Topiknyitó: tokos. 2010. 11. 01. 20:12

Családi pótlék és adókedvezmény sem járna a gazdagabbaknak?  

"Az arányos adórendszerhez illeszkedő családipótlék-rendszert dolgoz ki a kormány - mondta Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a hírTv Kontraszt című műsorában. A kormány tervei szerint jövőre nem kapnak családi pótlékot a kiugróan magas, "milliós fölötti" havi jövedelmű családok, de a részletekről még nincs döntés, azt sem tudni, hogy a jövő év elejétől lépne-e életbe a családi pótlékkal kapcsolatos intézkedés, de mint hozzáfűzte, mindenképpen jövőre. "



Ez érdekes dolog. Ahhoz, hogy igénybe tudd venni, kell 500 rugó havonta, de ha 1 misit elhagyná, akkor már semmi se jár, akár többet is bukhat egy család, mint nyert, mondjuk 3 gyerek esetében., és kiegyensúlyozott jövedelmek esetében...



Mondjuk azt nem tudom, hogy Orbán lemondana ezekről a nagy jókról???
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 22:54
Előzmény: #31  tokos.
#32
Teljesen igazad van, ilyen határt csak egy főre eső jövedelemként szabad létrehozni. (vagy ha nem is teljesen egy-az-egyben /fő alapon, akkor is a gyerekek számát figyelembevevően).
tokos. 2010. 11. 01. 22:48
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#31
Tegyük hozzá, valószínűleg a család létszáma is fontos kérdés, nem mindegy, hogy 1, 2, vagy 8 gyerekről van szó...

Mondanám, hogy 1 gyerek esetében 1 misi, 2 gyerek 1.5 misi, minden további gyerek x százezerrel emeli a határt.

Csak ezek után ismételten előjön a kérdés, hány olyan három gyerekes család van, amelyik mondjuk 2 millió feletti átlagos havi jövedelemmel rendelkezik. Érdemes azok miatt adminisztrálni?

Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 22:13
Előzmény: #23  prmiklos
#30
"Azt biztosan el kell kerülni, hogy éles határ legyen, azaz fontos, hogy fokozatosan csökkenjen a CSP (és adott esetben az adójóváírás), így nem fordulhatna elő, hogy egy 999.999 jövedelmű család több pénzt vigyen haza, mint egy 1.000.001 jövedelmű."

Egyetértek, az éles határ majdnem mindig nagyon gáz (egyébként ez is benne volt abban, hogy pl. a Bajnai féle ingatlanadó elbukott az AB-nál - mondjuk Orbánéknál már ilyen akadály sincs). Azért a CSP nem egy nagy összeg, pláne nem az 1 milliós határhoz képest, így ott az éles határ nem annyira durva. Az adókedvezménynél az lenne, pláne 3 vagy több gyereknél. Ezért sem gondolom azt, hogy az adókedvezménynél lesz jövedelemhatár. A maximuma a kedvezménynek már eleve kifejez egy kifutási határt, ami felett jövedelemarányosan egyre csökken a kedvezmény.
tokos. 2010. 11. 01. 22:05
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#29
Mármint miben nem egyértelmű a szöveg? Az 1 millióban, vagy az adókedvezményben?

Az 1 millióban valóban nem egyértelmű, az adókedvezmény az teljesen egyértelmű, hogy kinek jár, és ki után jár.

Azon gyermekek után, akik után családi pótlékot folyósítanak.
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 22:03
Előzmény: #2  tokos.
#28
Tokos, nem teljesen egyértelmű az a szöveg, amit beidéztél. És egyébként sem gondolnám, hogy az adókedvezménynek jövedelemhatára lenne. Egyébként Zepi-vel értek egyet ebben a kérdésben: vagy CSP vagy adókedvezmény.
prmiklos 2010. 11. 01. 21:54
Előzmény: #25  tokos.
#27
"Csak megjegzem, mikor annak idején, csökkentették, és jövedelemfüggővé tették az adójóváírást, akkor az így történt, egy csapásra...
"

Igen, még élénken emlékszem erre, azért is emlíettem. Szerencsére mostanában már figyelnek erre, remélem így is marad. Kíváncsian várjuk a részleteket...
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 21:49
Előzmény: #23  prmiklos
#26
Ha pl. a két szülő közül az egyik tényleg megkeresi az 1M Ft-ot havonta, de a másik szülő igényli és kapja a számlájára a családi pótléko(ka)t, mert ő alacsonyabb keresetű, akkor hogy veszik? Mégis jár? És élettársi kapcsolatnál mi van?

De ha valaki keres 6-800ezret, az sem lehet nyugodt, mert egy évvégi jutalommal vagy prémiummal amit kap, pont átlépheti a küszöböt...

Kusza ez az egész.
tokos. 2010. 11. 01. 21:35
Előzmény: #23  prmiklos
#25
Csak megjegzem, mikor annak idején, csökkentették, és jövedelemfüggővé tették az adójóváírást, akkor az így történt, egy csapásra...
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 21:34
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#24
7 gyerek, gratula:) nem semmi, tényleg ritka.
prmiklos 2010. 11. 01. 21:26
#23
Sziasztok!

Engem is foglalkoztat ez a kérdés, mivel adott esetben érintett lehetek. Én úgy gondolom, hogy ilyen drasztikus formában nem fogják megvonni a kedvezményeket a tehetősebb családoktól, azt viszont én is támogatom, hogy a CSP legyen jövedelemhez kötött.

Azt biztosan el kell kerülni, hogy éles határ legyen, azaz fontos, hogy fokozatosan csökkenjen a CSP (és adott esetben az adójóváírás), így nem fordulhatna elő, hogy egy 999.999 jövedelmű család több pénzt vigyen haza, mint egy 1.000.001 jövedelmű.

Amúgy meg valahogy minden jövedelem kategóriánál el kell ismerni a gyermekvállalással járó anyagi terheket. Igen is jó ötlet, hogy egy 3 gyermekes család több pénzt vigyen haza egy gyermektelen családnál egyező jövedelem mellett. Jóval magasabbak a terhek egy nagy (3+ gyerek) család esetén. Csak egy apróság, de jellemző hazánkra: sok helyen a családi belépő 2 felnőtt 2 gerekre érvényes. Ha van még két gyermeked, őket már nem illeti meg kedvezményes belépő, így pl egy fürdőbe bejutni is komoly összeg. Vagy pl az autó. 4 gyerek esetén próbáljon valaki alacsony költség mellett fenntartható autót mutatni. Reméelm átgondolt, igazságos megoldás születik.
yossarian78
yossarian78 2010. 11. 01. 21:16
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#22
Szerintem az adókedvezményt nem veszik el. Ha jövedelem határhoz kötik, igazságosabb lenne az egy főre jutó jövedelmet nézni. Hosszabb távon a családipótlékot elsorvasztják, megszüntetni azonal nem lehet, mert abból forradalom lenne.
Továbbra is azt gondolom, hogy egy bizonyos határ után ez az adókedvezmény nem hatékony (ár-érték arány) a gyerekvállalási kedv ösztönzése szempontjából.
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 21:16
Előzmény: #19  tokos.
#21
Kiszámoltam gyorsan. Ha ketten keresnek 520-at, akkor 86 ezerrel kapnak többet jövőre.Viszont bukank 24 ezret, meg nem kapnak 20 ezer kedvezményt. Szóval ez még tűrhető.

A Bajnai féle 17 %-al tényleg ugyanúgy jól járnának, plusz még lenne csp is.
De itt egy dolgot figyelembe kell venni. Mikor ők ezt elfogadták,tudták,hogy nem ők fognak kormányozni. És ha ezt bevezették volna, akkor a 3% hiány miatt ők is hoztak volna takarékoskodási, vagy bevétel növelési intézkedést. Ez tuti! Szóval ezzel nem érdemes kalkulálni.

Mindenesetre kíváncsi vagyok,hogy a törvény melyik formáját vezetik be. Mert először biztosan csak a csp elvételéről volt szó.
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 21:16
Előzmény: #19  tokos.
#20
tekints úgy bajnai 2011-es adótáblájára, mintha nem lett volna hatályos. könnyebb lesz így

tokos. 2010. 11. 01. 21:08
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#19
"Ezt még mondjuk kompenzálja a 16% szja. De 3 gyereknél már gázos ez így. "

De még 2 gyerekesnél is elgondolkodtató, hogy mondjuk a Bajnai-féle 2011-es táblával jobban járt volna a család, ha nem túlságosan haladja meg az összjövedelmük az 1 millát...
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 21:04
Előzmény: #14  tokos.
#18
Én csak a riportot láttam a tv-ben, ott nem szóltak az adókedvezmény elvételétől is. Az amúgy tényleg fura lenne. Két gyerek után akkor lenne -20 ezer adókedvezmény meg -24 ezer csp 1 milla fölött. Ezt még mondjuk kompenzálja a 16% szja. De 3 gyereknél már gázos ez így. Szerintem ki kell várni a végét.
tokos. 2010. 11. 01. 21:02
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#17
7 ??? Hú vazze, ti aztán termékenyek vagytok....

Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 21:00
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#16
Csak az a baj , hogy Te a max kétgyerekes családmodelből indulsz ki , akinek több van az vagy rézbőrű vagy idegen , de magyar ember nem lehet . Tudod azért néhányan vagyunk , akik 7 gyereknél többet nevelünk és ott ez a javaslat nem igazán igazságos ...
tokos. 2010. 11. 01. 20:59
Előzmény: #13  tokos.
#15
"Mondjuk nem tudom, hogy nettó, bruttó, gyereszámtól függ-e vagy sem, elég homályos a dolog. "

Az is elgondolkodtató, hogy nem mindegy, az sem hány gyerek, ha két középosztálybeli, mondju 520 ezres keresetű szülő nevel 4 gyereket, az nem gazdag, nem él jól, ez garantált.

Egy gyerek esetében az egy főre jutó már épp a duplája. Nem kell akkora autó, akkora ház, nem kerül annyiba a nyaralás, a kaja, semmi...

Szóval érdekes dolog lesz ez.
tokos. 2010. 11. 01. 20:56
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#14
Adókedvezmény az után a gyerek után jár, aki után családi pótlékot folyósítanak, beidéztem ezt a részt.
tokos. 2010. 11. 01. 20:54
Előzmény: #10  yossarian78
#13
Családi jövedelemről volt szó, nem egyéniről.

Amúgy nálunk anya nem keres annyit, mint amennyit bukhatunk a dolgon, vagyis, ha ezt bevezetik, akkor felmond, így alá kerülünk a bűvös határnak, ő meg elmegy feketén dolgozni valahová.

Mondjuk nem tudom, hogy nettó, bruttó, gyereszámtól függ-e vagy sem, elég homályos a dolog.

De azt látom ebben most is, mint a szociknál, ha úgy húzod meg határt, hogy mérhető legyen a megtakarítás, akkor egy csomó olyan elesik tőle, aki amúgy marhára nem gazdag, ha meg magasabban húzod meg, akkor annyira keveset spórolsz, hogy ezért igazán kár azokat ..opatni, akik amúgy is elég sokat adóznak, az adminisztráció többet visz, mint amit megtakarítanak.
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 20:52
Előzmény: #1  tokos.
#12
Én úgy tudom,hogy kb. 1 milla fölött (pontos számot nem mondtak) nem adnak családi pótlékot. De a gyermekek utáni szja kedvezményhez nem nyúlnak.

Ezt hol olvastad,hogy 1 millió felett semmi sem jár?
zepi
zepi 2010. 11. 01. 20:49
Előzmény: #1  tokos.
#11
igazából az lenne egy elfogadható választás, hogy vagy az adókedvezmény, vagy a cs.pótlék , mindenkinek a kedvezőbb
ha a család számára -jövedelme alapján- az adójóváírás kedvezőbb , akkor azt kapja, ha, kisebb a bevétel, akkor járhat a családi pótlék
gondolom én
de ez így túl egyszerű, talán még igazságos is lenne, úgyhogy halva született ötlet :-)

yossarian78
yossarian78 2010. 11. 01. 20:46
Előzmény: #8  tokos.
#10
Örülök, hogy te fölötte vagy, de az állam szempontjából egy bizonyos szint fölött ez kidobott pénz.
tokos. 2010. 11. 01. 20:44
Előzmény: #1  tokos.
#9
Van ismerősöm, parasztként dolgozik.

Senki meg nem mondja, hogy mennyit keres, a jövedelem szétírva a család különböző fel és lemenői között, természetesen a bevétel java része nem számít jövedelemnek, adót szinte nem fizet, a támogatásokat kapj aorrvérzésig, ráadásul ha elmegy pénzért szüretelni a kombájnjával, naponta összeszed kb 200-300 rugót.

Továbbra sem fér a fejembe, hogy miért az adócsalókat támogatjuk?
tokos. 2010. 11. 01. 20:38
Előzmény: #6  yossarian78
#8
Igaz, adjuk oda ezt a pénzt a rézbőrűeknak, őket majd motiválja.
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 20:36
Előzmény: #6  yossarian78
#7
"Aki havi 1 milka fölött keres ott már nem motivál a gyerekvállalásra sem a cspótlék sem az adókedvezmény."

Több mint valószínű.
yossarian78
yossarian78 2010. 11. 01. 20:34
Előzmény: #4  tokos.
#6
Aki havi 1 milka fölött keres ott már nem motivál a gyerekvállalásra sem a cspótlék sem az adókedvezmény.
Törölt felhasználó 2010. 11. 01. 20:31
Előzmény: #4  tokos.
#5
Szerintem ez nem korrekt - ha sok gyereket nevelsz és kihajtod a lelked , akkor miért nem jár neked is az , ami a többieknek - a családi pótlékot még benyelem , de az adókedvezmény miért is ?????
tokos. 2010. 11. 01. 20:20
Előzmény: #3  pioca
#4
A pontosság kedvéért jegyezzük meg, hogy az adókedvezmény azon gyerekek után jár, akik után családi pótlékot folyósítanak.

Vagyis aki az egyiket bukja, az a másikat is....
pioca
pioca 2010. 11. 01. 20:17
Előzmény: #2  tokos.
#3
A pontosság kedvéért jegyezzük meg, hogy 62500 ill. 206250Ft-al az adóalapot csökkentik gyermekenként nem az adót!
tokos. 2010. 11. 01. 20:13
Előzmény: #1  tokos.
#2
"Jövőre az országgyűlés előtt fekvő adócsomag szerint a személyi jövedelemadóban nagy családi kedvezményt vezetnének be, ami egy és két eltartott esetén 62 500 forint havonta gyermekenként, három vagy több eltartottnál pedig havi 206 250 forint lenne. Eltartottnak számítana a javaslat szerint az, aki után családi pótlékot folyósítanak, vagyis elképzelhető, hogy az egymillió forintnál nagyobb jövedelemmel rendelkező családok a nagy összegű szja-kedvezményt sem kapnák meg."

Topik gazda

tokos.
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek