Topiknyitó: Törölt felhasználó 2009. 12. 11. 12:18

Chánuka - A fény ünnepe  

Chánuká ünnepe kiszlév hó 25-én kezdődik (idén 2009. december 11. este), és nyolc napig tart. Annak a győzelemnek állít emléket, amelyet a Mákkábeusok három évig tartó szabadságharc után arattak az Izraelt elfoglaló szíriai görögök fölött, és legyőzték a görögök hellenista zsidó támogatóit is, akik változtatásokat akartak bevezetni a zsidó vallásgyakorlatban. A harc polgári i. e. 165-ben a Jeruzsálemi Templom visszafoglalásával ért véget. A győzelemmel helyreállt Izrael szuverenitása is. A "chánuká" azt jelenti: "felavatás", s arra utal, hogy újra Isten oltalmába ajánlották a Templomot, amelyet a pogány bálványok és praktikák beszennyeztek.



Chánukai gyertyagyújtás a Nyugati téren



2009. december 11-től 19-ig minden este (december 11., és december 19. péntek kivételével) 18 órakor szeretettel várunk mindenkit a Nyugati térre, közös chánukai gyertyagyújtásra, közös táncra és a felejthetetlen chánukai fánkra. Ünnepségünket részvételükkel megtisztelik a zsidóság vezetői, és közéleti személyiségek.

link


Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gabriellusz 2009. 12. 16. 11:12
Előzmény: #79  mondoka
#80
hátborzongató!
mondoka 2009. 12. 16. 10:41
Előzmény: #77  gabriellusz
#79
Huhhh ... ez süt...
link
Törölt felhasználó 2009. 12. 16. 09:20
Előzmény: #77  gabriellusz
#78
időnként rádöbbenek, mennyire fontos is az életben a fény, és mennyire zavaró a sötétség. kedvet kaptam a gyertyagyújtáshoz.
gabriellusz 2009. 12. 16. 08:35
#77
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 23:09
#76
"Ne csaljon meg titeket senki semmiképen. Mert nem jön az el addig, mígnem bekövetkezik elébb a szakadás, és megjelenik a bűn embere, a veszedelemnek fia,
4. A ki ellene veti és fölébe emeli magát mindannak, a mi Istennek vagy istentiszteletre méltónak mondatik, annyira, hogy maga ül be mint Isten az Isten templomába, Isten gyanánt mutogatván magát.
5. Nem emlékeztek-é, hogy megmondtam néktek ezeket, a mikor még ti nálatok valék.
6. És most tudjátok, mi tartja vissza, a miért csak a maga idejében fog megjelenni.
7. Működik ugyan már a törvényszegés titkos bűne: csakhogy annak, a ki azt még most visszatartja, félre kell az útból tolatnia.
8. És akkor fog megjelenni a törvénytaposó, a kit megemészt az Úr az ő szájának lehelletével, és megsemmisít az ő megjelenésének feltűnésével;
9. A kinek eljövetele a Sátán ereje által van, a hazugságnak minden hatalmával, jeleivel és csodáival,
10. És a gonoszságnak minden csalárdságával azok között, a kik elvesznek; mivelhogy nem fogadták be az igazságnak szeretetét az ő idvességökre.
11. És azért bocsátja reájok Isten a tévelygés erejét, hogy higyjenek a hazugságnak;
12. Hogy kárhoztattassanak mindazok, a kik nem hittek az igazságnak, hanem gyönyörködtek az igazságtalanságban."
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 23:07
Előzmény: #63  exmnbs1
#75
Ex., bogárt kíméld, mindenét elbukta a phyl-en évek alatt. Érthető az ingerültsége.
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 23:04
Előzmény: #60  gabriellusz
#74
G, mi elégtelen az én szövegértésemben?

Te írtad:

"Amennyiben valós vagy vélt történelmi eseményt, eseményeket (mint például Hanuka vagy és Purim ünnepét) kezelünk isteni szinten, úgy magunkat tekintjük Istennel egyenértékűnek, és ez már nem vallás, hanem önteltség!"

Nézzük Jézusra. Jézus vélt vagy valós történelmi esemény? Igen. "isteni szinten" kezeljük, kezeli a kereszténység? Igen. A két feltételed teljesült, tehát a következtetésed érvényes lesz rá: "akkor ez már nem vallás, hanem önteltség".

Te írtad. Én meg formál logikailag behelyettesítettem más vallás más eseményét.

Nem az én szövegértésem elégtelen, hanem a te logikai vagy fogalmazási készséged az, ha mégsem ezt akartad mondani.
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 20:40
Előzmény: #72  mondoka
#73
keverik a szezont a fazonnal
de pl az nem baj, hogy a svédek a II. világháború idején ellátták Németországot acéllal, hogy az angolok a zsidó menekültekkel teli hajókat visszaküldték Németországba vagy elsüllyesztették
hogy végignézték a szövetséges hatalmak a zsidó emberek táborokba hurcolását
stb

nos ez a demokratikus és nagyszerű nyugat ne dumáljon
először számolják össze mennyi embert öltek meg a gyarmatosítások korában, illetve a két világháborúban
majd 1945 után Vietnamban, Algériában stb
az utóbbi 20 évben pedig Irakban és Afganisztánban
vagy azt ahogy végignézték a Tuszik lemészárlását vagy a Vukovari, Sebrenicai vérengzéseket
mondoka 2009. 12. 15. 20:31
Előzmény: #71  Törölt felhasználó
#72
Lehet. Sőtt igaz. De akik ezt a cimkét ragasztják, azokat ez nem zavarja. Ezt viszk be a köztudatba. És hogy röviden tömören közérthetö legyek használtam ezt a közhelyet.
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 20:27
Előzmény: #70  mondoka
#71
a fasiszták nem üldözték a zsidókat
mondoka 2009. 12. 15. 20:25
Előzmény: #68  mondoka
#70
Egyébbként rólunk is vannak lesújtó vélemények. Miért? Pedig nálunk bátran lehet az utcán chánukát ünnepelni. Nálunk úgy általában nemzetközi viszonylatban is biztonságban vannak az utcán bármely nációjú idegen emberek. És nem csak a testük, a lelkük sincs kitéve törődésnek.
Mégis a magyarok neve mellé miért jár ki csak úgy az ilyen olyan fasiszta jelzők emlegetése?
Tényleg rosszabbak vagyunk másoknál? Vagy akár bármikori bírálóinknál? Igaz ez?
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 20:19
Előzmény: #68  mondoka
#69
a fanatikus ortodoxok utálnak mindenkit
mondoka 2009. 12. 15. 20:16
Előzmény: #65  exmnbs1
#68
Én sem megerősíteni sem cáfolni nem akarom/nem tudom az alábbi írást. Én nem jártam ott. Pusztán azért linkeltem be mert a képzeletbeli éremnek lehet egy ilyen oldala is.
Egyébbként az általam azért egyébb írásai miatt is, de valamivel többre becsült szerző -sem arról ír hogy kivétel nélkül mindenkivel, mindenkor, és az adott országban mindenhol így történik ez (ahogy írva van) , hanem csak van ilyen.
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 20:13
Előzmény: #66  Törölt felhasználó
#67
Tényleg nyelv, egy világnyelv, méghozzá! Ez a perzsák vagy ahogyan ma hívjuk őket, az irániak nyelve. Doset Daram! :)
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 20:11
Előzmény: #63  exmnbs1
#66
Nem tudtam, hogy ez valami nyelv, nekem hablatynak tűnt...
exmnbs1 2009. 12. 15. 19:48
Előzmény: #64  mondoka
#65
írd oda mit linkelsz, mert nem szívesen linkelek ilyen
"helyre"

Mindjárt az első mondat hazugság, jártam Izraelben és senkit sem inzultáltak a csoportból
mondoka 2009. 12. 15. 19:35
#64
exmnbs1 2009. 12. 15. 19:29
Előzmény: #62  Törölt felhasználó
#63
Más (anya)nyelvét ne hablatyozd le
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 18:28
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#62
Magyar nyelven légyszi, Magyarországon vagyunk, így ezt a hablatyot kevesen értik. Köfi!
Törölt felhasználó 2009. 12. 15. 18:19
#61
..amúgy meg valaki ha utánna olvas megtudja, hogy a Makabi vezette sereg esetében semmiféle mészárlásról nem volt szó... a túlerőben lévő Görög Szír sereg elűzéséről van szó akik sok sok évig elnyomás alatt tartották Judeát...
Hág Hanuka Számeach!

Topik gazda

voltavos
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek