Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
1kor13
1kor13 2019. 06. 19. 12:51
Előzmény: #42258  Zazie90
#42260
Az miért lehúzás, hogy nem vállalok kockázatot más helyett? Te ki helyett vállalsz és milyen szintű kockázatot? Az, miért lejáratás, hogy elteszed a profitot, amiért bevállaltad korbban a kockázatot? Képzeld, "az a jó üzlet hogy nem kell csődbe vinni a vállalatot hanem csinlahatod a következő projektet.6-800 lakásos projektek számold csak ki mekkora összegek és milyen tervezés kell hogy garantált legyen a siker!" Ehhez pedig nem árt az adott kockázat mellett maximalizálni a profitot. 
DAXHU 2019. 06. 19. 12:45
#42259
Megugrottak a bankközi kamatok a csodakötvény miatt. Nehogy a hitelek drágulását vonja maga után...
Zazie90 2019. 06. 19. 12:31
Előzmény: #42255  1kor13
#42258
"De viszont ezért nem vagy nagy fejlesztő. Mert ezzel a mentalitással csak a lehúzó Bt még a Kortartozo Kft működött amíg működött. Mert ha van normális fejlesztő akkor ezek egyre jobban kiszorulnak. Az igazi pénz még nem az egyszeri 200 milliós  lehuzasbol van a hanem a 10 szer vagy végtelenségig megismételhető milliárdokból"
Szóval az a jó üzlet hogy nem kell csődbe vinni a vállalatot hanem csinlahatod a következő projektet.6-800 lakásos projektek számold csak ki mekkora összegek és milyen tervezés kell hogy garantált legyen a siker! Nem lehet egy lejaratott brand-el ennek neki ugrani!
Egyebbként meg egy gondolat itt. Én mindig amint meghallom lessz valahol fejlesztés gyorsan még ezen a környéket. Pont ezért mert ilyen nagyobb vállalatok al komoly apparátus van aki elemzéseket meg kalkulációk át végez sőt olyan híreket is tudnak amiket egyavtalag ember még nem. És egyebbként ha nem is náluk de a kornykem is lehet egyszerre lakást venni mert az eléggé valószínű hogy értéknövekedes lessz. (Persze időtáv és mérték egy másik kérdés)
pitcairn2 2019. 06. 19. 12:24
Előzmény: #42234  elemerorsos
#42257
ezt a "piacot" már végletesen tönkretették...
pitcairn2 2019. 06. 19. 12:22
Előzmény: #42250  Criscito
#42256
de... nem az albérletárakat kell befagyasztani, hanem a piactorzító intézkedéseket kivezetni...
1kor13
1kor13 2019. 06. 19. 12:14
Előzmény: #42253  Zazie90
#42255
Komolyan kérdezem, hogy ez miért éri meg nekik? Ez egy karitatív, non-profit szervezet, vagy mi? 
sakal83 2019. 06. 19. 12:04
Előzmény: #42247  Törölt felhasználó
#42254
Én is 10-90%-ban vettem, és több ismerősöm is. Főként 2015-2017-ig volt jellemző, mert akkor pl egy családiházat 150-160e/nm-ért húzott fel egy kivitelező egy 15m-os telekre egyből kettőt. Zsebből kiperkálta, és örült a vevőnek, mert 2010-14 között nem volt jó világ. Akinek meg elfogytak az emberei az előre kalkulált árakkal, azok szívtak. Gondolj bele: egy 2*100-as ikerház megvolt 48 millióból, és adta 30-35m/db. Elkérte a 2*10/20%-ot, ami kb 15m volt, és vette (volna) a következő telket. Nyert az üzleten 20 milliót egy év alatt, vagy párhuzamosan csinálva 2*20m-ot. Csak hát jött a lavina...
Zazie90 2019. 06. 19. 12:01
Előzmény: #42247  Törölt felhasználó
#42253
https://metrodom.hu/fizetes
  • "10% foglalón + 10% előlegen kívül, amit a szerződés megkötésekor kell fizetni, minden mást, azaz a fennmaradó
  • 80%-ot csak a műszaki átadás és a jogerős használatbavételi engedély kiadása után, közvetlenül a beköltözés (birtokbaadás) előtt kell teljesíteni."

Mostani fizetési feltételek...
Igazandiból ez pár másodperc alatt megvan.
Én megint keresnem a nagyobb fejlesztőket, még ezen az online elérhető fizetési feltételeket, meg ezek a projektjeit analízalnam a helyszíneket és voila lehet is jó döntéseket hozni a fotelből.
sakal83 2019. 06. 19. 11:58
Előzmény: #42248  elemerorsos
#42252
Nem nagy része csinálja a tőkeáttételt. A piac marginális része. gyszerűen túl drágák már a lakások a maradék keresletnek. A jövő évi árak pedig brutálisak az ÁFA és az építőanyag áremelkedés miatt. Ennyi a nagy titok. A telkeket a tulajdok méregdrágán akarják eladni, és képesek kitartani, holott jövőre tuti áresést kell elszenvedniük, mert a kereslet határozza meg az ársapkát. A 30-40m peremkerületi telkek minimum egy 10-es fognak esni, mert az Áfa emelkedést valkinek állnia kell. A kereslet nem tudja, majd a telektulajok, az építőanyagkereskedők és a szakik fogják, ha akarnak munkát illetve pénzt látni
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 06. 19. 11:43
Előzmény: #42247  Törölt felhasználó
#42251
Nagyban rontja a tisztánlátást, valamint a topik olvashatóságát, hogy mindkét oldalon - már ha mindenképpen ragaszkodunk a nyertes-vesztes dichotómiához - vannak olyan nickek, akik hazudozni járnak ide. 
Criscito 2019. 06. 19. 11:38
Előzmény: #1  Hathor
#42250
Berlinben 5 evre befagyasztjak az alberletarakat. Botrany. Szocializmus! Ja nem. 
1kor13
1kor13 2019. 06. 19. 11:31
Előzmény: #42242  berlini
#42249
Tegyük fel, hogy építési vállalkozó vagyok, van két lehetőségem: 
A) 10% foglalóért cserébe felhúzom a lakásokat, a vásárló a végén fizeti a 90%-ot (de nem biztos, hiszen az is lehet, hogy eláll, ő bukja a foglalót, ez esetben nekem kell új vevőt keresni - valószínűleg magasabb áron adhatom el a lakást). Az áremelkedésből nyerhető profitot valószínűleg átengedem a befektetőnek, mert jó fej vagyok, és nem érdekel a pénz.
B) nem értékesítek előre semmit, csak ha készen van minden, hiszen nagy valószínűséggel emelkedni fognak az árak, az enyém a profit, a kockázatom pedig szinte ugyanakkora, mint az A) esetben. Ha esetleg csökkennének az árak, akkor ugyanakkora gonban vagyok, mint az A esetben... 
Miért választaná bárki az A-t a B-vel szemben, ha a várható profit jóval kisebb, a kockázat pedig gyakorlatilag ugyanakkora (plusz inflációs veszélyek!)? Leszámítva azt, ha az egész kecónak a felépítése munkaerővel együtt kijön az eredeti vételár 10 százalékából? 
elemerorsos 2019. 06. 19. 11:05
Előzmény: #42246  berlini
#42248
Én tudok ilyet. Nem csak a Cordiánál hanem máshol is. Igaz a Cordiánál ez egyedi eset, mert gondjuk volt (állítólag) az építési engedéllyel, kis fejlesztőknél meg ez rutinszerű.
---
Beszéltem a Cordiás ismerősömmel, azt mondja, elindult 2 projekt amiben 2019 végéig ki kell fizetni a teljes árat, vagy sokkal magasabb az ár. Nem fogynak a lakások. Ezt hogy értelmezitek? Szerintem nagyon intő jel, úgy látszik ha vége a tőkeáttétel lehetőségének akkor beleáll a piac a földbe.
Törölt felhasználó 2019. 06. 19. 11:00
Előzmény: #42246  berlini
#42247

Én 1 lakást vettem új építésűt és egy házat vettem félkészen, szóval az ismereteim korlátozottak. Mondjuk ismerősökkel, kollégákkal, rokonokkal beszélek ilyenről, ott már többen vettek új építű lakásokat, házat. Én egyetlen egy olyan esetről nem tudok, ahol az építtető csak az elején kért be egy kis pénzt és majd a végén kérte a teljes árat. Ha valaki annyira ügyes, hogy talált ilyent, hát akkor ő tényleg nagyon szemfüles vagy megint mesélt egy nagyot. A vállalkozó nem fog bankkölcsönt felvenni, hanem ütemezett fizetést kér, persze én nem ismerek minden építkezést, de logikusan is ezt gondolnám.
Olyanról viszont sokkal többet hallani és olvasni, hogy az építtető árat emelt hirtelen, esetleg minőséget csökkentett vagy a jelenlegi vásárlóit kirúgta vis majorra hivatkozva és 1,5x annyiért eladta másoknak utána a lakást.
berlini
berlini 2019. 06. 19. 10:35
Előzmény: #42245  MethYou
#42246
Én nem tudok olyan esetről, ahol menetközben árat emelt volna a Cordia egy ultimátummal, hogy vagy befizetik, vagy szerződésbontás. Ugyanis ebben az esetben aki saját maga számára veszi rosszul jár. Igaz realizl 100%-os hozamot a befizett előlegen, de közben a lakásárak emelkedése miatt a hozamnál jóval többet bukik egy másik lakás leszerződésénél.
MethYou 2019. 06. 19. 10:21
Előzmény: #42229  Zazie90
#42245
Cordia-t is írta itt valaki nemrég, hogy vagy benyeli a sokkal magasabb árat, vagy visszaadják a pár millás foglaló dupláját.
Zazie90 2019. 06. 19. 10:20
Előzmény: #42242  berlini
#42244
Pontosan! Ezekről beszéltem! Nálam is dupláztak a lakásárak a pesti projekteknél...
Zazie90 2019. 06. 19. 10:17
Előzmény: #42241  sakal83
#42243
https://m.portfolio.hu/gazdasag/munkaugy/balatoni-munkaerohiany-eltunhet-a-vallalkozasok-fele.328261.html
Egyebbként a piac kikényszeríti a magas béreket még a magas ingatlanárakat. Mert ez olyan mint a cápa, úszol vagy elsüllyedsz ...
berlini
berlini 2019. 06. 19. 10:16
Előzmény: #42225  johai
#42242
Pedig a Metrodomnál 10% előleggel lehet lefoglalni a lakást (előszerződés.)
A családban 3 másfél szobás lakást vettek igy 2017 áprilisában. a Mester u. mellett. Vételár 21 millió ft volt. 90%-át tavaly év végén az átadáskor kellett kifizetni. Már az átadás előtt látszott, hogy a kb 2 milliós előlegen 16 milliós nyereség van (kb 800%), mert a következő akkor induló ütemben ugyanolyan lakások meghirdetett árai 37 milliónál kezdődnek.
Én hasonlót éltem meg a Cordiával a Paskal lakópark 3. üteménél. A leszerződött 95m2-es lakásomra (garázzsal együtt +20m2 terasz) a vételár 56 millió volt 2017 novemberében. Most hasonlót ugyanott (a 200 lakásból még nincsen eladva kb 50db) lehet venni kb.75 millió ft-ért. Azaz a a befizetett 14millió ft-ra a hozam a mai napon már 130%. Ennek a projektnek az az előnye, hogy a Cordia hajlandó a végleges szerződést az általam kijelöl vevővel megkötni, (Várhatóan 6-10 hónap múlva). A vételár 1%-át kell nekik akkor erre a változtatásra kifizetni. A Metrodomnál ilyen lehetőség nem volt. Ezért nem szálltam be ott 2017-ben. Ahogy fenntebb irtakból látszik, nem volt jó döntés. Mert nagyszerű a 130%, de a 800% még jobb lett volna. 
De nagyon fontos!
Nem szabad kis ingatlanfejlesztővel leszerződni. Ott számithatsz arra, hogy emelik az árat (felmondják a szerződést ha nem fizetsz többet.)
sakal83 2019. 06. 19. 10:11
Előzmény: #42236  Zazie90
#42241
én semmi nem vagyok:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek