Topiknyitó: Portfolio 2010. 10. 01. 16:37

Orbán Viktor: világszabadalom lesz a magyar egykulcsos adórendszer  

Ugrás a cikkhez
A miniszterelnök szerint Magyarországon az egymillió munkahely mellett egymillió gyermek is hiányzik. Orbán Viktor az InfoRádió Aréna című műsorában arra buzdítja a családokat, hogy legalább két gyermeket vállaljanak, úgy, hogy emellett még, ha...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=139282
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 18:37
Előzmény: #10  Sarpac
#20
"Minél alacsonyabb az áfa annál erősebben ragaszkodik az eladó a számlázáshoz mivel a rizikó faktor magasabb lesz mint a jövedelmi."

Az eladó nem az áfa miatt ragaszkodik a számlázáshoz, hiszen ha veszel egy árut vagy szolgáltatást, 80 Ft + áfáért, akkor ő 100-at kap, 20-at befizet áfaként a költségvetésbe, ugyanúgy a nettó 80 Ft-nál van, mintha feketén adtál volna neki 80-at. Ebben semmi különbség aközött, ha 25% az áfa vagy 8. Az eladó szempontjából az áfa tehát teljesen mindegy, azon csak te nyersz, mint vevő, hogy nem kell kifizetned.

Az eladónak azért nem érdeke számlát adni, mert akkor nem kell TB-t, eü-t, SZJA-t, társasági adót, iparűzési adót stb. fizetnie a bevétel után, ami - felvett keresettől függően - nagyjából a befolyt NETTÓ bevétel 50-60%-át elviszi egyébként. Az eladó érdekeltségét a számlás munkában tehát a járulékok/egyéb adók, és nem az áfa csökkentésével lehetne megteremteni.
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 18:32
Előzmény: #17  Sarpac
#19
le se szarják az "új világrend" -l együtt ..

mitől akkora szám ez az egykulcsos adó ?
Ma 17 % adót fizet az 5 milka alatti keresők , ami kb az adófizetők majd 90 %-a ..
miért kell ettől így beájulni ? pláne hogy a az eddig 36% -ot fizető most röhög a markába a 16% al...

Akkora hiány lesz itt adóbevételből , hogy majd
a fal adja a másikat !

(abból meg nem világszabadalom , csak világröhej lesz )
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 18:28
Előzmény: #17  Sarpac
#18
Így van. A keveset keresők még kevesebbet fognak keresni (és ebbe az átlagkeresetet pár tízezerrel meghaladó fizetések is bőven beletartoznak még), a jól keresők szempontjából adtak a szarnak egy pofont, mert kb. ugyanott marad minden, úgyhogy csak a nagyon jól keresőknek fog komoly könnyebbséget hozni a 16%-os egységes kulcs.

Az adórendszer meg semmivel sem lesz egyszerűbb tőle, mert az meg egy teljesen más kérdés, ahhoz az olyan hülyeségeket kellene eltörölni, mint az innovációs járulék meg a szakképzési hozzájárulás, olyan rendszert csinálni, hogy a könyvelőnek ne kelljen minden dolgozó minden munkanapjáról jelentést küldenie az APEH-nek stb. Ez lenne az egyszerűsítés, ez az egy kulccsal való bűvészkedés viszont nem egyszerűsít semmit, csak parasztvakításra jó.
Sarpac
Sarpac 2010. 10. 01. 18:11
Előzmény: #16  Sarpac
#17
Mellesleg a 27%-os járulék az még mindig megmarad amire az elmúlt 4 évben 4,5%+ raktak. Így az 1%- a kis és átlagkeresetűeknek =semmivel mivel idén is 17%-al adóztak évi 5milla alatt keresők ha jól tudom.
Sarpac
Sarpac 2010. 10. 01. 18:05
Előzmény: #15  opposition2002
#16
16% dísznek jó a falra mert ha jól látom adókedvezményt csak a családosok kapnak majd plusz a jóváírás is csorbul. Szvsz ez pedig fizetés csökkenést eredményezni.
Mellesleg nem kis leépítések lesznek(ka. szféra) és ez már tuti nálunk ki is hirdették pont ma.
Jó pár 10ezer ember kerül majd utcára!
opposition2002 2010. 10. 01. 17:49
Előzmény: #10  Sarpac
#15
Az áfacsökkentés szerintem sem járható út, és egyszer már kipróbáltuk (2006. január 1 25-ről 20-ra), és ennek az adócsökkentésnek kb. a felét lenyelte a kereskedelem, nem ment át az árakba, aztán 2009-től vissza is emelték.

Leginkább az élőmunkát terhelő adókat/járulékokat lenne érdemes csökkenteni, azok tényleg elég magasak, bér ha végre meglépnék ezt a 16%-os egykulcsost, akkor már nem lennének olyan kirívóak.

Az áfát azért sem lenne érdemes csökkenteni, mert éppen a többi, költségvetési hiányt csökkenteni akaró EU országban is az áfa emelése van napirenden, így a 25%-ból adódó kirívóan magas kulcs már nem feltétlenül lesz olyan sok, ha a többiek hozzánkemelnek. Ami meg a feketegazdaságot illeti, egy termék végfogyasztói árában az áfa csak 20%-ot jelent, a többi előállítási költség (amit a direkt adók szintje is befolyásol), valamint a különböző lánckereskdelmi szinteken realizálódó haszonkulcsok befolyásolnak. Inkább azt kellene megvizsgélni, hogy miért van az, hogy pl. egyes friss zöldségek, gyümölcsök fogyasztói ára 3-4-szerese a termelúi felvásárlási árnak (nem az áfakulcs szintjétől, az biztosÖ, és még lehetne sok-sok terméket felsorolni.
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 17:45
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#14
Valóban ennyit mondtál :)

De ez kevés. Mert áfát nem csak 25-ről 20-ra lehet csökkenteni, hanem például 15-re,10-re, vagy még kevesebbre. Ezt nem mondtad. Esetleg egy jelképes 5-re, hogy egy vállalkozás ne érezze, hogy kétszer adózik ugyanazon termék, szolgáltatás után.
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 17:38
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#13
Ennyit mondtam én is.
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 17:33
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#12
Jól van na, értem én is miről beszélsz. A béna áfacsökkentésnek valóban kevés értelme van.
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 17:29
Előzmény: #10  Sarpac
#11
Van becslésed arra, hogy ez kb. mennyi bevételkiesés az államnak /év?

Nem néztem utána, de ez száz milliárdos nagyságrend.

Mivel pótolnád? Mit emelnél helyette?
Sarpac
Sarpac 2010. 10. 01. 17:20
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#10
Minél alacsonyabb az áfa annál erősebben ragaszkodik az eladó a számlázáshoz mivel a rizikó faktor magasabb lesz mint a jövedelmi.

8% ÁFA kellene alapvető élelmiszerekre. 16%-os áfa mehetne a ruházati, gyógyszertári, termékekre illetve a tömegközlekedés díjaira. Maradék 25% mehetne a benzin(kivétel tömegközlekedés), alkohol, dohányárú és minden egyéb élvezeti cikkre!
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 17:16
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#9
Pierp, nem azt mondtam, hogy az egészet lenyúlná a kereskedelmi rendszer, hanem, hogy "egészét vagy jó részét".

Egyébként 2006-ban mintha lecsökkent volna az ÁFA 25%-ról 20-ra. És mintha pont ez történt volna: a boltokban árcsökkenés alig volt. Úgyhogy amiről írtam az innentől nem feltételezés, hanem tény, pont így történt. Világos, hogy az egészet nem tudták lenyúlni, de egy részét igen. Egyébként meg nem ez volt a mondandóm lényege. A vita onnan indult, hogy a vitaindító ÁFA csökkentést szeretne. Én meg leírtam az én ezzel ellentétes érveimet. Amire reagáltál egy mellékesen megjegyzett mondat volt.
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 17:13
Előzmény: #4  Sarpac
#8
"Miért mert sokan sokalják azt a 25%-ot amit az állam lenyúl. Egyszerűen számla nélkül mehet a biznice és heló"

És ezen az 5% csökkentés, miben enyhít? Szerintem semennyiben.

Aki az autószerelőtől nem kér számlát, mert akkor 25%-al olcsóbb, az nem fog kérni, ha 20% az ÁFA akkor sem.
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 17:09
Előzmény: #6  martin36
#7
Kritikán aluli ez az egész. Ugyanazt csinálja, mint Gyurcsány, pofázik, ígérget, vetít, elmagyarázza a semmiről, hogy az már valami nagyszabású reform, és közben nem csinál semmit.
martin36
martin36 2010. 10. 01. 17:06
Előzmény: #1  Portfolio
#6
Komolyan mondom,kezd klinikai eset lenni Viktor.
Történelmi küldetéstől szenvedő,világszabadalmi forradalmár.
Már várom,h legközelebb szarik egyet,aztán bekeretezteti,és az MNB fogja árulni az aranyárhoz kötve unciánként ennek a történelmi hősnek a végtermékét.
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 17:04
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#5
Azért, ha értenél a kereskedelemhez, gondolom tudhatnád, hogy teherkönnyítés, ha úgy tetszik kereskedelmi marzs szélesedés esetén , a versenytársak közül elég csak néhány szereplőnek a régi marzzsal beérni, és árat csökkent. A többi máris kénytelen alkalmazkodni utánuk. Mondjuk ebből nem lesz kánaán.
Sarpac
Sarpac 2010. 10. 01. 16:59
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Pont a magas áfakulcs kedvez a feketekereskedelemnek. Miért mert sokan sokalják azt a 25%-ot amit az állam lenyúl. Egyszerűen számla nélkül mehet a biznice és heló. Pláne most, hogy minden szart át lehet hozni!
Pl. csak gondolj bele környező országokban nem egy helyen 8% az adó az élelmiszerekre másra 17-19%. Szerinted ezzel szemben a 25% áfa kedvez a hazai termékeknek?
Törölt felhasználó 2010. 10. 01. 16:49
Előzmény: #2  Sarpac
#3
ÁFA csökkentés??? Az ÁFA a legigazságosabb adófajta, mert azt bizony még a feketegazdaság, meg a bűnözők, meg az eltartottak is fizetik, ráadásul tisztán fogyasztásarányosan.

Nem egészen értem, milyen pozitív eredménye lenne szerinted az ÁFA-csökkentésnek. (most túl azon, hogy ha 5% ponttan csökkentenék, akkor azt a 5-öt, vagy annak jó részét le is nyúlná a kereskedelem, tehát a végső felhasználó nem sokat érezne belőle).
Sarpac
Sarpac 2010. 10. 01. 16:46
Előzmény: #1  portfolio
#2
Legalább 2 gyereket? És miből tartsák el etessenek vele földet? Munkát varázsolni nem lehet!

Ja adókedvezmény csak a családosoknak, na ez aztán sarkalni fogja a fiatalokat nagyon, vagy még úgy sem!Feketegazdaság szép felvirágzása következik csak tessék figyelni!

Kulcs az ÁFA csökkentése lett volna a kilábalás felé ennek semmi értelme.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek