Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
buyandhold 2019. 06. 11. 17:37
Előzmény: #41879  buyandhold
#41880
Aki nagy ezust guru, magyarazza mar el, hogy tudjak mindig lenyomni, marmint technikailag. Penteken felment egy kicsit, ma lenyomtak mint allat. Ez megy honapok ota.
buyandhold 2019. 06. 11. 17:34
Előzmény: #41877  Criscito
#41879
elmondom, mar nem a befektetok veszik... en mult heten vettem ebbol a szutyok uj allamkotvenybol...amig all a penz hoz egy kis zsebpenzt az adofizetok penzebol...
most az atlagemberek veszik... akik par eve ehen akartak halni, szinte szo szerint, most ingatlant vesz (mar a masodikat), es uj autot vesznek... 
buyandhold 2019. 06. 11. 17:30
Előzmény: #41877  Criscito
#41878
Figyu, a nep nyugati fizut akart. megkapta(magkapja). Ja, ennek kovetkezmenyei vannak. Nem tud lakast venni. Majd berel, mint nyugaton. Ezzel jar a nyugati ber. De vehet iphonet, tv-t, uj autot. Nyugati elet. Nemely paraszt politkus meg mindig a berunioval, full nyugati berekkel kampanyol. Hol lesznek az ingatlanarak, amikor a portas is a millat visz haza. Na majd akkor lehet eladok par lakast es veszek belole nyugaton....
Criscito 2019. 06. 11. 17:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#41877
Ennél konkrétabb dolgokat én sem tudok, nem mentünk bele a részletekbe. *
De a lényeg szerintem az, hogy a nagyobba költözők sem feltétlenül örülnek, mert nekik is most már nem 400e Ft-ot kell kifizetni 1nm-ért, hanem 700-800-1000e Ft-ot. Beszélgetek családosokkal is, ők sem örülnek, hogy sokkal többért tudnának ma nagyobba költözni, mint néhány évvel ezelőtt. Sokkal több=duplája. Nézik a hirdetéseket, de egyre távolibbnak tűnik a költözés ... Vajon hova vezet ez? És jól kereső családokról beszélek. Persze addig futni fog a lakáspiac, amíg a befektetőknek ekkora az étvágya, kérdés ki fog venni utána, ha már nekik sem éri meg? Amikor már nem lesz olyan "tuti" az ingatlan? 
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 06. 11. 17:05
Előzmény: #41871  Criscito
#41876
" Aki eladta az valószínűleg vett egy másikat az árából + hitel."
Mindenre van példa. Apám például - aki egyébként vagyoni helyzete alapján még az elmúlt évek relatív vagyonvesztése után is erősen középosztálybeli - a mélyponton, áron alul elkótyavetyélt budapesti lakás ellenértékét bankbetétbe "fektette", majd új kocsit vett belőle. 
Máig nem tudom felfogni, ami történt. 
highlife 2019. 06. 11. 16:45
Törölt hozzászólás
#41875
vincit 2019. 06. 11. 16:35
Előzmény: #41871  Criscito
#41874
Mivel hosszú távon mindannyian halottak vagyunk, ezért egyetlen réteg sem nyer.
Criscito 2019. 06. 11. 16:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#41873
Megkapja a foglaló dupláját, miközben a lakásárak mentek közben 5-10%-ot. Hallod akkorát nyert rajta. Magyarázd már el neki, ő nem érzi magát nyertesnek. :) 
highlife 2019. 06. 11. 16:32
Törölt hozzászólás
#41872
Criscito 2019. 06. 11. 16:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#41871
Biztosan? Aki eladta az valószínűleg vett egy másikat az árából + hitel. Még jobban járt, hogy lent voltak az árak, mert akkor mondjuk eladta a garzont 10 millióért, és beköltözött +5 millió hitelből egy 50nm-es lakásba. Most meg tegyük fel mind a garzon, mind az egyel nagyobb lakás ára felment a 2,5-szeresére, így a garzon 25 millió, az 50nm-es lakás meg 37,5 millió lett, tehát 12,5 millió kell a váltáshoz! Bizony ez sok családot elriaszt most ... Egyik barátom most ezzel szenved: kinézett egy lakást, amit le is foglalózott, az eladó szeretne ebből a pénzből nagyobba költözni (+hitel), csak az eladónak most esett le, hogy az +15 millió, annyiért meg lehet inkább hagyja az egészet a fenébe, és marad a kisebb lakásban!  *
 Egyetlenegy réteg nyer igazából ebből a rallyból, és ők a befektetők. Senki más. Illetve közvetve az állam is nyert a wealth effect miatt, mivel így Átlag József gazdagabbnak érzi magát a kis paneljében, és többet mer költeni a SZÉP kártyájáról, meg minőségibb árut vesz a CBA-ban. 
highlife 2019. 06. 11. 15:55
Törölt hozzászólás
#41870
Criscito 2019. 06. 11. 15:47
#41869
Csak egy komment a kiszamoloról: "Engem tönkretett a budapesti ingatlanlufi. Nem sikerült a mélyponton lakást venni itt, akkor 1,5 millióra voltam egy garzontól itt, most 15 millióra vagyok. Lelkileg belebetegedtem." *
Még ez a birka nép is lázadni fog, ha ilyen ütemben emelkednek tovább az árak a fizetésekhez/inflációhoz/GDP-hez képest. 
masseduction
masseduction 2019. 06. 11. 15:34
#41868
Épp most olvastam ezen a remek hírportálon, hogy ugrásszerűen megnőtt a magyar háztartások tőzsdei jelenléte, hát mi ne mondjak... óriási szopó lesz ebből. Tagadni se lehetne, hogy a mesterségesen lent tartott alapkamattal mindent elkövetnek, hogy ez a vékony középosztály, a nyugati világ összes középosztálybelijével együttesen megtartsa ezt a haldokló gazdaságon örömtáncot járó "tőzsdét". Nem tudom, mennyire követitek az eseményeket, de a bankok szabadulnak minden kockázattól amitől lehet (CLO), természetesen a lakosság kárára. Mert ezeket a CLO-kat többek közt olyan alapok veszik meg, akik emberek megtakarításaival játszanak. Na ezért nem mindegy, hogy nőnek vagy sem a lakásárak és bármilyen, más papírinstrumentum "ára". Senki se ideges, ezek csak tények, valóság. Amiben meg itt az ilyen emberek, mint a berlini kolléga élnek, az csak szimuláció, és ezért tudják majd véghez vinni a történelem legnagyobb vagyonátruházását, mert még mindig megvan a bizalom. Csak pár kis tény:
- a vállalkozások száma a kisebb és nagyobb üzletszámmal rendelkező kategóriák esetében is csökken már évek óta.
- számos vállalkozás enged el alkalmazottakat, mert nem bírják fizetni a minimálbért sem.
- azon termékcsoportok esetében az infláció, amely a társadalom nagy szeletét érinti - az egekben van.
masseduction
masseduction 2019. 06. 11. 15:23
Előzmény: #41859  buyandhold
#41867
Rezsim :D
masseduction
masseduction 2019. 06. 11. 15:22
Előzmény: #41859  buyandhold
#41866
Nem tök mindegy.
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 11. 10:43
Előzmény: #41863  Törölt felhasználó
#41865
bírom az ilyen Urban legendeket :D 12 milliót, hogyne... mert kifestett 2x? sok a marinéni az tény, na de ne már...
1kor13
1kor13 2019. 06. 11. 10:39
Előzmény: #41860  buyandhold
#41864
Egyébként ha specifikálnád, hogy mit keresel, és szerinted mi az a múltbéli teljesítmény, jövőbeli kockázat, ami számodra elfogadható, akkor valószínűleg lehetne alternatívákról értelmesen beszélgetni. Mert az írásodat úgy értelmezem, hogy "Van A és B, de ez nem jó nekem, mert eddig felfele ment az ára. Van C és D, ezeknek lefele ment az ára, tehát ilyeneket nem veszek". Mint a viccben... ha van rajta sapka, akkor azért, ha meg nincs, akkor azért...Félreértés ne essék, ha ingatlan-hívő vagy, az teljesen vállalható nézőpont, nincs is miről beszélgetni, tiszteletben tartja szerintem mindenki. Csak akkor ne csinálj úgy, mintha érdekelne bármiféle alternatíva. Kimondhatod bátran, ha nem érdekel.  Vagy írd le, hogy mit keresel!
Törölt felhasználó 2019. 06. 11. 07:57
Előzmény: #41862  Criscito
#41863

Van akinek szerencséje van. A barátom megvett egy 4 éve hírdetett lakást, kifestette és egy picit önerőből kipofozta, szinte fillérekből, három hét alatt vitték el 3 millió nyereséget zsebelt be.
A fővárostól 100 km-re vett egy családi házat, ahol az öregek kihaltak, szépen felújította, ott 12 milliót nyert a saját bevallása szerint. Munka mellett dolgozgatott rajta, saját munkáját nem számolta, igazi ezermester, de sok helyen a hiányosságokat csak "festéssel" oldotta meg, ami 1 évet kibír, aztán leesik a vakolat is.
Criscito 2019. 06. 11. 07:34
Előzmény: #41861  Criscito
#41862
Vagyis nagyjabol a Bornemissza ter kornyeken lehet ha ket megallo a Bilas park. 26-27 millio szerintem maximum, de lehet racuppan valami "befekteto", vagy parazo fiatal, es megveszi 30-ert. Gondolom a hirdeto is ebben bizik.
Criscito 2019. 06. 11. 07:26
Előzmény: #41855  berlini
#41861
Szerintem 26-27-ert a mai piacon talan el tudja adni. Nekem egyebkent a kis sz@r konyha miatt biztosan nem kellene (emiatt szerintem ez nem is adhato ki olyan jol), tovabba a Ratz Laszlo utca azert eleg messze van a metrotol, nem olyan frekventalt az a resz, mint pl a Bikas kornyeke. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek