Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ostyascukor22 2019. 05. 24. 11:44
#41000
van ez a cikk és itt egy érdekes, nekem új info ami tovább árnyal(hat)ja a csok és a piac megítélését:
https://ingatlanhirek.hu/penz/bukhatod-a-csok-ot/https://ingatlanhirek.hu/penz/bukhatod-a-csok-ot/
 "amennyiben a vételár és a bank által meghatározott forgalmi érték között 20%-nál nagyobb a különbség, akkor automatikusan elutasítják a csok igénylést."
.
az mindenesetre látszik hogy a bankok kínosan ügyelnek arra hogy bebiztosítsák magukat fedezetileg.
ez mondjuk előrelépés a 2008 elötti világhoz képest (tudom hogy nem az adóst akarják ezzel védeni, de közvetetten talán őt is védi valamennyire)
Törölt felhasználó 2019. 05. 24. 11:25
Előzmény: #40998  dexter007
#40999
  Jó mindenki a saját portékáját sztároltatja 😊.. Pórnépnek 21-26 mft könnyebben megfizethető , mint 40-50 mft ..  De tény a válságban a külső kerületek árai estek a legjobban vissza …
dexter007
dexter007 2019. 05. 24. 11:08
Előzmény: #40991  Törölt felhasználó
#40998
fura, de én pont fordítva gondolom. szerintem pont a külvárosi panelek vannak túlárazva.
Igaz, nekem meg belvárosi lakásaim vannak;-)
egyébként én azt látom, hogy az előbbiek sokkal nagyobbat emelkedtek az utóbbi években, mint a belvárosi lakások. Így ha valamikor lesz krach, akkor a panelek fogják jobban megszenvedni azt.
hallelujah 2019. 05. 24. 11:07
Törölt hozzászólás
#40997
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 05. 24. 11:03
Előzmény: #40980  Törölt felhasználó
#40996
Egy picit talán szűk látkörűségre vall ugyanazt a problémát nézegetni mint ami a legutóbbi válság oka volt. Minden válság más. Sosem abból indul ki mint ami az előzőben a fő probléma volt. Éppen ezért jön mindig váratlanul. Illetve szerintem CSAK magát Magyarországot nézni önmagában, nem biztos hogy érdemes... 
Szvsz ha lesz valami, akkor úgyis globális szinten fog bekövetkezni. Nem Magyar Bank dőlt be 2008-ban sem. Nem Magyar politikai döntések lódították meg a Svájci Frank árfolyamát sem. stbstb...
Azt persze én sem tudom megmondani hogy mi, mert nincs DeLorean-om meg Sport Almanach-om (bár jó lenne :D ). De valami lesz. Pont.
Most per pillanat a kereskedelmi válság USA/Kína elmélyülésére fogadnék, és annak begyűrűzésére az összes többi piacra, így az ingatlan piacra is. Vagy lehet az EKB és az Eurozóna gyengülése ennek következtében, vagy bármi más... tökmindegy, valami lesz...igazából a kérdés csak a mikor. Igen, és hatással lesz az ingatlan piacra. Természetesen nem csak a Magyarra...
Amúgy régóta olvasgatom a fórumot, de eddig csak passzív szemlélődő voltam. Tényleg érdekes dolgokat feszegettek, szeretek ide visszajárni elolvasni az egyes véleményeket...   ;)
Törölt felhasználó 2019. 05. 24. 11:01
Előzmény: #40993  1kor13
#40995
120 e ft volt a kezdő asszisztensi pályakezdő bérem.  Most cafatéria bónusszal adókedvezménnyel 390 -400 e ft körül keresgélek..
Törölt felhasználó 2019. 05. 24. 10:59
#40994
Gyors számolás :  30 MFT ért tudna  (optimális esetben telekkel, de ez jóval több lenne ) egy 50 nm es lakást . 300 milliárd forint lenne 1000 lakás  de mondjuk 900 milliárdot áldozna egy ellenzéki kormány erre, hogy mutassa a népnek milyen gondoskodó. (4 év alatt) 3000 lakás /4 év  = évi 750 lakás.. Ez még meg se borítaná az ingatlan piacot pedig 1000 milliárdos beruházásról beszélünk. Arról nem is beszélve, hogy ezt nem is biztos  hogy mind  CSAK Pesten építenék meg.     2 milliós nagyváros 500-700 lakást évente az semmi úgy felszívna a rászoruló tömeg ( évi 2-3 ezer kilakoltatás van rekord alacsony 10 évi adathoz képest   - na ők biztos nem fizetnék  a 125 e ft os bérleti díjat se ) hogy csak na még elég se lenne. A sok csókos  ( politikai kapcsolat) kapná meg a bérlakásokat a piacra vajmi kevés hatása lenne.. , de ha azt vesszük az államnak jóval drágábban építtet lakást egy vállalkozó akkor ez  a lakás szám  akár fele is lehet.
1kor13
1kor13 2019. 05. 24. 10:56
Előzmény: #40985  Törölt felhasználó
#40993
Valami hiba van a matekban, ugyanis ha tényleg ezek a számok és ha nem hazudsz, akkor 2010-ben nettó százat kerestél, 2019-ben pedig nettó 250-et keresel, családi adókedvezménnyel pedig nettó 350-et, ami nem egy nagy eresztés, ha 8 év alatt pl megháromszoroztad a szakmai tapasztalatodat, akkor még kifejezetten kevésnek is mondható. Ám ezek a számok teljesen lényegtelenek olyan szempontból, hogy sem a munkakört, sem a tapasztalatot nem tudjuk. Hovatovább ha te 100 adókedvezményt kapsz a gyerekek után, akkor a feleséged nullát. Vagyis fejenként +50.
Törölt felhasználó 2019. 05. 24. 10:52
Előzmény: #40990  Criscito
#40992
Arról már ne is beszéljünk , hogy szerintem jobb út a saját lakást támogatni , mivel az egyén saját maga vállal felelősséget  kedvezményes hiteléért (jobb a fizetési hajlandóság mint egy bérlakásnál  mivel anyagi felelősséget is vállal az egyén )  , nem mellesleg vállalni is kell gyerekeket ami társadalmilag hasznos és jó ilyenhez kötni. Bérlakás programban résztvevők , viszont semmilyen anyagi és gyerekszámi kötelezettséget nem kell , hogy vállaljanak a nagy semmire kapnák a támogatást ( olcsóbb  és jobb minőségű albérletet.) A lakás hitel is felfogható egy hosszú távú  bérlakás konstrukciónak amit 20 -30 éven keresztül kell fizetned  ( hitel)   és vállalni érte gyereket. Akkor kedvezőbb helyzetben vagy a szinglikkel szemben és támogatja az állam a lakhatásod egyébként nem. Valamint úgy tudom ha a család munkája más várost követel meg akkor egyik szülő dolgozhat máshol is valamint 5 év után eladható a CSOK os ház és feltétel , hogy ennyi értékért a másik városba ha jól tudom 1 éven belül lakást vegyen különben vissza kell fizetni a CSOK ot. 10 év után pedig ki is adhatja vagy eladhatja és el is költheti a pénzt. A rendszerben vannak mobilitási kötöttségek , de nem mondanám, hogy teljesen röghöz vagy kötve.
Törölt felhasználó 2019. 05. 24. 10:45
Előzmény: #40988  Criscito
#40991
Nem mondtam hogy nem túlárazott a belváros biztos! Az én külvárosi paneljaim viszont 21-26 mft között vannak az egészen megfizethető  egy átlagos család számára főleg ha jön a babaváró  kamatmentes hitel is ami kedvezmény is lehet.. és szabad felhasználású ergo még önerőnek is jó.  
Criscito 2019. 05. 24. 10:44
Előzmény: #40989  Criscito
#40990
Csak a budapesti adat torzít a többi nem? Mi van, ha a többi főváros esetében is alulbecsülték az átlagbért? 
Criscito 2019. 05. 24. 10:42
Előzmény: #40985  Törölt felhasználó
#40989
És máshol szerinted nincs ilyen-olyan kedvezmény? 
Criscito 2019. 05. 24. 10:41
Előzmény: #40987  Törölt felhasználó
#40988
Az MNB szerint már három éve túlárazott Budapest (eddig kis mértékben, most már jelentősen). Tehát messze nem csak a Kiszámoló agyszüleménye ez. 
Törölt felhasználó 2019. 05. 24. 10:39
Előzmény: #40985  Törölt felhasználó
#40987
Kiszámoló cikkje egészen pontosan mivel nem a Pesti átlag béreket veszi figyelembe és szintén nem veszi figyelembe a családi adókedvezményt, ezért torzít .  30 % al magasabb nettó jövedelem jön ki ugyanis pestre és a listát  ez jelentősen átrendezi nem is biztos, hogy annyira túlárazott Pest.
Criscito 2019. 05. 24. 10:39
Előzmény: #40983  mpagnes
#40986
Szerződésszámban biztosan nem lesz egy darabig 2008-as szint, mivel sokan most nem is tudnak, vagy nem is akarnak hitelt felvenni azóta, mert annyira megégették magukat, vagy még most is azt nyögik. Viszont folyósított hitelben még elérhetjük a 2008-as szintet reálértéken is. Majd a mostani fiatalok felveszik fejenként a 30-40 milliós hiteleket, mert máshogy nem tudnak lakást venni, és meg is vagyunk. 
Törölt felhasználó 2019. 05. 24. 10:37
Előzmény: #40982  johai
#40985
Én 2010 hez képest 3 szor  vagy 3,5 szer annyit keresek  és majdhogynem ugyanabban a munka körben , de természetesen a szakmai tapasztalatok ( is ) húzták fel a bért.  akkor 2,5 szeres lenne a bérem, de ha bele veszem a családi adókedvezményt akkor 3,5  szeres. Több száz ezer család kapja a családi adókedvezményt is 1 (10 e )-2 ( 40 e ) vagy 3  (99 e ) és több gyerekre. (Én 3 ra ) Mindenféle nemzetközi statisztika  (Kiszámoló ) nem számol a Pesti magasabb átlagbérrel és a családi adókedvezménnyel ami része a magyar adórendszernek így mindenféle adat torzít  jellemzően az Index is direkt torzít. Többkulcsos adórendszer van ugyanis már a Fidesz 9 év regnálása alatt is , csak a gyerek számban határozzák meg a több KULCSOT! 
mpagnes 2019. 05. 24. 10:29
Előzmény: #40982  johai
#40984
Havi 200 nettóból még a 15 is sok. 
mpagnes 2019. 05. 24. 10:28
Előzmény: #40980  Törölt felhasználó
#40983
A bedőlt deviza hitelesek  nem tudnak hitelt felvenni. Sosem lesz 2008 előtti hitelfelvétel. 
johai 2019. 05. 24. 10:18
Előzmény: #40980  Törölt felhasználó
#40982
Igyekeznek megszolgalni a fizetesuket,felnek hogy kirugjak oket is.
Semmitmondo,a lakossagot atlagkent kezeli,valojaban egy szuk retegnel csapodik le a jovedelemnovekveny.
A mezei atlagpolgar bernovekmenyet,a jarulekcsokentesek fedeztek nagyjabol,ezert mielott valaki felbuzdulna az mnb hozzaertesen,ki kell abranditanom,megha dupla ennyi grafikonnal bizonygatnak hogy nincs lufi,es koser a 100 millas lakas,akkor is elerhetetlen meg egy 50 millios lakas is egy atlagembernek.
Igazabol 30 is sok egy lakasert.
pitcairn2 2019. 05. 24. 10:10
Előzmény: #40980  Törölt felhasználó
#40981
buy the rumor sell the news:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók