Topikgazda: Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 07:56

Soha nem látott szárnyalásra készül a forint! - Mi állhat a háttérben?  

Ugrás a cikkhez
A forint árfolyama soha nem látott erősödés felé tart az idei második negyedéves teljesítményével. A hazai fizetőeszköz március 31-e óta 11 százalékkal értékelődött fel az euró ellenében, amire a közös európai valuta 1999-es bevezetése óta nem volt...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=117385
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 06. 29. 01:48
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#48
Soha nem látott szárnyalásra készül a forint! - Mi állhat a háttérben?

Semmi.

Kis nemzetközi szentimentjavulás. Kis Svájc. Semmi lényeges.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 23:21
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#47
"rá lehet fogni mindenre, a CDS felárra is, stb"

Jól látod a témát. Én már ott tartok, hogy ha az Alkotmányba foglalnának egy olyan megtakarítási formát, hogy pölö most befizetek 1 ezer ft-ot, és 10 év múlva 5 milliót kapok vissza, akkor sem mennék bele. Ez az önkívületi állapot nem mostanában hatalmasodott el rajtam, hanem olyan 10-15 év fejlődés eredménye.
Csak egy példa a közelmúltból megerősítésileg: felmegyek a számlavezető bankom honlapjára, ahol azt látom, hogy a reguláris 12 havi eurólekötés kamata mondjuk 3% (feltörés esetén nulla), de ha 6 hónapra kötöm le, akkor kétszer annyi a kamat, eközben látraszóló, ugyanis bármikor, bármilyen mértékben feltörhető.
Na ne mááááá :-)) Másnap ment fizikai aranyba.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 22:02
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#46
"Nem a lojaritásra van szükség, hanem az ostobaságra nincs"

Oké, meggyőztél.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:56
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#45
Nem.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:53
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#44
Akkor Te biztos egy banki Treasury-n dolgozol :)
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:52
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#43
Akkor Te biztos egy banki Treasury-n dolgozol :)
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:45
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#42
Egy banknak rövidek a forrásai, hosszúak az eszközei. Lejárati transzformációt végez. Ez mindig is így volt.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:39
Előzmény: #39  Törölt felhasználó
#41
Akkor egy nyelvet beszélünk.
De lényeg a lényeg, a Bank mikorkiadott egy ilyen hitelt, a megfelelő forrást azért párosítania kellett volna, igaz? Annak volt egy forrásköltsége.
Ez alapján nem lenne hivatkozási alap a kamatemelésre, úgy hogy közben a báziskamat szinte 0-ra csökkent, de mivel nincs elég hosszú forrás a hitelek mögött, rá lehet fogni mindenre, a CDS felárra is, stb.

Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:35
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#40
Megnézem, de nem emlékszem rá. Szerintem nem is feltétlenül kell, hogy legyen. Ez egy szerződés, ez annyit rögzít, hogy a bank mindenkori CHF kamatlába, amit az ÁSZF-ben rögzít. Az ÁSZF-ben lehet utalás, hogy ez miként képződik, de ott se feltétlenül és akkor csak a bank belső üzletpolitikáját rögzítő papírokban lehet.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:33
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#39
Fil, írtam én ennek bárhol az ellenkezőjét? Persze, hogy a magas Ft kamatok miatt vettek fel devizahitelt, bár ettől még a hitelfelvevő döntése a dolog. És nyilván azért magasak a Ft kamatok, mert régóta szar az ÁHT. (bár erről is sokszor írtunk, volt időszak, amikor lehetett volna alacsonyabb kamat, úgy 2001-2003 környékén, de akkor az MNB imádta a magas kamatokat).
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:30
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#38
Nem a lojaritásra van szükség, hanem az ostobaságra nincs.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:30
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#37
Pénznyelő, arról van sejtelmed miért vettük/vették fel? Csak nem azért, mert olyan irdatlanul magas volt a forint kamatlába? Vajon a csehek és a szlovákok miért nem vették fel? Szerinted? Még egy kérdés: Te tudod-e miért volt olyan magas a forint kamat? Nekem van egy tippem.:-(
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:29
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#36
Pénznyelő, arról van sejtelmed miért vettük/vették fel? Csak nem azért, mert olyan irdatlanul magas volt a forint kamatlába? Vajon a csehek és a szlovákok miért nem vették fel? Szerinted? Még egy kérdés: Te tudod-e miért volt olyan magas a forint kamat? Nekem van egy tippem.:-(
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:27
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#35
Na jó, de utalás sincs rá?
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:26
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#34
"Minél több ilyen hang van/lesz"

Nem kellett volna elkúrni, és akkor most nem volna szükség állampolgári lojalitásra.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:20
Előzmény: #15  Törölt felhasználó
#33
"Ez a CDS-felár, mint törlesztőrészlet-számítási tényező szerepel vajon a hitelszerződésekben? Csak kérdezem, nem tudom, nincs semmiféle hitelem (és nem is lesz soha). Meg aztán az is kérdés, hogy a jelenlegi huf/chf árfolyam olyan 16%-kal gyengébb a sokéves (155 ft körüli) átlagnál, ami nem indokol ekkora ugrást, ráadásul a sokéves chf kamat is lement majdnem 0%-ra. Szal, sárosak a bankok rendesen."
Megnézem majd a hitelszerződésem részletesen, de szerintem nincs benne CDS-felár, hanem a bank általános szerződési feltételeiben megállapított kamata szerepel benne. Az ÁSZF-ben közzétett kamat meg nyilván a bank üzletpolitikájának megfelelően alakított kamat és itt eljutunk a CDS felárakhoz. De közvetlenül a szerződésben nincs benne. Az enyémben legalábbis.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:16
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#32
Ez amolyan Jobbikos megoldás. Felvettük, elköltöttük, addig jó volt. Visszafizetni nem akarjuk. Mert micsoda mocskok a bankok.

Európai megoldás.

Minél több ilyen hang van/lesz (mind lakossági adósságra, mind az államadósságra), annál nagyobbak lesznek Magyarország kamatfelárai, mert nő a kockázat és úgy drágulnak a hitelek.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 21:13
Előzmény: #13  Phylaxa
#31
"Én nem általánosítok. Csak leírtam, hogy láttam ilyet...nem tévedésből történt és nem kis banknál volt. Senki sem tudott választ adni, hogy miért nőtt így meg."

PSZÁF
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 20:46
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#30
"pedig nem lenne rossz egy ilyen fajta polgári engedetlenség"

Nincs más eszköz az érdeksérelmet elszenvedők kezében. Nem is érdemes keresgélni a megoldási lehetőségek között. A futamidő-hosszabbítás nem megoldás, sőt, inkább a bankok érdekeit szolgálja. A bankok egyfajta kartellbe szerveződve addig szorítanak és emelnek, amíg nem ér el egy bizonyos szintet a törlesztések akadozása, illetve a komplett bedőlések száma. Ez az élet más területein is így van, nem bankspecifikus jelenség.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 20:00
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#29
oké jó éjt:))))
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 19:58
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#28
elfelejtettem magyarul: engedetlenségi:)
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 19:55
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#27
Ok, megszervezzük:)
Már annyi engedelmetlenségi mozgalomat akartam indítani:)
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 19:52
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#26
pedig nem lenne rossz egy ilyen fajta polgári engedetlenség:) benne lennék
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 19:51
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#25
Sztrájkot a devizahiteleseknek!!
Vagy a bankok fognak sztrájkolni a törvénymód. miatt, ami megszünteti az egyoldalú módosítási lehetőségüket, azaz többet nem emelhetik egyoldalúan a kamatlábat. Rabló van a csapatban.
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 19:47
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#24
:-)
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 19:39
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#23
"Két megjegyzés még a látszat ellenére valójában bivalyerős forinthoz:



1. Mivel a kamatkülönbözettel korrigált bivalyerős forintárfolyam a svájci frankhoz képest is csúcsközelben van, ezért abszolút kedvező stratégia volt svájci frankban eladósodni. A 3%-os svájci frank kamatlábak mára a világban 0%-ra csökkentek, ugyanis korlátlan mennyiségben nyújt hitelt 0%-os kamatlábra a svájci jegybank, vagyis a törlesztőrészletek tekintetében a frank forinttal szembeni erősődését nagyjából pont kompenzálta a kamatláb 3%pontos csökkenése. (1%pont kamatlábváltozás a tipikus magyar frankhitelek törlesztőrészleteiben nagyságrendileg 7% körüli változást idéz elő a duration kamatlábrugalmassága miatt.) Vagyis a svájci frank hitelek forintban számolt törlesztőrészleteinek emelkedését az ég világon semmi nem indokolja. Nagyjából ugyanannyi most a világban a frankhitelek törlesztőrészletének forintértéke, mint a subprime válság kirobbanása előtt.



(Persze csak akkor, ha nem magyar uzsorás bankokkal szerződött a szerencsétlen bepalizott hitelfelvevő áldozat, amelyek nem adják tovább a 0%-ra csökkenő svájci kamatlábakat, hanem önkényesen és gusztustalanul még emelik is a kamatot, hogy dupla bőrt nyúzhassanak le a kizsákmányolt magyar igásállatokról. Kérdezzétek csak meg devizabrókereiteket, hogy mennyi is a CHFHUF short CHF swap offer kamatlába! 0.32%!!! Ennyiért juthat hozzá 1 másodperces klikkeléssel svájci frank swap hitelhez akár egy csóró magyar magánszemély is a globális forex piacon. CHFHUF short kamatkülönbözete pedig most kb pont 7%. Ennyit nyer az OTP az ügyfélre terhelt kb 10%-os svájci frank THM-en felül, azaz forintban összesen 17%-os kamatot nyúznak le ügyfeleikről a magyar bankok a 0.32% frank kamatláb helyett!! Na emiatt a kizsákmányolás miatt közel dupla a törlesztőrészlet.)



2. Akik 300 forint felett euróba váltották át megtakarított pénzüket, azok gyakorlatilag a pénzük kétharmadát kidobták a kukába. A 300 forinton átváltott 1 euró a szinte nulla kamatozással 10 év múlva is alig lesz több mint 1 euró. Ha viszont a 300 forintért 10 éves magyar államkötvényt vettek volna, akkor az 10 év alatt (kupon újrabefektetésekkel) legalább 700-750 forintra kamatozik fel, ami a majdani 200 forinthoz közeli átváltási árfolyamon legalább 3, de lehet hogy 4 eurót fog érni."

ez is nyilasi
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 19:35
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
2009.06.28. A subprime mindenhol ott van – VIP ügyfelei 30 milliárd forintját bukta el a magyarországi K&H Bank subprime értékpapírokon

nyilasi

kell a lé :DD
Törölt felhasználó 2009. 06. 28. 19:34
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#21
:))

Topik gazda

rucztibi
3 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek