Topiknyitó: Törölt felhasználó 2009. 12. 11. 12:18

Chánuka - A fény ünnepe  

Chánuká ünnepe kiszlév hó 25-én kezdődik (idén 2009. december 11. este), és nyolc napig tart. Annak a győzelemnek állít emléket, amelyet a Mákkábeusok három évig tartó szabadságharc után arattak az Izraelt elfoglaló szíriai görögök fölött, és legyőzték a görögök hellenista zsidó támogatóit is, akik változtatásokat akartak bevezetni a zsidó vallásgyakorlatban. A harc polgári i. e. 165-ben a Jeruzsálemi Templom visszafoglalásával ért véget. A győzelemmel helyreállt Izrael szuverenitása is. A "chánuká" azt jelenti: "felavatás", s arra utal, hogy újra Isten oltalmába ajánlották a Templomot, amelyet a pogány bálványok és praktikák beszennyeztek.



Chánukai gyertyagyújtás a Nyugati téren



2009. december 11-től 19-ig minden este (december 11., és december 19. péntek kivételével) 18 órakor szeretettel várunk mindenkit a Nyugati térre, közös chánukai gyertyagyújtásra, közös táncra és a felejthetetlen chánukai fánkra. Ünnepségünket részvételükkel megtisztelik a zsidóság vezetői, és közéleti személyiségek.

link


Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 12. 31. 08:36
Törölt hozzászólás
#446
Törölt felhasználó 2009. 12. 23. 15:39
Előzmény: #442  Törölt felhasználó
#445
Ja! :)

link
mondoka 2009. 12. 23. 15:21
Előzmény: #443  mondoka
#444
%:-s
mondoka 2009. 12. 23. 15:20
Előzmény: #442  Törölt felhasználó
#443
Ne alapítsuk meg a világ összes ünnepét folyamatosan és egész évben ünneplők klubját?
Törölt felhasználó 2009. 12. 23. 14:46
Előzmény: #437  Törölt felhasználó
#442
Boldog Chánuka-t!
Van olyan hely a világon ahol tényleg boldog a Karácsony, ilyenkor a szépre kell gondolni, nem a rosszra:

link

Sajnos Magyarországon túl sokat törődünk a nemlétező gondokkal, a boldog percek helyett, így önmagát beteljesítő jóslattá válva kevesebb hely marad az örömöknek és a boldogságnak.
Törölt felhasználó 2009. 12. 23. 07:48
Előzmény: #440  Törölt felhasználó
#441
"nem tudtam mi van a szoknyád alatt,
mi az ami ráz."
>:o)

" Felnőttem rég"
Törölt felhasználó 2009. 12. 23. 07:36
Előzmény: #439  Törölt felhasználó
#440
Nem tudtam mi az ami úgy ráz' :-)))
Törölt felhasználó 2009. 12. 23. 07:34
Előzmény: #436  Törölt felhasználó
#439
"Öt éves srác"
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 22:55
Előzmény: #300  Törölt felhasználó
#438
"A b@szó kígyókkal foglalkozzál és váltogasd a nemed tovább a boldog hanukádon. "

Köszönöm a buzdító szavakat, igyekezni fogok:).
Egyébként nekem nem hanukám, nem vagyok zsidó (legalábbis nem tudok róla:)). Ráadásul pénzügy szakos egyetemistaként nem egyszer láttam már ennek kárát. De egyszerűen nem érdekel, miért érdekelne?
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 21:42
Előzmény: #435  Törölt felhasználó
#437
המשחרר אוהבים אותנו? אבל נו טוב
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 20:46
Előzmény: #20  exmnbs1
#436
Közeledik Szilveszter napja. Ilyenkor nagy összefogások után énekelni szokott az ember. Én most kezdtem a nagy napra a felkészülést.

Aki tudja a folytatást és kedveli is, írja le a következő sort !

Tehát :
" Mikor még kis kölyök voltam ,"
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 20:00
#435
Minden itteni fórumozónak szeretettel ajánlom karácsonyi ajándékként Leon Uris: Exodus c. könyvét.
Jó olvasást és békés karácsonyt!
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 19:47
Előzmény: #431  gabriellusz
#434
Az ördög is és az isten is az emberekben (agy) van és az emberekből fakad. A mennyország, meg a pokol az álmodozás és mese kategóriájába tartozik szerintem.
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 19:46
Előzmény: #399  Törölt felhasználó
#433
Ez is olyan tanáros megnyilatkozás volt a részedről.
Te aztán megmondod másoknak, hogy mivel foglalkozzanak és mivel ne. Te el tudod dönteni, hogy az illető mivel foglalkozzon.
Más szemében a szálkát is megtalálod.
Te mindent tudsz ugy-e?

link

"The exact date and location of the Crown's origin are unknown."

ujonc 2009. 12. 22. 17:28
Előzmény: #415  Törölt felhasználó
#432
Vagy csak Te nam ismerheted meg annak az embernek azt az oldalát.
gabriellusz 2009. 12. 22. 15:37
Előzmény: #430  mondoka
#431
a gyűlölet az ördögtől fakad..
G
mondoka 2009. 12. 22. 15:15
Előzmény: #429  gabriellusz
#430
Szép és előző írásom után illő idézet volt ez Gabriellusz!
Igaza, ha van az embernek, az egy dolog. Még azt sem mondhatnám kicsi vagy elhanyagolható dolog.
De mégis az biztos hogy ha az ember ennek okán a gyűlöletet válassza,
és nagy és fontos ügy lévén a teljes lelkét és gondolatvilágát kitöltően, és időben folytonosan teszi, akkor az ember így vagy úgy de egész biztosan szinte elkerülhetetlenül a halált válassza. Valamiképp beleljesíti nem csak az ellenségei, és nem is biztos hogy sikerülni fog az ellenségei számára, de mindenképp beteljesíti és okozza maga és még lehet hogy a környezete számára is a pusztulást.
Ez már szinte fizika. Hogy most isten e vagy sem, de hogy ez törvény az biztos.
És aki szeretni fog az azzal pedig az életre vesz jegyet. Boldogságot teremt.
(Persze hogy a fejére ne essen egy tégla attól nem véd meg.)
gabriellusz 2009. 12. 22. 14:54
Előzmény: #428  mondoka
#429
Máté 18/21-22. „Ekkor hozzá menvén Péter, monda: Uram hányszor lehet az én atyámfiának ellenem vétkezni, és néki megbocsátanom? Még hétszer is? Monda néki Jézus: Nem mondom néked, hogy még hétszer is, hanem még hetvenszer hétszer is”
mondoka 2009. 12. 22. 14:40
Előzmény: #427  Törölt felhasználó
#428
Lehet hogy nincs.
Maximum van az az ember aki emberileg megérthető hogy miért gyűlöl betegesen.

Mondjuk vegyünk példaként egy embert. Mindegy hogy ő kicsoda. Mondjuk emberünknek a családját a szeme láttára ölik, kínozzák, erőszakolják meg valakik. Ő túléli valamiképp.
Most ő gyűlölni fogja azokat akik ezt tették. Vagy nem. De mindenesetre mint embert én meg fogom érteni hogy gyűlöl. Minden bizonnyal én is ezt tenném. Lehet hogy emberünket mostantól már csak egy dolog fogja éltetni a bosszú. Ez is megérthető.
De lehet hogy el akarja felejteni az egészet, és már csak elhunyt szeretteire gondolva is kötelességének fogja érezni hogy családja és gyermekei legyenek és hogy lehetőség szerint boldogan éljenek tovább. Életbenmaradva nem kockáztatva az életét. Illetve esetleg a bosszú vágyáról is lemondva.
Van tehát egy tragédia/gaztett után két fő irány.
Bármelyik utat is válassza emberünk, igaza lesz neki.
Max mindenki eldöntheti melyik a bölcsebb, igazságosabb, hasznosabb döntés.
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 14:19
Előzmény: #425  mondoka
#427
van olyan gyűlölet, ami nem beteges?
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 14:16
Előzmény: #423  mondoka
#426
örülök, hogy van, aki elolvasta, köszi. :)
észrevettem, hogy valahogy mindig úgy jött ki, hogy neked linkeltem, de nem azért, mert úgy gondolom, hogy rólad szól. neked van egy látásmódod, ami nem egyezik mindenben az enyémmel, de nem érzékelem belőle a sugárzó gyűlöletet. viszont volt itt több olyan hsz, ami miatt kerestem ezt a cikket, és belinkeltem. gondoltam, hátha elgondolkodnak rajta.
mondoka 2009. 12. 22. 14:15
Előzmény: #419  Törölt felhasználó
#425
Amit Havel leírt az szerintem a beteges gyűlölet kórképe.
Ami nagyon máslapra tartozik mint egyszerűen a rossz nemszeretése.
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 14:10
Előzmény: #422  Törölt felhasználó
#424
köszönöm, neked is hasonló jókat kívánok!
mondoka 2009. 12. 22. 14:04
Előzmény: #419  Törölt felhasználó
#423
Mindenesetre idézve Havelt én nem akarom , "hogy határtalanul tiszteljék, respektálják és szeressék" -azt a valakit aki én vagyok.
Elismerem hogy az igazság amit ismerek az esetenként lehet részigazság is. Nem vélem istennek magam. És csak érdemeim szerint próbálok magamról valamiféle önértékelést kiállítani. Nem érzem magam olyan értelemben felsőbbrendűnek, hogy akadhat bármely népben csoprtban, bár népenként és képességenként különböző arányban nálam okosabb, dolgosabb, szebb, bármilyenebb, stb.
Én ha ezt akarod / vagy nem akarod hallani de úgy vélem nem igazán gyűlölök.
Inkább csak neheztelek, vagy szembesítek amikor kritikusat írok, vagy linkelek be. Esetleg vádlok. (Nem jogi értelemben)
Gyűlölni amúgy nagyon káros dolog.
Biológiailag az ember szervezetére, és a lelki, érzelmi életére is. Hasznos elkerülni.
De neheztelni, szembesíteni, vádolni adott esetben elkerülhetetlen. De ez még nem gyűlölet. A gyűlölet az szerintem vak. Én látni akarok. Látni az igazságot még akkor is ha az esetleg fáj ha épp úgyalakul hogy én hibáztam.
Egyébbként a gyűéölet hangoztatása mára már akár fegyver is lehet. A dolgokkal való szembesítés és a vádak lesöprése érdekében.
Törölt felhasználó 2009. 12. 22. 13:52
#422
rendkívül korrekten látod a dolgokat, kellemes karácsonyi ünnepeket, boldog Új évet és jó fogásokat a börzén!
gabriellusz 2009. 12. 22. 13:41
Előzmény: #420  Törölt felhasználó
#421
link

ajánlom mind a 7 részt megnézni
G

Topik gazda

voltavos
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek