Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2019. 02. 16. 11:55
Előzmény: #35190  tihamer
#35200
a "buborék" illúziót azonban az "összeomlás" illúzió szokta követni...
consonance 2019. 02. 16. 11:53
Törölt hozzászólás
#35199
pitcairn2 2019. 02. 16. 11:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#35198
a "gyógyulás" (ez most egy analógia akar lenni:) ) a kiváltó okokkal való szembenézéssel kezdődik...
masseduction
masseduction 2019. 02. 16. 11:42
Előzmény: #35194  qwrtzq
#35197
Már vártam :) Nem fogok vitába szállni veled, mivel szavakat tettél a számba :D
Nagyon is ismerem a módszertant, mivel gondolom ez lejött abból, amilyen szavakat használtam. A reprezentánsok árváltozása nem reális. Ehhez semmi köze a módszertannak.
A KSH-nak nem posztja olyan dolgokkal foglalkozni, hogy zsebbe fizetett bér. Ennyi erővel mondhatnánk azt, hogy az átlag bér nettó 896.526 forint.
Az igaz, amit elmondtál, a pénzkereseti lehetőségekről. Csak éppen ez a társadalom nagyon  kis szegmensét érinti, és annak is csak egy részét. Szóval felesleges indukálni dolgokat a valóságra, ez olyan mintha egy hangyát elefánttal tennél egy méretűvé.
Légyszíves ne tegyél a számba szavakat, és arra regálj, amit írtam. Mert amit tettél, az iskolázatlan fröcsögés csak :D
pitcairn2 2019. 02. 16. 11:41
Előzmény: #35132  qwrtzq
#35196
itt is csak a botcsinálta ingatlanspekulánsok örömködnek...
lehet, hogy eredetileg is ők voltak a címzettek...
pitcairn2 2019. 02. 16. 11:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#35195
újabb ötletelés helyett inkább azt kéne számba venni, hogy a korábbi - évtizedek alatt összegányolt - "intézkedések" ilyen mértékben növelik a lakhatással és a gyermekneveléssel kapcsolatos költségeket... 
és azokat kéne visszavágni az azok által generált többletköltségek szubvencionálása helyett... 
qwrtzq 2019. 02. 16. 11:34
Előzmény: #35191  masseduction
#35194
"Csak éppen azzal az a baj, hogy ott az átlag is egy nagy kamu meg a megállapított infláció is egy nagy kamu."
Nem kamu, csak nem kéne olyat keresni a statisztikában, amit az soha nem állított. Meg kéne ismerni a módszertant és azt kritizálni. Gyengébbek úgy szoktak ez ellen védekezni, hogy "csak azt a statisztikát hiszem el, amit én magam hamisítok".
Miért számolják úgy az átlagbért ahogy? Mert egyébként marha bonyolult lenne becsülni, hogy a zsebbe fizetett jövedelmeknek valójában mekkora szórása. Például.
Hogy lehet sok pénzt keresni? Nyelv, szaktudás, tapasztalat. Meg persze ambíció. Mert az nem értelmiségi meló, hogy megmondják neked pontosan, hogy mit mikor és hogyan fogsz csinálni. Az betanított munka.
Te mész oda, és mondod meg, hogy pontosan mivel foglalkozol, és a munkád után milyen eredmény várható, és utána lehet a béredről alkudozni.
masseduction
masseduction 2019. 02. 16. 11:33
Előzmény: #35191  masseduction
#35193
Ez a reál vs. nominál probléma jelenik meg a hitelfelvételnél is. Ugyanis mindig az emberek csak abból indulnak ki, mennyi a havi törlesztő. Mert őket nem érdekli az, hogy minél rövidebb a futamidő, annál kevesebbe kerül kölcsönözni összességében a pénzt a banktól. De ha neki havonta van X összeg, amit ki tud fizetni, akkor olyan futamidőt és kamatkondíciót választ, ami ebbe belefér. Természeresen "ceteris paribus" gondolja ezt, azaz meglesz végig a munkája, a feleségével együtt lesznek és nem lesz recesszió 15-20 évig.
Azzal viszont nem számol, hogy most lehet a fizetésük 1/5 része megy el törlesztésre, viszont a bér egyre kevesebbet ér.
Ez így egy elég fogós dilemma lehet.
tihamer
tihamer 2019. 02. 16. 11:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#35192
Jó meglátás, valószinűleg én sem realizálok.
masseduction
masseduction 2019. 02. 16. 10:46
#35191
A fórumokon meg úgy általában az online térben mindenkinek olyan nagy szája van :D Mindenki csilliárdokat keres, érdekes mód én és nagyon sok más ember ezt nem így tapasztalja. Különösen imádom a dobálózást a számokkal: "ezt eladom, ebből veszek 8-10-et".
Fel kellene végre ismerni, hogy reál értelemben itt nem növekedtek a bérek számottevően. Nominális változásokon lovagolnak az emberek. Persze most fel vagyok rá készülve, hogy a pofámba fogja valaki itt tolni a reálbér változásos grafikont. Csak éppen azzal az a baj, hogy ott az átlag is egy nagy kamu meg a megállapított infláció is egy nagy kamu.
Pont arról beszéltem, hogy az infláció nem számol azzal, hogy valakinek más a fogyasztói kosara. Itt nem arról kell beszélni, hogy az XXL-es óvszer ára mondjuk tízszereződne, hanem arról, hogy vannak akik albérletben laknak.
Nyilván nem lehet képzeni 200 féle variánst a kosarakból, de amiről beszéltem az pont egy olyan jelenség, amit bele kellene venni reprezentánsként legalább 0,4-es súllyal. A lakásárak változását is 0,2-es súllyal. Máris nem ennyi lenne az amúgy is behazudott infláció.
Senki nem él jobban, csak ennyit akartam mondani. Legalább is én nem, hiába élek saját lakásban. Nem a fizetésem nagyságán van a hangsúly hanem azon, hogy abból mit tudok venni. És őszintén, alig valamit.
tihamer
tihamer 2019. 02. 16. 10:13
Előzmény: #34855  pitcairn2
#35190
Az egész anyagi világ egy illúzió.
DAXHU 2019. 02. 16. 10:11
Előzmény: #35188  DAXHU
#35189
VABA apartments. A Bikás parknál épül, szerintem nagyon jó környéken.
DAXHU 2019. 02. 16. 10:10
Előzmény: #35187  DAXHU
#35188

DAXHU 2019. 02. 16. 10:05
Előzmény: #35182  2345678
#35187

tihamer
tihamer 2019. 02. 16. 09:48
#35186
A "Mester" legújabb írása:
http://www.zsiday.hu/blog/demogr%C3%A1fia-forint-gdp
 "A következő 2-3 év növekedését egyértelműen a bérdinamika, az EU-s támogatások lefutása és a külső környezet fogja meghatározni. Ezek közül az EU-pénzek alakulása elég jól előrejelezhető, a másik kettő kevésbé. Szerintem a bérdinamika továbbra is erős lesz, ami támogatni fogja az erős lakossági fogyasztást, így külső sokk nélkül még mindig magas lehet a növekedés, bár ahogy az EU-pénzek kifutnak, a negatív hatások erősödni fognak. A külső környezet a nagy kérdés. Ha kiderül, hogy a globális lassulás csak apró botlás volt, és újra gyorsulás jön (ebben kevésbé hiszek, de nem kizárható), akkor simán lehet idehaza 4-5% növekedés, amihez valószínűleg legalább 4% infláció társul majd."
Törölt felhasználó 2019. 02. 16. 09:22
Előzmény: #35184  Törölt felhasználó
#35185
És a hitelek jó használata természetesen...
Törölt felhasználó 2019. 02. 16. 09:22
Előzmény: #35183  Törölt felhasználó
#35184
+ állampapír
Törölt felhasználó 2019. 02. 16. 09:20
Előzmény: #35173  Criscito
#35183
Hogy? Hitel CSOK , lakáskassza- spórlás  és olcsón való ingatlan vásárlás ( lepukkant mindig amit saját magam megcsinálok rokonnal fillérekből pár száz ezer ft ból akármilyen panelt felújítok és milliókkal egyből többet ér)   .. Nem most kezdtem 10 éve igaz volt már akkor egy kicsi lakásom saját..
2345678 2019. 02. 16. 09:18
Előzmény: #35175  DAXHU
#35182
Megírnád a projekt nevét ?
qwrtzq 2019. 02. 16. 09:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#35181
Az üzletkötő nem nagyon kezeli a pézem, csak elad egy terméket. És ha jól csinálja, akkor jól keres.
El se tudom képzelni milyen pénzügyi munkára lehet 180 nettóért embert találni budapesten. Ennyit nálunk a diákmunkás gyerekek kerenek az 1200 bruttójukkal (1500ért adja az iskolaszövetkezet), akiktől az ég világon semmi szakmai elvárás nincs.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek