Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mage 2019. 05. 23. 18:22
Előzmény: #40938  berlini
#40960
Már Magyarországon is támogatják a céges befektetési bérlakást a szit-et keresztül. A fő probléma inkább az szerintem, hogy a törvényi szabályozást nem rakták rendben, mert mind a bérbeadó és mind a bérlő jogainak szabályozása elavultak mára.
A duna house befektetési alapon keresztül foglalkozik már lakás bérbeadással. Csak ők meg túl kapzsiak a magas alapkezelési költségekkel és rossz befektetési formával.
Láma
Láma 2019. 05. 23. 18:15
Előzmény: #40946  qwrtzq
#40959
A magas bekerulesi ar indoklasanal a "pedig"-et nem ertem
:-)
Vortex 2019. 05. 23. 17:59
#40958
Az igazság az, hogy az állam mindig is beleszólt a lakhatásba. Valamilyen szinten bele is kell szólnia.
A CSOK, lakbértámogatás, kedbezményes hitel, ÁFA,  állami bérlakás stb. mind beavatkozás. 
Az egyik az egyik félnek, a másik a másiknak, és van akinek mindkettő előnyös :)
berlini
berlini 2019. 05. 23. 16:45
Előzmény: #40947  Törölt felhasználó
#40957
Végig olvastam és megállapitottam, hogy egyetlen érvemet sem cáfoltad.
Megy a folyamatos "majd az állam bácsi megoldja", meg azok lesajnálása, akik élni szeretnék ezt az egy kis életüket ahelyett hogy arra kényszeritik őket, hogy ehelyett erőn felül megvalósitsanak egy olyan projektet (saját lakásí)  amely még akkor sem teszi őket boldoggá, ha ahhoz a kisebbséghez tartoznak, akiknek legalább sikerült.
 Belerokkantak, de sikerült. 
Sikerült kifizetni 20 év alatt a hitelt, sikerült megtartani ugyanabban a városban a munkahelyet. 
Ezzel burkoltan ingatlanbefektetővé kényszeritenek azok akik meg ebből akarnak extraprofitot.
berlini
berlini 2019. 05. 23. 16:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#40956
Eddig azt hittem, hogy egyedül maradtam ilyen (a többiek által extrémnek tartott) liberális.
Szinte mindenki, ha bármi nem stimmel , rögtön az állam után kiált.
Pedig tudhatnák, hogy az állam a legpazarlóbb és legkevésbé megbizható (lásd korrupció) pénzkezelő.
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 16:07
Előzmény: #40954  Törölt felhasználó
#40955
Ideális esetben ( ha nem lenne feláras az építkezés  ami erősen kérdéses ) 30 millából (600 e ft / nm er és a telek ár is ebbe benne van ) felhúznának egy 50 nm es lakást   5 % os hitel kamattal ( ennyiért kapna a piacon az állam lóvét )  . 125 eft / hó ért kellene kiadnia az államnak, hogy nullszaldós legyen a történet. Jelenleg ennyiért igaz nem új ingatlant , de panelt vagy régi téglát lehet találni dögivel.. Akkor mi értelme?  Ha pedig olcsóbban adjuk minden adófizető finanszírozza.
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 16:00
Előzmény: #40952  Törölt felhasználó
#40954
Ki beszélt itt havi 10-20 ezres bérleti díjról, meg devizaadósokról?
Mondjuk a mostani piaci felfújt árak 60-70%-áért gondolám én.
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 15:53
Előzmény: #40951  Törölt felhasználó
#40953
Ja az akár évente emelheti az árat részre azt akartam írni, hogy nyilván akkor érné meg az egész a bérbevevőnek, ha a egy vásárolt lakás kamatköltségénél nem lenne sokkal drágább egy bérlet, és mondjuk így a mobilitását finanszírozza meg.
Ebben a kamatkörnyezetben ez nyilván kevésbé működik, de néhány éve még a "normál, piaci" bérleti díjakkal ez így is volt.
Amúgy ne legyen állami tulajdonba legyen a bérlakás, csak ezt már az amúgy szerintem igencsak ellenérdekelt műhelyes csóka már nem gondolta át, hogy olyan és létezhetne(és létezik is szerencsésebb helyeken).
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 15:51
Előzmény: #40951  Törölt felhasználó
#40952
A Nemzeti Eszközkezelő 10-20 e ért adta bérbe a deviza adósoknak a lakásokat.  Az 1\3 azt se fizette sőt még a rezsit se.. Rengeteg bérlakásos rémsztorik vannak (kisebbség rulez ), de nem ez a lényeg hogy megbecsüli e vagy nem  (szerintem sose fogod annyira mintha a sajátod lenne )  hanem az, hogy masszív veszteség az államnak amit az adófizetők fizetnek majd meg és rettentően hatékonytalan a pénz forrás. Ráadásul még gyereket se kell szülni a bérlakásért tehát nem sokat adsz a társadalomnak. 
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 15:48
Előzmény: #40947  Törölt felhasználó
#40951
"  Ha nem a sajátod mennyire becsülnéd meg? 
Egy bérlakásba egyébként ugyanúgy (hanem jobban) ki vagy szolgáltatva a tulajnak ( önkormányzatnak) akármikor emelhet díjat  ( évente)  így nem lehet gyerekeket vállalni. "
Mondod ezt úgy, hogy lakásokat adsz ki.
Érdekes :D
A te lakásaid se becsülik meg a bérlőid?
Vagy mégis mire alapozod ezeket a nagy bölcseleteidet?
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 15:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#40950
Kiválóan működnek, persze, azon kevesek számára, akik ki tudják fizetni.
Az apple is remekül prosperál, mégse telik rá elég sokaknak :D
highlife 2019. 05. 23. 15:39
Törölt hozzászólás
#40949
impudent 2019. 05. 23. 15:33
#40948
lassan elkezdődik ,főleg a nagyobb ingatlanokba való beragadás ami maga után vonja az értékesítési szabadulási igényt bármi áron.magyarul a paraszt túlköltekezett elfogyott a pénz
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 15:22
Előzmény: #40938  berlini
#40947
Bérlakásprogram? Az ingatlanműhelyen egyértelműen ki van gúnyolva ez és jogosan. A piacon egyre nagyobb a verseny  ( a befektetők között) akik lakást adnak ki, ezért nem tud annyival emelkedni a bérleti díj mint a lakás ár. A profit csökken a verseny nő  és egyre jobb állapotú lakást tudsz csak  kiadni értelmes hozamon. Ha szutyok a lakásod kivesznek mást  ami jobb ár érték arányban!  Egyre több új építésű lakás kerül átadásra a piac szabályoz mégha sokan ezt nem is látják .  A hivatalos lakáskiadáshoz kár , hogy az adómentes cafatériát eltörölték  , illetve nem tudom van e még a munkahelyi központokba az a rendszer, hogy ha 100-200 km re bérelsz lakást, akkor 18 hónapig fizetik az albérleted.. Ez növeli a mobilitást és fehérítené az albérlet piacot növelve az adóbevételeket. A kormány a saját lakás megszerzését ösztönzi, mert azt megbecsülöd és fizeted . Ha nem a sajátod mennyire becsülnéd meg?  Egy bérlakásba egyébként ugyanúgy (hanem jobban) ki vagy szolgáltatva a tulajnak ( önkormányzatnak) akármikor emelhet díjat  ( évente)  így nem lehet gyerekeket vállalni. Ráadásul most magas áron bevásárolt CSOK os családokkal is jól kibabrálna a kormány, ha letörné mind az albérlet  és mind a lakás árakat, mert ha csökken a bérleti hozam csökken a lakás ár is senki ne gondolja, hogy nem lesz hatással az ingatlan árakra. Ott lesz a sok hitel a családok nyakán a saját lakásra , de bagót fog a végén érni a lakás.. ezt akarná a Fidesz? Nem hiszem, hogy a segített társadalmi réteget tök@n akarná szúrni , hogy ráfaragjanak..  Persze pár vállalkozó biztos a bérlakással gennyesre keresné magát  és mi adó fizetőnk fizetnénk meg a bérleti díj támogatást , mert valakinek az extra drága lakások felépítését és a nem piacon való lakáskiadást meg kéne fizetni .. 4-5 % os mondjuk állampapír hozamból kellene finanszírozni az egészet és ha harmad áron adnák ki a lakást (3-4 % os hozamot lehet új lakáson elérni piaci alapon )  maradna 1 % bevétel az államnak mondjuk?  - Mi fizetnénk azoknak akik nem vagyok biztos megbecsülnék a lakásokat az ár letörés problémán túl amin  az elmúlt 5 év bevásárolt réteg nagyot vesztene . Arra vagytok büszke, hogy Németországba 60 % a bérlakás arány?  Hogy  egész életükbe  a németek többsége még egy lakást se tud öreg korára össze hozni? Hogy ha a lakhatási költségeit és minden egyéb költségét ha leveszem a nyugdíjából, akkor nem biztos , hogy sokkal jobban él mint az aki itthon saját kifizetett lakással rendelkezik öreg korára ?  Persze mobilitást szolgálja az albérlet , de az öngondoskodás  egyik formája a saját ingatlan  ha albérletezel gyakorlatilag minden hónapban kidobod a pénzt az ablakon, mert nem a saját vagyonod gyarapszik hanem valaki másé! (Hitel törlesztők fele kb. tőke törlesztés a másik fele kamat.. minden hónapban  NŐ VELE A TÖKÉD   a beletett pénzed és bármikor ingatlanból is ki lehet szállni és a befizetett tőkét kiveszed és tovább állsz egy új ingatlanba.. Ezért van az, hogy ha 3 éven belül veszel ingatlant  az eladott lakás értékéből akkor megúszod a 4 % illetéket.) Másik mobilitást ösztönző mód, ha te kiadsz egy lakást , de te más városban  dolgozol és bérelsz lakást akkor a bérleti díjad szembe állíthatod a kivett lakás bérleti díjával és csak akkor kell adóznod a kiadott lakásod után , ha többért adnád ki . Területileg nagy eltérés van az ingatlan árakba?  Igen ez így van nyugaton is Münchenbe persze hogy 2-3 szoros áron kapsz lakást mint egy kis 100 fős isten háta mögötti német faluba.. Mit kell ezen csodálkozni ? Urbanizáció és globalizáció miatt a nagyvárosokba összpontosulnak a cégek és a munkahelyek .. Megszoksz vagy megszöksz  nem a 200 évvel ezelőtti világ van amikor kis földművelésből jól megélt a paraszt. 
qwrtzq 2019. 05. 23. 15:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#40946
egyébként épített
az ócsai lakópark egyetlen háza 38 millió forintban került, pedig egyenházak, olcsó telken, erős állami közbenjárással készültek
és akkor ez még a nagy építőipari pörgés előtt volt, most legalább másfélszer annyiba kerülne
gondolom nem kell részletezni, hogy ekkora beruházás szociális lakbérekkel soha nem térül meg sem közvetett sem közvetlen módon
highlife 2019. 05. 23. 14:46
Törölt hozzászólás
#40945
signal2
signal2 2019. 05. 23. 14:28
Előzmény: #40943  Törölt felhasználó
#40944
Most már nem éri meg. Alacsony hozam érhető el rajta. 
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 14:20
Előzmény: #40942  Törölt felhasználó
#40943
És igen, erre (is, részben) egy válasz a bérlakásépítés, én is írtam korábban, hogy kellene ilyen, és szerintem se állami kéne, hanem magántőke alapú volna jó.
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 14:14
Előzmény: #40940  Törölt felhasználó
#40942
Írom mindezt arra, hogy miért preferencia nagyon sokaknál a saját lakás a bérléssel szemben.
Törölt felhasználó 2019. 05. 23. 14:13
Előzmény: #40940  Törölt felhasználó
#40941
*kegyet gyakorol

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók