Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
2345678 2019. 06. 21. 16:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#42440
Nekem is tetszik ez a lazaság. Nincs az,hogy jaj istenem,most már tényleg megáll az élet.
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 16:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#42439

Amikor a lakást vettem én csak a kiadással számoltam, ami akkor 8-10% hozamot biztosított. Ha esik a lakás ára, akkor sem esnek annyira a bérleti árak és ha emelkedik, akkor is mérsékeltebben követik. Ez nem új dolog, mindig is így volt.
Mivelhogy 2013-ban az égvilágon senki nem tudta, hogy mi lesz pontosan. Legalább annyian beszélték lefele az árakat, mint felfelé. Utólag természetesen mindenki okos.
Pont ezért nem érdekel az ár spekuláció része.  Ha benne ragadok a lakásban, akkor is egy kellemes hozamkörnyezetet biztosít a bérbeadás, ezért volt a számomra no brainer egy lakásvásárlás akkor és ezért tartom oltári hülyeségnek most. Kacérkodtam az airbnb-vel is, de nincs rá elég időm.
Számomra a jó kiadhatóság is szempont volt, hogy 2 különbejáratú szoba legyen. Én ezt nevezem befektetésnek, mert a bérleti díjjal számoltam csak. Az ingatlan ár az tiszta spekuláció, amiről mindenki azt hiszi, hogy ő milyen okos és mennyire tud spekulálni. Aztán elég gyakran kiderül, hogy a piac tud meglepetést is okozni. Az áremelkedés az én esetemben nem várt plusz hozam lett, amit most learatok és realizálok, mert a kiadásnál most már van jobb lehetőségem. Ennyi.
ncseed 2019. 06. 21. 16:38
Törölt hozzászólás
#42438
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 16:33
Előzmény: #42434  Törölt felhasználó
#42437
Nem a döntéseddel vitatkozom, hanem a szomszédod hozzáállása szomorú, hogy egyáltalán felmerült benne ez az ötlet.
2345678 2019. 06. 21. 16:27
Előzmény: #42404  Törölt felhasználó
#42436
Berlinben a lakáskiadást többen úgy csinálják,hogy határozott idejű szerződést kötnek . A szerződés a befagyasztott bérleti díjat tartalmazza. A befagyasztott bérleti díj és a piaci bérleti díj közötti különbözetet pedig egy összegben a szerződött hónapokra vonatkozóan előre ki kell fizetni.
MrLajos 2019. 06. 21. 16:27
Törölt hozzászólás
#42435
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 16:26
Előzmény: #42430  Törölt felhasználó
#42434
Nem sokáig maradt a bérlője :) de ha megtagadom a tulaj kérését akkor van egy ellenségem a lakók között. Felesleges lett volna teljesen. Arról nem is beszélve, hogy amíg ott van nálam a bérlő és esetleg haraggal válnak el, akkor meg legyek én az ütköző köztük egész idő alatt. Szerintem a helyes döntést hoztam meg.
MrLajos 2019. 06. 21. 16:25
Törölt hozzászólás
#42433
MrLajos 2019. 06. 21. 16:22
Törölt hozzászólás
#42432
vincit 2019. 06. 21. 16:21
Előzmény: #42428  Törölt felhasználó
#42431
Lakógyűlés csodálatosan bemutatja az emberek jellemét. Gazdagréten voltam egy lakógyűlésen mint új lakó, nyugdíjba ment a gondnok, közös képviselő kitalálta vegyenek neki ajándékot, kb 10-20e forint értékben. Vázát vagy valami marhaságot. Vágási Feri beköltözése óta volt gondnok legalább 4000 éve. Aztán fogták az emberek és leszavazták, hogy vegyenek neki valamit. Ilyeneket mondtak, én se kaptam semmi amikor nyugdíjba mentem, kb 150-400 ft lakásonként, nem emlékszem pontosan. Na mondom ezek tuti nem fogják megszavazni a épületkorszerűsítést és ebből nem lesz túl sok emelkedés másik ház kell, ahol nincs ennyi gyökér, aztán eladódott a lakás.
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 16:18
Előzmény: #42428  Törölt felhasználó
#42430
Miért, a sztori után még meddig bérelte tovább a szomszédod lakását a bérlő?
Ezt lehet szívességnek eufemizálni, de én inkább kartelezésnek hívnám.
ncseed 2019. 06. 21. 16:16
Törölt hozzászólás
#42429
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 16:06
Előzmény: #42425  Törölt felhasználó
#42428
Aki tisztában van a lakógyűlések pszichológiájával az szerintem megérti, hogy miért tettem apróbb szívességeket a házban lakóknak. Mondjuk megengedtem, hogy használja az egyik a mélygarázst amikor megtörték  a kocsiját és nem akart az utcán állni olyan autóval, aminek nem zárható az ajtaja. Költözésnél megengedtem a régi lakónak, hogy nálam tárolja a cucca egy részét átmenetileg, így az új lakónak tettem igazából szívességet és amúgy is festettem a lakást, nem volt útban, mert az egyik szobával már végeztem. Bérlőt is raktam már ki azért, mert a felső szomszéd panaszkodott rá, hogy hangoskodik és nem változtatott.
Cserébe felépítettem egy bizalmi tőkét és nyilván nem nagy dolgokat, de apróbb viszont bosszantó dolgot, mondjuk, hogy sötét volt a lakásom előtt a folyosón és kértem plusz világítást ide, mert a bérlőim panaszkodtak, hogy a lépcső így nagyon veszélyes, csont nélkül megszavaztuk, mert mellém áll 4-5 ember azonnal és a tipikusan alacsony részvétel mellett ez már elég jelentős bázis. Nyilván racionális dolgokat kérek csak, nem azt, hogy arannyal vonják be a folyosót előttem.
#42423 Te meg azt értsd már meg, hogy nem érdekel engem hogy lesz-e lakásár esés vagy nem lesz, ahogy az emelkedés sem, hiszen már nem leszek pozícióban és nem lesz erős vételi szándékom sem. Nyilván ha szembejön velem egy kihagyhatatlan üzlet, akkor lépni fogok, de erre csekély az esély.
Egyáltalán nem vágyom vissza a lakáspiacra, ha 4,5-4,95% hozamot tudok biztosítani 5 éven keresztül. Nekem annyi elég, ahogy elég az eddigi nyereség is. Én az OTP-ből is kiszálltam 8e környeken, mert elég volt amit addig nyertem rajta. A nálam okosabbak :), akik sokkal lejjebb vettek és tovább tartották azok meg sokkal többet kerestek rajta, de nem irigylem tőlük. Egy lényeges különbség talán van, hogy én tényleg vettem és eladtam OTP részvényt és lakást is, sokan meg csak írogatnak a vágyálmaikról (mint a nyilasi féle fiktív alap hozama volt, amivel mindenkit megvert :) aztán amikor igaziból kellett csinálnia, khm, akkor már nem volt annyira sikeres).
Az én gondolatom roppant egyszerű, a lakásár jelenleg ugyanúgy spekuláció terepe, mint akár egy részvény. Kicsit már környezet és más tényezők hatnak rá, de a lényeg, mint minden spekulációs terméknél a vetés és aratás. Elkerülhetetlen. Azaz a hullámzás elkerülhetetlen, de a hullám méretét talán még az igazi szagemberek se tudják megmondani előre. Ezért mondtam, hogy 10 éves távlatban biztosan lehet számítani hullámzásra, szóval nem kell annak se kétségbe esnie, aki attól fél, hogy soha nem lesz lakása. Lesz, ha van elég türelme és nem b.ssza el a pénzt másra, akkor a hullámvölgy lejön majd érte, de lakások esetében hosszabb időtávról beszélünk. 10 éves távlatban érdemes gondolkodni, ha valakinek fontos, hogy jó áron vegyen.
Eddig azt gondoltam, hogy a vetés ideje volt, de mivel a lakás hozamát megverik az állampapírok 5 évre biztosan és a további áremelkedés meg már tisztán spekuláció, amiből én nem kérek, ezért nekem itt jött el az aratás ideje.
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 15:51
Előzmény: #42426  Törölt felhasználó
#42427
Sőt jobbat mondok a fizetéseket se szokták deflációban csökkenteni a dolgozónak..
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 15:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#42426
Nem a tej és kenyér árát se szokták csökkenteni..
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 15:16
Előzmény: #42419  Törölt felhasználó
#42425
"A bérlője akart hozzám költözni és kérte, hogy ne engedjem."
Azért ez milyen kicsinyes már.
Bár már nem emlékszem ez melyik környéken van/volt, de most komolyan, azt gondolta, hogy akkor majd ezért fog nála maradni, mert nem tudott a házban olcsóbban lakni?
MrLajos 2019. 06. 21. 14:57
Törölt hozzászólás
#42424
ncseed 2019. 06. 21. 14:56
Törölt hozzászólás
#42423
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 14:25
Előzmény: #42421  Törölt felhasználó
#42422
Mindent úgy, hogy mindenből leadózok tisztességesen.. Ezt meg is értették, hogy 30 % al olcsóbban nem kaphatják meg a lakást és bele is ment minden lakóm a megállapodásba abban az évben.. Azóta is megvannak.. 
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 14:21
Előzmény: #42419  Törölt felhasználó
#42421
10 % alatt van jelenleg így is a bérleti díjam a piacihoz képest  még így is.. Nem ez a kategória vagyok tudom ha nagyon kimaxolod több a macera  de valamennyire kell a  bérleti díjak emelkedését tartani , mert volt év amikor 20 % ot is mentek a bérleti díjak.. Na ekkor kénytelen voltam 2 tanús megállapodást kötni, mert az nem járja, hogy 30 % al alacsonyabban adjam ki a lakásokat mint a piaci ár.. , de nem jellemző rám, hogy így belenyúlok  a szerződésekbe..

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek