Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 14:14
Előzmény: #42418  Törölt felhasználó
#42420
Ja, és egy tényleges piacon a bérlő, aki nem egy évre szerződik le, mint azt nálunk szokás akár maga is költhet a lakás állagának javítására, megóvására.
De nálunk ahol az átlag kiadónak összesen egy kiadó lakása van, az is majd az "onokáé lesz", ott ez nyilván nem divat.
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 14:12
Előzmény: #42410  Törölt felhasználó
#42419

Ez a lakbér emelgetés is egy érdekes dolog. Én a sáv közepén próbáltam kiadni és albérlethu meg ingatlancom-on megnézem a környéket, hogy kb mennyiért adják mások. Pár éve pont erről a témáról beszélgettem egy másik tulajjal a házban, aki szintén kiad de ő a sáv tetején, kimaxolja a bérleti díjat. A bérlője akart hozzám költözni és kérte, hogy ne engedjem. Mivel akkor úgy voltam vele, hogy ezzel a tulajjal még sokáig lesz közös ügyem, lakógyűléseken is mindig találkozunk de a bérlő meg jön és majd megy, ezért elutasítottam a bérlőt, azzal, hogy már kiadtam. Most azt a részt hagyjuk is, hogy a bérlő olyanra is panaszkodott, hogy csupasz vezeték lóg ki a falból és a falak szürkék már a kosztól, mert nem az én dolgom.
A tulaj egyébként meg arra is panaszkodott, hogy nagyon magas a bérlők fluktuációja nála. Volt, aki havi -5e forintért is próbált elmenni, persze ugye ilyenkor meg ő vissza akart tartani a kaucióból, amire jött a NAVos fenyegetés a bérlő részéről (ezt csak én gondoltam hozzá, nem ő mondta, erre nem illik rákérdezni egy lakáskiadónál :) ), a lényeg, hogy vissza szokta adni a kauciót és ráadásul kiesik neki valamennyi idő is, amíg új bérlő jön.
Mondjuk logikus is, ha a bérbeadó ki akarja facsarni a bérlőket azzal, hogy folyamatosan emel és a bérleti díjat a sáv tetején tartja, akkor a bérlők meg erre azzal reagálnak, hogy folyamatosan másik bérleményt keresnek és azonnal megpattannak, ha van jobb ár/érték arányú bérlemény.
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 14:11
Előzmény: #42415  Törölt felhasználó
#42418
A csökkenő lakbérekből megmaradt pénzeket a bérlők pedig rituálisan elégetnék, vagy mégis hogy gondoltad?
Jelenleg az építkezések egy jó részén ukrán vendégmunkások dolgoznak, azokat max haza lehetne küldeni, illetve nem napi 100 ezerért vonulna ki egy darab szakember bármit megcsinálni, esetleg beérné kevesebbel is.
Tényleg mindenki csak vesztene... :D :D :D
Ja a mondjuk az ukránok, meg a napi 100 ezret nem kiszámlázók egy kevéskét.
impudent 2019. 06. 21. 14:10
Előzmény: #42415  Törölt felhasználó
#42417

szívesebben látnám az embereket az esztergapad mellett, mint ezt a sok senkiházi ingyenélő spekuláns bérbeadót.
más világ lenne,
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 14:04
Előzmény: #42414  impudent
#42416
Régen volt rá példa  , de mióta megfizethető az adó  (15 % ) nem feketézem.. De nyilván vissza vonul az ember ilyen helyzetbe a fekete bizniszbe akár papír nélkül! 
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 14:03
Előzmény: #42413  impudent
#42415
A szerződés és a benne foglalt szabály törvényesen megengedetten lett meghatározva.. azt hogy később hoz az állam egy olyan törvényt ami ezt felülírja nonszensz..  Minden esetre azért csak nem hinném, hogy az egész közjegyzői szerződés így később semmis , mert  benne van , hogy ez csak egy lehetőség és megállapodás nélkül emelhetek automatice inflációval..  De nem feltétel el is maradhat.. Minden esetre így nem sokan akarnának kiadni lakást ilyen feltételekkel az árak esnének és menekülne a  felújító- befektető  magántőke az ingatlan piacból munkahelyeket megszüntetve.. tényleg közérdek lenne..Aztán átvehetné az állam a bérleti piacot egy az egybe a közpénzt lehetne erre költeni , mert befektetőt nem érdekelné  a lakáskiadás az fix . 
impudent 2019. 06. 21. 14:02
Előzmény: #42413  impudent
#42414

a kutya nem fog sajnálni, hogy munka helyett spekizel.
add ki feketén ! és remegj mint a kocsonya
impudent 2019. 06. 21. 13:59
Előzmény: #42410  Törölt felhasználó
#42413

ha a törvény bármit előír be kell tartani.
a törvényellenes szerződés semmis.
csak perelheted az államot, ámbár ha a közérdek miatt hozza a törvényt akkor kevés sikerrel perled.
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 13:57
Előzmény: #42408  sakal83
#42412
Ja még nekem kelljen 3x 60 e ft ért új közjegyzői szerződést kötni, mert az állam hoz a fejem felett egy törvényt és nem tudom minden passzusát már betartani\ követni??  Akkor lehet perelném az államot, de reméljük ilyen idióta vezetésünk úgyse lesz..
sakal83 2019. 06. 21. 13:57
Előzmény: #42407  Törölt felhasználó
#42411
Persze, perelheted, de elveszted, ha tövényt hoztak rá nem alkotmányellenessen. .
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 13:56
Előzmény: #42407  Törölt felhasználó
#42410
3 lakóm van mind a 3 al így kötöttem a közjegyzői bérleti szerződésem az a minimum, hogy affektálás nélkül inflációval emelkedik a bérleti díj automatikusan.
impudent 2019. 06. 21. 13:56
Előzmény: #42407  Törölt felhasználó
#42409

nem kell csak lehet ha nem értesz egyet a meghozott törvénnyel.
ha a lakód beleegyezik önként ,hogy fizet akkor Ok , de ha nem a törvényre hivatkozva akkor csak perelheted az államot
sakal83 2019. 06. 21. 13:55
Előzmény: #42404  Törölt felhasználó
#42408
Igen. A közjegyzői okiratod, csak egy magánszerződés, amit a közjegyző láttamozott. Ennyi, és nem több. Ha maximalizálnák, akkor vagy megszűnik, vagy módosítod.
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 13:53
Előzmény: #42406  impudent
#42407
És az államot kell perelnem hogy emelhessen automatikusan a bérleti díjam inflációval évente?
impudent 2019. 06. 21. 13:51
Előzmény: #42404  Törölt felhasználó
#42406
ha hoz ilyen törvényt az állam ami üti a Te polgár jogi megállapodásodat akkor bírósághoz fordulhatsz
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 13:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#42405

Nagyjából most van az a pont, hogy már nem éri meg a lakáskiadás. Nem hoz annyi pluszt, mint amennyi időt és pénzt elviszi egy lakás kiadása és a minőségének a megőrzése. Sőt nem hogy plusz nincs, hanem kevesebbet hoz, esetleg adócsalással kb ugyanannyit, de ez a bevétel és egy lakás esetében vannak visszatérő költségek, ha nem szeretném, hogy úgy nézzen ki, mint egy putri. Nem látom most azt, hogyan hozna többet a lakás, a jövőbeli emelkedés meg kutya vacsorája. Ez a normál emberekre vonatkozik természetesen, nem azokra a mágusokra, akiknél soha nincs üresjárat és a bérlő kifest, kitapétáz ingyen meg mindent megjavíttat a kiköltözése előtt. Ha mégis marad a bérlő, akkor meg önként felajánlja, hogy többet fog fizetni.
Azt én nem írtam, hogy esni fognak az ingatlan árak, mivel ha kiszállok, akkor most 5 évig biztosan nem fog érdekelni az ingatlan befektetés. Van egy sejtésem, de ez megint csak egy spekuláció, hogy kb 80% eséllyel jóval olcsóbban tudok majd hasonló lakást venni a mostani eladási árnál a következő 5-10év sávban, de nem tervezem a vásárlást.
Csak akkor ha valami nagyon nagyon jó ajánlatba belefutok, de erre mondjuk nagyon kicsi az esély. Van ismerősöm, aki megszorult emberektől vett és vesz kp-ra lakásokat úgy, hogy mond nekik egy összeget, amit hajlandó a lakásért/házért adni, de azt nagyon rövid időn belül megkapják tőle és ha jó, jó, ha nem nem. Lehet, hogy betársulok hozzá majd egyszer, de 5 évig én most nyugalmat akarok.
Törölt felhasználó 2019. 06. 21. 13:30
#42404
Nekem egyébként olyan közjegyzői szerződéseim vannak, amiben előre ki van kötve, hogy a KSH éves inflációval minden év adott hónapjától emelkedik automatikusan ( beleegyezés nélkül)  a bérleti díj .. Illetve ha többet akarok emelni akkor külön két tanús megállapodást kell erről kötni..
Namármost ha befagyasztanák a bérleti díjakat ( ami nem valószínű) akkor azt jelentené, hogy az én magán közjegyzős papíromat a törvény felül írná? Magasabb hatályú ? Valaki ilyen jogi ügyben jártas?
signal2
signal2 2019. 06. 21. 13:30
Előzmény: #42402  pitcairn2
#42403
Kérdés, hogy miért raboljuk tovább a természettől a földet, ha évi 40 ezer fővel csökken a népesség. Egyébként rengeteg a művelésből kivett ingatlan, ahova házat vagy műtárgyat építettünk.  A rengeteg alatt tényleg rengeteget értek. Az elmúlt 200 évben durván terjeszkedtünk a természetben.
pitcairn2 2019. 06. 21. 13:27
Előzmény: #42401  signal2
#42402
az un. "termőföldvédelem" legdurvább építési korlátozás, oda még jó házat is viszonylag olcsón lehet építeni
signal2
signal2 2019. 06. 21. 13:25
Előzmény: #42391  pitcairn2
#42401
Valóban. Persze meg kell nézni, mit nevezünk annak. papírkalyibákat azért ne lehessen építeni, és a városokat sem kell teljesen beépíteni. Minimum minőségi követelmények és maximum beépíthetőség például teljesen ésszerű korlátozó intézkedések. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek