Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 02. 08. 13:20
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#60
Igen, levonható. De pl.: az Erstebróker külön kiírja a számlavezetési díjat,az összesített nettó eredménybe beleszámítja/levonja. Nézd meg, nehogy kétszer kerüljön levonásra.
Továbbá levonható a tőzsdés tartalmú könyv, tanfolyam... díja is.
-bubu-
-bubu- 2011. 02. 08. 12:46
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#59
Fontos adózási tájékoztató!
Szja. hatálya alá tartozó ügyfelek részére
Equilor Befektetési Zrt. Tel: (36 1) 430 3980 equilor@equilor.hu A Budapesti Értéktızsde
H-1037 Budapest, Montevideo u. 2/C Fax: (36 1) 430 3981 www.equilor.hu alapító tagja
Tisztelt Ügyfelünk!
Tájékoztatjuk, hogy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. tv. (Szja.) hatálya alá tartozó Ügyfeleink,
akinek a 2010-es adóévben keletkezett olyan a kamatjövedelem hatálya alá tartozó értékpapír értékesítésébıl,
átruházásából, továbbá beváltásából származó kamatjövedelme, ami nettó árfolyamértékre és felhalmozott
kamatra vagy hozamra oszlik meg, nyilatkozatot tehet arra vonatkozóan, hogy a kamatjövedelemnek
minısülı ügyletekbıl származó jövedelmét összevontan kívánja-e bevallani a Szja 65. § (5)1 bekezdés
szerint. Ebben az esetben az Equilor Befektetési Zrt. mint Kifizetı által levont kamatadó összege
adóelılegként tekinthetı.
Jellemzıen kamatadóval terhelt jövedelmek, melyek szembeállíthatók az ellenırzött tıkepiaci ügyletek
eredményével:
1. Állampapírokon (államkötvény, diszkontkincstárjegy) elért árfolyamnyereség és árfolyamveszteség
2. Vállalati kötvényeken elért árfolyamnyereség és árfolyamveszteség
3. Nem tızsdei befektetési jegyeken elért árfolyamnyereség és árfolyamveszteség
A fentiekben jelzett, jellemzıen kamatadóval terhelt jövedelmek a következı fıbb ellenırzött tıkepiaci
ügyletek eredményével állíthatók szembe:
1. Részvényeken elért árfolyamnyereség és árfolyamveszteség
2. FX ügyletek eredménye
3. Derivatív ügyletek eredménye
4. Elızı évekrıl adókiegyenlítés címén áthozott veszteség
Amennyiben úgy dönt, hogy élni kíván ezen lehetıséggel, mindössze annyit kell tennie, hogy a jelen
tájékoztatóhoz mellékletként csatolt Nyilatkozatot értelemszerően kitölti, aláírja és eljuttatja Társaságunkhoz
2010. december 31-ig beérkezıleg. A Nyilatkozat alapján igazolást állítunk ki az Ön részére az érintett
ügyleteirıl és a levont adóról, mint adóelılegrıl. Az igazolás 2011. február 15. napjáig Adóigazolásával együtt
kerül megküldésre.
Felhívjuk Ügyfeleink figyelmét, hogy a Nyilatkozat csak az adott adóévre vonatkozik, tehát amennyiben a
jövıben is élni kíván a lehetıséggel, akkor nyilatkozatát a 2011. évben is meg kell ismételni.
A nyilatkozat megtétele során kérjük, vegye figyelembe az alábbiakat:
1. Ez a lehetıség csak az elért árfolyamnyereségre és elszenvedett árfolyamveszteségre vonatkozik, így a
ténylegesen kamatként kifizetett jövedelemre nem.
2. Aki ezen adózási formát veszi igénybe, annak adóbevallást kell készítenie még abba az esetben is, ha csak
állampapír ügyletei voltak és esetleg adót sem tud visszaigényelni.
3. Társaságunknak a jogszabályi rendelkezések alapján tételes adatszolgáltatási kötelezettsége áll fenn az
Adóhatóság felé a nyilatkozattétel, valamint a nyilatkozat által érintett ügyletek tekintetében, amelyre
egyébként a kamatjövedelemre vonatkozó elıírások szerint nem kellene, hogy sor kerüljön.
4. A szabályozás a tartós befektetési számlán és a nyugdíj-elıtakarékossági számlán elért nyereségre és
elszenvedett veszteségre nem alkalmazható.
A nyilatkozat alapján Társaságunknak továbbra is le kell vonnia a kamatadót, melyet majd az ellenırzött tıkepiaci
ügyletek utáni adókötelezettsége tekintetében érvényesíthet, tehát ennek megfelelıen csökken a megfizetendı
adó mértéke.
1
Törölt felhasználó 2011. 02. 08. 12:43
Előzmény: #57  bigyula
#58
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a számlavezetési díj összegét ( ami külön címletként van feltüntetve az éves kimutatáson)levonhatom e a tőzsdei nyereség összegéből, tehát adóalap csökkentő tétel e?
bigyula 2011. 02. 08. 12:37
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#57
Nem. A befektetési jegy eladásán keletkezett nyereséget-veszteséget, és a levont adót nem lehet a tőzsdei részvények árfolyamnyereségével-veszteségével szembeállítani.
Törölt felhasználó 2011. 02. 08. 12:32
Előzmény: #55  Johnny178
#56
Az én kérdésem bárkinek az lenne, hogy befektetési jegy adás-vétel után már év közben levont adóval szemben elszámolható-e az adott évi tőzsdei veszteségre jutó adó?
Azaz lehet-e visszaigényelni ez alapján.
előre is köszi a választ
Johnny178 2011. 02. 08. 12:20
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#55
Hú ez az amit kerestem, köszönöm Holnor még egyszer neked is Bubu a segítőkészséget :-), hát sajna lesz mit visszaigényelni.
Törölt felhasználó 2011. 02. 08. 12:09
Előzmény: #52  Johnny178
#54
link

136. oldal, példák 204-től.
-bubu-
-bubu- 2011. 02. 08. 12:02
Előzmény: #52  Johnny178
#53
Apeh oldal szja 67/A ban kutakodj , ha lesz időm megnézem
Johnny178 2011. 02. 08. 11:41
Előzmény: #46  outsider42
#52
Sziasztok, nekem is lenne egy kérdésem.
A tavalyi 2010 évi vesztesége szembeállítható az azt megelőző 2009-es év nyereség utáni adóm erejéig.
Ha igen, valaki tudna erre vonatkozóan valami törvény rendeletet ahol ez hivatalosan is le van írva?
Megköszönném ha valaki belinkelné ide.
-bubu-
-bubu- 2011. 02. 08. 11:21
Előzmény: #49  zygana44
#51
ha a részvényt eladtad nyereséggel, akkor realizáltad.......
bigyula 2011. 02. 08. 11:20
Előzmény: #49  zygana44
#50
Amikor eladtad, akkor realizáltál. Az, hogy a nyereséget újra befektetted, az nem jelenti azt, hogy nem keletkezett adóköteles nyereséged.
zygana44 2011. 02. 08. 11:17
#49
Szeretnék választ kérni az alábbi kérdésemre:
A birtokomban lévő egyik fajta (mondjuk OTP) részvényt mind eladtam (nyereséggel), amit azonban nem "realizáltam", hanem egy másik fajta (mondjuk MOL) papírt vettem a teljes kapott összegért. A brókercég adóigazolásában az OTP-n elért nyereség szerepel bevételként. Valóban le kell adóznom 20%-kal, holott csak átrendeztem a portfóliómat?
kata311
kata311 2010. 10. 25. 21:29
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#48
akkor megnyugodtam, hogy nem vezettem félre senkit
(ugyanis én is visszakaptam az előző befizetett adómból)
Törölt felhasználó 2010. 10. 25. 20:42
Előzmény: #46  outsider42
#47
úgy legyen! :-)
outsider42 2010. 10. 25. 20:35
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#46
Megnéztem és igazad van. Tényleg elszámolható az idei év vesztesége az előző két év nyereségével szemben, amennyiben arra a megfizetett adó fedezetet nyújt.
Remélem nem lesz rá szükség:-)))
outsider42 2010. 10. 25. 20:33
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#45
Igazuk van a kollégáknak. Megnéztem a kitöltési útmutatót, az előző két évben bevallott tőzsdei nyereség tényleg beszámít az adókiegyenlítési keretbe és vele szemben elszámolható az idei veszteség.

Knight Tyris 2010. 10. 25. 18:37
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#44
na ja amikor az ember az adóbevallásban azzal az oszlopnévvel találkozik, hogy a "veszteség adója" hát meglepettségében felszalad a szemöldöke a megfogalmazáson :o)

aztán kezdődhet a bogarászás, hogy mi a nyavajára is gondolnak pontosan :o) :o)

Nálatok ez idén kimaradt?
Törölt felhasználó 2010. 10. 25. 17:50
Előzmény: #39  Knight Tyris
#43
Köszi a válaszokat, ez picit meglep, de örülök, hogy így van.
Törölt felhasználó 2010. 10. 25. 17:50
Előzmény: #41  outsider42
#42
rendben!
először én sem gondoltam, hogy így van, aztán már ott gyanús lett a dolog, hogy az előző évek soraiban a jövedelem(adó) és a veszteség(adó) oszlophoz tartozó mező egyaránt kitölthető, tehát a korábbi éveknél a jövedelem(adó) oszlopot nem zárt cellaként adták meg.
nézd meg nyugodtan, várom az észrevételedet!
outsider42 2010. 10. 25. 17:40
Előzmény: #40  Törölt felhasználó
#41
Na ezt este megnézem az Abevben.

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek