Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
impudent 2020. 06. 26. 19:02
Előzmény: #6019  impudent
#6020
Hivatkuzva az adózásra.
Ezután az állam mindent osszegyujt es dönt kinek mit lehet kinek mit nem lehet mely piacot veszi at egy stroman.
Van ennél még több amit mögtudhatnak élvehetnek
impudent 2020. 06. 26. 18:50
#6019
Júli 1 túl újabb trükk bevezetik hugy minden adatot üzleti titkot összegyujtsenek ki mit vett es mennyiert es kitűl es kinek mit adutt él és mennyiert es ebbűl egy adatbázis.
Felhasznalhato infok hugy bárkit kisemmizzenek üzletileg.
valoigaz 2020. 06. 26. 17:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#6018

De értem, hogy miről beszélsz, azt mondod, hogy Viktornál politikailag nincs jobb.
Viktornál még Szél Bernike is jobb lenne, akit amúgy az összes politikus között az egyik legrosszabbnak tartok. (fáj még hallgatni is)
Mégis azt mondom, hogy tőlem akár még ő is jöhet, az ország érdekében még őt is bevállalnám, így is meg akár úgy is, legfeljebb nyelnék egy nagyot.
MichaelWittman 2020. 06. 26. 17:39
Törölt hozzászólás
#6017
MichaelWittman 2020. 06. 26. 17:38
Törölt hozzászólás
#6016
valoigaz 2020. 06. 26. 17:28
Előzmény: #6013  valoigaz
#6015

A Triesti tengeri kikötőt is csak Kína miatt bérelik, meg könnyítve/ gyorsítva a kínai motyók Európába jutását.
Kína felhasználja a magyar vezetést az Európai piacok meg hódítására, bekebelezésére.
Ha ezt Viktor továbbra is így folytatja, akkor néhány évtized múlva először Európa, azután Magyarország is csak a rabszolgamunkás szerepét tölti be saját hazájukban.
Nem csak Kína de ma már India is félelmetesen terjeszkedik és keresik a kapcsolatot az Ilyen Viktorféle hiszékeny vezetőkkel, akiknek beígérünk valamit amivel meg tudjuk fogni azután úgyis a pöcegödörbe dobjuk.
Viktornak ilyenek miatt kell menni és minél előbb annál jobb, kevesebb káros következményekkel fog járni Európának és Magyarországnak.
Drian875
Drian875 2020. 06. 26. 17:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#6014
Zero tolerancia, nàlam. Èrdekes pàr szomszèdos àllamban mûködik, de ehhez független ügyèszsèg ès rendôrsèg kell(enne)... , meg igèny a szavazòktòl
valoigaz 2020. 06. 26. 17:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#6013

Vagy csak nálad célba ért a megtévesztő propaganda.
Biztosak lehettek abban, hogy amikor Viktort leváltják a magyar tőzsde újra száguldani fog és a forint is beerősödik, újra visszatérne a nyugati befektetői bizalom minden területe.
Az EU.-vezetői is több befektetői beruházást irányítanának ide, ők is tanultak ebből, hogy egy ilyen vezető egész Európára romboló hatással van, felerősíti a szélsőjobboldali hangokat ami nem csak Magyarországnak de egész Európának hátrányos, így szerintem borítanák ide az értékesebb termelői beruházásokat ahol aztán el lehetne kezdeni a valódi béremeléseket is.
MichaelWittman 2020. 06. 26. 17:07
Törölt hozzászólás
#6012
MichaelWittman 2020. 06. 26. 17:05
Törölt hozzászólás
#6011
MichaelWittman 2020. 06. 26. 17:04
Törölt hozzászólás
#6010
Drian875
Drian875 2020. 06. 26. 16:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#6009
Az a bajom, h az előzőek sem voltak szentek, de azért nagyító nélkül is látszik a különbség, sőt messziről is. Domb vs Himalája.
A szavazók nagy része az egykori kommumista szimpatizáns ( Pl: nyugdíjasok) a másik jelentős része pedig nem itt él, sőt ezek közül van, aki kétszer is szavaz.... A kétmillió kettő szavazóból ez utóbbi 600-800k szavazat, azért az nem kevés. A kommunisták vették hasonló át formában a hatalmat, kékcédulás választások, hiába a kommunikációs klisék ugyanazok. Hanyatló nyugat....Láthatatlan ellenség, márcsak Virág elvtárs hiányzik, bár kanyarbanelőzünkgyuri lassan hozza a szintet.
valoigaz 2020. 06. 26. 16:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#6008

Ebben nagyon tévedsz, túl sok jelentőséget tulajdonítasz a kormánynak.
Annak idején még Viktor is mondta "a kormánynak nem az a dolga, hogy kormányozzon hanem, hogy folyamatosan támadja az ellenzéket" Ebben teljesen igazat adok neki és láthatóan el is érte célját az ellenzék folyamatos támadásával.
Az én vállalkozásomra mennyi ráhatása van a mindenkori kormánynak, tulajdonképpen szinte semmi. Igaz meg tudják nehezíteni a dolgomat de összességében nem tud egyetlen kormány sem hatással lenni a vállalkozásomra.
Az országnak meg az lenne a legmegfelelőbb kormány, aki tiszteletben tartja a demokráciát és a gazdaságba csak észerű keretek között hoz törvényeket, szabályokat.
Ez ebben a kormányban nem látom, ez miatt bármelyik jobb lenne. (nekem tulajdonképpen tökmindegy, hogy ki kormányoz csak jelentéktelen mértékben van hatással rám)
bevandorlo 2020. 06. 26. 16:51
#6007
Zseni ? 
 A csúcson van az biztos , még ha nem is  Mount Everest , csak  Kancsendzönga .
signal2
signal2 2020. 06. 26. 16:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#6006
Aligha tapasztalhatták meg, hogy milyen lenne egy Momentum, egy LMP vagy egy Jobbik kormányon.
MichaelWittman 2020. 06. 26. 16:42
Törölt hozzászólás
#6005
valoigaz 2020. 06. 26. 15:34
#6004

A zseni most lopja el az állampapírosok megtakarításait.
A dolgozók, nyugdíjasok se érezhetik biztonságba magukat, őket az inlációval fogják nagyon megszívatni.
Csiki-csuki helyzet addig tart ameddig az emberek bíznak az államban és ezek után is önként nyújtják oda a megtakarításokat. Nevetséges, hogy ennyire hagyják kisemmizni magukat az emberek még ezek után is.
geza77
geza77 2020. 06. 25. 14:16
Előzmény: #6000  Drian875
#6003

Ne is mond ma betévedtem egy boltba majdnem a mentőt kellett hozzám hívni, sírva menekültem kifelé.
Tudna nekem segíteni valaki, hogyan lehet fényevővé válni? Az még ingyen van?
geza77
geza77 2020. 06. 25. 14:12
#6002

Tudnék adni ötleteket új cikkcímekhez pl.:
3 SZÁMJEGYŰ BÉRCSÖKKENÉS EGYEDÜLÁLLÓAN MAGYARORSZÁGON! Mindenki a hátunkat nézi
Még a féllábú Románok és Bolgárok is előznek a kanyarban minket épp most egy lábon ugrálva, kétlábú egészséges társaik már rég előttünk járnak
Történetet is írok hozzá:Egyszer volt hol nem volt egy külföldi multi aki több mint 13 évig foglalkoztatta a magyar embert. Bejelentette teljes bérre fizette a járulékokat utána, emberünktől is levonták azt ahogy a szabályok előírják. Kicsiny államunk meg is kapta emberünk munkája után azt a bevételt az államkasszába ami neki jár, (ami majd annyi volt mint emberünk fizetése) 13 éven át.Majd jött egy csúnya rossz vírus ami hatására elveszett a munkahely. Emberünk hazafelé be is tért a munkaügyi központba jelentkezett munkát vállalni, de sajnos nem találtak számára megfelelő foglalatosságot. Viszont 3 hónapig kap ellátást ami több 100%-al kevesebb mint a fizetése volt.Elégedetten nyugtázta. hogy a 13 éven át befizetett összeg jó helyre került és mivel most megszorult kellő mértékben befizetéseivel arányosan meg is kapja ami neki jár. Vagy nem.
Gyere haza fiatal :) :):):) :):):) :):):) :):):) :):):) :):):) :):):) :):) 
Magyar lakosság utálja a migránsokat?  Most rajtunk lesz a sor belőlünk lesz migráns .
Nem tudjátok miről beszélek? Ne féljetek, majd egy nap megtudjátok.
badsector1
badsector1 2020. 06. 25. 13:55
#6001
Nem most váltják át a covidos eu-s segélyt forintra?

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek