Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
peggy01 2016. 03. 06. 16:06
Előzmény: #617  ujonc
#620
link
"A TBSZ számlákon végzett tranzakciók után nem kell adót (egészségügyi hozzájárulást sem) fizetni és bevallást sem kell készíteni az itt elért jövedelmekről.

Ha azonban a tartós befektetési számlát a gyűjtőév zárásától számított 3 éven belül megszüntetjük, akkor nem csak a 15%*-os adót kell megfizetnünk, hanem 6%-os EHO-t is. Mindezt a teljes elért lekötési hozam után, tehát nem csak a kamatjövedelmek után. Ha ilyen módon feltörjük a TBSZ-t, akkor a 15%*-os adót magunknak kell bevallanunk és befizetnünk, a 6%-os EHO-t viszont a szolgáltatónk vonja le és fizeti be. Kivéve akkor, ha nincs elegendő fedezet a számlán az EHO levonására, mert ekkor ezt is az ügyfélnek kell bevallania és befizetnie. Az EHO fizetési kötelezettség persze a 2013. augusztus 1. előtt nyitott TBSZ számlákra nem vonatkozik, csak azokra, amiket e határidő után nyitottunk.

Ha a tartós befektetési számlát a gyűjtőév zárásától számított 3 éven túl, de 5 éven belül szüntetjük meg, akkor csak 10%-os adót kell megfizetnünk a teljes elért lekötési hozam után. Ha ilyen módon feltörjük a TBSZ-t, akkor a 10%-os adót magunknak kell bevallanunk és befizetnünk.

Ha a tartós befektetési számlát a gyűjtőév zárásától számított 5 éven túl megtartjuk, úgy az ott elért jövedelem teljesen adó és EHO mentes."
Törölt felhasználó 2016. 03. 06. 15:35
Előzmény: #618  kardkovacsi
#619
már hogyne tudná.
eladási megbízáskor te magad adod meg, hogy milyen készletpárosítást kérsz. lifo lofo stb a broki cégnek mindegy - és utólag feléjük ez nem is módosíthatod.

ha mégis utólag át akarod variálni, a saját kimutatásodban/adóbevallásodban megteheted, de akkor megint futod a rizikót, hogy nem stimmelsz a broki cég által jelentett számmal, és ha kellően nagy az eltérés, akkor jön a meghívó...

kardkovacsi 2016. 03. 06. 14:54
Előzmény: #611  Törölt felhasználó
#618
Nem tudja kiszámolni mivel szarul van megírva az adótörvény. Nincs kikötve, hogy csak FIFO-t (first in first out azaz a zárás mindig a legrégebbi tradel-el vezetődik össze) használhatsz mint pl. amerikában. Emiatt úgy vezeted össze az egyes kötéseket ahogy akarod. Gyakorlatilag ha nem nézi végig visszamenőleg mondjuk az elmúlt 5-6 év adatait (főleg ha vannak régebbi pozijaid amiket részben ki be nyitogattál) esélye sem lesz megmondani mennyi az annyi.
ujonc 2016. 03. 06. 14:22
#617
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy az értékpapír számlám TBSZ-es alszámláinak a "nyereségét" is fel kell-e tüntetni az adóbevallásban. Ezek persze még nem jártak le. Vagyis a TBSZ 2014-es számlámon lezárt kereskedést (vétel-eladás) is be kell e vallani, vagy azt csak az öt éves kifutás után?
herlas 2016. 03. 06. 13:29
Előzmény: #608  herlas
#616
Közben felmerült egy lehetséges megoldás a veszteség elszámolására. Például a Mol esetében 33,33%-a van meg a részvényeknek, a másik 2/3-ad eltűnt. Legyen az eredeti bekerülési ár 10000 Ft/részvény. 100db-nál ez 1M Ft.
A saját nyilvántartásomban innentől az 1M bekerülési költséget csak 33,33 db részvényre osztom szét, azaz darabonként 30000Ft-tal számolok majd eladáskor. Vajon ezt így elfogadná a NAV?
qaspar 2016. 03. 02. 19:26
Előzmény: #614  qaspar
#615
a 360.000 Ft-os veszteségemből, a három évre beadott önellenőrzéssel visszaszedtem 292.000 Ft-ot. Ezt közvetlenül kifizette a NAV. Persze ehhez az kellett, hogy legyen később nyereségem is, aminek az adója terhére fizette vissza a korábbi veszteséget a NAV.
qaspar 2016. 03. 02. 19:19
Előzmény: #611  Törölt felhasználó
#614
Lehet benne valami, hogy 100.000 Ft valamiféle határvonal, mert amikor az elmúlt évben rájöttem, hogy jogosult vagyok akár visszamenőlegesen is adókiegyenlítésre, vagyis a korábbi veszteséget a későbbi nyereséggel szemben elszámolhatom, sőt még vissza is térítik a veszteségre jutó adót, akkor gyorsan átnéztem a tőzsdei kereskedésem és a 2010. évi 360.000 Ft-os veszteségemet a következő években visszaigényeltem.
Gyors önellenőrzés, 2010-re, bevallva a nagy veszteség, majd évenként újabb önellenőrzéssel visszaigényelve évente 96-98-126 ezer Ft. Éppen az utolsó 126.000 Ft-tal volt gondom, a többit elég gyorsan, úgy az önellenőrzést követően 15-18 napon belül kifizették.
Az utolsó önellenőrzéssel rengeteg baj volt. Ahogy beküldtem elektronikusan, 2 napon belül jött a válasz, hogy melyik sorok nincsenek kitöltve, ezért nem fogadják el a visszaigénylést. Archiválják a visszaigénylést, továbbiakban nem foglalkoznak vele.
Erre a hiányzó sorokba nullát írva ismét beadtam a bevallást, megint kértem a visszafizetést, majd jött az elutasítás, hogy most meg egy másik sort nem töltöttem ki. De az elektronikus nyomtatvány kitöltő sosem mutatott hibát, azért is engedte beadni a visszaigénylést. Ez ment folyamatosan 5-6 alkalommal, amikor is lecsökkentettem a visszaigényelt összeget 98.000 Ft-ra, láss csodát, semmi hiba nem volt a bizonylaton, és 2 hét alatt kiutalták a pénzt.
Visszautalták a kért összegeket, amint 100.000 Ft alatt voltak.
qaspar 2016. 03. 02. 12:52
Előzmény: #612  herlas
#613
Nagyon szép, pontos jogszabályi levezetést kaptunk peggy01-től, hogy a befektetési szolgáltatás ellenértékét költségnek lehet beállítani. Vagyis a befektetési hitel kamata elszámolható sok más költség mellett. Semmilyen bukta nincsen benne, csak saját nyilvántartást kell vezetni az értékpapír bekerülési és kikerülési áráról, meg az összes, ehhez kapcsolódó költségről, majd a bevalláskor ezeket összeszámolva, bevallani a jövedelmet, ami után 16%-os adót kell még idén fizetni, jövőre meg 15 %-ot.
herlas 2016. 03. 02. 12:33
Előzmény: #611  Törölt felhasználó
#612
Rendben, egyetértünk. De akkor a befhitel kamata is csak akkor bukik ki, ha az általad írt nagyságrendet eléri.
Törölt felhasználó 2016. 03. 02. 12:14
Előzmény: #610  herlas
#611
ha jelentős az eltérés, biztos vagyok benne, hogy behívják.
gondold végig: a NAV-nak egyedül a bróker cégtől van megbízhatónak minősülő kontroll adata arról, hogy egy befektető mekkora adóköteles jövedelemre tett szert.

ha túl nagy az eltérés (értelemszerűen min. százezrekre gondolok, nem aprópénzre), akkor tuti az ellenőrzés.

herlas 2016. 03. 02. 11:19
Előzmény: #609  Törölt felhasználó
#610
Ezzel a navos összevezetéssel kapcsolatban: a bef. szolgáltatók mindig megírják, hogy az általuk kiszámolt jövedelemtől el lehet térni, mert elsősorban az számít, amit a magánszemély a saját nyilvántartása alapján bevall. (Eladáskor egy másik bekerülési árat vesz figyelembe.)
Ezeket az adózókat is mind behívnák, mert eltérés van?
Törölt felhasználó 2016. 03. 02. 10:41
Előzmény: #607  peggy01
#609
peggy, ezt jól összeszedted, hasznos.

az otp topicban volt a minap egy csörte a befektetési hitel kamatának elszámolhatóságával kapcsolatban.
szerinted akkor a bef hitel nyújtása mivel kieg szolgáltatás, ennek költsége (kamata) is elszámolható a nyereséggel szemben?

mert a bróker cégek szerint nem, ezért nem is szerepel az ügyfeleknek adott év végi igazolásban.

az igazolásban szereplő jövedelem összege pedig megküldésre kerül a NAV-nak, amivel a magánszemély bevallása nem stimmel, ha ő meg levonja a bef hitel költségét, innen egyenes út vezet ahhoz, hogy behívják revizíóra....

te mit gondolsz?
herlas 2016. 03. 02. 10:24
Előzmény: #607  peggy01
#608
Arról mit gondoltok, hogy a brókerbotrányok során eltűnt, elveszett részvények BEVA kártérítésen felüli részét mikor, milyen dokumentum alapján lehet beállítani ellenőrzött tőkepiaci ügylet során keletkezett veszteségként.
A BEVA kimutatása alapján idén, a felszámolási vagyonmérleg után vagy sosem?
Akár (jogtalan) járulékos költségnek is lehetne tekinteni, amit a befektetési szolgáltató értékpapír formájában "levont" (ellopott) a számláról.
peggy01 2016. 03. 01. 22:15
Előzmény: #599  Törölt felhasználó
#607
Az szja-törvény 67/A. § (1) bekezdése szerint az értékpapírral kapcsolatos járulékos költséges számolhatók el a nyereséggel szemben. Az szja-törvény 67. § (9) bekezdés bb) pontja szerint járulékos költségnek kell tekinteni többek között a "külön törvény szerinti befektetési szolgáltatási tevékenység, a befektetési szolgáltatási tevékenységet kiegészítő szolgáltatás vagy árutőzsdei szolgáltatási tevékenység ellenértékét is."

SZJA
69.§
"b) * az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költség:

ba) az értékpapír megszerzésekor fizetett illeték,

bb) az értékpapír megszerzésével, tartásával vagy átruházásával összefüggő, a magánszemélyt terhelő igazolt kiadás (ideértve különösen az értékpapír megszerzésével, tartásával vagy átruházásával összefüggésben nyújtott, a külön törvény szerinti befektetési szolgáltatási tevékenység, a befektetési szolgáltatási tevékenységet kiegészítő szolgáltatás vagy árutőzsdei szolgáltatási tevékenység ellenértékét is"

2007. évi CXXXVIlI. törvény

"5. § (1) Befektetési szolgáltatási tevékenységnek minősül a rendszeres gazdasági tevékenység keretében, pénzügyi eszközre vonatkozóan végzett

a) megbízás felvétele és továbbítása,

b) megbízás végrehajtása az ügyfél javára,

c) sajátszámlás kereskedés,

d) portfóliókezelés,

e) befektetési tanácsadás,

f) pénzügyi eszköz elhelyezése az eszköz (értékpapír vagy egyéb pénzügyi eszköz) vételére vonatkozó kötelezettségvállalással (jegyzési garanciavállalás),

g) pénzügyi eszköz elhelyezése az eszköz (pénzügyi eszköz) vételére vonatkozó kötelezettségvállalás nélkül, és

h) multilaterális kereskedési rendszer működtetése.

(2) Kiegészítő szolgáltatásnak minősül

a) a pénzügyi eszköz letéti őrzése és nyilvántartása, valamint az ehhez kapcsolódó ügyfélszámla vezetése,

b) a letétkezelés, valamint az ehhez kapcsolódó értékpapírszámla vezetése, nyomdai úton előállított értékpapír esetében ennek nyilvántartása és az ügyfélszámla vezetése,

c) a befektetési hitel nyújtása,

d) a tőkeszerkezettel, üzleti stratégiával és az ezekkel összefüggő kérdésekkel, valamint az egyesüléssel és a vállalatfelvásárlással kapcsolatos tanácsadás és szolgáltatás,

e) * a befektetési szolgáltatási tevékenységhez kapcsolódó valutával és devizával történő kereskedés,

f) a befektetési elemzés és pénzügyi elemzés,

g) jegyzési garanciavállaláshoz kapcsolódó szolgáltatás,

h) a 6. § e)-g), j) és k) pontjaiban foglalt származtatott ügyletek alapjául szolgáló eszközhöz kapcsolódó befektetési szolgáltatási tevékenység vagy kiegészítő szolgáltatás."
link
A számlavezetést nyugodtan elszámolhatod.
peggy01 2016. 03. 01. 21:55
Előzmény: #604  Törölt felhasználó
#606
Pedig így van.
A vállalatok küldik ki az igazolást, amelyen a bruttó nettó osztalék kifizetés rajta van.
A kérdező pedig kiemelte, hogy magyar papírokról van szó.
Törölt felhasználó 2016. 03. 01. 18:53
Előzmény: #604  Törölt felhasználó
#605
nem irtál sok konkrétumot, általánosságban válaszoltam. persze más a történet, ha külföld részvényről van szó.

otp, mol estén viszont tuti úgy van, ahogy én írtam.
Törölt felhasználó 2016. 03. 01. 18:06
Előzmény: #592  Törölt felhasználó
#604
Ez így nem igaz amit írsz. PL mikor MKB-nál voltam ott év végén küldtek mindig összesítőt, hogy volt az osztalék megfizetve, pl:

- Külföldön levont adó összege xUSD
- Itthon fizetendő adó x USD
- Kézbesítési jutalék

Én olyanról még nem hallottam amit te mondasz. Nekem eddig mindig a bróker cég vagy Bank küldött ki osztalékról értesítőt, hogy mennyi adót fizetett/tartott vissza vagy éppen nem fizetett meg.
Törölt felhasználó 2016. 03. 01. 17:57
Előzmény: #592  Törölt felhasználó
#603
Tudom, de nem küldött az a bajom.
qaspar 2016. 03. 01. 14:15
Előzmény: #599  Törölt felhasználó
#602
Igen!

Minden költséget, ami indokolt volt az értékpapír vásárlással, annak tartásával, benne az esetleges befektetési hitelt is.
De még a számlavezetési költséget is, meg a broker díját mind a vásárlás, mind az eladás után.
qaspar 2016. 03. 01. 14:12
Előzmény: #600  Juvefan
#601
személyesen is be lehet adni a brókernak a megbízást, igaz az busz, vagy villamos jeggyel jár, de a jegyről nem állapítható meg, hogy a brókerhez mentél, ezért felejtős. senki sem mondta, hogy csak otthon nézheted az árfolyamok alakulását, ingyenes netkávézóból is eléred. Vagyis nem lehet a net előfizetést is rátolni, meg a reggelid, meg az öltönyönyed, meg a WC papírod sem.

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek