Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Drian875
Drian875 2020. 06. 25. 13:48
Előzmény: #5994  valoigaz
#6000

A boltban meg néznek +20%, +30%, +50%, +80% - hivatalosan meg 2,2%.
A hanyatló nyugat, meg a Soros....nem, nem Orbán és a kleptokrácia a felelős, bíztosan nem, hanem az "elmútnyocév" - még számolni sem tudnak, van az már 10 is.
Stiv
Stiv 2020. 06. 25. 13:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#5999
Bár a jegybanki vezetők azt hangsúlyozták, hogy ez egyszeri lépés, azóta több külföldi és hazai kommentárt is kaptunk, amelyek szerint ősz-tél körül további vágás(ok) jöhet(nek) és ezt kezdték el beárazni a forint árfolyamába. Ezért következhetett be a sorozatos esés, amivel a forint elkezdett leválni a régiós devizák tendenciájáról is.
---
Ha további okos vágások lesznek akkor bármennyi lehet az euró. 
Stiv
Stiv 2020. 06. 25. 13:37
Előzmény: #5997  valoigaz
#5998
Sajnos 360 ft.környékén már 8%  a bukó. 
valoigaz 2020. 06. 25. 13:13
Előzmény: #5996  Stiv
#5997
Én kb. egy 8%-os buktát számoltam nekik, ez azt jelenti, hogy aki 10-milliót befektetett az 800-ezret bukott idáig, de lesz ez még nagyobb bukta is.
Stiv
Stiv 2020. 06. 25. 13:06
Előzmény: #5991  -bubu-
#5996
Elég nagy szégyen, hogy a külföldiektől függ az ország. Ha bezárnának a multik, még kaja se lenne. 
A legalja ahogyan átverték az állampapír befektetőket is,  buktak 30 forintot tavaly nyár óta. 
Neaztfigyeldamitmondok 2020. 06. 25. 12:43
Törölt hozzászólás
#5995
valoigaz 2020. 06. 25. 11:39
Előzmény: #5993  Drian875
#5994

A kommenteket is érdemes elolvasni, még mindig tapsolnak az országromboló, demokráciát, jogállamiságot leépítő kormánynak.
Nem tudom elképzelni, hogy ez a nép felébredjen és az ország egy valódi növekedési pályára álljon.
Drian875
Drian875 2020. 06. 25. 11:23
Előzmény: #5988  Tagore
#5993
Milyen igaz sorok:
"Ezt csinálják 10 éve. Bajnaitól Orbán 260 forint/euró árfolyamon vette át az országot. Most 350 forintot kell fizetni egy euróért. Azaz  a magyar valuta a NER évtizede alatt értékének csaknem felét elveszítette. Ez voltaképpen egy burkolt megszorítás és adóemelés: a fizetések és nyugdíjak, meg az egyéb forintban nominált jövedelmek elveszítették értékük harmadát. Ami egyúttal azt is jelenti, hogy a keményen dolgozó kisemberek fizetik meg a Fidesz-kormány gazdasági szemfényvesztésének árát."
Neaztfigyeldamitmondok 2020. 06. 25. 11:13
Törölt hozzászólás
#5992
-bubu-
-bubu- 2020. 06. 25. 09:00
Előzmény: #5989  _Macika_
#5991
a multik éklvezik a gyenge ft ot mert így kapják vissza a béremelésre fordított pénzüket :) 
ők diktálnak matolcsy orbán meg teljesít 
vagy kivonulnak és csődbe megy az ország
ennyi kb 
fed 2020. 06. 25. 08:59
#5990
Kiváló érzékkel választották ki a kamatelemelés időpontját, gondolom tízmilliószoros nap volt.
_Macika_
_Macika_ 2020. 06. 25. 08:57
#5989
Tagore
Tagore 2020. 06. 24. 16:19
#5988
geza77
geza77 2020. 06. 24. 15:34
#5987

Vajon mi miatt gyengülünk ismét, amikor a cseh alapkamat sokkal alacsonyabb, mint a magyar?
Erről nem láttam semmi hírt itthon sehol
Észrevette valaki, hogy mi történt a cseh koronával a 2%-os vágásra?
SEGÍTEK SEMMI! OTT VANNAK AHOL VOLTAK
Ma a CNB 0,25 százalékra csökkentette a kulcsfontosságú kamatlábat. Frissítés: 20.06.20 21 08:55 Megjelent: 20.06.20 21, 08:55
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rada-cnb-necha-podle-analytiku-ve-stredu-sazby-beze-zmeny/1904682
a lengyeleknél is volt vágás2020.05.29.-én  ott most 0,1 az alapkamat mégsem láttam ilyen mozgást a sokkal nagyobb vágásnál és sokkal alacsonyabbra mint nálunk.
A LENGYELEK VÁGÁS UTÁNI NAP MÉG ERŐSÖDTEK IS!!!!!!!!!!!!!!!!
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rada-Polityki-Pienieznej-ponownie-obniza-stopy-procentowe-7893373.html
Kancsesz vágott 0,9-ről 0,75-re, erre a Nemzeti mindenkitmegelőzünk a kanyarban 2%alelőzzükazosztrákokatnémeteket európaahátunkatnézi valutánk meg wc papírrá válik szinte. (csak a papírt használjátok erre a célra, az apró nekem nem jött be)
Peti84
Peti84 2020. 06. 24. 13:13
Előzmény: #5984  signal2
#5986
Szakmai hitelesség :) 
Ha az én szakmámat nézem ami hitelességvolt azt kicsinálták a centralizált hatalommal. Aki gondolkodni mert és kritikát megfogalmazni (jelzem kulturáltan) azonnal kirúgták/nyugdíjazták. 
Jogszabály módosítások sokaságával átláthatatlan rendszert hoztak létre (amit ők sem értenek, aki a jogszabály tervezet OV orra alá rakja, hogy írja alá, az sem tudja mit miért csinál). 
Szakmai hitelesség ezután már megmosolyogtató. Orbán utáni idők őket nem érdekli. (Vagyon tisztára mosva, ország sorsa eddig sem érdekelte Őket, minden átírva az utódokra. Akik szintén kretének ugyan úgy mindent szét fognak barmolni :) 
valoigaz 2020. 06. 24. 13:12
#5985
A sztori ott kezdődik, hogy hazugságra épül az egész kormányzás, esély sincs arra, hogy egy hazug kormánytól valóságot tükröző adatot kapjunk. A ksh. ezekhez a hazugságokhoz asszisztál az adataival.
signal2
signal2 2020. 06. 24. 13:04
Előzmény: #5982  Peti84
#5984
Aha, és szakmai hitelesség, Orbán-utáni idők? Akkor mi lesz velük?
Én nagyobb esélyt adok annak, hogy egyszerűen hibás a módszertan.
Eleve a 2 évvel ezelőtti fogyasztási szerkezettel számolnak, és én még nem láttam olyan alternatív idősort, ami olyan inflációt mutat, amely az aktuális kosárral számolna, Pedig utólag ez is kiszámolható. Ezen kívül elég kérdéses a kosár összetétele is. A korábban említett szolgáltatások például jelentősen alul lehetnek reprezentálva benne.
geza77
geza77 2020. 06. 24. 12:23
Előzmény: #5981  signal2
#5983

valószínűsíthető,hogy a legjobb állás a ksh-nál van
megjön az email,hogy milyen számokat kell hová beírni és nem is kell számolgatni mindenféle bonyolult képletekkel csak ctrl+c ctrl+v 
a fizetést meg megkapják munka nélkül is
Peti84
Peti84 2020. 06. 24. 12:16
Előzmény: #5981  signal2
#5982
KSH próbálna barmi mást is mondani, mint amit a Király hallani akar, fel lennének szántva és sóval behintve (ugyan úgy mint bárki más aki szembe mer menni Orbánnal). 
signal2
signal2 2020. 06. 24. 12:12
Előzmény: #5980  geza77
#5981
T.képpen a GDP-növekedésnek, és a "versenyképességünknek" jelentős részét a HUF gyengítése adta. Azt viszont nagyon nem értem, hogy az inflációnk hogyan a pékbe rejtette el ezt a HUF gyengülést. Különösen érdekes a szolgáltatások alacsonynak mutatott inflációja. Én azt látom, hogy a szolgáltatások (exkluzíve rezsi), amelyeket igénybe veszek (fodrász, szervíz, szerelés, festő, lakatos, villanyszerelő, burkoló, fejlesztés, oktatás, ügyvéd) brutális mértékben drágultak, a ksh szerint mégis 2% körül ketyeg folyamatosan a szolgáltatások inflációja. Rejtély.

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek