink netovábbja, és amit egy életen át törleszthetünk... :D  
Viszont itt nem tudnának kirakni minket. De ugye ha korrekció / recesszió van akkor sógorom megint odajár majd rajtam röhögni mert ő jó árszinten vette, én meg megint hallgathatom hajnali 3-kor Faithless-től az Insomnia-t...
-
Szerintem nincs jó választás... :)
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 16. 15:04
Előzmény: #44428  Gaguse
#44429
Mondtam, még rúg egyet mint Sanyi a ló :D
sakal83 2019. 07. 16. 14:50
Előzmény: #44426  Törölt felhasználó
#44427
azokon van bpen igazán hozam, ha jó a ház és normál áron építetted. csak ott az amortizáció tetemes sajnos és neccesek a bérlők a gyerek miatt. ismerős 2013 óta ad ki 1000euróért 2008-as 26m-ós bekerülési ktgű ikerházat Dunakeszin. Tőlem az házamat egy évre előre fizetve 7m-ért akarták kibérelni idén. A piaci ára kb 65m ft volt
Törölt felhasználó 2019. 07. 16. 14:43
Előzmény: #43999  Dwayne.Hicks
#44426
Attól függően mennyire hiszel az áresésben 
A) elkezded bérelni a megálmodott házat és eladod a mostani áron a lakásodat
b) kiadod a mostanit és úgy bérled a megálmodott házat
Egyébként eddig csak olyan véleménnyel találkoztam kb. hogy házat (még jobban) megéri bérelni, mint lakást, azokon nem szokott akkora hozam lenni, mint egy lakáson.
Törölt felhasználó 2019. 07. 16. 14:29
Előzmény: #44424  Dwayne.Hicks
#44425
Hát ez így a vak tyúk is talál szemet példa inkább  összességében.
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 16. 14:27
Előzmény: #44423  Törölt felhasználó
#44424
Igen. Nem akartak a híd alá menni (szerintem érthető okokból... :D ), és mint minden Magyar, saját ingatlant szerettek volna eredetileg is...
Törölt felhasználó 2019. 07. 16. 14:25
Előzmény: #44421  Dwayne.Hicks
#44423
Vásárlási kényszer?
sakal83 2019. 07. 16. 14:24
Előzmény: #44419  sakal83
#44422
"Egy példával illusztrálva: egy 40 millió forintért meghirdetett, még építés előtt álló lakás esetében 25 - 75 százalékos fizetési ütemezésnél mindössze 10 millió forintos kezdő részletet kell befizetnie a vevőnek, a maradék 30 millió forint kifizetésére azonban csak átlagosan 2 év múlva kerül sor. A lakás ára viszont a korai fázisban történő vásárlással rögzül 40 millió forintban, miközben értéke a múltbeli adatok alapján a projekt befejezésére - a már a korábban említett 46 százalékos növekedéssel számolva - elérheti akár az 58,4 millió forintot. Így a kezdeti 10 millió forintos befektetéssel két év alatt több mint 18 millió forintot lehet nyerni, amely a piaci áremelkedésen felül is 3,2 millió forintos pluszt jelent."
Csak azt nem értem, ha ilyen nyilvánvaló, akkor miért nem rakjuk be az állam teljes éves bevételét. hamar elfogyna az államadóság:)
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 16. 14:21
Előzmény: #44420  rodosto
#44421
Hát pedig sógoromék nem rendelkeznek jó háttérrel. Igazából szerencséjük is volt:
- 2015 júniusában a főbérlőjük kidobta őket -> vásárlási kényszer
- kaptak 3M-et a cégtől mint hitelt és ezt használták fel önerőnek
Így vettek egy gazdagréti panelt 17M-ért felújítva (részlegesen) ami most kb. 30M felett ér. Ő még csak felmenni látta az árakat, sosem élt meg Bear piacot a saját eszközein. Ennek megfelelően jóval nyugodtabban is alszik mint én... :D

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek