Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 02. 04. 13:33
Előzmény: #33617  sakal83
#33640
Az igazság valahol a két véglet között lehet. A legutóbbi nominális árcsökkenéshez egy gazdasági világválság kellett, annak minden vonzatával együtt, olyan magyar-specifikumokkal  súlyosbítva, mint a devizában eladósodó állami-önkormányzati-lakossági szereplők, IMF mentőöv. Ahol ahol nem volt ilyen mértékű és mélységű az elkúrás ott a reál árak sem csökkentek ekkorát.  
Aminek lehet realitása az a 2004-2008 közötti időszak lassú reálérték csökkenése a bérkiáramlás mértéke alatt növekvő, vagy legrosszabb esetben is stagnáló ingatlanárakkal. 
Legfeljebb 15-25 százalék. 
https://kiszamolo.hu/wp-content/uploads/2016/11/budapesti-ingatlan%C3%A1rak.jpg
Criscito 2019. 02. 04. 13:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#33639
Én egy panel lakást bérlek és nekem tetszik, bérelni szerintem tökéletes. 3. emeleti, világos, meleg, jó beosztású, rendezett a lépcsőház is, közlekedés kiváló. Venni azért nem vennék most már lassan 40(!) millióért (XI. ker), mert ezeket azért mégsem 100 évre tervezték, előbb-utóbb elkezdenek majd szétesni és akkor elég szarul érezném magam, hogy beleöltem 40 milliót és eladni meg nem tudom, mivel az értéke 0. Éppen ezért, amit ezekért jelenleg maximum adnék, az 20-22 millió (Bp.), többet nem kockáztatnék velük, már ha lakhatási célból venném. Befektetés az más, de ott is szabadulnék tőle addig, amíg van értéke és valaki hajlandó érte pénzt adni. Meddig bírhatják ezek még? Maximum 50 évig? Egyébként éppen elég, ha 1db házról jön egy hír az országban, hogy műszakilag nem megfelelő és le kell bontani, a lakókat pedig ki kell költöztetni, onnantól drasztikusan elvesztené a bizalmat az összes többi is és az értékük konvergálna a 0-hoz, még akkor is, ha némelyik tényleg karban van tartva és tényleg bírja még akár 50 évig is.
Pitzu 2019. 02. 04. 13:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#33638
Mondjuk inkább 35 millióra vettem fel 12 milliót. A maradék 13-at még meg kellett keresni/félre kellett tenni 2008 és 2012 között. A ház 2010-2012 között épült. A körülmények miatt ez is hosszabb lett, mint terveztük. Érdekes és mondjuk demoralizáló volt, hogy 2011 végén a végtörlesztésnél az épülő - és már 50-55 millióba kerülő házat (úgy emlékszem, már csak a burkolatok hiányoztak), 35 millióra értékelték. Bár a lényeg az volt, hogy meglegyen a kellő fedezet. Feleségemét azért nem tudtuk végtörleszteni, mert 2011-ben még nem voltunk házasok, meg nem volt még ahhoz is elég pénzünk, hogy előtörlesszünk annyit, hogy a lakás elég fedezet legyen egy új forintos hitelhez. 3,3 milliót buktam a tőkén. A kamatot nehéz megsaccolni, mert a forintos hitelnél is lett volna. Durva becsléssel összesen kb. 8 millió kamatot fizettem. Ez szerintem forinthitellel sem lett volna kevesebb - legalábbis nagyságrendileg nem. Szóval a végtörlesztés sokat segített. Feleségem lakásán 4,5 millió bukta volt a tőkén, és összesen összesen kb 6-7 millió kamatot fizettünk eddig.
Gaguse
Gaguse 2019. 02. 04. 12:51
#33637
ajánlom mindenki figyelmébe :D hamarosan aktuális :D
https://youtu.be/vgqG3ITMv1Q
ncseed 2019. 02. 04. 12:50
Törölt hozzászólás
#33636
MrLajos 2019. 02. 04. 12:38
Törölt hozzászólás
#33635
ncseed 2019. 02. 04. 12:30
Törölt hozzászólás
#33634
sakal83 2019. 02. 04. 12:27
Előzmény: #33632  Pitzu
#33633
Erre a válaszom: IGEN, jó hozzáállás. A példádon is látszik, hogy aki akart, az valamelyik mentőövbe belekapaszkodott. Azokat érintette, akinek nem volt munkája, vagy inkább duzzogott.
Pitzu 2019. 02. 04. 12:14
Előzmény: #33583  mpagnes
#33632
Pedig ez egyáltalán nem tűnik vészesnek. Nem tudom mennyi tőkét törlesztettetek, mert 6-7 év törlesztés után viszont szerintem sok. Kombinált hitel volt, türelmi idővel?Én 12 milliót vettem fel 2008 májusban egy házra (inkább telek, bontandó házzal). A teljes vételár 25,3 millió volt. Jó ajánlat volt, de éppen nem volt annyi mozdítható tőkém, és már évek óta kerestem ingatlant. Úgy voltam vele, hogy így majd az építkezésre már nem kell hitelt felvennem. Nekem kombinált hitelem volt, mert előtte kb. 1 évvel kötöttem 5 lakástakarék szerződést, mert már tudtam, hogy hamarosan ingatlant szeretnék vásárolni. Szóval 7 évig csak kamatot fizettem volna, és utána a lejáró 5 lakástakarék betörlesztődött volna a tőkébe. Nem túl nagy árfolyam-emelkedés esetén teljesen ki is futott volna. Nem éreztem, hogy túl nagy kockázatot vállalnék. Mivel azonban ekkortájt volt 140-145 körül a CHF árfolyam, ezért a biztonság kedvéért még azt is megtettem, hogy kiszámoltam mi történne akkor, ha a teljes futamidő alatt és a végén a tőkét is az addig ismert legmagasabb (kb. 186 forint) árfolyamon kellene törlesztenem. Kiszámoltam az Euro és forint alapú hitelre is a törlesztőket. A komoly árfolyam-emelkedéssel együtt is a CHF hitel jött ki a legjobbra.Pár hónap múlva beütött a válság. Eleinte nem érdekelt, mert az árfolyam miatt kicsit nőtt a kamat összege, de úgy voltam vele, hogy tőkét nem most kell törlesztenem, 7 év múlva még bármi lehet. Az első sokk az első évfordulón ért, amikor is nagyon megemelte a bank a kamatot, és az addigi 60-80 ezer forintos kamatösszeg hirtelen 120-140 ezer lett. Következő évben kicsit csökkent a kamat, de érezhetően nem lett kevesebb forintban a havi törlesztő. Közben elkezdődött az építkezés is. Azért elég para volt úgy tolni bele a pénzt, hogy a tőketartozás az árfolyam miatt egyre csak nőtt... 2011-ben már gondolkodtam azon, hogy a lakástakarékok idő  előtti felhasználásával (eltelt a minimális 4 év) csökkenteni kellene a tőketartozást, és a maradékot forintosítani. Amikor 2011 nyarán a svájci jegybank elengedte a frank kezét és szinte napokon belül meglett az  1/1 az EUR-oval (legalábbis forintban), akkor már éreztem, hogy valaminek történnie kell. Ha már nekem is fáj - aki nem veszítette el a munkáját, és messze átlag fölött keres, akkor vagy brutális összeomlás jön hamarosan, vagy lesz valami mentőőv. Végül is pár hónap múlva jött a végtörlesztés, aminél a lakástakarékok áthidaló kölcsönét felhasználva végül is 15,3 millió tőketartozással sikerült kimásznom belőle. Időközben a 8 éves lakastakarékok lejártak, betörlesztődtek a hitelbe, és lakáskölcsön szakaszba léptek. Így 11 év után maradt még kb. 1,5 millió tartozásom, amit most akarunk előtörlesztéssel végleg letudni. A házunk 60 millióba került kamatokat és árfolyambuktát nem számolva, de most alsóhangon 100-110-et ér. Szóval szerintem megérte küzdeni. Feleségem (akkor még barátnőm) 2007-ben vett fel 9 milliót a lakásvásárláshoz. A lakás akkori viszonyok között kihagyhatatlan ajánlat volt, 10,5 millióért. Tudom, nem sok önerő, de Neki is voltak már futó lakástakarékai. Az Ő hitele is kombinált volt, tehát szintén csak kamatot fizetett. Az Ő hitelénél sajnos nem jött össze a végtörlesztés. Viszont igénybevettük az árfolyamgátat, ami csak kamat fizetés révén nem eredményezett gyűjtőszámlát sem. A forintosítással és elszámolással a tőketartozás 13,5 millió lett 2015-ben. Azóta ebbe is betörlesztődtek a lakástakarékok, meg előtörlesztettünk is, így már 6 millió alatt van a tartozás, ami már egy lazán kezelhető összeg. A lakás most 26-28 milliót ér, szóval szerintem ez még így is bőven megérte.    
ncseed 2019. 02. 04. 11:57
Törölt hozzászólás
#33631
ncseed 2019. 02. 04. 11:56
Törölt hozzászólás
#33630
lctlct 2019. 02. 04. 11:29
Előzmény: #33622  pitcairn2
#33629
Éppen hogy a kisbüfik nem fognak semmit okozni mert tökmindegy hogy a párnacihában, az MNB-nél vagy lakásban áll a pénz, nekik az az összeg nem hiányzik semmihez. Ha éppen holnap azt mondják hogy lakásár 50%-ot esik akkor kivárják a következő hullámtetőzést...A hitelesek lennének veszélyben de már szigorúbban adják a pénzt, tehát a hitelbedőlés sem játszik...Itt Székesfehérváron most tombol a panel árrobbanás..Mivel itt kisebbek a távolságok mint Pesten még nehezebben érthető hogy miért, de 1-2km távolságon belül van 2 éve kezdett új építésű lakás panellal 10-20%-on belül azonos árban...durva...
because 2019. 02. 04. 11:13
Előzmény: #33626  sakal83
#33628
Használt 2 szobás lakások Bp-en, soknak lejjebb ment az ára, nem feljebb, meglepő módon sok zöld ár van :) Szerintem a túlárazást már nem tudják érvényesíteni...
pitcairn2 2019. 02. 04. 11:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#33627
és egy bizonyos ponton túl már csak a setét gyűlölet ömlik belőle...
sakal83 2019. 02. 04. 10:53
Előzmény: #33623  because
#33626
Hol mekkorák mik és mennyi volt az áruk és mennyi lett?
Éreklene tényleg nagyvonalakban.
impudent 2019. 02. 04. 10:53
Előzmény: #33622  pitcairn2
#33625
ha a tőzsdézés megszűnik akkor csökkenni fog
sakal83 2019. 02. 04. 10:52
Előzmény: #33622  pitcairn2
#33624
Van egy érdekes gondolatvilága a Questoros (én így hívom őket) befektetőknek, akik közül párat ismerek. A lakás mindig érték, és jön az albérleti díj. Ennyi, nincs több mögöttük. Nem számolnak, nem néznek semmit, nem gondolnak inflációra, semmire. De tényleg semmire.
A másik kör, ami nem elhenyagolható az a bocsánat, de a lopott pénzt (főként EU-s) elrejtők köre. Nem érdemes a volumenüket lebecsülni, köztünk járnak sokan:). Na ők csak azért vettek a lány nevére ingatlant Bp-en, hogy NE tudják rajtuk visszahjatnai. Ők sem a kiszálló típusok.
because 2019. 02. 04. 10:48
Előzmény: #33595  Criscito
#33623
Hát, a hirdetésfigyelőmben figyelt lakások ára 60-70 %-ban már csökkenést mutatnak...
pitcairn2 2019. 02. 04. 10:47
Előzmény: #33621  sakal83
#33622
a budapesti ingatlanpiacon 50% fölött van az un. "befektetők" (értsd az MNB által a piacra beűzött kisbüfik...) aránya
a lakáspiac és a jól kiadható likak tekintetében valószínűleg még ennél is magasabb az arányuk...
pusztán az un. "befektetői" kereslet hirtelen eltűnése is elég lehet egy 50%-os lejtmenethez...
sakal83 2019. 02. 04. 10:42
Előzmény: #33620  pitcairn2
#33621
Nem lehetetlen, de összeségében elképzelhetetlen erős tömeges eladási kényszer nélkül:)
Persz nem azt mondom, hogy a lassan 800Ft-ra árazott 30 nm-es újplautai panel nem eshet be 400-ra, illetve az irrelális egyedi árazásoknál nem történhet meg, de egy Kápostázsmegyeri lakás nem lesz már 200Ftpernm, vagy ha lesz, akkor nem az lesz a legnagyobb problémánk:)
És különben is a tanárok, a bevándorlók továbbá Mo-n a SOROS lesz a hibás:) 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek