Topiknyitó: Törölt felhasználó 2010. 11. 08. 15:12

Kezdő Tőzsdézők és Spekik ide! – Általános kérdések+válaszok Kezdőknek és Középhaladóknak!  

Szevasztok!



Az új, kezdő Tőzsdézők, tőkepiac iránt érdeklődő Személyek kedvéért nyitottam ezt a fórumot. Segítsünk Egymásnak, segítsünk az ifjonc Tőzsdetitánoknak! :-)

Közös összefogással minden sikerülni fog Gyerekek!!



Itt bárki leírhatja a témával összefüggő kérdéseit, és biztosan válaszok is érkeznek e kérdésekre a már tapasztaltabb, haladó Tőzsdézőktől, Spekiktől.



Mindenkinek sok sikert, szerencsét és kitartó küzdelmet kívánok az életben és a tőzsdén is!

Hadd tegyek föl kezdetként jómagam néhány szakmai, általános jellegű kérdést (is):

(Demonstrálva, hogy bármilyen (akár könnyűnek mondható kérdést) is föl lehet tenni, nem szégyen!)



1.Mit jelent az ’EV’?

2.Marzs fogalma?

3.Részvényfelaprózás fogalma?

4.Részvényösszevonás fogalma?

5.'Reversed split' mit jelent?

6.Nyitó szakasz, záró szakasz hogy alakul ki, hogyan kell kiszámolni a részvények nyitó és záró árait?

7.Tőzsdei Kivezetési szabályok?

8.Stop Loss fogalma? Mikor érdemes használni?

9.Lombardhitel fogalma?

10.Tőkeáttételes pozíciók felvétele? Mit jelent pontosan és hol lehet ilyet igénybe venni?

11.Arbitrázs fogalma?

12.Derivatíva fogalma?

13.Swap, Swaption fogalma?

14.1 kontraktus=100 db részvény? Jól tudom?



Minden Kezdő és Érdeklődő nevében köszönjük szépen a válaszokat előre is!



Merjünk bátran kérdezni! Ne szégyelljük tudatlanságunkat! :-) Tanuljunk!!



Sziasztok!! Legyetek jók!!
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 12. 13. 22:33
#80
T. Mindenki!
nagyon szépen köszönöm Mindannyiótok válaszát!Nagyon értelmes és értékteli hozzászólásokat olvashattam,mindig jó ide jönni a portfoliora.itt sok jó fej embör van,pénznyelővel az élen.Őneki külön köszönet mégegyszer mindenért!!!!

bár konkrétan nem pont ezekre voltam kivánsi,mert ezekt már én is megtaláltam aneten,viszont a leges legutóbbi 6-7 kérdést tartalmazó csokromra sajnos nem nagyon találok választ.úgyhogy,aki tud segíteni mindenképpen irjon,hálás leszek Neki!pár nap múlva én is beszámolok 1-2 témáról,ami érintheti akezdőket főleg.majd jövök az infókkal...

addig is sok szerencsét Mindenkinek,legyetek sikeresek!!
Bogi27
Bogi27 2010. 12. 11. 08:58
#79
Bogi27
Bogi27 2010. 12. 11. 08:51
#78
Bogi27
Bogi27 2010. 12. 11. 08:41
#77
És még egy link
Bogi27
Bogi27 2010. 12. 11. 08:36
#76
link sokat segit neked !
Tazsomaru
Tazsomaru 2010. 12. 10. 23:21
Előzmény: #74  Törölt felhasználó
#75
Norbi, jó nagy butaságokat hordtál össze!
Semmi köze nincs a tőkeáttétnek a kockázathoz, csak az olyanoknak akik nem veszik komolyan a kereskedést, de azok tőkeáttét nélkül is elveszitik a pénzüket. Én 1:500-as áttétel kereskedek, stabil pozitív hozam mellett, és jópár "devizahuszár-t" ismerek akik még képesek erre a "hihetetlen" teljesítményre. Mellesleg forexen kiválóan lehet demózni, abból még tanulni is lehet. A technikai elemzés is jobban megtanulható, mint egy illikvid Magyar piacon. Szokták mondani: autót vezetni is kockázatos annak, akinek nincs jogosítványa. Az mindig is kockázatos lesz, amihez nem értünk.
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 21:52
Előzmény: #72  Tazsomaru
#74
Szerintem meg ne, ha nem akarsz ráfázni szinte napok, vagy órák alatt.

Bár nem a szeretnék KostoFanClub oszlopos tagjaként tetszelegni - nem mintha ezen bármi szégyelnivaló lenne- de mégis rögtön a "devizahuszár" szó jutott eszembe erről a hozzászólásról.

Őszintén szólva egyetlen egy olyan forex spekulánst sem ismerek személyesen aki hosszútávú sikereket lett volna képes elérni mondjuk egy 100 vagy 200 szoros tőkeáttétellel.
(Biztos van ilyen csak én nem ismerem!:)

Persze vannak nagy sztorik, melyeket előszeretettel mesélnek minden adandó alkalommal az asztaltársaságban, de azt elfelejtik általában hozzátenni, hogy ezen spekulációk hasznának nagy része lassan elolvadt a későbbi "hazárdírozások" során.

(Nem is beszélve a korábban alkalmazott előnytelen adózási helyzetre, mely mára már hála istennek megváltozott)

Természetesen tiszteletben tartom Tozsomaru hozzászólását, ennek ellenére én mégsem javasolnám kezdőknek ezt a meglehetősen kockázatos és sok esetben egyáltalán nem átlátható spekulációs formát.

Persze senkire sem akarom ráerőltetni az álláspontomat, döntse ezt el mindenki saját maga.
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 15:29
Törölt hozzászólás
#73
Tazsomaru
Tazsomaru 2010. 12. 10. 13:59
#72
Én azt mondom ne foglalkozz részvényekkel, hacsak nincs vlami brutál nagy tőkéd. Nagyon lassan fogsz tanulni, és utána el is felejtheted az egészet. Forex és CFD! Lehetőleg minnél nagyobb tőkeáttétel. 1 óra elteltével már tudni fogod mire való a "stop", részvénnyel hónapok is eltelhetnek mire lenullázod a számládat.
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 13:55
Előzmény: #70  kassziopeia
#71
Az a baj, hogy kis pénzzel és ritkán játszom, ezért nem éri meg előfizetnem. Ami linkeket tudtam, azokat szép sorban letiltották.
kassziopeia 2010. 12. 10. 13:52
Előzmény: #69  Törölt felhasználó
#70
sajnos BUX, Real Time ingyenest én nem tudok, érdemes valahová előfizetni. Én equitas-nál vagyok havi 2400,-Ft.
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 13:38
Előzmény: #68  kassziopeia
#69
Köszi, de nekem ez egy kicsit magas.
kassziopeia 2010. 12. 10. 13:22
Előzmény: #67  Törölt felhasználó
#68
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 13:10
#67
Tudna valaki ingyenes Real Time linket adni?
Megköszönném.
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 11:13
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#66
Szia!

Azért ezeknek a fogalmaknak a szakszerű meghatározása egy kissé problémás lenne így egy fórumon keresztül. Mert hát ez nem működik így.

(Ráadásul több fogalmat pénz-és tőkepiaci fogalom pontos megértése egymásra épül.)

Például a tőkeáttételes pozíciók felvételéről szóló téma vagy az arbitrázs is külön-külön szakirodalom, amelyről nem egy esetben már többszáz oldalas könyvet írtak.

Szeretnék azért leírni a saját tapasztalataimat, mi segített nekem, amikor az egészbe belecsöppentem:

Könyvek:
May Réka: Vagyon- Alap- Portfoliókezelés

Kecskeméti István: Tőzsdei befektetések technikai elemzése

(habár általában nem hiszek a technikai elemzésben, inkább a józan gondolkodásban és a fundamentalista elemzői szemléletben, de a könyv érdekes volt)

Enekkívül minden kezdőnek azt tanácsolom, amit nem győzők a forumokon hangsúlyozni:
NEM CSAK A MAGYAR TŐZSDE LÉTEZIK A VILÁGON!!!
(De a magyar is kecsegtet olykor jó lehetőségekkel)

Itt érdemes megjegyezni például az elmúlt két év árfolyamváltozásait. Például egy kanadai részvény, egy svéd vagy egy amerikai részvény esetében többet lehetett keresni az árfolyamnyereségen, mint egy "biztonságos" multinacionális cég részvényein. (Ez némely ország esetében több mint 20%-os plussz volt)

További fontos vélemények, amelyekkel magam is egyet értek:

1. Aki meggazdagodni jön a tőzsdére, az bele se kezdjen, az egészbe. Aki nem szereti és legbelöl nem tartja izgalmasnak az egészet az eleve halálra van ítélve.

2. Ha valóban izgalmasnak találod a tőzsdei kereskedést és szívvel lélekkel csinálod, akkor nem kell a legelső esetben még számlát sem nyitnod. Végy egy jegyzetfüzetet és írd fel a tippjeidet, aztán számolj. Habár itt érdemes megjegyezni, hogy ez nem tükrözi teljesen a valóságot (tranzakciós költségek, stb.)

3. Egy kezdő ne akarjon egyből tőkeáttételes, származtatott, határidős ügyletekkel foglalkozni, amíg meg sem próbált egyszer legalább egy rendes részvényt (csak úgy egyszerűen) megvásárolni és eladni.

4. Csak annyit kockáztass amennyit nem fáj elveszteni! Mert hát hallottam már rémhíreket, akik azért vették fel a diákhitelt, hogy befektessék. Ez a legnagyobb butaság.

5. Ne dőlj be a sok hantásnak, akik ilyen olyan mesékkel etetnek.!
(Itt jegyezném meg, hogy csak ajánlani tudom: André Kostolány: Több mint pénz és mohó vágy c. könyvét.)

Üdv: Mindenkinek

(Remélem nem moderálnak le a konkrét könyvcímekért, azért írtam így le, mert ha jól tudom itt a portfolio.hu-nál is beszerezhetőek és online megrendelhetőek.)
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 00:26
Előzmény: #62  Törölt felhasználó
#65
T. pénznyelő a következők érdekelnének engem:

1.Tőzsdei kivezetési szabályok hogy vannak pontosan?Olvastam már róla valamit,hogy 360 napos súlyozott átlagár,meg 180 napos,de nem értem mikor melyiket kell használni.légy szíves foglald össze a lényegét.

2.Lombardhitel csak jogi személyek részére nyújtható? Ezt pedig azért kérdem,mert a tőzsdés haverom tanult Tőzsdei ismereteket egy gazdasági fősulin (fél évig tanulta),és a jegyzeteit kölcsönadta és szoktam olvasgatni,és ott a Lombardhitel fogalma úgy szerepelt,hogy 'jogi személyek részére nyújtható hitel...stb.'

3.Osztalékhozam mutató a Fundamentális elemzés mutatószámai közé tartozik?

4.A negyedéves gyorsjelentések közzétételi határideje tőzsdei cégek esetében?Van valami időintervallum,hogy max. mikorra kell kiadni a negyedéves jelentéseket? vagy fix dátumok vannak?

5.Recesszió, fellendülés alakzatai (V,W,U,L)? légy oly szíves összefoglalni a lényegét.A W-t azt értem,meg még a V-alakú recessziót is nagyjából,de a többiről nem tudok semmit.
Az U-ról és az L-ről nem találtam most semmit.

6.Monetáris és fiskális pénzügyi politika jelentése? (Valamennyire ismerem a fogalmakat,de hiányosak még itt az ismereteim)

7.Tudnál ajánlani nekem valami olyan honlapot,portált,ahol le lehet tölteni,vissza lehetne nézni az elmúlt 10-15 évben az összes BÉTen forgó részvény záró-,nyitóárait,forgalmát,grafikonokat is,stb.

előre is nagyon szépen köszönöm segítséged.szólj,ha bármi másban segítésgre van szükséged.
minden jót.Jó éjszakát!

Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 00:13
Előzmény: #62  Törölt felhasználó
#64
T. pénznyelő!jól van,bár nem ismerem a felsorolt részvényeket (csak kérdeztem,hogy milyen részvények ezek,a nevük tényleg elég fura,stb.),ezért bele nyúlni sem akarok,de Te megerősítettél ebben az elméletemben,bár nem tudom miért nem érdemes azokkal foglalkozni,de mivel kezdő vagyok inkább a tapasztaltabbra hallgatok! marad az OTP pár hónap múlva...

Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 00:10
Előzmény: #58  prmiklos
#63
T. prmiklos!köszönöm az információkat.óvatos leszek az elején főleg,nem akarok nagyot bukni,így még várok azért picit az éles kereskedéssel.még a technikai elemzéseket,grafikonrajzolást,stb.tanulom..kösz még egyszer.

T. az utánad szóló hozzám írt üzenetét nem tudom értlmezni,bocsi.lehet összetéveszt valakivel.
Törölt felhasználó 2010. 12. 09. 23:52
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#62
A kérdések jöhetnek, a felsorolt részvényeket meg felejtsd el, pláne az elején.
Johnny178 2010. 12. 09. 22:47
Előzmény: #60  prmiklos
#61
Kis idő elteltével meg fogod ismerni szófordulatait a stílusjegyeit, még jó pár új nickje lesz a jövőben :) a gordon féléből is legalább 3 van neki elég mókás mikor saját magával vitatkozik, néha ijesztő :D

Topik gazda

MrGordon
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek