Topiknyitó: Portfolio 2011. 01. 10. 07:50

Vallomás nyugdíjügyben: a pénztárak pártján az elemzők  

Ugrás a cikkhez
A Portfolio.hu egy gyors felmérést végzett az elemzők és az alapkezelők körében, hogy ki miként dönt január végéig a nyugdíjpénztárban maradásáról. A szektor feltételeit (kedvező jövedelmi és munkaerőpiaci helyzetet) ismerve nem meglepő, hogy a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=143823
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 12:34
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#20
Bandi,

Az életjáradék egy fokkal összetettebb kérdés, mint az ingatlan bérbeadás. Az ingatlan ugyanis az egyik legkockázatosabb befektetés (mint tudjuk), az életjáradék alapjául szolgáló tőke pedig diverzifikált befektetésekkel kamatozik, azaz a járadék összege évente nő az elért hozamokkal. A járadék tehát 20-30 év alatt (ha túl sokáig élsz) egész szépen növekedhet, míg az ingatlant néha nem árt felújítani, hogy megkapd érte a várt bérleti díjat. Ezt is érdemes belekalkulálni...
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 12:34
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#19
Nem csak az állampapírokkal lesz gond, hanem a vállalati részvény és kötvényportfóliókkal is.

A külföldi papírok jók lehetnek - azonban a MANYUP megtakarítások külföldi eszközökbe menekítése akkora forráskivonás, amit meg pláne nem bírunk el, és még akkor is bedőlünk, ha egyébként nem tennénk.
exley 2011. 01. 10. 12:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#18
Bin laden amennyit el tud venni az USa és szövetségesei gyarmatosítóitól, félek rendesen benne vagyunk mi is a "palesztin gyerekek"-nem jutatott családi potlék összegében.
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 12:23
Törölt hozzászólás
#17
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 12:21
Törölt hozzászólás
#16
exley 2011. 01. 10. 12:19
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#15
Pinokkiónak ki kellene vinnie a eu küldöttségeket a borsodi, somogyi lepra telepekre, bemutatni a szennyben szutyokban élő korcsokat, euezkre az emberi alakokat utánzó egyedekre biztosan számíthat az unyó a folyamatos és fentarható fejlődés érdekében. Ezeknek az emberknek már valszeg nem lesz szükségük nyugdíjjra. A pintyér sünök eltakarítják őket a nyugi kassza pénztárától.
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 12:15
Előzmény: #8  Oszo
#14
Végtére is a biztosítók igen nyereségesek. :)

Persze az egyösszegű felvétel kellően indokolt és gazdaságos lehet, főleg ha örökölhető tőkebefektetésként kezeled és csak a hozamaiból élsz. A biztosító által kínált 6.2%-os éves tőkekockázati járadék igen kedvezőtlen.
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 12:11
Előzmény: #12  exley
#13
államcsőd az első pillért rántja el
exley 2011. 01. 10. 12:08
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
Mindenki megnyugodhat2011 juniusra bedöntik az országot, államcsődtől egy karnyujtásra vagyunk. Nygdíj ugyan már, ezektől a macskajancsiktól. Bolond aki ezeknek hisz, azt sem szabad komolyan venni amit kérdeznek. Szépen bucsuzzon el mindenki a nyugdíj megtakarításainak második pillérétől, fegyelmezetten kérjanak alamizsnát a nyugdiba vonulók, A fiatalok ne utaljanak egy fillért sem az állami kasszába, egybként munkahelyük nem lesz.
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 11:48
Előzmény: #1  Portfolio
#11
"Egyik válaszadónk frappánsan azt írta, hogy "figyelembe véve, hogy a magyar államnak az elmúlt 30 évben háromszor sikerült a csőd szélére kerülnie, az állam nyugdíjígérete kereken 0-át ér"."

Megkérdezmém T. elemző urat/hölgyet, hogy mi a véleménye az állampapírok kamataira és a tőke visszafizetésének garanciáiról alkotott véleményéről - ha az állam nyugdíjígéreteit nullára értékeli... :)
buyandhold 2011. 01. 10. 11:31
Előzmény: #8  Oszo
#10
na latod ezert nem lep be senki.
ma az ingatlan berbeadas magyarorszagon 6%-ot hoz. tehat 19.3M-ra kereken 100ezer ft.
Inkabb vesz belole 1-2 lakast, az is hoz ennyit, es meg orokolhato is.
A bankbetetekrol es allampapirokrol (8%) ne beszeljunk, mert az meg 30%-ak tobbet hoz.
buyandhold 2011. 01. 10. 11:23
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#9
ez jo meglatas. De az igazsag ez:
mikor nyugdijba mesz majd, akkor megkapod az addig osszegyujtott toket. Ez a tied, es orokolheto. De ha ebbol eretjaradekot veszel, akkor az mar nem orokolheto (mint ahogy ha pl. kurvara koltod, az sem orokolheto), mert elkoltotted. De ha mondjuk megtartod a toket, bankba teszed, es a kamatokbol elsz, akkor a bankbeteted orokolheto lesz. Egyebkent mindenki ez utobbit fogja csinalni, senki nem fog eletjaradekot venni. Ahogy most sincsennek ilyen konstrukciok, akkor sem lesznek. Olvastam egy cikket, ahol bebizonyitottak, hogy ez nem mukodik. Ugyanis aki beteg es valoszinu nem sokaig el, annak nem eri meg eletjaradekot venni. Akinek jok a kilatasai, csak azok lepnenek be, de igy meg olyan keveset fizetnek, hogy azert nem eri meg. A rendszert az tartana eletben, ha a haldoklok is belepnenek, es az o penzukbol fizetnenek a hosszu eletueknek.

ket szemelyes komment.
kaptam 2 levelet. 1-et az allamtol: csak azt olvastam el, hogy orokolheto: igen. Utanna meg az ozvegyi nyigdijrol beszeltek. No comment, hazudnak, nyiltan, meg irasba is adjak.
a masik level az MKB magannyugdik penztarbol jott. CSinaltak tavaly nekem kerek 8% hozamot, es ez a dinamikus volt. Tavaly az allampaip hozott nekem 10,5%-ot (2012/I), szoval nagy csalo banda ez is.

Osszegezve: mind a ketto diszno hazudik. Az allam is es a magannyugdijpenztar is. Ez a lenyeg, csak magadra szamithatsz.
Oszo 2011. 01. 10. 11:19
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#8
Eddíg mindenki az egyösszegűt választotta, mivel aki eddig nyugdíjas lett, annak kedvezőbb volt visszamenni az államiba (kevés tartaléka gyűlt össze a mnyp-ben) és mert megtehette. 2013-tól nem teheti meg.
A járadékfolyósítás törvényi feltételei valóban hiányoznak,a megoldás az lehet, hogy biztosítótól vásárolnak szolgáltatást. Egy érvényes piaci ajánlat szerint, ma egy 65 éves férfi, élete végéig havi 100 Eft járadékot durván 19.3 Mft-ért vásárolhat.
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 11:09
Előzmény: #1  portfolio
#7
Kedves elemző, stb. urak figyelmébe ajánlanám a következő szempontokat:

Tfh (tegyük fel, hogy) az állam nyugdíjígérvénének értéke tényleg nulla, azaz az állami nyugdíj rendszer \"összedől\".

Ebben az esetben kérdéseim:

1. Érdemes-e a \"jogfosztottság\" megszűnésére spekulálni, ha a jogok \"visszaszerzése\" esetén sem vagyunk előbbre?

2. Az összedőlt nyugdíjrendszer által maga alá temetett (illetve a közvetlenül a romok alá tartó további ~10 évnyi korosztály), azaz mintegy 3-4 millió ember megélhetésének és bizalmának megrendülés hogyan érinti a nemzetgazdaságot? Mi az esélye, hogy ebben a helyzetben a hazai értékpapírokban fekvő vagyon érdemi hozamot képes produkálni?

3. Eltűrheti-e bármely állam, hogy állampolgárainak 25-40%-a megélhetés nélkül maradjon (összedőlés)? Ha nem, milyen lépések várhatóak (különadók, stb.)? Ha ezen lépéseket meglépi az állam, mennyivel lesz \"jobb sorsa\" a MANYUP tagoknak?

Véleményem szerint a mindenkori állam gondoskodni fog róla, hogy senki se lehessen kiemelkedően jobb helyzetben egy régi (történelembe tartozó) állami vagy privát döntés miatt, legalábbis nyugdíj szempontból.

Innen kezdve pedig a legkisebb társadalmi költségű megoldást kell választani.

Hogy az melyik, azt nem tudom. Abban biztos vagyok, hogy a jelenlegi MANYUP rendszer (második pillér) nem az (volt).
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 11:04
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
Én is úgy tudom, hogy jelenleg még nincs szabályozás (az országgyűlés egyik alkotmányos mulasztása) az életjáradék számítására. Ezért a gyakorlatban felajánlják az egyösszegű kifizetést vagy a tőkefedezet alapú járadékot.

A túlnyomó többség az egyösszegű kifizetést választotta, érthető okokból.
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 10:15
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#5
Valaki tudja, hogy mennyi az annyi?
(havi nyugdíj mértéke)

Létezik ilyen számítás? Úgy hallottam, még jogszabály sincs rá!

Félek, hogy aki marad, az ráfázik. Ilyen téren sokkal biztosabb az állami.
T-JOE 2011. 01. 10. 10:15
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#4
ez pontosan így van
Oszo 2011. 01. 10. 10:13
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
Ez így igaz! (Ezért életjáradék a mnyp szolgáltatása, vagyis bármeddig élsz, kapod. Ez úgy lehetséges, hogy a várható elettartam előtt elhalálozók pénzéből kapnak a tovább élők járadékot.)
Törölt felhasználó 2011. 01. 10. 10:05
Előzmény: #1  portfolio
#2
Annak az örökölhetőségnek jó volna precízen utánanézni. Tudtommal, amint felvetted az első nyugdíjadat a kötelező magánnyugdíjpénztárból, a maradék már nem örökölhető. Hiába hunysz el roppant előzékenyen, mondjuk 24 órával az első nyugdíjad kézhezvételét követően...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek