Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Vortex 2018. 12. 13. 18:02
Előzmény: #30455  Zazie90
#30460
Ez nem válasz, hogy miért kell kezelni az alulárazottságot. 
Milyen pár ezer Eurórol beszélsz?
Nem tudsz egy normális választ adni.
"Nem válaszoltál a kérdésre:
Érted a speciális szerepkörét az ingatlanpiacnak a gazdaságban? És mi miért történt szerte a világban?"
Azért nem válaszoltam, mert nem tudom milyen speciális szerepkörre gondolsz. 
Mi miért történik a világban? 
Mi vagy te? Valami hittérítő? 
A kérdéseidnek sincs se füle, se farka.
Criscito 2018. 12. 13. 17:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#30459
Az is lehet, hogy egyaltalan nem veszek. Nem igazan erdekel. Mas eszkozben is jo helyen van a penznek.
ncseed 2018. 12. 13. 17:27
Törölt hozzászólás
#30458
Criscito 2018. 12. 13. 17:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#30457
En nem vagyok senkire merges tovabbra sem. :) Varom a jo beszallot es beszallok, ha jon az alkalom. Ha ez 10 ev mulva lesz, akkor akkor. :)
ncseed 2018. 12. 13. 17:13
Törölt hozzászólás
#30456
Zazie90 2018. 12. 13. 17:04
Előzmény: #30454  Vortex
#30455
Zagyvaság csak neked mert nem látod nagy képet, a fától az erdőt.
Most egy pillanatra csukd be a szemedet: ha több millió eurós lakásárakhoz mint norma vagy hozzászokva szerte az általad lakott világban (London, Párizs,, Spanyol villa) akkor a kiéhezett magyarok golyónyomos városában mit gondolsz mennyibe kerül egy lakás? 
Pontosan egy bicikli árába vagyis pár ezer euróba..
. Ez van ha olyan szinten vagy hogy őszintén beszélnek veled az emberek.
Ezért ha nem mosolyognak rád hanem ismered az emberek világát akkor rájössz hogy nem olcsó prostituáció, meg rokázós kanbulik hozzák meg az elismerést meg az hogy normálisan legyen elfogadva meg tisztességessen kezelve az orszagod.
Nem válaszoltál a kérdésre:
Érted a speciális szerepkörét az ingatlanpiacnak a gazdaságban? És mi miért történt szerte a világban?
Vortex 2018. 12. 13. 16:47
Előzmény: #30450  Zazie90
#30454
Veheted a levegőket, de zagyvaságokat írsz.
Ez szerinted értelmes válasz?
"Mivel az egész világ egy kis falu mostanában eléggé komoly problémák vannak ha egy bicikli arabol Budapesten veszel egy lakást (mint ahogyan ezt nekem mondták  Hedge Fund managerek külföldön)  Londonban meg egy magyar kisváros évi megtermelt GDP -jebol."
Criscito 2018. 12. 13. 16:39
#30453
Egyébként a jegybankok sokszor tényleg vicces dolgokra képesek: "Szerdán reggel vendégelőadóként adtam elő a tanszék Gazdasági Kormányzás című kurzusán, ahol az előző évtized izgalmasabb monetáris politikai epizódjaiból szemezgettem. Az egyik ilyen az árfolyamsáv erős széle ellen végrehajtott spekulatív támadás volt 2003 januárjában. Ez volt az első olyan szituáció, amikor nyilvánvalóvá vált az inflációs célkövetés és az árfolyamsáv közötti összeférhetetlenség. Az inflációs kilátások romlása ugyanis monetáris szigorítást tett volna indokolttá, azonban az erős sávszél közelsége miatt nem volt rá lehetőség. A nem egyértelmű kommunikációból egyes piaci szereplők azt szűrték le, hogy az MNB az árfolyamsáv erős irányba történő eltolását fontolgatja, vagy legalábbis ez kikényszeríthető egy spekulatív támadással. A támadást az MNB akkor sikeresen visszaverte, de a monetáris politikai rezsim hitelességét erőteljesen megtépázták az események (és ehhez jött még a 2003. júniusi sáveltolás!)Egy komikus-szomorú adalék az akkori helyzethez a monetáris tanács 2003. februári állásfoglalása, melyre az előadás készítése során bukkantam rá. Az állásfoglalás egyik kiemelt üzenete a következő volt:„A Monetáris Tanács az árfolyamsáv korlátai miatt tudomásul veszi, hogy 2004. decemberére az infláció 4% körül alakul. Ennek eléréséhez jelenleg nincs szükség szigorúbb monetáris kondíciókra.”Vagyis az infláció az akkori 3,5 százalékos cél fölött volt várható, de mivel az árfolyamsáv korlátozta, az MNB nem tudott ennek megfelelően szigorítani. Így az akkori állásfoglalás csak annyit jelzett, hogy ahhoz, hogy az infláció ott legyen, ahol várhatóan magától is lesz, nem kell tenni semmit." Vonnák Balázs, az MNB Tanszék mesteroktatója
Criscito 2018. 12. 13. 16:17
Előzmény: #30451  Criscito
#30452
Persze az egy jogos kérdés, hogy ez mikor lesz, mert lehet, hogy 10 év múlva, és addig meg 100 millió lesz egy panel. :) 
Criscito 2018. 12. 13. 16:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#30451
Nem mondtam, hogy ezeket tőled hallottam, részben neked válaszoltam, részben pedig az általános meglátásaimat írtam le az előbb. Ugyanakkor te is meglehetősen magabiztos vagy, emelkedést vársz még évekig, fel sem merül benned, hogy akár csökkenhetnének is a lakásárak, lehetetlennek tartod ezt a scenariot. Pedig miért ne lehetne így, főleg egy ilyen szép emelkedő időszak után. Az a furcsa, hogy akkora most az optimizmus, hogy el sem tudjuk ezt képzelni. Nehéz belegondolni, hogy milyen világ lesz a pénzpumpa után, szerintem ezt a jegybankok sem tudják elképzelni, de úgy gondolom, hogy ellentétest hatást fog kiváltani, mint tette azt eddig. Tehát azok az eszközök, amik ennek köszönhetően emelkedtek, azok a pénzpumpa után le is fognak ereszteni. Azt sem tartom kizártnak, hogy hasonlóan drasztikus eredménye lesz a QE kivezetésének, mint a bevezetésének. Persze közben emelkedtek azért pl. a bérek, ez valamilyen támaszt azért ad majd a korrekciónak. Érdekes lesz majd, amikor megszakad ez a töretlen optimizmus, és átcsap a hangulat pesszimizmusba/depresszióba. A gazdaságunk iránya gyorsan és kíméletlenül képes változni, ezt azért nem árt mindig észben tartani. 
Zazie90 2018. 12. 13. 16:05
Előzmény: #30449  Vortex
#30450
Vortex,
Én leírtam 3 szor különböző képpen miért nem arra reagálsz? Nekem igazad van már kicsit gondom van de veszek levegőt ha valaki normális.
Miért ne kellene kezelni az extrém magyar ingatlan árakat?
Nem jobb így hogy reálisabb? Aminek nincs meg a normális értéke azzal nem törődünk.
Te is egyetértessz a speciális szerepkörével az ingatlannak a nemzetgazdasági rendszerben? Ez nem ugyanaz mint a kolbász ára hanem kiemelt szerepkörrel és jelentőséggel bír.
Vortex 2018. 12. 13. 15:57
Előzmény: #30446  Zazie90
#30449
Ne adj szavakat a számba!!
Hol mondtam, hogy olcsón akarom tartani az árakat?
Te írtad:
"Ugyancsak a az extrem arfolyamkilengesket kell kezelni mint a magyar ingatlan allulárazottsaga. (Főleg  mivel  az ingatlan vagyon elem egy speciális tényező)"
Egy egyszerű kérdést tettem fel, miért kell kezelni az alulárazottságot.
Nem tudsz normálisan válaszolni, csak személyeskedsz.
Nekem nem fáj semmi. 
Inkább neked lehetnek gondjaid, hogy kezeltetni akarod az alulárazottságot :)
Zazie90 2018. 12. 13. 15:51
Előzmény: #30447  Zazie90
#30448
Valami ilyesmit vársz Magyarországon is gondolom. Csak itt is még több mint duplája a 10 év előtti árnak. (500 helyett 1 millió)
Zazie90 2018. 12. 13. 15:46
Előzmény: #30445  Vortex
#30446
Mert nem a barlangban lakunk egyedül hanem egy globális kis faluban. Ahol te magyarázhatod hogy te olcsón akarod a lakasokat tartani de az nem fog működni.
Egyébként, az érdekel mennyire érted az ingatlan szerepét a gazdaságban? 
Most a kapitalizmust, vagy a modern gazdaságot nem érted itt? Vagy csak fáj valami? 
Vortex 2018. 12. 13. 15:10
Előzmény: #30443  Zazie90
#30445
Ez szép marketing szöveg volt Budapest mellett.
De semmi köze az eredeti kijelentésedhez:
"Ugyancsak a az extrem arfolyamkilengesket kell kezelni mint a magyar ingatlan allulárazottsaga. (Főleg  mivel  az ingatlan vagyon elem egy speciális tényező)"
Miért is kell kezelni az alulárazottságot?
ncseed 2018. 12. 13. 14:56
Törölt hozzászólás
#30444
Zazie90 2018. 12. 13. 14:55
Előzmény: #30440  Vortex
#30443
Ez a biciklis téma akkor jött szóba amikor én mondtam hogy vettem lakást Budapest-en. Voltak itt pár éve mondták szép, de golyónyomok még látszódtak meg egyebbként is az épületek egy része elhanyagolt volt.
Egyebbként meg ez a legrosszabb. Sokszor az az egyetlen különbség egy párizsi vagy bécsi és Budapesti menő környék között hogy itt nincs a vakolat rendbe rakva. Ha itt le lehet forgatni mindnek filmet mint Párizs Bécs vagy Berlin akkor miért ne lehetne a házak külsejét is rendbe rakni.
London, Párizs túlárazott de kezelni hogyan? Amint látod az élet kezeli egy idő után mivel ilyen anomáliáknak mindig ára van. Dehát ott is ugyanaz sokaknál kicsit mint itt az indexen. London- London a világ közepe meg gazdagság illúziója közben meg rosszabbul él az emberek nagy többsége mint ha máshol lennének.
Volt valahol egy analízis hogy a nagyvárosok mennyire költség hatékonyabbak meg teljesen más lehetőségeket ad a koncentráció miatt.
Például Amerikában is a városoktól beszedett municipal adók fedezik a költségeket a kisebb településeken.
Jah igen, de viszont amikor elmeséltem a fejlődést hogy egy kis lakás ára most 50 ezerről felment 100 ezerre, a nemzetközi iskolákat, hogy az életminőség ranglistán ahol London kb 50 -edik Budapest így már most 30 valahányadik, hogy mennyire vibráns az élet, hogy magyar hotel a világ legjobbja, hogy CNN meg conde nast folyamatosan top desztináció nak jelöli az országot, hogy milyen előkelő helyezéseket érnek el a szakácsok/milyen jó éttermek vannak stb... 
Amit nagyon kiemelnék most itt és amire nem sokan kaptak fel a fejüket azaz az hogy egyre több közel keleti ingatlan befektető vásárol Magyarországon. Erre fontos odafigyelni mivel ők eléggé benne vannak az ingatlanba és csoportban mennek komoly összegekkel.
Szóval visszatérve túlárazott Budapest? Nem, még mindig a potenciáljához képest allulárazott. Főleg úgy hogy mindenki csak áradozik róla. Pedig még a nagy ugrás meg sem történt. Liget meg a nagyobb lako ingatlan befektetések, a Vár a remélhetőleg  elinduló Central westendes) vagy aza az 1000 milliárd amit most Budapest re fognak költeni és főleg ahogy látom végre az emberek kezdik betataroztatni a házakat akkor lessz itt quantum ugrás
 
Criscito 2018. 12. 13. 14:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#30442
Nekem őszintén szólva tetszik ez a magabiztosság, amit az ingatlanba fektetők tanúsítanak.  Szerintem ez egy tipikus mánia, ami jelenleg az ingatlanpiacon zajlik. Az árak magasan, de az emberek rohannak venni, nehogy kimaradjanak az emelkedésből. "Sosem lesz ingatlanja annak, aki most nem vesz" - hangzott itt el többször is. Tehát mikor kell venni? Jön is rögtön a válasz: Most! Meg ugye ott van a fejekben a gondolat, hogy ennek az emelkedésnek sosem lesz vége. Ráadásul nincs olyan alternatíva jelenleg, amely befektetői szempontból felvenné vele a versenyt az ingatlannal, ezért tőkeáttétellel is megéri most venni. A kamatok pedig még 10 évig rekord alacsonyan maradnak, ezt is sokat lehet itt olvasni. Nincs kockázat akkor sem, ha hitelre veszünk még kettőt a maradékok mellé. Eltűnt a félelemérzet és sokan most profi részvény-és ingatlanbefektetőnek érzik magukat, pedig csak annyi történt, hogy volt egy pénzpumpa, aminek a nagy része eszközökbe vándorolt. Nem vagyunk még a csúcson, de a csúcs után szerintem pofára esés lesz ennek a vége, illetve finomabban szólva én egy normalizálódást várok, mert ez most messze nem az. 
Törölt felhasználó 2018. 12. 13. 14:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#30441
Oké, ezt részben lehet benéztem, de nem is merték ugye teljeskörűen forintosítani azon az árfolyamon, mert akkor lehet hirtelen elfogyott volna a bankrendszer az országban.
Nyilván lehet szorongatni a bankok nyakát egy ideig, aztán nem kell csodálkozni, ha visszanyal a fagyi.
És gondolom az se volt semmire se hatással, hogy a bankok elkezdtek máson magasabb költséget szedni, hogy kompenzálják a veszteséget.
Vagy majd megint azt várjuk el, hogy fel is tőkésítik őket nyugatról, és lenyelik a békát(ez részben akkor is megtörtént ha jól emlékszem).
Azért mintha ez egy kötéltáncra hasonlítana erősen.
Egyébként igen, a grafikon amit belinkeltem akár még megnyugtató is lehetne abból a szempontból, hogy nominálisan már magasabb lakásárak mellett(bár ugye vidéken ez kérdéses) még nincs akkora hitelkihelyezés, mint volt régebben, de pont a vidéki boom elmaradása miatt ez még nem olyan egyértelmű.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek