Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 02. 08. 14:36
Előzmény: #34059  johai
#34060
Érdekes meglátás
johai 2019. 02. 08. 14:17
Előzmény: #34056  Törölt felhasználó
#34059
Idoeltolodas van,a kornyek atlagarat veszik figyelembe.
Tehat ha mondjuk ov vasarnapi beszede kovetkezteben bizonyos szegmensben felmennek az arak,azt a bank nem veszi figyelembe,viszont aki venni akar a regi aron nem kap,hiaba van ra hitelfedezete,mivel az elado arat emel sec perc alatt.
Sot meg az is elofordulhat hogy a felkinalt sajat ingatlan  (mint fedezet)erteke fog csokkenni a jovoben,tehat a tranzakcio elerhetetlenne vallik szamara.
buyandhold 2019. 02. 08. 13:52
Előzmény: #34055  Pitzu
#34058
a hasznalt lakasokhoz meg ingyen adjak a tarolot...
Pitzu 2019. 02. 08. 13:50
Előzmény: #34056  Törölt felhasználó
#34057
Szerintem nincsen jogosultsága a banknak, legalábbis a saját devizahiteles tapasztalatainkból kiindulva. Feleségemnek nem kellett, nekem sem kellett volna, ha nem akartunk volna építkezni. Nálam a gond akkor kezdődött, amikor a 2008-ban 25,3 millióért vett, és a bank által 24 millióra értékelt ingatlanon (telek öreg házzal) 2010-ben a házat le akartuk bontani. Az értékbecslő először 15 milliót mondott a telkre (5 km-es körön belül nem volt ilyen olcsón kínált telek a válságban sem). Hosszas huzavona után 19 millió lett. Utána viszont hiába érveltünk azzal, hogy az ingatlan bontandó házzal kevesebbet ér, mint az üres telek, nem ment bele a bank a bontásba. Végül a "gyors" megoldás az lett, hogy ideiglenes készpénzt helyeztünk letétbe a hitel fedezetére.
Törölt felhasználó 2019. 02. 08. 13:30
Előzmény: #34051  Pitzu
#34056
Informális csatornákon lehet hallani, látni, hogy rengeteg ember lépi meg azt, hogy hitelre megvesz egy lakást és kvázi kifizetteti a bérlővel. Ez oké is lenne, "ceteris paribus". Ez inkább olyan emberekre jellemző akció, akik vagy nagyon balgák, vagy már van elég nagy hányadú önerejük és van már lakóingatlanuk is.
Akinek megvan a kellő likviditása rá, és van egy kis gógyija, belátja, hogy elég nagy kockázatok vannak most a nagyvárosi lakáspiacon.
Azért van ekkora volumenű hitelkihelyezés, mert az emberek az elmúlt évek történéseit tekintve már szinte biztosak abban, hogy az eszköz áremelkedés tartósan fent fog maradni. Egyébként szignifikánsan többet költenek akkor az emberek minden más termékre és szolgáltatásra, ha az ingatlanvagyonuk többet ér a piacon.
Arra lennék egyébként kíváncsi, hogy a banknak van-e jogosultsága a szerződés módosítására akkor, ha a most 40 milliót érő jelzálog tárgya lecsökken, újrakalkulálhatja-e a hitelfedezeti mutatót.
Pitzu 2019. 02. 08. 13:25
#34055
Még egy érdekes téma lenne az, hogy vajon a beruházók mennyire sunnyognak. Elhiszem, hogy vannak olyan projektek, ahol a lakások nagy százalékban elkeltek/elkelnek, de vannak olyanok is, ahol el sem tudom képzelni, hogy a meghirdetett árakon nagy számban tolonganának a vevők. Itt van például ez: http://peterhegyilakopark.hu/hu/Nem messze lakunk tőle. Egyrészt olyan "telken" (egy keskeny sáv, de inkább körszelet a patak és a villamos között) épül, ahova igazából el sem tudtam képzelni, hogy bármit lehetne vagy méginkább kellene építeni, nemhogy 187 lakást. Valószínűleg önkormányzati füldterület volt, és hát a "pénz mindig jól jön" alapon, bármit megengedtek. Másrészt olyan közel vannak egymáshoz az épületek, hogy az erkélyre kiállva simán lehet majd a másik házban lakóval beszélgetni. Szerintem bármely régebbi lakótelepen ennek minimum a duplája a térköz az épületek között. Én kértem árakat egyrész kíváncsiságból, másrészt a szüleim lakásvásárlása miatt. Csak nevetni tudtam... Leírom a legviccesebbet: tároló 630.000 forint/m2.
johai 2019. 02. 08. 12:30
Előzmény: #34052  pitcairn2
#34054
Tenyleg lehet kapni Vorosmarty tertol 25 percre sarokhazat nagy telekkel,40 milla korul meg.....aztan ha itt is megjelennek a befektetok gyorsan 50 lesz.
Rohejes tenyleg ami most van,lassan tobb hitelt lehet felvenni egy 50nm-es panellra,mint egy csaladi hazra.
johai 2019. 02. 08. 12:25
Előzmény: #34051  Pitzu
#34053
Mikor jon ra az a befekteto aki most vesz a 8 kerben?
Keson.
Amikor a + 5%,-5% lesz:(
pitcairn2 2019. 02. 08. 12:01
Előzmény: #34051  Pitzu
#34052
és az is felettébb érdekes, hogy olyan szinten el van torzítva a piac, hogy egy un. "befektetésre alkalmas" garzon árából néhány kilométerrel odébb már kertes házat lehet venni...
egyáltalán nem biztos, hogy a hitelből vásárló lakhatási célú vásárlók a "befektetők" mostani ingatlanjaira fognak sorban állni...
Pitzu 2019. 02. 08. 11:44
Előzmény: #34027  tihamer
#34051
Ettől én sem tartok, hogy a hitelből vásárlók tömegei jelennének meg 2019-ben. A hitelből vásárlók jelentős százalékban lakhatási célból vesznek ingatlant. Az lenne egy érdekes adat, hogy az elmúlt években hányan vásároltak befektetési és hányan lakhatási céllal. Én azt is bőven el tudom képzelni, hogy a lakhatási célból vásárlók a jelenlegi árakat sem tudnák "megtámasztani". Adatokkal mindent alá lehet támasztani, meg az ellenkezőjét is. Szerintem az ingatlanpiac már bőven a "Mániákus" szakaszban van. Óvatos befektető már rég nem vesz - legalábbis Budapesten nem. Én arra leszek kíváncsi, hogy mikor jönnek rá azok a "befektetők", akik például a 8. kerület legmélyebb bugyraiban 700 ezer-1 millió/m2 áron vett új építésű lakásai 5% hozamot sem fognak hozni, és nem lesz tér az áremelkedésre.
ncseed 2019. 02. 08. 10:38
Törölt hozzászólás
#34050
2345678 2019. 02. 07. 22:03
Előzmény: #34047  Nudli
#34049
Köszönöm. Ezt nem tudtam. Holnap megnézem őket.
Nudli
Nudli 2019. 02. 07. 21:52
Előzmény: #34040  tihamer
#34048
mert a tavarisik is benne vannak...még
Nudli
Nudli 2019. 02. 07. 21:51
Előzmény: #34038  2345678
#34047
mert projektcég, nincs benne semmi különös. épitőipari cégek minden projektet projektcéggel inditanak.
Nudli
Nudli 2019. 02. 07. 21:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#34046

jobb volt mert egyszerűbb volt az élet, mindenki átlátta a folyamatokat, társadalmi összekacsintás volt, mindenki egyszerűen élt nem voltak nagy különbségek..volt munka szórakozás..volt mindenre idő.. nyugalom volt optimizmussal.
De soha nem éltek ilyen jól az emberek mint most, ezekről még álmodni sem mertek )pedig csak 1 -2 generációt kellene visszanézni), de nem örülnek mert a szomszéd mindig többre viszi, békétlenség van..gyorsabb a világ gyorsabb az információáramlás.
Nudli
Nudli 2019. 02. 07. 21:34
Előzmény: #33997  johai
#34045
azért nézz bele a közösségi oldalak kintélők fórumaiba,  pl a Németországi magyarok, Frankfurti magyarok stb stb.. haza rohangálnak orvoshoz autót javittatni..ráadásul idegenek autóiba kéredzkednek mert drága a hazaút..próbálnak magyar rendszámmal közlekedni mert olcsóbb a biztositás de a rendőrök lekérik az adataikat..stb stb de ezer dolog amiből látszik nem fenékig tejfel az élet. hazajött két év után a srác mondja még nem tudtak félrerakni nem voltak nyaralni de jól élnek..
Nudli
Nudli 2019. 02. 07. 21:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#34044
a legnagyobb fejlesztés a világban a big-data, ne becsüld le mennyi infó van rólad, a nav és a nemzetbiztonság mindent lát de még nem használhatják fel az infókat. Előszőr a kufároknak adnak el olyan csikot húzol magad után mint egy nagy csiga mobilod, helymeghatározás, google, közösségi oldalak, online rendelések.
Nudli
Nudli 2019. 02. 07. 21:23
Előzmény: #33990  Criscito
#34043
nem feltétlenül a készpénzmentesség a jövő lásd Svájc vagy a németek. Kinában viszont mindent beszippantanak ami mobilalapú.
tihamer
tihamer 2019. 02. 07. 21:14
Előzmény: #34040  tihamer
#34042
Folyamatosan könnyítik, segítik a bérbeadók munkáját.
 KÖSZÖNJŰK!!!
Nudli
Nudli 2019. 02. 07. 21:13
Előzmény: #33988  hwolf
#34041

kb..van aki kifelé él és van akit nem érdekli a verebek csicsergése...teszi a dolgát.
A magam részéről azért irom amit irok, próbálok gondolatokat ébreszteni, tapasztalatokat átadni..inkább szórakoztat amikor furákat kapok vissza.
Anno amikor kezdtem mit nem adtam volna ha hasonló infókat kapok.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek